Reklāma

Krievija dod mājienus, ka varētu uzspridzināt “Starlink” satelītus

Jaunākie raksti

Lētākais Google Chromecast HD Eiropā maksā 40 eiro

Google beidzot atjaunojusi Chromecast piedāvājumu ar Chromecast HD modeli, kas ir uz pusi lētāks par Chromecast 4K versiju. Chromecast...

Karam Ukrainā turpinoties, ASV astronauts uz kosmosa staciju dodas ar Krievijas raķeti

Karš Ukrainā norit jau septiņus mēnešus, un pagaidām nekas neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu norimt. Tieši pretēji. Tikmēr,...

Videospēle “God of War Ragnarök” aizņems divreiz vairāk vietas nekā iepriekšējā daļa

Pirms divām nedēļām PlayStation rīkotajā prezentācijā tika parādīti dažādu gaidāmo videospēļu reklāmas rullīši, tai skaitā "God of War Ragnarök"....

“Garmin” nāk klajā ar savu pirmo viedo asinsspiediena mērītāju

Bez viedajiem pulksteņiem elektronikas ražotājs "Garmin" piedāvā arī dažādas ierīces, kas ļauj būt labākā lietas kursā par veselību un...

Škoda Karoq apskats – joprojām brīnišķīgi universāls auto

Škoda Karoq ir kā zelta vidusceļš čehu autoražotāja krosoveru piedāvājumā – izmērā pietiekami liels, lai apmierinātu lielāko daļu ikdienas...

Pēdējos gados orbītā izvietoto satelītu skaits strauji pieaug, šobrīd pārsniedzot 5000. Lielu daļu jeb 2300 no tiem sastāda tieši “SpaceX” “Starlink” satelīti, kas ātra interneta iespējas sniedz jau visos septiņos kontinentos. Taču ne visi ir absolūtā mierā ar tiem. Piemēram, Krievija nesen devusi mājienu, ka “Starlink” satelīti varētu kļūt par militāriem mērķiem, ja ASV un sabiedrotie nemainīs savu nostāju attiecībā pret Krieviju un tai uzliktajām sankcijām.

Šie draudi konkrēti nenorāda uz “Starlink” satelītiem kā mērķi, taču Krievijai ir iemesli kaitēt tieši tiem. Kara sākumā “Starlink” bija būtiska nozīme sakaru uzturēšanā Ukrainā pēc tam, kad Krievija bija nodarījusi lielu postu tīkla infrastruktūrai. Šis pakalpojums Ukrainai kara laikā ir nodrošinājis gan saziņas iespējas, gan palīdzējis kontrolēt militāros līdzekļus, piemēram, dronus.

Satelītu spridzināšana Krievijai nebūtu nekas jauns. 2021. gada nogalē tā izmēģināja pretsatelītu raķeti, pārvēršot pamestu satelītu bīstamos, lidojošos gružos. NASA un citas kosmosa aģentūras nosodīja šo izmēģinājumu, jo šādā veidā Starptautiskā kosmosa stacija tika apdraudēta. Pat nelielas satelītu atlūzas var radīt nopietnus draudus un bojājumus.

Vienlaikus pat, ja Krievija realizētu savus draudus un sāktu “Starlink” satelītu spridzināšanu, maz ticams, ka tas varētu būtiski ietekmēt tīkla pārklājumu. “SpaceX” vadītājs Īlons Masks ir atzīmējis, ka uzņēmums var palaist jaunus satelītus ātrāk, nekā Krievija tos var notriekt. Pašreiz “Starlink” satelītu izvietošana orbītā norit ļoti raiti. “SpaceX” atkārtoti izmantojamā “Falcon 9” nesējraķete vienā reizē kosmosā var nogādāt līdz 60 satelītiem, un šādas palaišanas uzņēmums veic vidēji reizi nedēļā.

21 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
21 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Edgars K
21.09.2022 11:55

Pilnīgs blefs. Krievu pašu interesēs ir nepiedrazot Zemes orbītas ar atlūzām.

Krotow
21.09.2022 12:00
Reply to  Edgars K

Nav teikts. “Мы за ценой не постоим” impērijas restauratori tur šobrīd joprojām ir pie šprices un bauda sabiedrības lielākās daļas atbalstu.

Krotow
21.09.2022 11:57

Lai sākumā pārliecinās vai Rogozina batuts tiešām darbojas :) Šāda rīcība radīs precedentu karadarbības pārnešanai uz LEO. Krievijai tas beigsies ar visu Krievijai piederošo satelītu (GLONASS un militārie) izdalīšanu uz 0 un vēl riebīgākām sankcijām. Ar domu – Kremlis ar galveno čemodānā kakātāju beidzot panāks mātuškas atbrīvosanu no ieročiem piespiedu kārtā un parvēršanu tumbā jumbā zemē.

Nelabojams
21.09.2022 12:29
Reply to  Krotow

GLONASS nefunkcionē jau sen. Katrā ziņā, ne ar militārajām vajadzībām nepieciešamo precizitāti. Ir bijis tas prieks pielikt savu roku pie šī procesa.

Lauris
21.09.2022 13:35
Reply to  Nelabojams

Tiešām? Mērnieki joprojām izmanto, un tur precizitāte “drusku” augstāka nekā militāristiem nepieciešams. Šobrīd nestrādā 2 gab- 16. un 22.

Čiekurs
21.09.2022 15:23
Reply to  Lauris

Nepārzinu tehnoloģiju, bet mērniekiem augsto precizitāti nodrošina RTK. Pliki satelīti salīdzinoši neprecīzi.
Jau agri pavasarī arī bija rekomendācijas pāriet uz GALILEO.

Lauris
21.09.2022 15:55
Reply to  Čiekurs

RTK bez satelītiem nestrādā (:

Čiekurs
21.09.2022 16:15
Reply to  Lauris

comment image

Roger Wilco
22.09.2022 20:50
Reply to  Nelabojams

Funkcionē glonas. Hidrogrāfiskajos mērijumos tiek izmantots gan GPS, gan GLONAS, gan Galileo. Protams ar precizitātes korekciju.
Ja kas, kopš februāra glonas civilajiem mērķiem ārpus Krievijas robežas ir izslēgts.

Tītars
21.09.2022 13:15

Pat ja tāda iespēja būtu, SpaceX palaiž 50? satelītus nedēļā, veiksmi visus noķert.

Skābene
21.09.2022 15:00
Reply to  Tītars

Tieši par to iedomājos, ka Starlink ar vienu raķeti palaiž veselu strīpu satelītu, bet Krieviem uz katru satelītu vajadzēs 1 raķeti. Krieviem nav tādu resursu!

21.09.2022 19:16
Reply to  Skābene

pirmkārt, Krievijai tādi resursi ir, bet par laimi masveida sankcijas sākušas ietekmēt ne tikai ierindas pilsoni, bet arī svarīgas rūpniecības nozares. tiesa, parastai raķetei ir vienalga, vai tajā iebūvēts 8 nm imortēts čips, vai 32 nm aizvēsturisks brīnums — tā ir vienreiz lietojama.

otrkārt, Starlink ir ģeostacionārajās orbītās, tāpēc, lai nonestu (un piedrazotu ar atlūzām) konkrētu, stratēģiski svarīgu debesu sektoru nevajag pa vienai raķetei uz satelītu. kā piemērs, ICBM var ielādēt 24 vadāmas galvas.

treškārt, kamēr strīpa izretojas uz savu orbītu, ar vienu raķeti var nonest visus 50.

Elektriķis
21.09.2022 22:18
Reply to  digitalk

“Starlink ir ģeostacionārajās orbītās” – Tu tiešām tā domā?

21.09.2022 22:25
Reply to  Elektriķis

> These satellites sit in geostationary orbit, meaning they travel at the same speed as Earth’s rotation and therefore remain positioned above the same point on the ground, according to the European Space Agency (ESA).

https://www.livescience.com/starlink

[edit] ir pamats domāt savādāk? nu, paskaties pats https://satellitemap.space/

Valters
21.09.2022 23:39
Reply to  digitalk

Skaidrs kā diena, ka nav ģeostacionāri

21.09.2022 23:47
Reply to  Valters

kā diena kā reizi nav skaidrs. vai tu varētu norādīt uz resursiem par Starlinku, kur es varētu izglītoties? bez prooflinka īsti nav skaidrs vai ESA kaut ko safantazējusi.

[edit] pag, tu domāji, ka tā nav ģeostacionārā orbīta, bet ģeosinhronā? tad my bad, lai arī kopējo ainu tas nemaina.

Reinis Rozitis
22.09.2022 00:02
Reply to  digitalk

https://www.starlink.com/technology “Most satellite internet services come from single geostationary satellites that orbit the planet at 35,786 km .. .. Starlink is a constellation of thousands of satellites that orbit the planet much closer to Earth, at about 550km” Starlink satellites will orbit at between 7.70km/s (orbit every 91 minutes) and 7.28km/s (orbit every 108 minutes). .. bet nu tam visam maz nozīmes, manuprāt. Vienkārši, pirms no bunkura nāca klajā ar mobilizāciju, vajadzēja kārtējo tēmu vietējai auditorijai kā sagraus rietumus. Vai to rēali var izdarīt vai tikai “muļķiki”ir sekundāri. p.s. personīgi domāju ka kādu čupu gan jau var, bet tad i’… Read more »

22.09.2022 00:26
Reply to  Reinis Rozitis

paldies. nepārzinu tēmu virs amatieris -2 līmenī. Inmarsatus nebūtu pārāk sarežģīti. tagad gan paliek interesantāk, kā varētu likvidēt interneta satelītus uz LEO.

elektroradiācijas bumba var kaut ko likvidēt tikai sprādziena rādiusā, kas ir vakuumā, kur izstarojumu neslāpē atmosfēra. satelīti paši par sevi ir projektēti pret kosmosa radiāciju. izskatās, ka Putlers atkal gvelž muļķības, kas nevar nepriecēt :)

arī ps. “atrauties pa palaišanas vietu” nav diezko komfortabli dzirdēt. atomkaru nevēlētos pieredzēt, kamēr neesmu atgūlies krematorijā, un saviem bērniem nenovēlētu…

Valters
21.09.2022 23:38

Nene, Starlink 100% nav ģeostacionāri. Ģeostacionārā orbīta ir nepilni 36k km. Also, ir arī stipri vairāk acīmredzami apliecinājumi ģeostacionaritātes neesamībai. Piemēram, ir daudz zvaigžņu bildētāju, kas pamanās noķert Starlink strīpas. Ja reiz būtu ģeostacionāri, tad vienmēr redzētu tikai vienu punktu (jo stacionāri relatīvi pret Zemi).

21.09.2022 23:58
Reply to  Valters

tās strīpas gadījumā nav no formācijas izveidošanas, kad satelīti nonāk savās pozīcijās?

bobis
22.09.2022 10:31

Logisks iznakums, nevienam nebus ne sakaru ne kosmosa.

Reklāma