Web Analytics
More
  Reklāma

  “SpaceX” megaraķete “Starship” sasniedz kosmosu, bet mirkli vēlāk eksplodē

  Jaunākie raksti

  Sestdienas, 18. novembra, rītā 8:00 pēc vietējā laika kosmosa tehnoloģiju kompānija “SpaceX” veica savu otro raķešu sistēmas “Starship” orbitālā lidojuma mēģinājumu. Raķete veiksmīgi pacēlās no platformas uzņēmuma mītnē Teksasā, taču dažas minūtes pēc tam eksplodēja. Neskatoties uz to, “SpaceX” to uzskata par krietni veiksmīgāku izmēģinājumu nekā pirmais, kas norisinājās šī gada aprīlī.

  “Starship” raķešu sistēma sastāv no pirmā posma jeb nesējraķetes “Super Heavy” un kosmosa kuģa “Starship”. Mirkli pēc abu posmu atdalīšanās “Super Heavy” eksplodēja, taču “Starship” vēl vairākas minūtes pēc tam turpināja lidojumu, kas šoreiz bija ilgāks nekā pirmajā izmēģinājumā. Tomēr 8 minūtes pēc pacelšanās arī “Starship” piedzīvoja sprādzienu, kā rezultātā tika zaudēts kontakts ar kosmosa kuģi.

  Būtiski, ka atšķirībā no pirmā mēģinājuma, kad “Starship” uzlidoja ap 38 km augstumā, šoreiz tas spēja sasniegt kosmosu un sprādziena brīdī atradās 148 km augstumā.

  Jāpiemin, ka šajā mēģinājumā “SpaceX” arī izmantoja jaunu paņēmienu, kā atdalīt kosmosa kuģi “Starship” no nesējraķetes. Šoreiz “Starship” dzinēji tika iedarbināti pirms atdalīšanās. Tādā veidā “Starship” varēja attālināties no “Super Heavy”, pirms tas eksplodēja. “SpaceX” nākamais lielais uzdevums ir uzlabot nesējraķetes sniegumu. Tomēr kopumā uzņēmums šo testa lidojumu uzskata par veiksmīgu, jo tas sniedz daudz informācijas, kā uzlabot megaraķetes turpmāko sniegumu.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  6 komentāri
  vecākie
  jaunākie novērtētākie
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Indulis Grīniņš
  19.11.2023 20:29

  Īsumā kas notika? https://youtu.be/hF2C7xE9Mj4 Scott Manley diezgan labi izanalizēja nesējraķetes kļūmi un es ar piekritīšu ka SpaceX ir pie tā jāpiestrādā – nevar tik lielā ātrumā raut pretējā virzienā šādu lielu nesējraķeti (pat Falcon 9 šo manevru veic “mierīgāk”) – tur drusku bākās degviela pa daudz sašļunkājās un dzinējos ierāva gaisu – ar šādu fenomenu pat Saturn V un N1 raķetes saskarās vienkāršā lidojumā kad degviela lielajās cisternās no bezsvara stāvokļa sāk peldēt pa cisternu – dzinējos degvielas vietā iekļūst gāze un dzinējs ir KA-BOOM. Ar pašu kuģi viss nav tik skaidri, bet jā tur kaut kas notika kas noteikti… Read more »

  xs1
  19.11.2023 22:05

  Paldies par info un nesatraucies, ko raksta štatu mainstrīms par SpaceX … tur ir daudz dziļākas saknes kas un kapēc ;)

  Egils
  21.11.2023 21:13

  Tak mainstream mēdiji – žurnaļugas speciāli raksta visu sliktu par SpaceX un Elonam citām piederošām kompānijām, jo viņš skaitās “publikas ienaidnieks” lielajā politikā, tādēļ nepieciešams viņu apstrādāt un nomelnot visos iespējamajos veidos. Skaidri zināms tas, ka ja cilvēce grib pacelties zvaigznes un veidot kolonijas ārpus tikai mūsu pasaules, Elons ir praktiski vienīgais, kuram ir resursi, iespējas un ir iekšā to visu procesu novadīt un no inovācijām rādīt ikdienas produktu kā piemēram to pašu lidostu nozari

  Biteme
  21.11.2023 21:56
  Reply to  Egils

  Dīvaini, bet spacex ir vienīgais, kas Maskam padodas. Tiesa, nav teikts, ka ja viņš nonāktu līdz Marsam, kolonijā nesāktu stumt savu idiotisko pasaules redzējumu resp. uzbūvētu to pašu, no kā viņš mēģina bēgt.

  Arnolds
  19.11.2023 20:42

  7:02 pēc vietējā laika un izmantoja “Hot staging” nevis, lai attālinātos pirms “Super Heavy” eksplodē, bet, lai saglabātu pozitīvu paātrinājumu, kas nepieciešams, lai šķidrais metāns un šķidrais skābeklis atrastos “Starship” tvertņu lejas galā.

  Indulis Grīniņš
  19.11.2023 20:54

  Vēl viena analīze:
  https://youtu.be/ruvCTQqcZzk

  Reklāma