Reklāma

Fortnite spēle izmesta no Google Play un App Store; Epic Games iesniedz prasību tiesā

Jaunākie raksti

“Instagram” plāno pāriet uz vienu video formātu – “Reels”

"Instagram" aizvien aktīvāk konkurē ar video koplietošanas platformu "TikTok". To pierāda arī "Instagram" jaunākie centieni. "Twitter" ievietotajā ekrānšāviņā redzams,...

Apple iPhone lietotāji tagad var oficiāli migrēt datus uz Android 12 versiju

Tie viedtālruņu lietotāji, kuri vienmēr ir lietojuši vienas operētājsistēmas telefonus nemaz nezina, ka līdz šim tā īsti nevarēja pārvietot...

Arī Samsung gatavo pilotprojektu un vēlas iesaistīties Tesla 4680 bateriju ražošanā

Tehnoloģiju milža Samsung bateriju ražošanas meitasuzņēmums "Samsung SDI" plāno iesaistīties Tesla 4680 bateriju šūnu ražošanā - tiek ziņots, ka...

Pirmais iPhone svin 15 gadu jubileju, tā laika prototipiem sasniedzot pus miljona dolāru vērtību

Pirms 15 gadiem 29. jūnijā mainījās pasaule, jo tika prezentēts pirmais iPhone viedtālrunis, un tas ir bijis viens no...

Spāņu kompānija iegādājusies “Draugiem Group” uzņēmumu “Vendon”

Ziņots, ka Spānijas vadošā tehnoloģiju kompānija "Azkoyen Group", kas piedāvā automatizētus produktus un pakalpojumus, iegādājusies "Draugiem Group" uzņēmumu "Vendon"....

Visai pamatīgs skandāls šorīt skāris izklaides pasauli – videospēļu, tostarp, Fortnite izstrādātājs “Epic Games” iesniedzis prasību tiesā pret Apple un Google pēc tam, kad šīs kompānijas izņēmušas Fortnite no saviem aplikāciju veikaliem – App Store un Google Play. Galvenais iemesls šai pēkšņajai rīcībai  – Fortnite esošā maksājumu kārtība, ar ko nav bijuši mierā abi tehnoloģiju uzņēmumi.

Zināms, ka vispirms Fortnite no sava aplikāciju veikala izņēma Apple, norādot, ka šī videospēle pārkāpjot kompānijas politiku, saskaņā ar kuru visiem maksājumiem, kas saistīti ar jebkuru spēli, jāiet cauri Apple App Store sistēmu, nevis jāapstrādā tieši. Pēc tam, kad Apple izņēma Fortnite no App Store, Epic Games nevilcinājās un nekavējoties iesniedza prasību tiesā ar mērķi apkarot uzņēmuma monopolu un padarīt iOS platformu draudzīgāku spēļu izstrādātājiem. Tikmēr pats Epic Games izpilddirektors Tims Svīnijs (Tim Sveeney) šajā sakarā uzsvēris, ka Epic Games nepiekritīs nekādiem īpašajiem darījumiem, ko piedāvā Apple, bet drīzāk cīnies par visu spēļu izstrādātāju tiesībām.

Dažas stundas pēc tam, kad Fortnite ar skaļu blīkšķi izlidoja no App Store, arī Google līdzīgā veidā ar līdzīgiem iemesliem izņēma Fortnite no Google Play veikala. Google Play veikalu politika ir diezgan līdzīga App Store, kas paredz, ka visām spēlēm, ja tās vēlas apstrādāt savus maksājumus, obligāti jāizmanto Google aplikāciju veikals. Tā kā Fortnite esošā maksājumu sistēma īsti neatbilda šīm prasībām, arī Google nekavējās iztīrīt savu aplikāciju veikalu no šīs spēles. Ņemot vērā šo rīcību, arī pret Google Epic Games iesniedzis šādu pat prasību tiesā.

Šķiet, ka Epic Games tagad sagaida skaudra cīņa gan pret Apple, gan Google, vēloties panākt taisnīgāku politiku pret videospēļu izstrādātājiem, kas savus darinājumus piedāvā lielajos aplikāciju veikalos. Tagad tikai atliek sekot līdzi, kā šī episkā sāga turpināsies un kurš galu galā panāks uzvaru tiesā.

Epic Games arī cenšas izmantot pēdējā laika notikumus savā labā un uzskatāmi parādīt, ka Apple un Google izmanto savu monopolistu stāvokli un nosaka, kā viņiem izplatīt savu saturu. ASV arvien vairāk runā par to, ka tehnoloģiju gigantus būtu vairāk jāregulē, jo tie ar savām darbībām traucē attīstīties jauniem konkurentiem un pilnībā kontrolē mobilo lietotņu jomu pie reizes pamatīgi nopelnot, jo par katru App Store un Google Play veikalu pirkumu tehnoloģiju giganti ietur līdz 30% lielas komisijas. Epic Games ir viens no skaļākajiem uzņēmumiem, kas nav mierā ar šo politiku.

30 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
30 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Skābene
14.08.2020 13:12

Kaut kur spēļu izstrādātājam šobrīd ir taisnība, Google un Apple izmanto tirgus varu un uzspiež savus noteikumus, kas ir negodīga komercprakse.

Kursors.lv
14.08.2020 14:08
Reply to  Skābene

Bet no otras puses, bez Apple/Google/Microsoft spēļu izstrādātājiem nebūtu ne ierīču uz kurām darbināt viņu spēles, ne to izplatīšanas mehānismu. Kur ir tā līnija, kur iestājas pareizais balanss starp tech gigantu, satura radītāju un gala lietotāju interesēm?

KKTK
14.08.2020 14:43

Ha! Nebūtu Apple/Google/Microsoft būtu varbūt caurmu drošākas platformas, izturīgāi dzelži un mazāk beckdori valdībai. Monopolpimpji ir tā trijotne.

Kursors.lv
14.08.2020 23:23
Reply to  KKTK

Varbūt būtu un varbūt nebūtu.

Skābene
14.08.2020 15:13

Nu tā jau nu vis nebūs. Nebūtu A vai G, būtu citi. Tik pat labi Rimi un Maxima varētu apgalvot Rīgas piena kombinātam, ka bez viņiem, pārdošanas rādītāji nebūtu tik lieli kā tagad, tāpēc ir jādod 50% atlaide, citādi izmetīs no plauktiem. Tā tās lietas nedara!

digitalk
14.08.2020 15:35
Reply to  Skābene

diemžēl Rimi (un gan jau citi) dara gan. neatkarīgi no visa, plaukta ienākums ir ~30%. ja tu redzi plauktā atlaides, tad to ir atlaidis ražotājs, nevis pārdevējs, kurš turpina iekasēt savu procentu.

Skābene
14.08.2020 15:51
Reply to  digitalk

Bija laiks, kad nevarēja Rimi kolu nopirkt, tikai Pepsi! Bija! :)
Bet vispār šī atlaižu un labu nosacījumu izspiešana ir regulēta ar konkurences normatīvajiem aktiem un A un G var dabūt pa biksēm.

wils
17.08.2020 10:07
Reply to  Skābene

Es nesaku, ka A. ir balts un pūkains, bet kamēr tirgus daļa EU nav vismaz 20%, konkurences uzraugi nevar nemaz iepukstēties par dominējošo stāvokli.

Kursors.lv
14.08.2020 23:22
Reply to  Skābene

Protams, ka dara. Kāpēc, lai nedarītu? Neviens jau to nevar ierobežot. Nu vismaz ne pagaidām.

AndrisG
14.08.2020 14:11
Reply to  Skābene

Ja godīgi, tad neredzu neko negodīgu. Tas ir viņu veikals un līdz ar to arī viņu noteikumi. Nepatīk? Publicējiet savu buildu uz sava servera un reklamējiet linku uz to paši.

someonenotyou
14.08.2020 14:46
Reply to  AndrisG

Android tas darbotos, ka var uzinstalēt no nezināmiem avotiem, bet Apple var uzinstalēt aplikācijas tikai no App Store.

Skābene
14.08.2020 15:17
Reply to  someonenotyou

Apple gadījumā tā ir totāla roku izgriešana! Google gadījumā vēl pastāv apkārtceļi un alternatīvi veikali.

ERR
14.08.2020 14:33
Reply to  Skābene

Ja salīdzina ar citiem spēļu ražotājiem, ja.
Es Epic vieta nemaz neskatoties hosteru savos serveros, pie tāda apgrozījuma, dāvināt naudu par neko….
Turklāt pakalpojuma saturs, kvalitāte arī ir noteicošais nevis kāda noteikumi, kurš savilinajis lietotājus savā grozā.

talk
22.08.2020 06:03
Reply to  Skābene

Kāda taisnība :) ieteiktu jums aiziet uz Olimpiju un atvert savu tirdzniecīibas vietu un sākt tirgoties, bez kases aparāta ;D gribu paskatīties, kas jums sanāks :D parasti, kad izstrādātraji publicē aplikācijas apps store viņi piekrīt lietošanas noteikumiem!

talk
22.08.2020 06:08
Reply to  Skābene

EPIC ir jasaprot, ja vēlas kapitālistu eco sistēma publicēt aplikācijas, tad spelē pēc kapitālistu noteikumiem :) būs mācība ;)

digitalk
14.08.2020 15:31

Tims Svīnijs

tiešām ne Tods? ;)

Edgars Briedis
14.08.2020 16:44

Reiz, ar esošo kārtību, mani Apple izglāba no muļķīgas 119€ zaudēšanas. Kļūdas un manas neuzmanības dēļ, mazā meita vienā no Appstore bērnu spēlītēm, nejauši nopirka 100 000 dimantiņus un man no kartes, kas tobrīd bija pievienota, novilka 119€. Pārvarējis pirmo šoku, es rakstīju spēles izstrādātājiem ar lūgumu naudu atgriezt, izskaidrojot, ka viss notika nejauši. Slovāku kantoris, kas spēli izstrādāja, atbildēja apmēram tā “kas izdarīts – izdarīts”, spēlē bonuss ir iegūts un naudu neatgriezīs. Pats vien esmu vainīgs, ka atstāju bērnu ar telefonu spēlītē, kurai pievienota karte. Rakstīju Appstore. Un viņi palīdzēja – pēc stundas man atgrieza visu naudu un piekodināja… Read more »

Krotow
14.08.2020 17:58
Reply to  Edgars Briedis

Citam dimantiņi, citam caurums galvā. Apple vietā būtu arī nonullējis spēles statistiku – kad jau regress tad par visu naudu.

Eses
14.08.2020 22:58
Reply to  Edgars Briedis

Tā rodas nepareiza informācija un kāda uzņēmuma slavināšana. Vai tik tā atgrieztā nauda nebija laikā, kad ASV vai kāda cita tur tiesa lika Apple atgriezt šādus maksājumus. Pirms tam pats Apple visiem lika mīksto un naudu ieturēja, kā raksti, kas izdarīts, izdarīts. Es arī tieši tajā laikā darba kolēģei dabūju atpakaļ no Apple viņas dēla pirktos dimantiņus par pāri 600 eur. Tā nianse laikam bija tajā, ka Apple neprasīja nekādu atkārtotu verifikāciju maksājumiem pēc tam, kad defaultā tie bija iespējoti pēc pievienošanās viņu ekosistēmai.

Kursors.lv
14.08.2020 23:21
Reply to  Edgars Briedis

Nu jau dažus gadus Apple šis ir diezgan sakārtots process. Ir konkrēta vietnē, kur piesakies ar savu Apple ID un vari atcelt nesenos pirkumus.

Cilvēks
15.08.2020 10:23
Reply to  Edgars Briedis

Apple will refund millions of dollars to consumers after allowing kids to make purchases in apps without their parents’ consent.

Apple will pay at least $32.5 million, after reaching a settlement with the Federal Trade Commission Wednesday.

Tasesmues
14.08.2020 17:13

Fortnite ir pieejams Huawei app gallery. 😅
Tur beidzot ir kaut kas, kas nav Google play.

Ecko
14.08.2020 17:39
Reply to  Tasesmues

Tā pat arī Samsungiem – Galaxy Store. :)

Oskars
14.08.2020 17:52
Reply to  Ecko

Bet samsungiem ir citas cucibas, telefona kas nopirkts par EUR 1000+ ir reklamas, nu tas nepiedien. Mani tracina vinju atlaides, piedavajumi un nav intersejushas. Esmu atsledzis, tapat paradas.

xmy
14.08.2020 20:12
Reply to  Oskars

Kas par reklāmām?
Screenus studijā, citādāk vecu tantiņu tenkas!!!

Arnys Inc™
14.08.2020 22:07
Reply to  xmy

Verot vaļā galaxī store, reklamē programmas, mani tas ar kaitinacomment image

Oskars
14.08.2020 17:47

Mazak tadu Epic Games vai ka saucas, mazak drausmigu sudu butu programmu veikalos. Man pie kajas vinu speles un neatbalstu jebkadu vinju produktu. Jo kamer nebus spele, bez in-app purchases tikmer man neinterse vinju produkts.

maarissrsc
14.08.2020 20:29

Man kā Steam lietotājam, šo kariņu būs ļoti interesanti noskatīties no malas. Ceru ka beigās Apple/Google turpinās tos 30% iekasēt no katra EPIC darījuma. Skatos ka YouTube jau notiekās #FreeFortnite.

Kekss
14.08.2020 21:11

Plānots publicitātes gājiens no Epica puses.

Kristers
15.08.2020 14:50

Jā. Epiks ļoti agresīvi mēģina izsist lielu kumosu spēlētāju, kaut vai tas pats Rocket League pārpirkšana, pārmigrēšana no Steam uz savu platformu un vēl pārvēršana par bezmaksas spēli (no 20€). Šis jau arī kāds PR gājiens, kur viņi cenšas “uzvarēt” sliktos (tai pat laikā Steam rates = Epic Store rates)

Reklāma