Web Analytics
More
  Reklāma

  Investējot 4,6 miljonus eiro, Brocēnos izveidota lielākā saules elektrostacija Kurzemē

  Jaunākie raksti

  Šonedēļ Brocēnos atklāta lielākā saules elektrostacija (turpmāk – SES) Kurzemē, ko izveidojis enerģētikas uzņēmumu grupas “AJ Power”, “BaltCap” Infrastruktūras fonda un alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldnieka “AJP Capital” kopuzņēmums “PV Power”, investējot 4,6 miljonus eiro. Brocēni SES atrodas Saldus novadā un parka kopējā jauda ir 6,5 MW, kas gada laikā saražos vairāk nekā 6000 MWh zaļās elektroenerģijas. Ilgtermiņa līgums par Brocēni SES elektroenerģijas izmantošanu ir noslēgts ar Latvijā vadošo būvmateriālu ražotāju “SCHWENK Latvija”, un tas ir lielākais viena uzņēmuma noslēgtais ilgtermiņa zaļās enerģijas piegādes līgums Latvijā.

  Saldus novadā esošās Brocēni SES kopējā platība ir vairāk nekā 10 ha, kuros izvietoti 11 520 saules paneļi ar 6,5 MW jaudu. Pateicoties Brocēni SES saražotajai elektroenerģijai, ik gadu vidē nenonāks vairāk nekā 1600 tonnas CO2 izmešu un būtiski samazināsies uzņēmuma ietekme uz apkārtējo vidi. Līdz ar zaļās elektroenerģijas iegādi no Brocēni SES “SCHWENK Latvija” veicina uzņēmuma klimata mērķu sasniegšanu.

  Reklāma

  Roberts Samtiņš, enerģētikas uzņēmumu grupas “AJ Power” vadītājs: “Brocēni SES ir līdz šim lielākais “AJ Power” attīstītais saules parku projekts un ir paraugs tam, kā uzņēmumi var efektīvi nodrošināt atjaunīgo elektroenerģiju ražošanas vajadzībām. Vēl pirms būvniecības uzsākšanas tika noslēgts līgums ar “SCHWENK Latvija” par fiksētas zaļās elektroenerģijas iegādi, kas liecina gan par uzticību “AJ Power“ komandas pieredzei, gan skaidru un ilgtspējīgu uzņēmuma attīstības vīziju. Esmu drošs, ka aizvien vairāk uzņēmumu sekos “SCHWENK Latvija” piemēram.”

  “Atjaunīgās enerģijas izmantošana ir vēl viens solis ceļā uz klimata neitralitāti cementa ražošanā un mūsu ieguldījums valsts kopējā CO2 nospieduma samazināšanā,” pauž “SCHWENK Latvija” valdes locekle, Vides un juridiskā direktore Evita Goša. “Brocēnu cementa rūpnīca jau tagad ir viena no videi draudzīgākajām Eiropā, un ar nemitīgām investīcijām mēs turpinām virzīties uz klimatneitralitātes mērķi. Šis saules enerģijas parks nodrošinās aptuveni 4,5% no mūsu ikgadējā elektroenerģijas patēriņa. Ņemot vērā, ka cementa rūpnīca ir viens no lielākajiem elektroenerģijas patērētājiem Latvijā, MWh izteiksmē tas veido ievērojamu elektroenerģijas apjomu un ir pielīdzināms vairāku tūkstošu mājsaimniecību gada patēriņam”.

  Matīss Paegle, “BaltCap” Infrastruktūras fonda partneris: “Esmu gandarīts, ka kopš brīža, kad izveidojām kopuzņēmumu ar mērķi attīstīt saules enerģijas ražošanu, līdz šodienai, kad svinīgi atklājam saules elektrostaciju Brocēnos, ir pagājis mazāk nekā 1,5 gads. Šis ir pirmais pabeigtais projekts no pieciem, kurus šobrīd jau būvējam arī citās Latvijas pilsētās, kas ražojošiem uzņēmumiem nodrošinās zaļu enerģiju par paredzamu cenu ilgtermiņā. Atšķirībā no daudziem lieliem projektiem, kas paliek plānošanas  melnrakstos, šis jau ir strādājošs modelis, kas uzņēmumiem palīdz fiksēt elektroenerģijas cenu bez ieguldījumiem pamatlīdzekļos, savukārt iedzīvotāji pastarpināti iegūst lētākas, zaļākas preces un pakalpojumus.”

  SES izveide Latvijā ir tikai viens no enerģētikas projektu virzieniem, ko šobrīd “AJ Power” attīsta kopā ar alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldnieku “AJP Capital” un “BaltCap” Infrastruktūras fondu. Šis projekts ne tikai veicina atjaunīgās enerģijas ražošanu, bet arī nodrošina vietējā kapitāla investēšanu valsts enerģētiskajā attīstībā un neatkarībā.

  Brocēni SES projekta kopējās investīcijas ir 4,6 miljoni eiro, no kuriem 3,55 miljoni eiro ir SEB bankas piešķirtais aizdevums, 850 000 eiro “Baltcap” Infrastruktūras fonda investīcijas, bet 200 000 eiro ir fonda “Solar Core Plus” līdzekļi, kas investēti no SIA “PV Power”.

  SIA “PV Power” ir divu fondu “Solar Core Plus”, “BaltCap” un enerģētikas uzņēmumu grupas “AJ Power” kopuzņēmums, kas ir dibināts ar mērķi attīstīt saules enerģijas ražošanu Latvijā. “Solar Core Plus” ir alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldnieka “AJP Capital” izveidotais fonds. Fonds izveidots 2022. gadā, piesaistot Latvijas investoru kapitālu, ar mērķi veikt ieguldījumus aprites ekonomikas segmentā, tai skaitā nozīmīgos AER ģenerācijas projektos.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  10 komentāri
  vecākie
  jaunākie novērtētākie
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Juris
  16.09.2023 17:52

  Vai pēc gadiem 15-20, pēc kalpošanas laika beigām šī gadījumā nekļūs par lielāko atkritumu čupu Kurzemē, kuru vadās apkārt pa 3. pasaules valstīm meklējot utilizētāju? Pie tam, visdrīzāk tas var notikt dedzinot to pašu fosilo degvielu? 15 gadi jau nemaz nav tik ilgs laiks… Tāpat, interesanti būtu, ja pateiktu, cik liela daļa no šīs elektrostacijas būvē lietotājiem komponentiem ir ražota Ķīnā.

  Skābene
  16.09.2023 20:39
  Reply to  Juris

  viena lielgraudu krusa var utilizēt visu saules parku

  Gundars
  17.09.2023 13:40
  Reply to  Skābene

  Padarīt par bezjēdzīgu atkritumu čupu, tātad pasteidzināt utilizācijas sākumu – jā. Bet adekvāta utilizācija tomēr ir drusku sarežģitāks process. Un to ļoti bieži ignorē visi tie jaunu tehnoloģiju bīdītāji un mesijas

  xs1
  17.09.2023 18:13
  Reply to  Skābene

  Apdrošini … kā māju, auto vai dāču …

  xs1
  17.09.2023 18:08
  Reply to  Juris

  Vispār Juri saules paneļiem jau tiek piedāvāta 25 gadu garantija … un saražotās enerģijas kritums ( jeb izreaģēšana ) ir aptuveni 1% gadā …

  xs1
  17.09.2023 18:11
  Reply to  xs1

  un paturpinot … viens labs saulains gads vs viens ne tik saulains gads jau vien var būt starpība pie tiem pašiem 25% ( kā šogad marts vs 2022 marts ) … attiecīgi pēc gadiem 25 vēl teorētiski iespējams saražot to pašu jaudu ko šodien …

  Skābene
  18.09.2023 08:50
  Reply to  xs1

  Man vairāk interesē, ko tie parki dara, kad biržā cena ir ar mīnus zīmi!? :)

  Usinss
  18.09.2023 10:34
  Reply to  Skābene

  Joprojām ražo, jo zaļajai enerģijai joprojām maksā subsīdijas par saražoto. Tāpēc visi skrien un projektē šos parkus.

  xs1
  18.09.2023 14:36
  Reply to  Skābene

  Ražo vietējam patērētājam, jeb izklīst pa visu Latviju, jo ja arī elektrības cena biržā ir nulle ( maz tādi brīži … ļoti maz ) , tad ST jebkurā gadījumā noslauc 5 centus par katru piegādāto kilovatu un hvz kāda tur savstarpējā vienošanās pie tik lieliem projektiem :)

  Sergejs
  18.09.2023 14:57

  Kaut kā nekur nav minēti līdzsvarošanas pasākumi saražotiem un patērētiem daudzumiem diena/nakts vai arī saulaina/mākoņaina diena. Pēdējā laikā tādi megaparki viens pēc otra top un izskatās ka saulainās dienas laikā drīz var būt perebors ar saražoto elektrības daudzumu. Bez mazuma būtu Gaiziņkalna galā jāveido liels ezers un pa dienu jāpumpē augšā ūdens -). Vai jāražo no liekās saules enerģijas ūdeņradis ko var izmantot gan ziemā gan naktīs tīras enerģijas ražošanai. Citādi izskatās ka tiek iets tas pats ceļš kā Ķīnā ar pilsētu būvēšanu – pilsēta uzbūvēta, subsīdijas apgūtas bet viss tukšs jo ir lieks un nevienam nav īsti vajadzīgs tajā… Read more »

  Reklāma