Web Analytics
More
  Reklāma

  Aprīļa beigās noslēgsies mājsaimniecību pieteikšanās mikroģenerācijas neto uzskaites sistēmai

  Jaunākie raksti

  Atbilstoši grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā mājsaimniecības elektroenerģijas neto uzskaites sistēmai var pievienoties līdz šī gada 30. aprīlim. No 1. maija, spēkā stājoties jaunajai – neto norēķinu sistēmai, – jauni dalībnieki neto uzskaites sistēmā vairs netiks uzņemti.

  Interesentiem, kuri plāno pieteikties neto uzskaites sistēmai, AS “Sadales tīkls” atgādina savlaicīgi sagatavot nepieciešamo dokumentāciju un veikt ražošanas iekārtu uzstādīšanu, lai līdz aprīļa beigām no sadales sistēmas operatora saņemtu gala atļauju mikroģeneratora pieslēgšanai. Nākamajā dienā pēc atļaujas saņemšanas klients tiks reģistrēts dalībai uzskaites sistēmā.

  Reklāma

  Gala atļaujas saņemšanai jāveic vairāki soļi. Vispirms “Sadales tīklam” jāiesniedz pieteikums par mikroģeneratora pieslēgšanu un pēc uzstādīšanas atļaujas saņemšanas jāveic iekārtu uzstādīšana. Kad tas izdarīts, sadales operatoram jāiesniedz sertificēta speciālista parakstīts apliecinājums (invertora iestatījumu protokols), fotofiksācija un cita nepieciešamā dokumentācija, kas ļaus saņemt gala atļauju un sākt ražošanu. Visus dokumentus var iesniegt digitāli pašapkalpošanās portālā e-st.lv.

  “Sadales tīkls” saņemtos dokumentus parasti izskata un gala atļauju mikroģeneratora pieslēgšanai izsniedz dažu darba dienu laikā, tomēr liela pieteikumu skaita gadījumā tam var būt nepieciešams ilgāks laiks. Tādēļ klienti aicināti veicamos darbus neatlikt uz pēdējo nedēļu, ņemot vērā, ka var būt nepieciešami arī precizējumi vai papildu informācija.

  Dalība neto uzskaites sistēmā sniedz iespēju virtuāli “nodot” elektroenerģiju sadales tīklā kilovatstundu (kWh) veidā, lai neto gada ietvaros to izlietotu, kad nepieciešams: piemēram, vasarā saražoto, bet nepatērēto elektroenerģiju izmantot rudens un ziemas tumšajos mēnešos. Šī sistēma darbojas pēc principa “kWh pret kWh”, sniedzot iespēju klientiem elektrotīklu izmantot kā virtuālu bateriju. Šajā sistēmā izveidoto uzkrājumu mājsaimniecības var izmantot tikai tajā pašā īpašumā, kur elektrība saražota.

  Jāņem vērā, ka, mainoties elektrības lietotājam īpašumā (līgumu par elektrības piegādi ar tirgotāju noslēdz cita persona), uzskaites sistēmā iepriekš uzkrātās kWh tiek dzēstas. Tāpat jāņem vērā: ja elektrības lietotājs īpašumā mainīsies 1. maijā vai vēlāk, jaunais lietotājs vairs nevarēs pievienoties uzskaites sistēmai (arī ja iepriekš īpašumā tā bijusi spēkā). Savukārt, ja lietotājs tikai nomaina savu elektroenerģijas tirgotāju, dalība neto uzskaites sistēmā paliek spēkā un arī līdzšinējais kWh uzkrājums saglabājas.

  Reģistrētie neto uzskaites sistēmas dalībnieki šo sistēmu varēs izmantot līdz 2029. gada 28. februārim, kas atbilstoši grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā ir tās beigu termiņš.

  No 1. maija spēkā norēķinu sistēma; to administrēs elektroenerģijas tirgotāji

  No 1. maija gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi, kuri elektroenerģiju ražo pašpatēriņam, varēs pievienoties neto norēķinu sistēmai. Lai kļūtu par tās dalībnieku, klientam būs jāslēdz līgums ar izvēlēto elektroenerģijas tirgotāju, kurš atbilstoši noslēgtā līguma nosacījumiem šo sistēmu administrēs. Neto norēķinu ietvaros tirgotāji var veidot dažādus pakalpojumus, vienlaikus visiem tirgotājiem ir jānodrošina universālais neto norēķinu sistēmas pakalpojumus, kura nosacījumus reglamentē Ministru kabineta noteikumi Nr. 635 (Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi).

  Neto norēķinu sistēma paredz atšķirīgas iespējas, salīdzinot ar uzskaites sistēmu, piemēram:

  • uzkrāto kWh vērtība tiek konvertēta eiro izteiksmē un sistēmu pārvalda klienta izvēlētais elektroenerģijas tirgotājs;
  • ģenerācijas iekārtas maksimālās jaudas slieksnis palielināts līdz vienam megavatam (uzskaites sistēmā iekārtas ražošanas jauda nevar pārsniegt 11,1 kW);
  • saražotās, bet tūlītēji neizmantotās elektroenerģijas uzkrājumu eiro izteiksmē klients var izmantot norēķiniem par elektroapgādi citos savos objektos (piemēram, vasarnīcā saražoto elektrību izmantot norēķiniem par elektroenerģijas piegādi dzīvoklī pilsētā).

  Mājsaimniecības, kas pāries no neto uzskaites uz neto norēķinu sistēmu laikā no šī gada 1. maija līdz 2025. gada 28. februārim, varēs saņemt uzskaites sistēmā veiktā kWh uzkrājuma izmaksu naudā (atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 635 – ne vairāk kā 600 eiro pirms nodokļu nomaksas, tādēļ ir vērts apdomāt atbilstošāko pārejas brīdi). Jāņem vērā, ka pāriet no vienas sistēmas uz otru var tikai vienu reizi.

  Detalizētāku informāciju par neto norēķinu sistēmas darbības principiem lietotāji var noskaidrot pie sava elektroenerģijas tirgotāja. Informācija par neto norēķinu veidiem pieejama arī Klimata un enerģētikas ministrijas informācijas resursos.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  14 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Skābene
  03.04.2024 14:06

  Par kādu cenu tirgotāji pērk Neto norēķinu sistēmā nodoto elektrību? Nebūs tā, ka vasaras sezonā iepirks ar (-) zīmi un ziemas sezonā pārdos par + 4eur kw/h? :)
  Jeb, ja noslēgts līgums par fiksēto cenu, tad pērk un pārdod par vienādu cenu?

  nedarata
  03.04.2024 14:41
  Reply to  Skābene

  Minimālā cena par nodoto enerģiju nedrīkstēs būt zemāka par 0 EUR/MWh, un tirgotājs to varēs samazināt ne vairāk kā par 20 EUR/MWh (0,02 EUR/KWh) no Nordpool biržas attiecīgās stundas cenas.

  Skābene
  03.04.2024 15:04
  Reply to  nedarata

  Tad par kādu cenu iepirks, par Norpool, par 0 EUR, vai par 0,02 Eur?
  Jeb 0 eur darbojas tad, kad norpool ir ar (-) zīmi. Kādā gadījumā būs 0,02?

  Juris
  03.04.2024 15:45
  Reply to  Skābene

  Tu galīgi dumjš vai izliecies? Tev cilvēks kā mazam bērnam paskaidroja ”Minimālā cena par nodoto enerģiju nedrīkstēs būt zemāka par 0 EUR/MWh, un tirgotājs to varēs samazināt ne vairāk kā par 20 EUR/MWh (0,02 EUR/KWh) no Nordpool biržas attiecīgās stundas cenas”

  Skābene
  04.04.2024 08:55
  Reply to  Juris

  Tu tā arī neatbildēji par kādu cenu iepirks! Varēs tā, varēs šitā, bet es gribu konkrētu atbildi, lai var ielikt excel un sarēķināt, kura sistēma izdevīgāka?

  Piemērs: ar veco sistēmu nodevu tīklā 6Mwh un pēc tam iztērēju 6Mwh par Eur 0,00. Par sadali un pārvadi OIK un PVN samaksāju 8 centus par katru kwh. Tātad 6Mwh ar veco sistēmu man izmaksā 480 eur.

  Tagad tu man pasaki, cik tas man izmaksās ar jauno norēķinu sistēmu, lai es varu saprast, mainīt no neto uzkrājuma sistēmas uz norēķinu sistēmu, vai dzīvot pa vecam.

  Last edited 17 days ago by Skābene
  xs1
  04.04.2024 09:25
  Reply to  Skābene

  Ar neto norēķinu katrs nodotais kw tiks ņemts pēc tā brīža biržas cenas ( konkrēta stundas cena kā atskaite ) + komisija par kuru vienosies ar elektrības pārdevēju … tērējot elektrību atkal būs spēkā tikai un tavi līguma nosacījumi – vai tas būs fiksētais tarifs vai biržas … ko pats izvēlēsies … manuprāt viss vienkārši … p.s. Ja Tev ir saules paneļi, tad ļoti labi zini, ka uzstādot piemēram 8kw staciju un gadā saražojot 8000kw un patērējot 8000kw , vismaz ~ 2000kw ir pilnībā bez maksas, jo pa taisno no saules paneļiem nonāk pie tava gludekļa, televizora vai siltumsūkņa un tiek apiets ST piegādes tarifs ( ~ 5 centi ), gan elektrības pārdevējs … p.s. es dzīvošu pa vecam līdz 2029 gadam un nav pilnībā jāiespringst …

  nedarata
  04.04.2024 09:44
  Reply to  Skābene

  Vecā sistēma ir izdevīgāka lietotājam, ne jau velti pēc ~5 gadiem, tā tiks likvidēta.
  Jaunās sistēmas izdevīgumu ir teju neiespējami aprēķināt, vajag excelī likt pēdējā gada katras stundas patēriņu un pretī saražoto daudzumu.
  Nordpool ir stipri ierobežojis tāda apjoma datu eksportu.

  Fedja
  04.04.2024 09:50
  Reply to  nedarata

  Jums būs likt jaudīgākas sistēmas un tīklā nodot vairāk, lai uzkrātu centus, ar kuriem norēķināties ziemā par dārgo elektrību. Jūs izmanto, lai par jūsu naudu ražotu zaļo enerģiju un atskaitītos Eiropas komisijai, kā tiek pildīti plāni par zaļās enerģijas komponentes palielināšanu tīklā. Bet, kamēr lielie ražotāji saņem OIK, Jūs ražojat priekš Elektrum elektrību un vēl maksājat Elektrumam OIK! :)

  Skābene
  04.04.2024 09:54
  Reply to  nedarata

  Sanāk, ka šobrīd izdevīgāk ir likt akumulatorus, uzkrāt elektrību, kad tā ir ar mīnus zīmi un dot atpakaļ tīklā, kad cena ir augsta, kā sacīt jāsaka uzkrāt eiriķus, lai atkal iepirktu par centiem! :D

  Alberts Kviesis
  05.04.2024 17:04
  Reply to  Skābene

  Tā visu mūžu var kloķi raustīt turp-atpakaļ.. Diemžēl nav pieejami tirgū normāli komutācijas kontaktori, kas strādātu automātiskā režīmā, pieslēgts pie datora, stumdītu enerģiju šurp-turp. Ja kādam no engineeriem būtu gaiša galva un pieejami lietoti auto akumulatori, varētu piedāvāt automatizētas stacijas

  Fedja
  04.04.2024 09:19

  Jūs domājat, ka Jūs kaut ko ietaupāt, bet patiesībā Jūs esat aitas ko cērp! Tirgotāji uz Jūsu rēķina pilda zaļās enerģijas portfeļa kvotas, un Jūs par to maksājat! Kad bija energo krīzes, Jūs maksājāt par saviem paneļiem un vēl par sadali un pārvadi, bet tie kas neko nedarīja, saņēma valsts atbalstu rēķinu apmaksai! :)

  Pipec
  05.04.2024 16:12

  Esmu vecs un stulbs, kas ir: No 1. maija spēkā norēķinu sistēma; to administrēs elektroenerģijas tirgotāji – latvenergo, sadales tīkls vai elektrum? Un kad parādījās Nordpool birža? Kapēc upes pilnas ar ūdeni un elektrība maksā dārgi?

  Pipec
  05.04.2024 16:16
  Reply to  Pipec

  Man Latvenergo atsūtīja vēstuli, ka tagad sauksies elektrum, patiesībā mūs smagi apjāja, valsts līmeņa apisiens.

  Alberts Kviesis
  05.04.2024 17:05
  Reply to  Pipec

  Nosvini – pieGdienā drīkst. Pāries visas bēdas :)

  Reklāma