Web Analytics
More
  Reklāma

  RTU studenti uzbūvē Latvijas apstākļiem pielāgotu zemūdens dronu

  Jaunākie raksti

  Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti attīsta zemūdens dronu, kas var veikt apsekošanas un meklēšanas operācijas Latvijas klimatiskajos apstākļos, kā arī reāllaikā iegūt dažāda veida datus un informāciju par ūdens ekosistēmu. Par studentu veikumu ir interese industrijā, zemūdens drona komercializācijai izveidots jaunuzņēmums «SUBmerge Baltic».

  «Lietojums ir plašs – dažādu ūdenstilpju apsekošana, meklēšanas darbi, būvobjektu uzraudzība, piesārņojuma konstatēšana. Piemēram, mūsu dronu var izmantot ostas, kam jāveic piestātņu apsekojumi,» stāsta RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes students Kārlis Bērziņš. «Latvija ir antirekorda līdere Eiropā noslīkušo cilvēku skaita ziņā. Ūdenstilpņu apsekošana, meklējot pazudušus cilvēkus, ir vēl viena funkcija, ko var veikt mūsu drons,» viņš turpina.

  Drons ir veidots speciāli Latvijas un Baltijas apstākļiem, kur ūdenstilpnēs ir slikta redzamība. Tam ir uzlabota redzamība. Drons aprīkots ar kameru, kas nodrošina augstas izšķirtspējas reāllaika datus, un dažādiem sensoriem, kuri nosaka drona atrašanās vietu, kustību, mēra dziļumu.

  «Sensorus var iedalīt divās daļās. Ir sensori, kuri vajadzīgi, lai zemūdeni vadītu, noteiktu tās atrašanās vietu, un sensori, kas nepieciešami specifisku uzdevumu veikšanai. Drons veidots kā modulārs risinājums, kam iespējams pievienot klientiem nepieciešamos sensorus, piemēram, ūdens kvalitātes mērījumu veikšanai, 3D attēlu un karšu veidošanai,» papildina Toms Rožkalns, RTU Rīgas Biznesa skolas students.

  Turpinot uzlabot zemūdens drona funkcionalitāti, studenti plāno attīstīt attēlu uzlabošanas tehnoloģiju un zemūdens vadību. Šobrīd tā vadība notiek ar kontroliera palīdzību, bet nākotnē plānots to padarīt par autonomu peldlīdzekli.

  Attīstot risinājumu, studenti gan pārņēma ārvalstu pieredzi – viesojušies pie pasaules vadošajiem speciālistiem zemūdens dronu izstrādē, pētījuši zinātnes un industrijas sadarbību –, gan izzināja vietējās industrijas vajadzības. Viņi arī izmantoja RTU atbalsta instrumentus inovāciju un biznesa ideju attīstībai – piedalījās vairākās RTU Zinātnes un inovāciju centra īstenotajās Studentu inovāciju grantu programmas aktivitātēs un Eiropas Inovāciju tehnoloģiju institūta klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» projektā. Šogad jaunas zināšanas un prasmes viņi guva pirmajā mobilitātes un ūdens inovāciju akceleratorā «City to Sea», ko īstenoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar RTU Zinātnes un inovāciju centru un atvērto inovāciju kustību «VEFRESH».

  «Mums Latvijā trūkst zinātības šajā jomā. «City to Sea» laikā satikām sešas lieliskas komandas, kas darbojas ūdens risinājumu jomā. Mūsu mērķis tagad ir veidot ūdens risinājumu komūnu, kur mēs varētu dalīties ar pieredzi un informāciju par dažādām ūdens tehnoloģijām, būvēt zinātību Latvijā un attīstīt industriju,» atklāj K. Bērziņš.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  9 komentāri
  vecākie
  jaunākie novērtētākie
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Andrejs
  20.07.2023 19:30

  Šāda tipa vajag arī kā kaujas dronu un uz Ukrainu testiem un spēju novērtēšanu

  Aivars
  20.07.2023 19:48

  Galvenais jautājums vai šis drons var uzspridzināt Kerčas tiltu?

  MacBeton
  20.07.2023 23:55

  Kādā veidā Latvijas ūdens atšķiras no Zimbambwes ūdens?

  Vigo
  21.07.2023 00:53

  Kaujas drona konceptam šobrid un tuvakajos gados butu daudz lielaka perspektiva. Studentiem japiedava armijai kopigi modificet šo par lieljaudas uzbrukuma dronu objektiem virs un zem udens. Domaju, ka projekts varetu izdoties.

  bobis
  21.07.2023 08:48

  Ar tadiem vairakiem droniem varetu uzspert gaisa krievijas kugu floti, piemeram.

  bobis
  21.07.2023 08:50

  Ja sim pielikt zirnekla kajeles sanaktu virszemes drons.

  bobis
  21.07.2023 08:56

  Vai pierikot ritenisus un palaist liela atruma pa celu, pa kuru virzas krievijas vai baltkrivijas armijas kollona.

  trx450
  21.07.2023 22:07

  Datus var iegūt. Lai tos datus serteficētu, tur gan lielāks čakars.

  trx450
  21.07.2023 22:27

  Pāris gadi atpakaļ, Latvija jūras administrācija iegādājās kuteri. Kuram ir visas nepieciešamās iekārtas , lai mērītu ūdens tilpnes dziļumu un to atdzīmētu kartēs.

  Nedaudz grūtāk gāja tās laivas kapteinim. Viņš ir vienīgais cilvēks Baltijā kurš ir serteficēts veikt šo darbu.

  Rāmis gatavs, cerams ka attīstīsies.

  Reklāma