Web Analytics
More
  Reklāma

  Saruna ar “Tele2” biznesa klientu nodaļas vadītāju Raimondu Janševski par tendencēm B2B segmentā

  Šis raksts ir tapis sadarbībā ar Tele2.

  Jaunākie raksti

  Līdztekus privātpersonām otra nozīmīga mobilo sakaru operatora “Tele2” klientu grupa ir uzņēmumi. Pēdējie pieci gadi darbā ar šiem klientiem ienesuši daudzas pārmaiņas, ieskaitot vēlmi izmantot datos balstītu pieeju, spēju pielāgoties dažādiem izaicinājumiem un sniegt labāko iespējamo piedāvājumu, balstoties uz konkrētā uzņēmuma vajadzībām. Ko “Tele2” piedāvā biznesa klientiem un kādas ir galvenās tendences B2B segmentā, stāsta “Tele2” biznesa klientu nodaļas vadītājs Raimonds Janševskis.

  Kādas ir lielākās atšķirības starp privāto un biznesa sektoru?

  Manuprāt, būtiskākā atšķirība ir tā, ka privātajā sektorā klients tiešā veidā maksā pats ar savu maciņu, tāpēc ir ieinteresēts meklēt un atrast labāko kvalitātes un cenas piedāvājumu, kā arī gatavs pamēģināt kaut ko jaunu. Savukārt, ja skatāmies uz biznesa segmentu, sevišķi uz vidējiem un lielajiem uzņēmumiem – tur strādā un lēmumus pieņem algoti darbinieki, kuri uz finansēm raugās savādāk, jo viņi rēķinus par pakalpojumiem nemaksā no savas kabatas. Protams, tas nav stāsts par visiem, bet tā noteikti ir viena no raksturīgajām atšķirībām.

  Reklāma

  Tāpat privātpersonu segmentā klienti ir ātrāki un elastīgāki. Savukārt biznesa segments ir smagnējāks un tajā valda lielāki stereotipi par konkrētu operatoru, ka tas ir vienīgais, kas spēj sniegt vajadzīgos pakalpojumus.

  Kā iespējams cīnīties ar šiem stereotipiem?

  Viena no “Tele2” vērtībām ir datos balstīti lēmumi. Kad tiekamies ar klientiem, prezentāciju par uzņēmumu un tā darbību balstām uz datiem, nevis vispārīgām frāzēm, ka esam labākie. Piemēram, dalāmies ar datiem par kvalitāti, servisu un liekam klientiem aizdomāties. Šādā veidā mēģinām lauzt stereotipus, ar faktiem parādot, kādas ir vai nav atšķirības operatoru starpā. Tas, protams, nav viegli. Vienlaicīgi pēdējo piecu gadu laikā esam pietiekoši audzējuši klientu bāzi, kas liecina, ka klienti ieklausās mūsu teiktajā, notic un ir gatavi pamēģināt. “Tele2” ir daudzas ilgtermiņa sadarbības ar klientiem, kas izveidojušās tieši šādi – parādot datus, piedāvājot notestēt pakalpojumu un pierādot tā kvalitāti.

  Kāda bija sadarbība ar biznesa klientiem pirms pieciem gadiem un tagad?

  Biznesa segmentā mums bija un ir joprojām pietiekami ambiciozi mērķi. Kad sāku strādāt “Tele2”, galvenais bija dabūt klientu un pierādīt, ko un kādā veidā varam. Tas, kas šo piecu gadu laikā ir mainījies – esam sakārtojuši daudzus procesus, kā strādājam. “Tele2” paši pirmie sava darba vērtēšanā sāka izmantot dažādus statistikas datus. Šādā veidā noskaidrojām, piemēram, uz cik zvaniem atbildam, cik ātri atbildam, kāds ir darba apjoms katram vadītājam. Sapratām, ka īstenībā mums ir jāizdara pietiekami liels mājasdarbs, lai ar tīru sirdsapziņu varētu teikt, ka nodrošinām klientiem augstu apkalpošanas kvalitāti.

  Kāds ir “Tele2” biznesa klientu sadalījums?

  Nav tāds oficiāls un vienots uzņēmumu sadalījums, ko Latvijā izmanto visi mobilo sakaru operatori. To vairāk nosaka katrs operators pats, balstoties uz saviem principiem. Protams, ja salīdzinām, piemēram, ar Zviedriju, tad mūsu lielie uzņēmumi bieži vien knapi iekļaujas viņu vidējo uzņēmumu segmentā. Taču konkrēti “Tele2” esam nodefinējuši, ka lielais uzņēmums ir ar 100 un vairāk pieslēgumiem. Vidējais – no 20 līdz 100. Savukārt līdz 20 pieslēgumiem skaitās mazais uzņēmums. Paralēli skatāmies arī paša uzņēmuma lielumu pēc finanšu rādītājiem un darbinieku skaita. Mūsu klients var būt arī lielais uzņēmums, kam ir mazāks pieslēgumu skaits. Šādā gadījumā to joprojām pieskaitām pie lielajiem uzņēmumiem.

  Runājot par piedāvājumu biznesa klientiem, “Tele2” lielākoties sniedz standartizētus risinājumus, kuri der lielākai daļai klientu jeb maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), kas veido lielāko daļu Latvijas biznesa vides. Tie pamatā ir risinājumi, kurus var ātri pielāgot konkrētā klienta vajadzībām un kurus klienti viegli var apgūt. Taču, ja ir nepieciešamība, lielajiem klientiem varam sniegt arī individuālu piedāvājumu.

  Kādus standarta pakalpojumus piedāvājat biznesa klientiem?

  Runājot par MVU, viena no kategorijām ir risinājumi, kas atvieglo darbinieku ikdienu, piemēram, zvanu ieraksti, darba laika uzstādīšana. Darbiniekiem, strādājot attālināti un cenšoties balansēt darba un privāto dzīvi, šie risinājumi kļūst arvien populārāki. Turklāt, kā rāda mūsu veiktā pētījuma dati, tad katrs otrais klients dosies pie konkurenta, ja nevarēs sazināties ar attiecīgo uzņēmumu. Līdz ar to šie risinājumi, kas ļauj nodrošināt kvalitatīvu  klientu apkalpošanu, ir ļoti svarīgi. Otra kategorija ir drošības rīki, piemēram, “Samsung Knox”, arī “Tele2” strādā pie jauniem drošības risinājumiem. Tie šobrīd ir salīdzinoši mazāk pieprasīti, taču interese pieaug. Trešā kategorija ietver dažādus rīkus, kas ļauj strādāt efektīvāk. Uzņēmumi sāk novērtēt, ka viņiem ir pieejami dati, piemēram, par zvanu statistiku, kas ļauj izvērtēt un sakārtot savus biznesa procesus. Lielajiem uzņēmumiem vajadzības bieži vien ir ļoti individuālas, līdz ar to ir grūti izcelt pieprasītākos risinājumus.

  Kāda ir publiskā sektora specifika un “Tele2” sadarbība ar iestādēm un organizācijām?

  Ir tādi klienti, kuri mēģina paši sagatavot iepirkumu un uzskata, ka visu zina labāk, kā rezultātā izveidojas skarba situācija. 2023. gadā joprojām redzam publiskos iepirkumus, kur klients fokusējas uz cenas aprēķinu par vienu minūti, lai gan pēdējos desmit gadus visi operatori piedāvā bezlimita balss zvanu tarifu plānus. Pēdējo mēnešu laikā esmu iesaistījies dažu šādu iepirkumu piedāvājumu sagatavošanā un novēroju lielu disonansi. Valsts institūcijas sūdzas par līdzekļu trūkumu, skolotājiem un ārstiem nav naudas, bet vienlaikus iepirkums ir sagatavots tālu no saimnieciski izdevīgākā.

  “Tele2” ir veicis izpēti, kuras ietvaros salīdzina iepirkumu sagatavošanu un prasības Latvijā un citās Baltijas, kā arī Skandināvijas valstīs. Varu teikt, ka publiskajā sektora iepirkumos mēs uz kopējā fona izceļamies. Absurdākais ir tas, ka tiek arī klaji ignorētas nozari uzraugošās ministrijas – Satiksmes ministrijas izstrādātās rekomendācijas, kā arī Konkurences padomes aicinājumi pārskatīt kritērijus.

  Operatori medijos mēdz runāt par problēmām saistībā ar publiskā sektora iepirkumiem. Kāds ir “Tele2” skatījums uz to?

  Ir novērojams, ka, piemēram, ministrijas sagatavo šos iepirkumus, neiedziļinoties izmaksās un izdevīgākā piedāvājuma atrašanā. Iepirkumi bieži vien tiek veidoti pēc gadu desmitiem izmantota viena parauga, iekļaujot arī neatbilstošus kritērijus, kas sašaurina izvēli. Novērots arī, ka iepirkuma sagatavošanā klients nav iedziļinājies nozarē, neizprot aktuālās tendences vai arī tendēts uz vienu konkrētu operatoru. Piemēram, no 2021. līdz 2022. gada beigām EIS sistēmā publicēti 34 publiskie iepirkumi. 26 no tiem uzvarējis vēsturiskais operators, kas nozīmē, ka viņu tirgus daļa publiskajā sektorā ir aptuveni 76%.

  Tīri matemātiski startēt šajos iepirkumos dažkārt ir bezjēdzīgi. Nesen bija iepirkums, kur mēs saviem tarifu plāniem dodot pat 99% atlaidi, tāpat zaudētu. Protams, ja šāda konkurences priekšrocība iekļauta jau pašā iepirkuma sagatavošanā, tad startēt tajā ir muļķīgi. Atšķirības starp mobilo sakaru operatoriem nav tik lielas. Līdz ar to likt iepirkuma tehniskajās prasībās absurdas lietas, kas ļoti lielu priekšrocību iedod vienam operatoram, nav pareizi. Par to mēs arī cīnāmies.

  Tā kā ierēdniecības līmenis šīs problēmas īsti nesadzird, runājam par to arī publiski – varbūt mūs sadzirdēs citi, piemēram, mediji, politiķi, kuri tam pievērsīs lielāku uzmanību.

  Kā pandēmija ietekmēja “Tele2” biznesu?

  Lai arī pandēmija kopumā neapšaubāmi bija negatīvs notikums, tā daudziem uzņēmumiem deva iespēju pārskatīt savus biznesa procesus, piemēram, veicot digitalizāciju, uzlabojot klientu apkalpošanu u.c.. Pirmkārt, sākoties Covid-19 krīzei, vispirms ievērojami kāpa pieprasījums pēc mobilā interneta. Uzņēmumi mēģināja maksimāli ātri sakārtot situāciju, lai internets darbiniekiem būtu pieejams visur. Likumsakarīgi, ka pēc tam bija novērojams ļoti liels datu patēriņa pieaugums, ņemot vērā vajadzību strādāt gan no mājām, gan ofisa. Šobrīd gan temps ir palēninājies, bet datu patēriņa kāpums joprojām ir vērojams.

  Otrkārt, pandēmijas laikā uzņēmēji sāka ļoti novērtēt dažādus sakaru pakalpojumus, piemēram, zvanu vadības risinājumus, kas ļauj pievienot noteiktu darba laiku, vieglāk atslēgties no darba. Treškārt, aktuālāki kļuva dažādi drošības risinājumi, jo darbinieki pieslēdzās attālinātajām sapulcēm no dažādām vietām, kas mudināja uzņēmumus pievērst lielāku uzmanību drošībai un ar to saistītiem riskiem.

  Kopumā jāsaka, ka Covid-19 krīze mobilo sakaru operatoriem bija liels attīstības laiks, kas ļāva arī piedāvāt jaunus, klientiem aktuālus pakalpojumus. Vienlaikus novērojām, ka pandēmijas laikā pieprasījums pēc tīkla pārklājuma mainījās un virzījās prom no Rīgas un lielajām pilsētām uz reģioniem. Līdz ar to arī tur gan “Tele2”, gan citiem operatoriem bija jāpārskata savu mobilo sakaru bāzes staciju kapacitāte un jāpalielina tā atbilstoši cilvēku migrācijas plūsmām.

  Cik liela ir “Tele2” biznesa nodaļa un kā Tu raksturotu šos darbiniekus?

  “Tele2” biznesa nodaļa sastāv no vairākām komandām – pārdošanas vadītājiem, pārdošanas speciālistiem zvanu centrā, klientu apkalpošanas speciālistiem. Kopumā “Tele2” biznesa nodaļā strādā vairāk nekā 50 darbinieku.

  Mēs tiecamies uz to, lai šiem darbiniekiem rūpētu klients, kas, manuprāt, ir galvenais. Ja darbinieks izjūt rūpes pret klientu, tad spēj piemeklēt vajadzīgos risinājumus un nodrošināt vajadzīgo apkalpošanas līmeni. Tele2 Biznesa nodaļas sauklis ir “Bizness sākas ar cilvēku” un tā ir arī mūsu iekšējā pārliecība, jo aiz jebkura uzņēmuma ir tā darbinieki un tas nav tikai bezpersoniska juridiska persona. Bieži vien saviem darbiniekiem iesaku iztēloties, ka klients ir viņa tuvs radinieks un kā šajā gadījumā viņš risinātu viņa vajadzības un vēlmes. Ja mēs šīs sajūtas spējam pēc tam pārnest arī uz komunikāciju ar klientu, tad es zinu, ka noteikti būsim klienta labā izdarījuši visu, ko spējam.

  Kādi ir plāni, ko saistībā ar biznesa segmentu “Tele2” vēlas realizēt tuvākajos gados?

  Tīkla pārklājums un  apkalpošanas kvalitāte ir pats pamats, ko “Tele2” nodrošina un ko klienti arī sagaida un uztveram to par pašsaprotamu, ka šīs lietas jānodrošina bez atkāpēm. Papildus plānojam aktīvi turpināt darboties jaunu risinājumu izstrādē, kas ir un būs noderīgi lielākai daļai mūsu klientu un var palīdzēt viņu ikdienas biznesā. Kā atsevišķu sadaļu, esam sev izvirzījušu iepirkumu jautājumu sakārtošanu ne tikai kā savu biznesa mērķi, bet arī kā problēmu, kas ietekmē mūs visus kā Latvijas iedzīvotājus.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  27 komentāri
  vecākie
  jaunākie novērtētākie
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Čiekurs
  11.05.2023 12:59

  Mani reāli mulsina šie Q&A veida raksti, jo visticamāk jautājumus uzdod un atbild viens un tas pats cilvēks. Beigās sanāk neveikli.

  Kursors.lv
  11.05.2023 13:03
  Reply to  Čiekurs

  Kas tieši beigās sanāk neveikli?

  Čiekurs
  11.05.2023 14:30

  Tas, ka T2 atbild paši uz saviem jautājumiem

  Kursors.lv
  11.05.2023 15:47
  Reply to  Čiekurs

  Varu apstiprināt, ka šajās sarunās vienmēr ir kā minimums divi cilvēki un viens no tiem ir Kursora pārstāvis :)

  digitalk
  11.05.2023 19:10

  lai nolasītu ar T2 saskaņotus jautājumus?

  Kursors.lv
  11.05.2023 21:51
  Reply to  digitalk

  Un sarunas gaitā uzdotu arī dažus nesaskaņotus jautājumus. Bet dienas beigās šie, protams, ir kopā ar klientu veidoti informatīvi raksti kā tas ir norādīts turpat zem virsrksta.

  Krists
  12.05.2023 11:33

  Kristap, paliek neinteresanti, kad ir šāda tipa sadarbības, jo viss apakšā ir speciāli gatavoti raksti, kas nav Tavs vai kolēģu reālais kritiskais ieguldījums. Tie nav dabiski jautājumi, tie nav Tevis vai lasītāju interesējoši temati. Tā ir Tele2 vēlamā propaganda!

  Kursors.lv
  12.05.2023 11:36
  Reply to  Krists

  Kurš tieši nav dabisks jautājums šajā rakstā?

  Roberts
  13.05.2023 17:17

  Tā ir ilūzijas radīšana ka redz kursoram kaut kas reāli interesē. Bet īstenībā jau nē.

  Kursors.lv
  14.05.2023 11:54
  Reply to  Roberts

  Kādi jautājumi tevi interesē par šo tēmu?

  Roberts
  14.05.2023 17:34

  Iespejams tehnologiju podkāsts ar interesantiem viesiem jā tās ir zināmas izmaksas bet tieši podkāstos var dzirdēt ka intervētāji saprot tēmu par ko taisa apskatus. Ideali jau butu video intervijas bet nu tur pavisam citi resursi vajadzigi.
  Un tādā formātā butu interesanti klausīties tele 2 viedokli un propagandu. bet nemot vera cik mums mazs tirgus saubos vai kas tads kadreiz notiks.

  Kursors.lv
  14.05.2023 17:49
  Reply to  Roberts

  Mums tieši podkāsta formā ir bijusi saruna ar Tele2 tehnisko direktori Līgu Krūmiņu: https://kursors.lv/2023/02/05/ko-kursors-tev-neraksta-s01e22/. Esi taču noklausījies, vai ne? Kādi tur jautājumi pietrūka?

  Roberts
  13.05.2023 17:15

  Reāla preses relīze es Ketijas vietā kaunētos zem kā tāda likt vārdu apakšā.
  Noteikti situacija bija tada Kristaps izsūta email tele 2 mums absolija iedot ierīces bet par to būs reklāmraksts. Tagad visi kursors autori ar random org palidzibu tiks lozeti kura vārdu liksim zem iesūtītās relīzes.

  Jautājumi ir mega tizli un sajuta ka nemāk jautāt.

  Rodas jautājums vai tele 2 raksta lasītājus uzskata par cirvjiem vai kā ??

  Kursors.lv
  13.05.2023 17:23
  Reply to  Roberts

  Kādi ir mega lieliski jautājumi? Kādus jautājumus tu pats uzdotu Raimondam?

  Roberts
  14.05.2023 17:31

  Raksts ir diezgan sauss. Viņu viennozīmīgi varēja labāk. Man personīgi dzeltenā operatora piedāvājumā nekad nekas nav bijis saistošs. Sarkanais operātors vienmēr ir piedāvājis labākus sakarus. Ko tur jautāt operātoram kas garlaiko ? :)))

  Kursors.lv
  14.05.2023 17:48
  Reply to  Roberts

  Protams, ka varēja labāk. Vienmēr var labāk. Bet pagaidām neesmu no varenajiem komentētājiem dzirdējis nevienu pašu papildus jautājumu, ko vajadzēja uzdot Raimondam. Tukša diršana vien sanāk.

  Roberts
  14.05.2023 17:29

  @Ketija mācos no kursors autoriem kas tulkojot rakstu uz latviešu valodu uzraksta ko mobilo konsoļu peļna 639 dolāri :D

  freelife
  14.05.2023 01:31

  Tele2 iedod naudiņu, kursors.lv sapublicē rakstiņus, mīlīgi un izdevīgi visiem :)

  Kursors.lv
  14.05.2023 08:35
  Reply to  freelife

  Un kā tad citādāk? Neesmu manījis nevienu cilvēku, kas ilgstoši spēj strādāt bez samaksas par savu darbu. Arī Kursora autoriem algas jāmaksā par viņu darbu un tāpēc ir šādas sadarbības. Tas ir tik vienkārši kā 2+2=4.

  Roberts
  14.05.2023 17:26

  Vai tad kursors maksā cilvēkiem par nekvalitatīvi tulkotiem ārzemju rakstiem ?
  Man likās ka šis ir tāds vaļasprieks bez nopietnas vēlmes kaut ko pelnīt.

  Kursors.lv
  14.05.2023 17:47
  Reply to  Roberts

  Protams, ka regulāra un informatīvi noderīga satura gatavošana maksā naudu. Labrīt!

  Karlis
  14.05.2023 01:55

  Tad lai būtu interesanti, varam uzģenerēt portāla lietotājus interesējošos jautājumus.

  Kursors.lv
  14.05.2023 08:34
  Reply to  Karlis

  Tur jau tā lieta, ka nevarat. Tik vien kā padirsties komentāros.

  Karlis
  14.05.2023 11:44

  Nu tad skaidrs.

  Kursors.lv
  14.05.2023 11:50
  Reply to  Karlis

  Tas neizskatās pēc jautājuma.

  Reklāma