Web Analytics
More
  Reklāma

  LMT aizvadījis veiksmīgus tehnoloģiju testus 5G nodrošināšanai Baltijas jūrā

  Jaunākie raksti

  Latvijas mobilo sakaru operators un tehnoloģiju uzņēmums LMT sadarbībā ar Rīgas brīvostas pārvaldes kapitālsabiedrību – ostu tehnisko pakalpojumu sniedzēju SIA “LVR Flote” – veicis veiksmīgus 5G jūras tehnoloģiju izmēģinājumus. Izmēģinājumos izmantotās tehnoloģijas nākotnē ļaus izmantot 5G priekšrocības atklātā jūrā.
  5G jūras tehnoloģiju pārbaude tika veikta Daugavas ūdeņos, Rīgas brīvostā, uz “LVR Flote” kuģiem, un to laikā LMT rīcībā esošās tehnoloģijas spēja nodrošināt nevainojamu 5G mobilo datu pārraidi gan no sauszemes uz kuģi, gan starp diviem kuģiem. 5G savienojums ar kuģi tika izveidots, izmantojot sauszemes 5G tīklu, un 5G tīkla savienojamība tika veiksmīgi nodrošināta no kuģa līdz galalietotājam. Pēc veiksmīgās pārbaudes LMT un “LVR Flote” 2023. gada nogalē plāno turpināt 5G jūras tehnoloģiju pārbaudes jau plašākā mērogā Baltijas jūrā.

  “Šobrīd atklātā jūrā sakarus var nodrošināt tikai ar satelītiem, kas nenodrošina pilnībā to, kas nepieciešams jaunu “prasīgu” lietojumu nodrošināšanai. Pateicoties 5G tehnoloģijām jūrai, mēs nākotnē varēsim nodrošināt kvalitatīvu datu pārraidi apstākļos, kad īsā laikā nepieciešams pārraidīt milzīgu datu apjomu no kuģa uz kuģi vai no kuģa uz ostu, bet tradicionālās datu pārraides metodes neattaisno uz sevi liktās cerības. Ņemot vērā, ka jūras loģistikas sistēmu, t. i., jūras pārvadājumu izmantošanas īpatsvars ar katru gadu aug un jūras 5G tīkla un tajā balstīto risinājumu ieviešana kļūst arvien nozīmīgāka, mūsu izmēģinātajam risinājumam var prognozēt lielu eksporta potenciālu,” norāda LMT prezidents Juris Binde.

  Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš:  “Datu apjoms, kas šodien jāapstrādā mūsdienu ostā, ir milzīgs un turpina augt, vienlaikus mūsdienīgi loģistikas, ostu un kuģošanas drošības risinājumi pieprasa drošu datu apmaiņu starp visiem dalībniekiem reālā laikā. Tādēļ Rīgas osta aktīvi iesaistās dažādās tehnoloģiju iniciatīvās, lai pētītu un testētu risinājumus, kā jaunās paaudzes tīklus un inovācijas efektīvāk izmantot datu apstrādē un ostu pārraudzībā. Tāpat esam gandarīti, ka LMT un mūsu meitaskompānijas “LVR Flote” veiksmīgās sadarbības ietvaros Rīgas osta varēja dot savu pienesumu arī 5G tehnoloģiju testēšanā, lai stiprinātu mūsu valsts un sabiedroto militāro kapacitāti. 5G eksperimentā, kuru oktobrī īstenoja LMT sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un NATO, “LVR Flote” piedalījās ar peldošo dronu OTTER, kas LMT izstrādātajā informācijas sistēmā darbojās kā viens no sensoriem situācijas apzināšanai uz ūdens.”

  “Ostu tehnisko pakalpojumu sniedzējs “LVR Flote” atbalsta inovāciju un jaunu tehnoloģisko risinājumu attīstības iniciatīvas jūrniecības nozarē – “LVR Flote” ir ieinteresēta sniegt augstas kvalitātes pakalpojumus ostām, tāpēc atbalstām ostu konkurētspēju veicinošus projektus. 5G tīkla priekšrocības sniedz jaunas iespējas “LVR Flote” darbā gan hidrogrāfisko mērījumu veikšanā, gan navigācijas tehnisko līdzekļu apkalpošanā, līdz ar to esam priecīgi, ka mūsu sadarbība ar LMT jau praktiski realizējas tuvāk 5G tehnoloģiju ieviešanai jūrā. Mēs uzskatām, ka sadarbība ir efektīvākais ceļš uz attīstību,” skaidro “LVR Flote” valdes loceklis Kaspars Ozoliņš.

  Datu pārraides nodrošināšanai 5G tehnoloģijas jūrā izmanto stafetes principu – 5G tīkla signāls tiek nodots no viena kuģa uz nākamo, tādējādi ļaujot uzturēt sakarus gan starp jūrā esošiem kuģiem un ostām, gan starp jūrā esošiem kuģiem. Tehnoloģiju koncepts paredz 5G tīklu un 5G bāzes staciju izvietošanu uz kuģiem. Jāpiebilst, ka 5G pārklājuma nodrošināšana atklātos ūdeņos ir sarežģīta, tādēļ līdz šim pasaulē veiktie pētījumi un pārbaudes reti sekmējas ar veiksmīgu iznākumu. Nesenais LMT un “LVR Flote” veiktais izmēģinājums norāda uz iespējamu pagrieziena punktu 5G savienojamības nodrošināšanā jūrā, kā arī vieš pamatotas cerības, ka ar izmēģināto 5G jūras tehnoloģiju palīdzību varētu nodrošināt 5G pārklājumu Baltijas jūrā, pārvēršot to par testa vidi jūras inovācijām.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  11 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  eh3434
  23.11.2023 10:22

  Te tomēr prasās kaut kāds paskaidrojums. Kas ir tajā nenormāli lielajā datu apjomā ko vienam kuģim Baltijas jūrā būtu jānodod otram? Sinhronizē Steam cache savā starpā, lai var kapāt spēles uz klāja jūras vidū?
  Kāda jēga no 5G savienojuma starp 2 kuģiem, ja līdz sauszemei tev savienojums ir tikai ar satelītu iespējams? Vai varbūt tas lielais plāns ir panākt, ka kuģis, kurš ir ostā, darbojas kā gateway un ar 5G sazinās ar kuģi blakus ostai, kurš savukārt sazinās ar kuģi dziļāk jūrā?
  Es varu nolikt uz kuģa 2 5G rūterus un likt sazināties tiem savā starpā. Ko man tas dos, ja ” source” internets nav pieejams?
  Kādam ir skaidrs ar ko viņi tur nodarbojas?

  Biteme
  23.11.2023 11:18
  Reply to  eh3434

  Kuģis, kas ved ‘milzīgu datu apjomu’ sāk grimt. Ja varēs pirms nogrimšanas visu pārraidīt tad zaudējumi nebūs katastrofāli.

  Mjā, ko tad viņi tur taisās raidīt. Ja nu online strīmot video no kuģa, no zemūdens darbiem utt. 5G mazā aizture savukārt būtu noderīga dažādos darbos, kur operators no krasta reālā laikā vada mehānismus uz vai zem kuģa.

  Zemene
  25.11.2023 18:40
  Reply to  Biteme

  Civilajiem šī tehnoloģija būtu aktuāla uz prāmjiem, lai pasažieri aiz gara laika varētu neierobežoti izmantot savas viedierīces. Uz kruīza kuģiem, kur vidējais pasažieru vecums ir 90+, ir pašiem savas izklaides.

  Kerčas Mosts
  26.11.2023 11:13
  Reply to  Zemene

  Baigā jau nu problēma, skaties iepriekš nokačāto filmu/sērijas!
  Vai arī tu ar prāmi pāri Klusajam okeānam taisies?
  Nu tad paņem līdzi SDkarti ar Friends/Scrubs/SNL…

  Trx450
  25.11.2023 22:36
  Reply to  eh3434

  LimeNEt Crowdcell. Teoriski visi kuģi sazināsies viens ar otru ar šim līzīgu aparātu. Kaut kāds 5g4g privātais raidītājs

  ople
  23.11.2023 12:15

  udensbloda laboratorija , peldbaseins nav jura kur ir daudz daudz vairak mainigo kas var viegli padarit so mikrovilnu tehnologiju nelietojamu, ka tas jau notika ar LMT elpo, ko binde solija ka viedo maju brinumu ar dumu, CO uc. sensoriem, bet VUGD LR1 skaidri noradija ja dumu detektoriem ir jabut pie griestiem, tad CO ir jamera parasti galvas augstumā un vini apsaubija CE sadai iericei

  un jav ari skaidriba cik tas prieks izmaksa jo STARLINK maksa 400-600 dzelzi un dazi simti menesi ir loti komoakts un prakse parbaudits risinajums, kas darbojas tur kur mobilo sakaru vairs nav

  Flare
  23.11.2023 12:44

  Sajūsmina, ka braucot pa valsts galvenajām šosejām vietām internets nav vispār, bet vajag tak palielīties ar 5G jūrā.

  xs1
  23.11.2023 15:40

  Ar laivu iebraucot ~ 15km atklātā jūrā neredz vairs ne zemi ne arī jebkāda zona ir telefonā :)

  Trx450
  25.11.2023 22:22

  Atrodoties jūrā ,30km no Norvēģijas krasta, ir pieejams 5g kajītē. Dažreiz pārbraucot Skagena līci nemaz nepazūd 4g internets.

  Testēt vajag Crowdcells. Bet iesākumā LMT vajadzētu jaudīgākas antēnas pielrastē.

  Jūrniekiem interneta patēriņs ir liels. Pats es atrodos 24/7 uz video zvana ar sievu.

  Last edited 2 months ago by Trx450
  Pēča
  13.12.2023 17:54

  ALELUJA!!!!! Pēc jaunākā decembra atjauninājuma nu ta beidzot pixel 7(un varbūt arī 6 un 8) lmt tīklā ir 5G!!!!!!!

  Tagad internets lido 2x ātrāk! WUUUUT!!!!!!

  Kursors.lv
  13.12.2023 18:10
  Reply to  Pēča

  O, lieliskas ziņas!

  Reklāma