Pirms 10 gadiem 2010. gadā Apple prezentēja vienu no saviem pēdējiem patiesi īpašajiem un unikālajiem produktiem – planšetdatoru iPad. Tas notika vēl dzīvam esot pašam Stīvam Džobsam, kurš ar savu tiešumu un profesionalitāti ieviesa jaunu kategoriju starp viedtālruni un portatīvo datoru.

Tas bija liels un skārienjūtīgs 9,7 collu displejs, ap kuru veidoti arī jaunākie iPad modeļi, kā arī tas patiesi sasniedza savu mērķi sniegt lietotājiem ērtu interneta lietošanu, epastu rakstīšanu, fotogrāfēšanu, video skatīšanos un digitālo grāmatu lasīšanu. Tas viss viegli ieliekams somā un ar pāris pieskārieniem sasniedzams, jo līdz tam bija līdzīgi planšetdatori, bet Apple savu lielo lomu izcēla ar kvalitāti un tieši lietojamības ērtumu.

Pirmais iPad pirmajās dienās tika pārdots 300 000 eksemplāros un jau 2 mēnešos sasniedza 2 miljonus. Cik nu atceros to laiku, tad tā bija sava modes lieta tāpat kā iPhone, un Apple atkal bija izdarījis savu, jo visi vēlējās šo ierīci, kaut gan šobrīd savā ikdienā par planšetdatoriem baigi nedomāju. Ko līdzīgu uzskatīja skeptiķi tieši izlaišanas brīdī 2010. gadā, tomēr kā redzams vēl pēc 10 gadiem, iPad planšete ir attīstījusies par jaudīgu ierīci, kura daļēji jau soļo portatīvo datoru virzienā.

Konkurenti šajā laikā ir centušies kopēt, veidot savas versijas par ideālo planšetdatoru un pietuvoties iPad veiksmei, taču šobrīd no Amazon Fire, Windows Surface un Samsung Galaxy Tab, vienīgo konkurenci spēj parādīt Samsung ražojums, jo par pirmajiem diviem kādu laiku nav nekas dzirdēts. Protams, pa šo laiku parādījušies arī lielie un lokanie viedtelefoni, kas savā ziņā var sastādīt konkurenci tieši planšetdatoriem.

Ar interesi varēsim vērot, kur Apple aizvedīs savu lolojumu iPad. Vai tas kļūs par sava veida portatīvā datora hibrīdu ar pieliekamu klaviatūru vai tomēr būs kā liels ekrāns, uz kura varam darīt visneiedomājamākās lietas, gluži kā uz papīra.

Reklāma

13
Leave a Reply

avatar
3 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
KrotowJanis MurnieksdigitalkJanis MurnieksHenrijs Avotiņš Recent comment authors
  Paziņot par jaunumiem  
jaunākie vecākie novērtētākie
Paziņot par
Muah
Viesis
Muah

īsti nesapratu pēdējo rindkopu? Air un Pro modeļi jau šodien ir faktiski portatīvā datora aizstājēji. Ar klaviatūru un irbuli komplektā.

Viesturs Grabovskis
Member
Viesturs Grabovskis

Kādus 10 gadus pirms iPad, IBM bija ThinkPad TransNote. Tas gan bija pamasīvs, bet funkcionāli un idejiski jau līdzīgs planšetei. Produkts bija, bet tas vēl īsti nebja īstajā laikā un izpildījumā, lai iekarotu tirgu.

https://www.youtube.com/watch?v=GMJ9PkDBW0Q

Beka
Viesis
Beka

Jā, jocīgi sanāk. Desmit gadus seni datorflagmaņi vēl joprojām ir labas rakstāmmašīnas, kaut ar palielu energopatēriņu. Bet pirmie iPad, izmetami jau pirms četriem gadiem, dzelži darbojas, bet softs tutūū. Žēl.

Krotow
Viesis
Krotow

Prasības pieauga. Pirmie x86 PC un Apple datori ar 68xxx procesoru arī vēl darbojās, taču mūsdienu programmas tie vairs nevelk. Par pirmajiem smartfoniem un planšetēm protams žēl. Tik ļoti lēni tie vēl nebija, taču tagad to atmiņā pat sistēma vairs nesalien. Bet lielais “paldies” te būs mājas lapām, kur viss uzbūvēts javaskriptos.

Janis Murnieks
Member
Janis Murnieks

“ieviesa jaunu kategoriju starp viedtālruni un portatīvo datoru.” ?
Nu formāli datoram ir cita arhitektūra un viedtālrunim cita . aber ipads un lielākā daļa mūsdienu planšetes ir tas pats veidtelefons tikai lielāks . ( RISC vs ARM )
Tāpat , kā jau tepat minēja , planšetveidīgi datori un “pustelefoni” bija jau gadus 10 pirms iPada . pieminēšu Siemens radījumu SimPad .
un arī pašam Apple bija Message pad`i ar NewtonOS

digitalk
Member
digitalk

Newton bija PDA — personal digital assistent.

Janis Murnieks
Member
Janis Murnieks

Apple radītais jēdziens “PDA” ir tikpat plaši uztverams kā jaunā kategorija starp viedtālruni un datoru . :D
P.s. Motorolai savulaik patika pie saviem MicroTACiem karināt DPC – Digital Personal Communicator …

digitalk
Member
digitalk

jāpiezīmē, ka ļoti specifiska kategorija, kuru nevarētu dēvēt par planšetes priekšteci, tad jau ratus var dēvēt par dzelzceļa vagonu priekšteci. un man liekas, ka jēdzienu PDA neradīja Apple. pirmie PDA nāca no Japānas, liekas Sharp bija pionieros.

Janis Murnieks
Member
Janis Murnieks

tehniski jau 95% mūsdienu planšetes ir veinkārši lieli telefoni . tas arī viss .
ir/nav zvanīšanas funkcija , klaviere vai irbulis – tās jau ir sīkas nianses .
un līdz pus/pilnai datora ( domāju- tieši arhitektūras ziņā ) tur vēl ir patālu .

Lai arī PDA veidīgie bez savas sugas vārda pastāvēja jau kādu brītiņu , pēc wikipēdijas datiem – Tieši Apple prezentējot savus MessagePAd`us radija jēdzienu PDA .
:)

digitalk
Member
digitalk

nu jā, es arī pēc komentāra intereses pēc ielīdu wiki un Apple esot autors terminam PDA. pirms tam bija organaizeri un vēl nebija tačskrīna. whatever :)

tomēr planšeti āboļnieki radīja kā izklaides satura patēriņa iekārtu, nākamais solis pēc iPod.

Janis Murnieks
Viesis
Janis Murnieks

Izklaides satura patēriņa ierīce – tur absolūti piekrītu :D

Krotow
Viesis
Krotow

Planšetēm arī bez izklaidēm ir daži šauri specifiski lietojumi, kur ir labāk ja ir lielāks ekrāns. Savulaik sanāca strādāt pie pasūtījumu ievades sistēmas, kur aplikācijai planšetes versijā bija daudz ērtāk izvietotie informācijas un ievades lauki vienkārši tāpēc, ka lielāks ekrāns tam bija daudz labāk piemērots. Arī lielu grafiku attēlošanai planšete ir ērtāka. Taču tie tiešām ir specifiski lietojumi.