Reklāma

Latvijā rada starptautisku IKT inovāciju, kas ļauj informāciju pārraidīt ātrāk, drošāk un tālāk

Jaunākie raksti

Fintech uzņēmums “Wise” (“TransferWise”) plāno kļūt par publisku kompāniju

Finanšu tehnoloģiju uzņēmums "Wise", kas agrāk bija pazīstams kā "TransferWise", nācis klajā ar paziņojumu, ka vēlas kļūt par publisku...

“Facebook” sākot ar 22. jūniju piedāvās publicēt arī podkāstus

Podkāsti jeb aplādes, jeb raidieraksti - kā katram tos labāk patīk saukt, īpaši pandēmijas laikā guvuši popularitāti klausītāju vidū....

“Canon” savos Ķīnas birojos izmanto kameras, kas ļauj ienākt tikai smaidīgiem darbiniekiem

Ir tāds teiciens, ka smaids rada smaidu, un šķiet, ka tehnoloģiju uzņēmums "Canon" tam ir pieķēries pārāk cieši. Kompānija...

“SpaceX” raķešu sistēmas “Starship” pirmais orbitālais lidojums tiks atlikts

Lai arī sākotnēji "SpaceX" savas "Starship" raķešu sistēmas, kurā ietilpst kosmosa kuģis “Starship” (upper stage) un pirmā posma raķete...

“Spotify” piesaka karu “Apple Podcasts” – iegādājas AI uzņēmumu “Podz”

Tieši pirms pāris dienām, 15. jūnijā, "Apple" oficiāli izlaida savu podkāstu abonēšanas platformu, sastādot nopietnu konkurenci "Spotify". "Spotify", jūtot,...

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta zinātnieki ar partneriem radījuši informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) inovāciju, kas ļaus informāciju pārraidīt ātrāk, drošāk un tālāk.

«RTU Telekomunikāciju institūta Sakaru sistēmu Tehnoloģiju izpētes centra laboratorijā pirmo reizi pasaulē esam demonstrējuši, ka uz čukstošās galerijas modas mikrorezonatora ģenerēta optiskā frekvenču ķemme ir pielietojama šķiedru optiskajās sakaru sistēmās, veicot informācijas pārraidi 20 km attālumā ar datu pārraides ātrumu 10 Gigabiti sekundē,» norāda RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes dekāns Jurģis Poriņš.

Čukstošās galerijas modas mikrorezonators ir stikla lodīte, kas uzkausēta uz optiskās šķiedras, kur tiek ierosināta frekvenču ķemmes ģenerēšana. Katrs frekvenču ķemmes uzģenerētais nesējsignāls ļauj aizstāt vienu lāzera gaismas avotu, radot zemu izmaksu energoefektīvs risinājums datu pārraidei. «Ar vienu lāzera starojumu ierosinām rezonansi mikrolodītē, iegūstot četras šauri spektrālas līnijas, ko varam izmantot kā datu nesēju. Ja mēs ar līdzšinējām tehnoloģijām gribētu iegūt četras līnijas, mums vajadzētu četrus lāzera avotus,» skaidro dekāns.

Sadarbībā ar uzņēmumu «AFFOC Solutions» inovācija tiek aprobēta reālos apstākļos, testējot potenciālo komerciālo pielietojumu. Zinātnieki un uzņēmuma pārstāvji ir pārliecināti, ka risinājumu varētu integrēt reālās sakaru sistēmās jau tuvāko gadu laikā. Tas dotu iespēju nodrošināt informācijas pārraidi ar augstāku ātrumu, lielākā attālumā un lielākam lietotāju skaitam ar mazāku signāla aizturi un augstāku drošību.

«Šis izstrādātais prototips telekomunikāciju pielietojumiem  ir uzskatāms par nozīmīgu sadarbības rezultātu starp akadēmisko pusi un nozari, kuru projektā pārstāv AFFOC Solutions.  Šāda sadarbība tiešā mērā veicina  jaunu zināšanu radīšanu un tehnoloģiju izstrādi, kā arī, protams, ceļ Latvijas konkurētspēju IKT nozarē,» uzsver «AFFOC Solutions» zinātnieks Toms Salgals.

RTU partneri projektā ir «AFFOC Solutions» un Latvijas Universitātes Atomfizika un spektroskopijas institūts.

Pētniecības rezultāti ir publicēti nozares vadošajos zinātniskajos žurnālos «Optics Express», «MDPI Photonics», «Quantum Electronics», apliecinot Latvijas zinātnieku veikuma starptautisko novitāti.

Reklāma

6 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
6 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments

Sākumā padomāju, ka 1. aprīlis. “uz čukstošās galerijas modas mikrorezonatora ģenerēta optiskā frekvenču ķemme”. Bet tas tikai parāda manu nezināšanu, jo neko no šī teikuma nesapratu. :) Jebkurā gadījumā – prieks par mūsējo sasniegumiem!

tagad jaunais trends būs bildēties uzpurņos? tad jau uzreiz staigājiet parandžās, pētnieki.

Šis nu gan, manuprāt, ir viens izcili stulbs komentārs.

kāda bilde, tāds arī komentārs.

viņi jau nav uz 5 min. izķerti kādā konferencē, skrienot no lekcijas uz semināru. tas ir preses relīzes publicitātes foto. tiešām PR fotogrāfam nepietika smadzenes palūgt nostāties ar nelielu distanci un noņemt maskas?

Kāda problēma maskām? Pandēmijas laikā pilnīgi normāla lieta.

lielveikalā, stāvot rindā pie rimīša pēc groziņiem — jā.

Reklāma
Reklāma