Reklāma

Latvijā ievieš risinājumu Covid sertifikātu pārbaudei lielas cilvēku plūsmas apstākļos

Jaunākie raksti

Toyota savos elektroauto koncentrēsies uz cenu nevis nobraukumu ar vienu uzlādi

Salīdzinot ar lielāko daļu konkurentu, Toyota elektroauto segmentā līdz šim ievērojami stagnējusi. Autoražotājs pamazām pievērsies arī elektroauto, taču tas...

Riga TechGirls mentoru programmā pieteikušās vairāk nekā 1000 sieviešu

Darbs tehnoloģiju jomā arī sieviešu vidū ķļūst arvien pievilcīgāks, to var spriest pēc lielās aktivitātes jaunajā Riga TechGirls mentoru...

RTU zinātnieki izstrādā un licencē tehnoloģiju dabiskam termoiepakojumam

Lai aizvietotu dabai kaitīgo polistirolu, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltumu sistēmu institūta zinātnieki attīsta dabisku termoiepakojuma...

Microsoft Surface Go 3 planšetdatora apskats (video)

Šovasar mēs iepazināmies ar Microsoft Surface Go 2, ko ražotājs dēvē par pašu mazāko (portablāko) Surface divi vienā tipa...

“MikroTik” plāno ziedot 20 miljonus eiro Bērnu slimnīcai

Nesen ziņojām, ka "MikroTik" (SIA Mikrotīkls) kļuvis par pirmo Latvijas privāto uzņēmumu, kam izdevies pārlekt miljarda eiro vērtībai. Tas...

Latvijā ieviests risinājums, kas ļauj īpaši ātri noskenēt Covid sertifikātus un ir piemērots lielu cilvēku plūsmu raitai apkalpošanai. Jaunais risinājums, ko radījis lietuviešu uzņēmums RASO, Covid sertifikātu pārbauda mazāk nekā sekundes laikā.

Jaunā Covid sertifikātu skenēšanas tehnoloģija spēj būtiski paātrināt cilvēku plūsmu vietās, kur ārkārtējās situācijas ietvaros kopš 11. oktobra ir ieviesti dažādi ierobežojumi. Lietotni izstrādājis Lietuvas uzņēmums RASO, kas kaimiņvalstī to ieviesa jau septembrī, kad tur stājās spēkā epidemioloģiskie ierobežojumi pandēmijas ierobežošanai. RASO risinājums tiek izmantots 50 “Maxima” veikalos visā Lietuvā. Atšķirībā no lietotnēm viedierīcēs, RASO piedāvātais risinājums paredz sertifikātu skenēšanā izmantot specializētu ierīci ar svītrkoda skeneri. Tāpēc tas ir īpaši piemērots lielu cilvēku plūsmu pārbaudei ilgā laika posmā, piemēram, sertifikātu kontrolei tirdzniecības centros visas darba dienas garumā. Šobrīd RASO izstrādāto risinājumu izmanto iepirkšanās un izklaides centrā “Akropole”.

“Arī Latvijai vajadzīgs risinājums, kas varētu skenēt Covid sertifikātus ātrāk nekā to spēj paveikt parasto viedierīču videokameras. Izmantojam Lietuvā jau pārbaudīto tehnoloģisko risinājumu, adaptējot to Latvijas prasībām. Tas, ka lietotne jau bija izstrādāta un integrēta “Honeywell” mobilajā datorā, ļāva skenēšanas risinājumu ieviest ļoti ātri – tirgotājiem Latvijā tika dotas tikai trīs dienas, lai sagatavotos jaunajām prasībām. Latvijas Covid sertifikātu validācijas programma darbojas t.s. publiskās atslēgas infrastruktūrā (Public Key Infrastructure) un reaģē mazāk nekā sekundes laikā, lai pārliecinātos, vai sertifikāts ir derīgs,” stāsta RASO tirdzniecības, loģistikas un ražošanas izpilddirektors Vitālijs Garbausks (Vitalijus Garbauskas).

“Mums bija ļoti ātri jāsagatavojas jauno ierobežojumu ieviešanai – ārkārtējās situācijas ieviešana Latvijā tika paziņota ceturtdien, sīkāka informācija tika publicēta piektdien, un jaunā kārtība stājās spēkā jau pirmdien. Lietuvā bija izveidots strādājošs un pārbaudīts risinājums, tāpēc varējām to attiecināt arī uz Latviju, lai arī turpmāk varētu netraucēti uzņemt apmeklētājus,” stāsta “Akropolis Group” mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītājs Dominiks Mertins (Dominykas Mertinas).

Saskaņā ar Latvijas valdības lēmumu, brīvdienās un svētku dienās lielajos tirdzniecības centros strādāt varēs tie veikali, kuros ir pirmās nepieciešamības preces, kā arī nozīmīgu pakalpojumu sniedzēji, piemēram, apavu remonts vai ķīmiskā tīrīšana. Visi pārējie veikali būs atvērti tikai darba dienās. Ārkārtējā situācija Latvijā ir izsludināta uz trim mēnešiem. Šajā periodā iekļaujas arī Ziemassvētku laiks, kad klientu plūsmas tirdzniecības vietās ir lielākas. Pēc V. Garbauska teiktā, tik apjomīgām tirdzniecības vietām kāda ir, piemēram, “Akropole” (98 000 kvadrātmetri), īpaši svarīgi ir, lai to rīcībā būtu aprīkojums, kas ir triecienizturīgs, kā arī, lai ierīces akumulators bez uzlādes spētu strādāt vairāku stundu garumā.

“Covid sertifikātu skeneris – nelielais viedtālruņa izmēra dators – ir īpaši izturīgs, ar to nekas nenotiks pat tad, ja dators nokristu uz grīdas. Tā akumulators bez uzlādes spēj darboties visu dienu, pat tad, ja QR kodi tiek skenēti bez pārtraukuma visu dienu. Jāuzsver, ka pēc pandēmijas beigām mobilie datori var tikt izmantoti arī citiem mērķiem, piemēram, preču krājumu pārvaldīšanā, preču komplektēšanā, noliktavās. Atliek tikai datorā lejuplādēt nepieciešamās lietotnes,” stāsta V. Garbausks.

Šis nav pirmais Lietuvas uzņēmuma projekts Latvijā, – šovasar RASO uzstādīja tirdzniecības sistēmas mazumtirdzniecības tīkla “Mere” veikalos, kas nesen pieteica sevi Latvijā. Uzņēmums Latvijā ir sertificējis savu “Raso Retail” kases aparātu programmu, kā arī plāno attīstīt citas aktivitātes.

“Līdz šim Latvijā esam strādājuši pamatā kā iekārtu pārdevēji, bet šogad iesaistāmies arī kā dažādu risinājumu izstrādātāji. Īpaši spēcīgi esam mazumtirdzniecības risinājumu izstrādē un automātiskās identifikācijas (Auto ID) tehnoloģijās, tāpēc tuvākajos gados mūsu mērķis ir kļūt par Auto ID segmenta līderi un iegūt ievērojamu daļu mazumtirdzniecības risinājumu tirgū,” stāsta RASO pārdošanas vadītājs Latvijā Edgars Kišuro.

Lietuvas uzņēmums, kas savu darbību uzsāka pirms trīsdesmit gadiem, izstrādā, piegādā un apkalpo uzņēmumam kases aparātus, elektroniskās etiķetes un citu komerciālu un tehnoloģisku aprīkojumu, un šajā jomā ir uzkrājis plašu pieredzi.

Reklāma

19 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
19 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
RFID
17.10.2021 11:06

No attaluma nolasa čipu!

Npip
17.10.2021 13:16

Ja ir tikai jāskenē, tad nav problēmu, ja ir japarbauda, tad viedtalrunis ļauj apdomāt datus. Nesen baudījām pasakuma apmeklētajus, kur diezgan daudzi gribēja iešmaukt ar svešu qr kodu. – ne koda īpasnieka dzimšanas datus zin, ne arī dokumenti līdzi. Problēma, ka kodam nav saites ar cilveku, bet tikai ar dokumentu. Jo atrak skenejās, jo grūtāk pamanīt krāpniekus.

Elektriķis
17.10.2021 13:51
Reply to  Npip

Ai kā prasās pēc ID kartiņas telefonā.

Eggy Mega
17.10.2021 14:11
Reply to  Elektriķis

Lai Geitss ātrāk aktivizē to čipu, ko ielaida kopā ar vakcīnu, vispār būtu ātri un viegli 😆

Coviiiiids
17.10.2021 15:05
Reply to  Eggy Mega

Cik te ir vienam otram tā prātiņa daudz…..

digitalk(@ciparnieks)
17.10.2021 15:26
Reply to  Coviiiiids

r/woosh

Krotow(@krotow_2)
17.10.2021 16:32
Reply to  Eggy Mega

Lai aktivizē vīrusu tiem, kas nav vakcinēti :P

Aigars Axx
18.10.2021 01:03
Reply to  Krotow

Nevar neko aktivizēt, ja organismā nav ielaists aktivizētājs…

Elektriķis
17.10.2021 18:17
Reply to  Eggy Mega

Probēma: Windows Phone ir izbeidzies. Kādu dzelzi Geitss izmantos lai sazinātos ar savu čipu? :)

Krotow(@krotow_2)
17.10.2021 19:31
Reply to  Elektriķis

“Zvans draugam” uz Facebook.

jupis
17.10.2021 14:27

es aizņēmos telefonu no drauga,kurš ir vakcinēts,viss strādā.

Krotow(@krotow_2)
17.10.2021 16:31
Reply to  jupis

Un drauga pasi arī aizņēmies?

jupis
17.10.2021 22:01
Reply to  Krotow

id karti ar līdzīgu feisu

Krotow(@krotow_2)
18.10.2021 11:44
Reply to  jupis

Tā jau skaitās krimināli sodāma darbība.

Mārtiņš
18.10.2021 09:23

Šis varētu būt labs variants, jo pašreizējais Covid19Verify ēd bateriju telefonam kā negudrs!

Krotow(@krotow_2)
18.10.2021 11:46
Reply to  Mārtiņš

Diez vai vairāk kā pārlūkprogramma. Un powerbankas cik zinu nav atceltas.

hmmm :)
18.10.2021 10:36

Un cik ātri pārbaudīsit pasi vai id karti ?

Rudolfs
18.10.2021 12:18
Reply to  hmmm :)

Pietiek jau, ja šis risinājums paātrina personas pārbaudi kaut pat 1 sekundi. Attiecīgi vietās, kur ir liela cilvēku plūsma, minūte varētu ielaist piemēram 5 cilvēkus vairāk, kas nav maz.

usinss
20.10.2021 09:24

Pēc idejas vajag qr skaneri un nfc lasītāju. Tad ar ID artēm var testēt autonomi. Pases diemžēl
Izpaliek. Tur lasītājs nedaudz savādāks.

Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: