Web Analytics
More
  Reklāma

  ASUS PRIME Z490-A sistēmplates apskats

  Jaunākie raksti

  Esam ASUS ROG Strix TRX40-E Gaming un ASUS PRIME TRX40-PRO apskatos iepazinušies ar AMD Ryzen Threadripper platformas iespējām un laiks atgriezties pie vairumam krietni pieejamākiem produktiem. Es, protams, runāju par jauno Intel Z490 čipsetu apvienojumā ar tik pat svaigajiem Intel Comet Lake paaudzes procesoriem. Šovasar jau notestējām pirmo šādu produktu – MSI MPG Z490 GAMING CARBON WIFI un tagad ir laiks pārbaudīt, ko piedāvā ASUS.

  Ko jaunu mums piedāvā Intel Z490 čipsets?

  Pirms ķeramies pie konkrētā produkta apskata, atsvaidzināsim atmiņā Intel jaunumus. Pašās aprīļa beigās Intel izziņoja savu jaunāko entuziastu klases platformu – Intel Z490, jaunos Comet Lake paaudzes galddatoru procesorus un partneri uzreiz izziņoja gūzmu saderīgu sistēmplašu.

  Intel Z390 un Z490 čipsetu salīdzinājums (Attēls no Hexus.net)

  Jaunais Intel Z490 čipsets nāk ar izmaiņām procesora ligzdai, jo iepriekš izmantoto LGA 1151 nomaina jaunā LGA 1200 procesora ligzda. Tas nozīmē, ka jaunajās sistēmplatēs nevarēsim izmantot Coffee Lake un vecāku paaudžu procesorus. Ja raugāmies nākotnē, tad satraukties nevajag, jo Intel Z490 sistēmplates atbalstīs Intel nākamās procesoru paaudzes Rocket Lake produktus. Solīts, ka tie beidzot atnesīs PCIe 4.0 atbalstu vismaz tām sistēmplatēm, kas šobrīd tiek reklamētas kā “PCIe 4.0 ready”. Sagaidāms, ka šie jaunie procesori tiks izlaisti šī gada pašās beigās vai vispār nākamā gada sākumā.

  Visādi citādi izmaiņas starp abiem čipsetiem nav lielas. Klāt ir nācis integrēts Wi-Fi 6 CNVi atbalsts, kas ļauj sistēmplašu ražotājiem savos produktos iestrādāt AX200 bezvadu tīkla risinājumus un jaunais čipsets atbalsta arī 2.5 gigabitu Ethernet tīkla savienojumu. Protams, sistēmplašu ražotāji paši izlemj, kuros produktos šīs jaunās iespējas iekļaut. Plus, jaunais čipsets ļauj ar Core i7 un Core i9 procesoriem izmantot ātrāku DDR4-2933 operatīvo atmiņu.

  Pozitīvi, ka uz jaunās LGA 1200 procesora ligzdas varam izmantot arī vecākus LGA 115x (LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, LGA 1156) ligzdai paredzētus dzesētājus. Tas ir svarīgi, jo testos noskaidrojām, ka kopā ar Intel Core i7-10700 nākušais dzesētājs nespēj pienācīgi atdzesēt šo procesoru un uz šo testu esmu sarūpējis krietni labāku dzesēšanu. Patiesībā arī procesoru, bet par to lasi tālāk.

  Parunāsim par Intel Comet Lake procesoriem

  Pašā vasaras sākumā izlaistie Comet Lake paaudzes galddatoru procesori joprojām veidoti izmantojot 14nm tehnoloģiju, kamēr AMD savus Ryzen 3000 procesorus veido izmantojot 7nm tehnoloģiju. Jaudīgākais AMD Ryzen 9 3950X procesors darbojas ar 16 fiziskiem kodoliem, kamēr jaudīgākais Intel Core i9 procesors darbojas ar 10 kodoliem. Tiesa, mazliet atšķiras abu procesoru bāzes frekvence (3.70 GHz Intel gadījumā pret 3.5 GHz AMD gadījumā). Šis ir uzskatāms par pavisam inkrementālu uzlabojumu un dod iespēju AMD ar vēl lielāku muti iegrauzties entuziastu tirgus segmenta pīrāgā.

  Jaudīgākais Intel Core i9-10900K, kas darbojas ar 10 kodoliem un 5.3GHz (boost) takts frekvenci ir ar 125W TDP, taču turbo režīmā jaudas prasības pieaugs līdz 250W un sistēmplašu ražotāji vispār iet vēl tālāk un rēķinās ar 320-350W jaudu, lai nodrošinātu maksimāli ilgu darbību turbo režīmā. Šis ir jāņem vērā izvēloties gan barošanas bloku, gan dzesētāju. Tāpat kā iepriekšējās paaudzēs, Intel piedāvā arī procesoru “K” versijas, kas dod iespēju padarboties ar virstaktēšanu.

  Zemāk vari iepazīties ar pavasarī izziņotajiem jaunajiem Celeron, Pentium Gold, Core i3, Core i5, Core i7 un Core i9 procesoriem.

  Kas ir ASUS PRIME Z490-A?

  ASUS ir labi pastrādājis un sarūpējis mums ap 20 Intel Z490 čipseta sistēmplates. To cenas sākas no ļoti pieejamiem 160 eiro un sniedzas līdz kosmiskiem 900 eiro par sistēmplati. Šoreiz uz testu saņemtā ASUS PRIME Z490-A ar savu ap 245 eiro cenu ir dārgākā no šī čipseta PRIME sērijas sistēmplatēm un cenas ziņā ir kaut kur pa vidu arī kopējā šādu ASUS produktu klāstā. ASUS PRIME sērija, atgādināšu, ir kvalitatīvi un stabili produkti ar gaumīgu baltu dizainu, kas paredzēti izmantošanai satura radītāju datorsistēmās. Geimeriem vairāk interesēs ROG STRIX sērijas produkti, bet sūrie virstaktētāji skatīsies ROG MAXIMUS produktu virzienā.

  Uz produkta iepakojuma lepni attēlota pati sistēmplate ar saviem baltajiem dizaina elementiem un RGB apgaismojumu, kā arī svarīgākajām tehniskajām iespējām kastes aizmugurē.

  Kastē bez pašas sistēmplates atradīsim tikai pašu svarīgāko – lietotāja pamācību, draiveru disku, trīs SATA 6Gb/s kabeļus, Q-Connector adapteri (savieno datora korpusa vadiņus ar sistēmplati), M.2 skrūvītes un gumijas starplikas, kā arī īpašu turētāju papildus ventilatoram, kas pūš gaisu uz VRM dzesētāju.

  Nekāda karbona, pūķu un tamlīdzīgu tīņiem pierasta dizaina elementu. Dažas baltas švīkas, nekrāsoti alumīnija dzesētāji un balta plastmasa ir tas, kas ASUS PRIME sērijas produktus atšķir no desmitiem tumšo sistēmplašu produktiem.

  Lai arī sistēmplates dzesējošos elementus nesavieno siltuma novades kanāli (heatpipes), paši pasīvās dzesēšanas elementi ir pamatīgi alumīnija kluči. To uzdevums ir dzesēt 12+2 pakāpju strāvas padevi procesoram, kā arī M.2 atmiņas moduli. Tāpat sistēmplates struktūrā ir iestrādāts vara slānis, kas paredzēts optimālu komponenšu temperatūru nodrošināšanai. ASUS sola, ka ar šajā sistēmplatē iebūvētajām barošanas un dzesēšanas spējām būs pietiekami, lai mēs varētu pilnvērtīgi darbināt un arī virstaktēt pat jaudīgākos Intel Comet Lake paaudzes procesorus. Ņem vērā, ka vecākus procesorus šajā sistēmplatē darbināt nevarēsim pat ja proesora ligzda izskatās tāda pati.

  Procesora barošanai enerģija tiek pievadīta pa 8+4 kontaktu ProCool konektoriem. Tie ir pamatīgi uzbūvēti un ar papildus metāla apvalku realizēti savienojumi, kas vienmērīgāk novada enerģiju uz sistēmplati. Sistēmplatei ir četras DIMM ligzdas, kurās varam ievietot DDR4 operatīvo atmiņu līdz 128GB kopējam apjomam un sistēmplate atbalsta pat 4800MHz maksimālo operatīvās atmiņas frekvenci.

  Visnotaļ ērtā vietā pa labi no operatīvās atmiņas moduļiem ASUS ir iebūvējis arī informatīvas gaismas diodes, kas ļauj uzskatāmi saprast, kādā sistēmas ielādes fazē mēs atrodamies. Tas var palīdzēt noteikt, kura komponente ir defektīva un traucē mums veiksmīgi iestartēt sistēmu.

  Pa tiešo ar procesoru ar datiem apmainās divi augšējie PCIe 3.0 x16 sloti. Ja izmantojam vienu no tiem, tas darbosies x16 režīmā, bet ja izmantosim uzreiz divus (piemēram, vairāku videokaršu slēgumos), tie abi darbosies x8 režīmā. Tāpat abiem augšējiem pilnizmēra slotiem ir spēcināta uzbūve, lai smagās videokartes tos neizlauztu. Trešais PCIe 3.0 x16 slots darbojas x4 režīmā. Mazāku paplašinājuma karšu pieslēgšanai varam izmantot veselus trīs PCIe 3.0 x1 slotus.

  Šī sistēmplate piedāvā trīs M.2 ligzdas no kurām divas mēs varam izmantot atmiņas moduļu ievietošanai. Fiziski varam tajās ievietot 2242/2260/2280/22110 izmēru ierīces, kas darbosies PCIe 3.0 x4 vai SATA režīmos. Trešā M.2 (Key E) ligzda paredzēta Wi-Fi moduļu pievienošanai. Tādējādi varam šo sistēmplati pieslēgt tīmeklim bez tīkla vada izmantošana. Par vada tīkla savienojumu atbild Intel I225-V 2.5Gb tīkla karte.

  Interesanti, ka ASUS ir mazliet noskopojies un tikai vienam modulim varam uzskrūvēt ražotāja veidotu dzesēšanas plāksni. Es no sākuma nodomāju, ka kaut kā pietrūkst, bet tad uzmanīgi papētīju produkta aprakstu, bildes un secināju, ka tiešām mums tiek piedāvāta tikai viena plāksne. Tā ir gana bieza un ar termoslāni. Pieredze rāda, ka ar šādiem metāla gabaliem pietiek, lai diezgan jūtami samazinātu atmiņas moduļu temperatūru.

  Šī sistēmplate ļauj pieslēgt līdz sešām SATA 6Gb/s ierīcēm un paaugstinātas veiktspējas vai datu drošības nolūkos varam tās savienot RAID 0, 1, 5 un 10 slēgumos.

  Uz aizmugurējā I/O paneļa (no kreisās) atradīsim DisplayPort un HDMI video izejas, divus USB 3.2 Gen 1, četrus USB 3.2 Gen 2 (viens no tiem ir USB-C), divus USB 3.20 portus un Ethernet tīkla portu. Arī uz datora priekšējo paneli varam izvilkt USB 3.2 Gen 2 pieslēgvietu. Audio pieslēgvietu komplekts sastāv no piecām 3.5mm ligzdām un optiskās S/PDIF izejas. Sistēmplatē ir iebūvēts Realtek ALC S1220A 7.1 Surround Sound High Definition audio kodeks.

  Sistēmplatei ir arī Thunderbolt 3 atbalsts un tajā varam ievietot ASUS ThunderboltEX 3-TR paplašinājuma karti ar kuru varam iegūt līdz 40 Gbps ātru datu pārraidi ar perifērijas ierīcēm (piemēram, Seagate FireCuda Gaming Dock). Uz sistēmplates ir arī atsevišķa Thunderbolt 3 pieslēgvieta (header).

  Kā redzam, RGB gaismas spēles varam aktivizēt diviem apgabaliem uz šīs sistēmplates – uz I/O paneļa sāna un virs čipseta. Papildus vēl iegūstam divas Aura RGB lentu pieslēgvietas un divas adresējamas Gen 2 apgaismojuma aksesuāru pieslēgvietas. Tāpat ir padomāts arī par adekvātu dzesēšanu, jo uz sistēmplates ir atsevišķas pieslēgvietas AIO un paša veidotas šķidruma dzesēšanas sistēmām.

  Kā redzam, šī sistēmplate ne tikai ļauj izmantot pašus jaudīgākos Comet Lake procesorus un super ātru operatīvo atmiņu, bet arī pamatīgi izpausties ar apgaismojuma un dzesēšanas risinājumiem. Tie, savukārt, ļauj paspēlēties ar procesora un atmiņas virstaktēšanu – sistēmplate vairumā gadījumu noteikti nebūs pudeles šaurais kakliņš.

  Programmatūra

  Arī šai sistēmplatei ražotājs izmanto savu ierasto UEFI BIOS dizainu un funkciju klāstu. Mums tiek piedāvāts vienkāršais režīms (EZ Mode), kur pat bērnam būs skaidrs, kas ir kas, kā arī normālais režīms, kur var padziļināti pielāgot dažnedažādus sistēmas iestatījumus un veikt komponenšu virstaktēšanu. Papildus no BIOS varam kontrolēt arī sistēmas dzesēšanu (Q-Fan konfigurators) – gan sistēmas ventilatorus (arī tos, kas dzesē čipsetu), gan papildus pieslēgto šķidruma dzesi. Šāds BIOS būs informatīvs gan iesācējiem, gan profesionāliem virstaktētājiem.

  Armoury Crate programma ļauj ērtāk iegūt draiverus un citu noderīgu programmatūru mūsu ROG sistēmplatēm vai portatīvajiem datoriem. Tāpat no šīs programmas tiek kontrolēts Aura RGB apgaismojums.

  Windows vidē pavisam noteikti ir vērts apskatīt AI Suite 3 programmu, kas piedāvā dažādas noderīgas funkcijas – automātisku virstaktēšanu, ventilatoru/dzesētāju kontroli, kā arī citas noderīgas funkcijas.

  ASUS piedāvā arī ASUS Turbo LAN programmu ar kuru varam pielāgot daudz un dažādus tīkla savienojumu aspektus, lai, piemēram, mūsu spēlēm atvēlētu absolūti visus pieejamos tīkla resursus.

  Mums nav obligāti jāuzstāda visas šīs programmas un dators pilnvērtīgi darbosies arī bez tām, tomēr pozitīvi, ka ASUS piedāvā dažādas noderīgas programmas, ko varam izmantot pēc vajadzības. Tās arī ar katru ierīču paaudzi kļūst arvien nostrādātākas un labākas.

  Veiktspējas testi

  Esam izveidojuši vēl vienu testu datoru uz kura turpmāk tiks testētas jaunākās sistēmplates, videokartes un citas interesantas datoru ierīces. Pēdējo mēnešu laikā esam pamatīgi uzlabojuši arī šo datoru un sapirkuši tam krietni jaudīgāku modulāru barošanas bloku, ātru operatīvo atmiņu un NVMe SSD atmiņu. Tāpat šī sistēmplate testēta ar jaudīgo Intel Core i9-10900K procesoru un spējīgāku AIO dzesētāju. Šīm saistītajām komponentēm būtu jāļauj attīstīt sistēmplates maksimālo sniegumu!

  Testēšana notiek uz šāda datora:

  Intel Core i9-10900K ar 10 kodoliem un 20 pavedieniem (threads) ir visjaudīgākais Intel Z490 platformai pieejamais procesors. Tam ir 125W TDP, iebūvēta Intel UHD Graphics 630 videokarte un tas atbalsta DDR4-2933 operatīvo atmiņu. Un tā kā tas ir “K” modelis, mums ir plašas iespējas to mēģināt virstaktēt.

  Iepriekšēja Intel Z490 sistēmplates testā mēs izmantojām mazliet vienkāršāku Intel Core i7-10700 procesoru ar līdzi tam nākušo dzesētāju un secinājām, ka tas nespēj tikt galā ar procesora radīto temperatūru. Tā kā šoreiz izvēlētajam jaudīgākajam procesoram nemaz līdzi komplektā nenāk dzesētājs, nācās piepirkt atsevišķu risinājumu. Otrā testu datorā jau kādu pusgadu veiksmīgi izmantojam NZXT Kraken X63 280mm AIO un šoreiz gribējās patestēt divreiz lētāku un vienkāršāku Cooler Master MasterLiquid 240 AIO sistēmu ar diviem ventilatoriem. Par abām dzesēšanas sistēmām noteikti būtu ko teikt arī plašākam rakstam, taču šoreiz var piebilst tikai to, ka Cooler Master produkts ir jūtami lētāks arī vizuāli un darbībā, tomēr gods godam temperatūras spēj noturēt līmenī un ne mums procesors karstuma dēļ samazināja veiktspēju (maksimālā temperatūra bija 92 grādi vienam kodolam, bet vidēji temperatūra nesasniedza pat 50 grādus). Tāpat ļoti labi tiek dzesēta pati sistēmplate, kam maksimālā temperatūra visu mūsu testu laikā pakāpās tikai līdz 36 grādiem.

  AMD Ryzen Threadripper sistēmplašu testos esam pasākuši izmantot arī AIDA64 atmiņas veiktspējas testus un paredzams, ka tos izmantosim arī turpmāk, lai varam labāk salīdzināt dažādu sistēmplašu reālo veiktspēju tieši atmiņas operācijās.

  Tālāk testējam sistēmu ar Cinebench (R15 un R20 versijas), kas pārbauda procesora spējas. Cinebench R15 testā iegūti 2547 un Cinebench R20 testā – 5629 punkti. Tā kā testu sistēmai kopš MSI MPG Z490 GAMING CARBON WI-FI sistēmplates testa ir pamatīgi uzlabojumi (nomainīts procesors, operatīvā atmiņa, SSD un dzesētājs), tad rezultāti nav tieši salīdzināmi. Tomēr es aicinu atvērt arī MSI produkta apskatu un pavērot, cik liela starpība ir starp abu sistēmu veiktspējām.

  Ar SuperPi programmu varam likt procesoram aprēķināt Pī (π) skaitli. Piemēram, 1 miljonu garu pī skaitli ar šo datoru varam aprēķināt 7.6 sekundēs. Interesanti, ka iepriekšējās paaudzes Intel Z390 sistēma ar Intel Core i9-9900K procesoru uz ASUS ROG MAXIMUS XI EXTREME sistēmplates šajā testā sasniedza ļoti līdzīgu 7.734 sekunžu rezultātu.

  Ar wPrime varam izmērīt procesora vairākkodolu kopdarbības veiktspēju. Šajos testos uzdodam datoram rēķināt pirmo 32 un 1024 miljonu skaitļu kvadrātsaknes. Jo mazāks laiks, jo labāk. Interesantā kārtā iepriekš pieminētā MSI MPG Z490 GAMING CARBON WI-FI sistēma 32M testā uzrādīja labāku laiku veicot aprēķinus 3.303 sekundēs. 1024M testā gan rezultāts sliktāks – 93.372 sekundes.

  Zemāk divi testi, kas pārbauda procesora spējas atkodēt HEVC formāta video. Šajos testos konkrētā sistēma uzrāda vislabākos rezultātus, jo MSI Z490 sistēmplate x265 Benchmark testā spēja norenderēt video aptuveni 32 sekundēs ar aptuveni 34fps un HEVC Decode Benchmark testā ieguva 1709.95 punktus.

  Populārajā 7-zip arhivatorā ir iestrādāts arī veiktspējas tests, kas ļauj labāk saprast, kādas ir konkrētā datora arhivēšanas un atarhivēšanas spējas. Šajā testā ASUS produktam veicas krietni labāk, jo MSI sistēma spēja sasniegt 63744 MIPS rezultātu. Taču te jāņem vērā, ka šoreiz mēs izmantojam ne tikai ātrāku atmiņu, bet dubultā apjomā un izskatās, ka tam ir noteicošā nozīme šajā konkrētajā testā.

  Tagad atpakaļ pie klasiskajiem veiktspējas testiem – Geekbench un RealBench. Tie pārbauda procesora viena kodola vai vairāku kodolu kopdarbības spējas pildot dažādus uzdevumus. Šeit nav nekādu pārsteigumu un testētā sistēma pārspēj MSI sistēmu, kas uzrādīja sekojošus rezultātus: 1253 (Single-Core), 7824 (Multi-Core) un 98052 (OpenCL).

  Arī RealBench testā šoreiz mums ir labāks rezultāts pret 183075 punktiem, ko ieguvām iepriekšējā testā ar MSI Z490 sistēmplati.

  Ar PassMark PerformanceTest mēs varam iegūt sistēmas kopējo veiktspējas novērtējumu. Te labi redzam, cik milzīga nozīme ir ātrai pamatatmiņai, jo tā Disk Mark apakštestā iepriekš bija divreiz mazāk veiktspējīga. Kopumā MSI plate šajā testā ieguva 6217.4 punktus.

  Ar PCMark10 arī varam iegūt kopējo sistēmas veiktspējas novērtējumu klasiskiem biroja darbiem un ātrākas atmiņas dēļ arī šajā testā iegūstam augstāku rezultātu par 7101 punktiem, ko ieguvām MSI produkta testā.

  Kopš AMD Ryzen Threadripper testiem esam pasākuši lietot arī V-RAY testu un renderējam divus attēlus Blender rīkā.

  BMW testu Ryzen Threadripper sistēma norenderēja 1:09 min, bet Intel Core i9-9900K ar šo uzdevumu tika galā tikai 2:48 minūtēs. Šoreiz rezultāts – 2:25min, tātad mazliet labāk par paaudzi vecāku Intel sistēmu. Classroom tests Ryzen Threadripper gadījumā bija gatavs 3 minūtēs, bet uz Intel Core i9-9900K sistēmas tas tapa veselās 8:40min, bet šoreiz tas renderējās 7:36min. Diezgan ievērojama vienas minūtes starpība.

  Lai arī diemžēl šī pilnvērtīgā testu sistēma nebija gatava uz mūsu pirmo Intel Z490 sistēmas testu, tagad viss vajadzīgais ir sapirkts un turpmāk centīsimies nemainīt testu sistēmas konfigurāciju, lai varētu precīzāk salīdzināt dažādas uz šī čipseta būvētās sistēmplates. Patiesībā jau pavisam drīz pabeigsim arī ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING sistēmplates apskatu, kas ļaus ielūkoties ASUS piedāvājumā nopietnākiem geimeriem. Un šoreiz jau būs ļoti labi salīdzināmi rezultāti, jo abas sistēmas testētas uz tās pašas testu platformas.

  Secinājumi

  Šis viennozīmīgi ir viens no tiem testiem pēc kuriem paliek laba pēcgarša par testēto produktu. ASUS PRIME Z490-A ir lielisks produkts, kas priecē ar savu gaišo dizainu un spējīgo tehnisko aprīkojumu. Šī sistēmplate piedāvā iespēju darbināt pašus jaudīgākos Intel Comet Lake paaudzes procesorus un tos arī virstaktēt. Lieti noder adekvātais operatīvās atmiņas atbalsts, iespēja izmantot divas M.2 atmiņas ierīces un lērums pieslēgvietu dzesēšanai, apgaismojumam un citām perifērijas ierīcēm. Šī ir patiešām lieliska Intel Z490 vidējās cenu klases sistēmplate.

  Ja tu šobrīd izmanto uz Intel Z390 platformas būvētu sistēmu ar kādu no jaudīgajiem procesoriem, tad es neredzu lielu ieguvumu pāriet uz Intel Z490 platformu. Veiktspējas ieguvumi nebūs lieli, jo mums vēl nav pieejams PCIe 4.0, kas var sniegt būtisku ātrumu pieaugumu. Vēl jāpagaida, kad Intel izlaidīs nākamo Rocket Lake procesoru paaudzi. Tie būs savietojami ar Intel Z490 čipsetu un tas būs labs laiks, lai būvētu jaunu uz Intel tehnoloģijām bāzētu sistēmu. Bet kopumā liels prieks, ka AMD ir parādījis virzienu un Intel tagad nākas aulēkšot līdzi.

  Kādas ir tavas domas par Intel Z490 platformu, jaunajiem procesoriem? Vai tagad būtu labs laiks būvēt datoru ar Comet Lake procesoru, vai tomēr būtu vērts mazliet paciesties uz jaunajiem procesoriem un beidzot saņemt PCIe 4.0 atbalstu?

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  1 komentārs
  Inline Feedbacks
  View all comments
  KKTK
  07.10.2020 10:40

  Tiešām izskatās jēdzīga plate nedaudz jaudu prasīgai kastei.

  Reklāma