Web Analytics
More
  Reklāma

  Arī Latvijas tiesa atzīst, ka “īkšķis uz augšu” emocijikonai ir juridisks spēks

  Jaunākie raksti

  Pirms mēneša rakstījām, ka Kanādas tiesa emocijzīmei “īkšķis uz augšu” 👍 piemērojusi juridisku spēku, kas ilustrē teiktā apstiprinājumu, vienošanos. Toreiz šis lēmums tika pieņemts pēc lauksaimnieka un graudu pircēja saziņas, kur piekrišana tika ilustrēta ar 👍 zīmi, radot pārpratumus. Ņemot vērā mūsdienu saziņas paradumus, arī Latvijas tiesa secinājusi, ka 👍 var nozīmēt rakstisku vienošanos.

  Rīgas Apgabaltiesas Civillietu kolēģija publiskojusi spriedumu, kurā norāda, ka “īkšķis uz augšu” var kalpot kā rakstiska vai jebkāda cita vienošanās. Šāds spriedums pieņemts pēc tam, kad tikusi izskatīta lieta, kurā darbinieks iesniedzis sūdzību sakarā ar atlaišanu no darba. Par pašu lietu nav daudz, ko teikt, taču vienā no punktiem norādīts, ka darba devējs biznesa komunikācijas lietotnē “Slack” informējis darbiniekus par to, ka attiecīgajā dienā būs jāstrādā no biroja. Savukārt prasītājs uz šo ziņu bija reaģējis ar 👍, kas tiesas ieskatā nozīmē vienošanos, piekrišanu. Taču pēc iesniegtās sūdzības var saprast, ka darbinieks acīmredzot nebija līdz galam izpratis šīs emocijikonas nozīmi.

  To, ka 👍 var uzskatīt par rakstisku vienošanos, Rīgas Apgabaltiesa pamato arī ar Kembridžas vārdnīcā teikto, kurā “īkšķis uz augšu” zīme tiek interpretēta kā kaut kā apstiprinājums. Līdz ar to tagad būsim vēl uzmanīgi ne tikai ar valodas lietojumu, bet arī pareizu un atbilstošu emocijzīmju izmantošanu.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  26 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Budzis
  19.08.2023 13:19

  Kur tas ir noteikts? Es to lietoju kā apstiprinājumu, ka zina ir izlasīta un pieņemts zināšanai , bet nebūt nenozīmē ka es tajā raksturo akceptējusi un atbalstu

  grh
  19.08.2023 13:39
  Reply to  Budzis

  Ja tev paprasa, piemēram: vai apstiprini, ka rīt būsi darbā?
  Tu parādi īkšķi uz augšu.
  Tu apstiprini, ka ziņa ir izlasīta un pieņemta zināšanai vai atbildi uz jautājumu apstiprinoši?
  Ir taču konteksts jāskatās.
  Uz jautājumiem neatbild ar “izlasīšanas apstiprinājumiem”

  budzis
  22.08.2023 09:10
  Reply to  grh

  Es uzrakstu ok vai Jā

  Npip
  19.08.2023 13:46
  Reply to  Budzis

  Tad jau labāk likt plaši ieplestas acis ar parsteigumu. Vai bēdigu sejiņu. Jebkura atbilde ir apliecinajums, ka zina ir izlasīta. Lai situacija būtu nepārprotama, tad jāsniedz atbilde. Katra ziņā, ja taisās nepildit, tad ir citas atbilstošākas ikonas.

  Arcca
  19.08.2023 16:25
  Reply to  Budzis

  Tāpēc nav ko krāmēt visas reakcijas vienā emocijikonā. Standarta prakse ziņas apstiprinājumam ir īkšķis uz augšu, bet tikai tam, ka ziņa redzēta – 👀

  Skauts
  21.08.2023 10:06
  Reply to  Arcca

  Paga, paga, šī ikona vairāk nozīmē nevis, ka ziņa ir redzēta, bet vairāk uz to, ka esi šokā par ziņā izlasīto.

  budzis
  22.08.2023 09:14
  Reply to  Arcca

  Vēsturnieki saka, Romā īkšķis uz augšu nozīmēja letālu iznākumu zaudējušajam gladiātoram.
  Visi simboliem (grafiskie vai žesti) noteikta nozīme noteiktās indivīdu grupās ir tāda, par kādu šī grupa ir vienojusies.

  Raivis Terinks
  19.08.2023 14:22

  Tad jau ex-veselības ministres watsap ziņa ” Oi, sūri!“ pielīdzināma likumam.

  digitalk
  19.08.2023 14:59

  ja tam darbiniekam būtu finanse, tad viņš ar savu advokātu nonestu darbadevēju un visu Tieslietu ministriju ar apgabaltiesām par līdzenu būvlaukumu. diemžēl, visticamāk, cilvēkam nav to daudzo tūkstošu, tāpēc nāksies lasīt šādas stulbziņas ar Kembridžas vārdnīcu, kā argumentu…

  [edit] Latvijas Civillikumā ir atrunāta tikai mutvārdu vienošanās, kā iespēja noslēgt saistošu līgumu. tur nav nekādu smaiļuku un “emocijikonu”.

  Fons
  19.08.2023 18:21

  Īkšķis uz augšu ir patīk, nevis apstiprinu.

  Kristaps
  20.08.2023 06:00

  Tad jautājums – kam bija vajadzīgi tie tūkstoši e-paraksta izveidē?

  digitalk
  20.08.2023 06:10
  Reply to  Kristaps

  tas ir ļoti sarežģīts jautājums, uz kuru Latvijas valsts nespēj atbildēt, bet spēj Igaunijas kompānija Smart-ID. kura tagad ir nokārtojusi “eksāmenu” un kļuvusi legāla LV struktūrās, ne tikai visādās zviedru SEBos un Hanza/Swedbankās. /s (sarkasms)

  Juris
  20.08.2023 10:30
  Reply to  digitalk

  kādu “eksamenu” ir nokārtojuši- vieniga atskiriba eparaksts vairs nedarbojas uz android 5-8 bet smartID darbojas, bet ja salidzina tad pat valsts institucijam sie mobile, eID smartID ir dziļi kaķim zem astes

  par to kas notiek ar autentifikaciju ja kads nobankrotēs, elektronisko dokumentu ilgtspēju ( jo saglabātie dokumenti uz FDD,CD-ROM tut ja Jakarta salūst vairs nav lasāmi un ja kads atceras eparakstu pirms 10 gadiem, tad nekur nav teikta ka to var apstiprinat atvert ari šodien

  vienošanos apzīmē rokasspiediens nevis ikskis uz augšu uz leju uz sāniem

  digitalk
  20.08.2023 15:56
  Reply to  Juris

  “eksāmens” ir Smart-ID sertifikācija LV līmenī, t.i., šī autentifikācija ir ieguvusi augstāko pakāpi. ar to tagad varēs ielogoties arī visādos Latvijas valsts portālos, nu kad kāds valsts portāls to ieviesīs.

  tldr; Smart-ID=eID.

  digitalk
  20.08.2023 16:24
  Reply to  Juris

  un es tev pilnīgi piekrītu par elektronisko parakstu koncepcijas iepuvumu. juristi tiesvedībā drukā dokumentus, jo uz kompja/tabletes/telefona nevar tik ātri pāršķirt dokumentu. vēl LV likumdošana nosaka, ka NEVAJAG rakstīt laiku un datumu. tad tev ir izdruka, kurā nekas nav pateikts — kad, kāpēc, cikos? sliktākais jau ir tas, ka dokumentu secībai laikā ir ļoti liela nozīme jurispudencē. nav interneta, nav pierādījumu?

  un kas ir ar līguma atcelšanu? cilvēks manā acu priekšā saplēsa vienošanos strēmelēs, jo es biju izpildījis visus nosacījumus. tagad ko? ak, atcelts līguma paraksts? kā pārbaudīsi? oi, serveris guļ…

  īkšķi ir Romas imperatoru prerogatīva. augšup — gladiators ir pelnījis dzīvot, lejup — galini nost. un nekāda sakara ar Kembridžas vārdnīcu.

  Čiekurs
  20.08.2023 23:51
  Reply to  digitalk

  comment image

  budzis
  22.08.2023 09:20
  Reply to  digitalk

  Vēsturnieki saka, ka īkšķis augšā esot nozīmējis – galvu nost (akcepts lūzera likvidēšanai) ;)

  digitalk
  22.08.2023 10:34
  Reply to  budzis

  interesanta versija, kas nesakrīt ar vispārpieņemto. varētu palūgt avotu?

  Oskars
  20.08.2023 14:11

  Nelietoju modernas emocijzimes un vispar tracina ka visur tiek iepsraustas taas. Visi sie yt, tiktok, ig utt lietotaji mani kretine.

  Jānis
  20.08.2023 14:57

  Cilvēce tiešām dodas otrajā virzienā

  Māra
  21.08.2023 04:07

  Anekdote. Trako bariņš psihsnē sēž uz āra trepēm. Viens: ” Gribētos aliņu pasūkt!” Citiem arī kāro. Pirmais savāc naudiņu no visiem. Sanāk katram pa krūzei alus. Pirmais žvīks un pāri sētai. Tuvējā kioskā nopērk četrus kausus ar alu. Pārdevēja vaicā, kur ieliet. Trakais noņem cepuri un sāka, lai lej cepurē. Pārdevēja lej arī, bet puse no kausa paliek, nevar ieliet. Trakais apgriež cepuri otrādi un saka, lai lej tur. Atnes nu trakais pārējiem alu un saka, lai dzer. Izdzer pusi kausa pa mutrh pārējie un vaicā, kur pārējais alus. Pirmais trakais apgriež cepuri otrādi un sāka, ka te jau arī ir pārējais.
  Secinājums.
  “Īkšķis uz augšu” ir ar tikpat lielu juridisku spēku kā īkšķis uz leju un cepure uz augšu un uz leju.

  Nepiekrītu
  21.08.2023 17:01

  Emocijzīme nav un nevar būt pielīdzināma valodai. Rakstība nav emocijzīmes vai hieroglifi. Latviešu alfabētā ir 33 burti un nekādas emocijzīmes tajās neietilpst. Tas, kā kaut kur otrā pasaules malā kādam tiesnesim nav bijis pietiekami daudz kompetences, lai atšķirtu jēdzienus, nenozīmē, ka visiem pārējiem tagad būtu jāmāžojas pakaļ. Tiem, kas sacer šādus rakstus ir jāpadomā, kāda ir pašu juridiskā atbildība tīši maldinot cilvēkus.

  Kursors.lv
  21.08.2023 17:24
  Reply to  Nepiekrītu

  Nu, kas gan mēs tādi esam, lai apšaubītu tiesneša lemto? :)

  trx450
  24.08.2023 20:15
  Reply to  Nepiekrītu

  ⛔️⛔️⛔️⛔️🔥🔥🔥 Stāt , pietiek! Laikam vajag tikai ar 33 burtiem visu izskaidrot. Ja deg sarkanais vai tad brauc zem sarkanā? 🔴🟡🟢

  bobis
  21.08.2023 20:04

  Krapniekiem visas durvis vala.

  bobis
  21.08.2023 20:11

  Kas talak, sadalis borzajos un lohos, borzajiem ir likumigs speks visas darbibas, bet lohi ir lohi. Zinot cik intelektuali bernuki aug, nav nekads brinums.

  Reklāma