Reklāma

Kā strādā pensiju sistēma? (video)

Jaunākie raksti

“Twitter” vairs nemēģinās apkarot Covid-19 dezinformāciju

Īlons Masks, kļūstot par "Twitter" vadītāju, cieši apņēmās platformā nodrošināt vārda brīvību. Šajā ziņā jau panākts ievērojams progress, atjaunojot...

Epson pārtrauks ražot lāzerprinterus

Japānā bāzētais Epson paziņojis, ka uzsāks pārtraukts lāzerprinteru ražošanu. Pilnībā no lāzerprinteriem Epson atteiksies līdz 2026. gadam. Ražotājs norāda,...

Bite pāriet no Huawei uz Ericsson tīkla aprīkojumu

Turpinot mobilo sakaru tīkla attīstības stratēģiju un investējot vairāk  nekā 70 miljonus eiro, IKT pakalpojumu sniedzējs “Bite” šogad uzsācis...

“Wolt Drive” tagad nodrošinās ātru piegādi no “jebkura” veikala

"Wolt" piedāvā jaunu pakalpojumu - “Wolt Drive” jeb piegādi mazāk nekā stundas laikā tiešsaistē pasūtītām precēm. “Wolt Drive” būs...

Lancia pārdzims par elektroauto zīmolu

Kādreiz tik ļoti populārais itāļu auto zīmols Lancia atgriezīsies kā elektroauto ražotājs. Tiek pat solīts, ka pirmie Lancia elektroauto...

Noskaties nākamo #Gudrāks15minūtēs epizodi un uzzini vairāk par Latvijas pensiju sistēmu. Kristaps Skutelis izjautā finanšu ekspertu Kārli Purgaili, Citadeles meitas uzņēmuma CBL Asset Management valdes priekšsēdētāju, kurš finanšu nozarē darbojas jau vairāk nekā 20 gadus. Kārlis stāsta, kāpēc pensiju sistēma veidota no trim līmeņiem, kāda nozīme ir katram no tiem un kā parūpēties par to, lai vecumdienas būtu nodrošinātas.

Kā veidojas pensijas uzkrājums?

 • 1. un 2. pensiju līmenis automātiski sāk uzkrāties no pirmās darba algas
 • 3. pensiju līmenis veidojas no paša iedzīvotāja iemaksām
 • 14% no bruto algas nonāk 1. pensiju līmeņa uzkrājumā.
 • 6% nonāk 2. pensiju līmenī un šos līdzekļus pārvalda pensiju pārvaldītāji.
 • Pensiju sistēma veidota tā, lai iedzīvotāji krātu arī 3. pensiju līmenī, kas ir jādara brīvprātīgi. Nekrājot 3. pensiju līmenī, pensija var būt 50% no pēdējās algas

Kā var pārbaudīt, cik uzkrāts pensiju uzkrājumā?

Ej uz Latvija.lv e-pakalpojumiem, izvēlies “Informācija par pensiju 1. līmeņa kapitālu” vai  “Pensiju 2.līmeņa dalībnieka konta izraksts”.

Kas notiek ar manu uzkrājumu?

 • Pensiju 1. līmeņa uzkrājums tiek izmantots, lai izmaksātu pensijas pašreizējiem pensionāriem, bet informācija par katra iemaksām tiek piefiksēta katra pensiju uzkrājumā.
 • Pensiju 2. un 3. līmenis tiek investēts finanšu tirgos, lai palielinātu uzkrājumu vērtību. Ik pa laikam notiek tirgus satricinājumi, piemēram, šobrīd – Krievijas iebrukums Ukrainā, inflācija, recesija. Šo faktoru ietekmē samazinās pensiju uzkrājuma augšana, bet uzkrājums ar laiku pieaug, jo pēc katra krituma nāk kāpums.

Kāpēc ir vairāki pensijas 2. līmeņa plāni?

 • Katrs pensiju pārvaldītājs piedāvā vairākus pensijas 2. līmeņa plānus.
 • Tie atšķiras ar ieguldījumu stratēģiju jeb to, cik daudz tiek ieguldīts uzņēmumu akcijās, kas ir riskantāks investīciju veids, bet ar lielāku iespējamo ieguvumu.
 • Plāni dalās aktīvajos, sabalansētajos un konservatīvajos plānos.
 • Aktīvie plāni var ieguldīt akcijās līdz pat 50%, 75% vai 100% no visiem ieguldījumiem. Pārējās investīcijas tiek veiktas, piemēram, vērtspapīros, obligācijās, kas uzskatāmi par mazāk riskantiem ieguldījumu veidiem.
 • Jo lielāks ir periods līdz pensijai, jo aktīvāku plānu ieteicams izvēlēties.

Izmanto pensija.lv kalkulatoru savas pensijas aprēķināšanai

Izmanto esošo uzkrājumu apmērus, apskatot tos Latvija.lv e-pakalpojumos, lai aprēķinātu aptuveno pensiju, kādu saņemsi.

Statistika par Latvijas iedzīvotāju dzīves ilgumu rāda, ka pensijas vecumā cilvēki vidēji nodzīvo 15 gadus.

Reklāma

8 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
8 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Skābene
22.11.2022 08:37

Ar to pensiju ir diezgan skaudri, šobrīd izskatās, ka pensiju fondu pārvaldītāju komisijas apēd uzkrājumus! Neviens pārvaldītājs nepiedāvā garantēto minimālo % ienākumu. Kaut gan, ja patin bildi atpakaļ, laikos, kad 2.pensiju līmeni pārvaldīja valsts kase, ienesīgums bija ap 6% gadā.
Šobrīd izskatās gudrāk investēt bērnos un kādā biznesā, nevis pensiju fondos, jo šī gada inflācija nonivelē pēdējos 10 gados pensiju fondos uzkrāto.

Ivis
22.11.2022 08:40

Rindkolpas “Kā veidojas pensijas uzkrājums?” otrajā punktā nav jābūt ciparam 3?

Janka
22.11.2022 09:28

Nesenu laiku atpakaļ mēģināju izprast kāpēc no pensijām,kuras pārsniedz kaut ko,ietur iedzīvotāju ienākumu nodokli.Te vai tad nesanāk tā,ka tiek ieturēts nodoklis no nodokļa?Cik noprotu tad šāds nodoklis nav vairākumā citās Eiropas valstīs.Šis nodoklis,vai kā nu viņu sauc,ir tāpēc ka esam viena no nabadzīgākajām Eiropas valstīm?

Normunds
22.11.2022 11:00
Reply to  Janka

Sociālais nodoklis (no kura tiek krāta pensija) tiek piemērots algai pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa, tāpēc saņemot pensiju no tās tiek noņemts IIN. Vairums šo negrib saprast un tāpēc radies priekštats, ka nodoklis no nodokļa.
0-500 eur = 0%
501 -1667 = 20%
1668 – 4583 = 23%
Lielākai daļai = 34.1%

Fedja
22.11.2022 11:36
Reply to  Normunds

Pagaidām vienīgais mārketinga triks pensiju fondu un uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas ietirgošanai ir ikgadējā nodokļu atmaksa no VID. Tikai neviens nesaka, ka tas ko VID it kā atmaksā, tiks ieturēts tad, kad saņemsim savu uzkrāto pensiju.
Es labāk nopērku kādu īpašumu, ko izīrēt, nevis guldu naudu kaut kādos pensiju fondos!

Normunds
22.11.2022 12:51
Reply to  Fedja

No iemaksām ko veic pats, nevis darba devējs, pie izmaksas ir jāmaksā nodoklis tikai par peļņas daļu.
Iemaksāji gadā 4000 eur, saņem no valsts atpakaļ nākamajā gadā 800 eur. Ja aizejot pensijā uzkrājums ir 5000 eur, tad IIN maksāsi tikai no 1000 eur.

digitalk
22.11.2022 18:25

> “Statistika par Latvijas iedzīvotāju dzīves ilgumu rāda, ka pensijas vecumā cilvēki vidēji nodzīvo 15 gadus.

statistika arī esot rādījusi, ka Latvijā līdz pensijas vecumam nenodzīvo aptuveni puse no vīriešiem.

Reklāma