Reklāma

Dažādie telefonu uzlādes standarti jeb ko iesākt, kad viedtālruņa kastītē nav lādētāja

Jaunākie raksti

Dienvidkoreja palaidusi satelītu, izmantojot pirmo pašu radīto raķeti

Dienvidkoreja nupat spērusi nozīmīgu soli, lai kļūtu par daļu no kosmosa valstu saimes. Tiek ziņots, ka Dienvidkoreja pirmo reizi...

“Amazon” iepazīstina ar savu pirmo pilnībā autonomo mobilo noliktavas robotu

Ņemot vērā iespējamo krīzi nodarbinātības jomā, "Amazon" jo cītīgi jāstrādā pie automatizācijas un robotikas risinājumu integrācijas savās noliktavās. Šajā...

Turpinoties lielam pieprasījumam pēc Apple AirTag, varētu tikt izlaists uzlabots modelis

Apple AirTag ierīču izsekotājs tika izlaists nedaudz vairāk kā pirms gada, un izskatās, ka tas ir bijis salīdzinoši populārs,...

PCI Express 7 astoņkārt pārsniegs PCI Express 5 ātrumus

PCI Express 5.0 vēl nav nonācis pie lietotājiem datoros, kad jau PCI-SIG komiteja uzsākusi darbu pie PCI Express 7.0....

Seagate IronWolf Pro 6 TB NAS cietā diska apskats

Seagate IronWolf un IronWolf Pro sērijas diski aptver ietilpības variantus no 1 TB līdz pat iespaidīgiem 20 TB un...

Par laimi vidējam aritmētiskam pircējam vēl arvien vairums vidējās un budžeta klases viedtālruņu ražotāji iekļauj lādētājus telefonu komplektā, bet Apple, Samsung un citi šeptmaņi pamanījušies vēl kādus pārdesmit eiro izmānīt no pircēja par uzlādes ierīci. Protams, vienkāršākā iespēja ir pilnībā atdoties izvēlētajam ražotājam, iegādājoties oriģinālo lādētāju turpat veikalā, bet daudzi ar to nebūs mierā vai arī vēlēsies vēl vienu lādētāju izmantošanai darbā, vai kādā citā vietā.

Ja rocība un filozofiskie apsvērumi ļauj, tad pērc oriģinālo lādētāju, kas ir visdrošākais veids, kā tikt pie pilnas saderības ar viedtālruni un arī maksimāliem uzlādes ātrumiem. Jā, maksimāls uzlādes ātrums ne vienmēr ir vēlams, jo tas tomēr var ilgākā laika posmā pabojāt akumulatoru, bet šoreiz par to nav uzdevums pļāpāt. Šis arī ir visai grūti pārbaudāms apgalvojums un akumulatora nolietojumus ir ļoti atkarīgs no lietotāja paradumiem.

Pa ceļam pieskarsimies klāt arī bezvadu uzlādei, jo tā šodien jau ir iekarojusi vietu mūsu ikdienā.

USB Power Delivery

USB Power Delivery varētu būt dēvējams par plašāk izmantoto, bet mazāk zināmo (reklamēto un citādi skaļi vārdā saukto) uzlādes standartu. USB Power Delivery tiek izmantots daudzviet, arī Apple iPad un, visticamāk, arī tavu ofisa klēpjdatoru lādē USB Power Delivery, ja vien datorā tiek izmantots USB Type-C spraudnis. USB Power Delivery saderība uz lādētāja dažkārt tiek apzīmēta ar “PD” vai “USB PD”.

Google ieteikusi Android ražotājiem izmantot USB Power Delivery viedtālruņu uzlādei, bet ne visi ir šo aicinājumu sadzirdējuši. Pēdējo gadu Google Pixel viedtālruņos tiek izmatota USB Power Delivery uzlāde.

Apple pasaulē USB Power Delivery ir universālā atbilde lādētāja neesamībai viedtālruņa kastītē. Pat pie mums sakaru operatori piedāvā uzreiz USB Power Delivery lādētāju (dažkārt pat komplektā ar koverīti jaunajam viedtālrunim), lai nenāktos iegādāties Apple oriģinālos aksesuārus.

Zemāk redzamo lādētāju LMT piedāvā kopā ar iPhone iegādi. Jaudīgāku par 20 W arī nav jēgas izvēlēties, jo viedtālrunis nespēs vairāk paņemt pretī. Var skatīties uz jaudīgāku Power Delivery lādētāju, ja plāno to izmantot klēpjdatora lādēšanai.

USB Power Delivery lādētāju jaudas var iedalīt aptuveni sekojoši:

  • līdz 15 W (fiksēti 5 V un 0.1 – 3.0 A) lādētāji paredzēti austiņu un citu mazu aksesuāru uzlādei;
  • 15 – 27 W (fiksēti 9 V un 1.67 – 3.0 A) – viedtālruņiem, kamerām, droniem;
  • 27 – 45 W (fiksēti 15 V un 1.8 – 3.0 A) – planšetdatori un nelieli ofisa klēpjdatori;
  • 45 – 100 W (fiksēti 20 V un 2.25 – 3.0 A vai 3.0 – 5.0 A ar speciāliem vadiem) – liela izmēra klēpjdatoru lādēšanai.

Attēls: Pixabay

Samsung Adaptive/Super Fast Charge

Samsung Adaptive Fast Charge (jaunākie Samsung lādētāji izmanto Super Fast Charge) pamatā ir Qualcomm Quick Charge, vai vismaz tā vēsta internets. Samsung viedtālruņus var ļoti veiksmīgi lādēt ar Qualcomm Quick Charge lādētājiem, droši vien derētu meklēt vismaz Quick Charge 3.0 lādētāju, bet jaunākiem Samsung modeļiem arī Quick Charge 4.0, jo 4.0 versijā abos vada galos ir Type-C spraudnis.

Novērots, ka Samsung viedtālruņi ir saderīgi ar visai plašu lādētāju gammu, bet te jāņem vērā, ka tikai paši dārgākie Samsung flagmaņi ir ar vērā ņemamu ātro uzlādi. Ierindas Samsung modeļu uzlāde mūsdienās nebūt nav dēvējama par ātru.

Te arī jāpiemin, ka Samsung Galaxy S21 sērija izmanto USB Power Delivery PPS (Programmable Power Supply), attiecīgi arī te būtu jāmeklē atbilstošu USB Power Delivery lādētāju. Ar oriģinālajiem Samsung jaunajiem lādētājiem var ļoti sekmīgi lādēt nelielus klēpjdatorus.

Attēls: Samsung

Apple Fast Charge

Jau pieminēju, ka Apple Fast Charge ļoti labi saprotas ar USB Power Delivery, jo USB PD ir Apple Fast Charge pamatā. Kā jau minēju, tad Apple pircēji vismaz šajā ziņā var viegli tikt cauri – turpat veikalā atrodi vismaz 20 W lādētāju ar USB Power Delivery, kas derēs gan iPhone, gan iPad uzlādei. Ar jaudīgākiem USB Power Delivery lādētājiem vari lādēt arī MacBook klēpjdatorus.

Attēls: Apple, Apple iPhone MagSafe

Qualcomm Quick Charge

Qualcomm Quick Charge varēsi atrasts viedtālruņos ar Qualcomm procesoriem. Qualcomm Quick Charge izmanto Xiaomi, Nokia, Sony un citi viedtālruņu ražotāji. Te gan jābūt uzmanīgam, jo Xiaomi pasācis izmantot arī MediaTek procesorus un putra ir vēl lielāka, ja ņem vērā, ka Xiaomi un Poco izmanto arī paši savus, daļēji dīvainus uzlādes standartus. Piemēram, man mājās esošs Poco lādētājs (viedtālrunis ar Qualcomm procesoru un lādētājs ar 22.5 W) prot lēnām lādēt Huawei, bet it nemaz nelādē iPad.

Qualcomm Quick Charge uzrakstu bieži redzēsi auto piepīpētāju lādētājos, kā arī Qualcomm Quick Charge lādētāju parasti trešo pušu ražotāji iesaka izmantot kopā ar saviem bezvadu uzlādes rīkiem.

Quick Charge 5 ir atpakaļsavietojams ar visām Quick Charge versijām un arī ar USB Power Delivery. Quick Charge 5 spēj darboties ar jaudu līdz 100 W, kamēr Quick Charge 4+ arī atbalsta USB Power Delivery, bet tikai ar līdz 27 W.

Qualcomm apgalvo, ka Quick Charge 5 veidots ne tikai saderīgs, bet arī tas esot drošāks par USB Power Delivery.

Dažādi citu ražotāju (trešo pušu) lādētāji

Qi bezvadu uzlāde

Qi bezvadu uzlāde noslēdz populārākos uzlādes standartus. Qi bezvadu uzlāde atrodama Apple, Samsung, Xiaomi, OnePlus un citos viedtālruņos. Trešo pušu Qi bezvadu uzlāde ne vienmēr būs pati ātrākā, piemēram, OnePlus un pāris citiem viedtālruņu ražotājiem patīk izmantot pašiem savus ļoti ātros bezvadu lādētājus.

Qi bezvadu uzlāde tiek izvietota modernajās automašīnās, jo Qi bezvadu uzlādi atbalsta plašs viedtālruņu klāsts un arī vairākus viedos pulksteņus un bezvadu austiņas vari lādēt ar Qi bezvadu uzlādi. Pamatīgs izņēmums te būs Apple Watch, kam vajag pašam savu bezvadu lādētāju.

Qi bezvadu uzlādei ir arī savi mīnusi – viedtālrunis mēdz karst uzlādes laikā, kā arī Qi bezvadu uzlādes ierīcei vajag gana jaudīgu sienas kontaktā ievietojamo lādētāju.

Attēls: Apple, Belkin lādētājs ar MagSafe

OnePlus Dash Charge un Oppo Vooc

Ja esi iegādājies OnePlus vai Oppo viedtālruni, tad arī esi gatavs pirkt oriģinālo OnePlus Dash Charge vai attiecīgi Oppo Vooc lādētāju. Labā ziņa gan ir tā, ka vismaz pagaidām šie ražotāji lādētājus iekļauj viedtālruņu komplektā. OnePlus vai Oppo ātrai uzlādei vajadzēs arī oriģinālos USB vadus.

OnePlus viedtālruņus iespējams gana veiksmīgi lādēt arī ar Qualcomm Quick Charge, bet tad netiek sasniegta maksimālā uzlādes jauda, kas OnePlus gadījumā parasti ir ap 65 W.

Oppo Vooc

MediaTek Pump Express

Kā jau vēsta nosaukums, MediaTek Pump Express uzlāde iet kopā ar MediaTek procesoriem. Internets gan apgalvo, ka MediaTek Pump Express viedtālruņus var droši lādēt ar Qualcomm Quick Charge lādētājiem, sasniedzot visai augstus uzlādes ātrumus.

Huawei SuperCharge

Huawei SuperCharge pēdējā laikā ir mazāk pie mums aktuāls uzlādes standarts, bet arī te vari rēķināties, ka maksimālās uzlādes jaudas redzēsi tikai ar oriģinālo Huawei lādētāju. Cik novērots, Huawei viedtālruņus var veiksmīgi lādēt ar Qualcomm Quick Charge un USB Power Delivery lādētājiem.

Huawei SuperCharge

Nobeigumā

Cerams, izdevās ieviest kaut nelielu skaidrību, ko pasākt ar savu jauno viedtālruni, ja tam nav līdzi lādētāja vai arī vēlies iegādāties vēl vienu lādēšanas ierīci.

Ja ar Apple un Samsung viss ir skaidrs, tad citi ražotāji ātrai uzlādei liek dažādus šķēršļus. OnePlus un Oppo laikam būtu dēvējami par lielākajiem neģēļiem šajā kompānijā, jo tiem ātrā uzlāde panākama tikai ar oriģinālajiem lādētājiem.

Ar Sony un Nokia arī ir viss gandrīz skaidrs – ja viedtālrunim ir Snapdragon procesors, Qualcomm Quick Charge lādētājs būs kā kulaks uz acs.

Vislielāko haosu mums ievieš Latvijā ļoti populārais Xiaomi. Lēnā garā Xiaomi varēsi lādēt ar vairumu Qualcomm Quick Charge lādētāju, bet pavisam ātrā uzlāde tiks nodrošināta tikai ar ražotāja oriģinālo lādētāju un oriģinālo USB vadu. Ja redzi, ka Xiaomi telefona galā ir USB Type-C, bet lādētāja galā ir parastais USB Type-A, tad zini, ka jāmeklē vēl vienu oriģinālo lādētāju.

Attēls: Pixabay

Qi bezvadu uzlāde ir jauks bonuss, bet mani novērojumi liecina, ka Qi bezvadu uzlāde pamatīgi karsē viedtālruni un ar Qi bezvadu uzlādi lādēts viedtālrunis arī ar šo uzlādi izturēs īsāku laiku, nekā ar vadu lādēts šis pats viedtālrunis līdz tiem pašiem 100%. Tāpat Qi bezvadu uzlādei ir pamatīgi zudumi, kas nozīmē, ka vajadzēs nedaudz jaudīgāku sienas kontaktā spraužamo ierīci, piemēram, 10 W Qi bezvadu uzlādes ierīci būtu ieteicams barot no 15 W vai pat vēl jaudīgāka sienas kontaktā spraužamā lādētāja.

Tirgū visai populāri ir lādētāji ar vairākām USB izejām, bet te jāņem vērā, ka lielākā daļa šo lādētāju maksimālo jaudu nodrošina tikai, kad pieslēgta viena lādējamā ierīce. Ja pievienosi vienlaikus vairākas ierīces, uzlādes jauda tiks sadalīta uz pievienotajām ierīcēm. Viedtālruni un austiņas šādi lādēt varēsi, bet klēpjdatora un viedtālruņa vai planšetdatora vienlaicīga lādēšana parasti nebūs iespējama.

19 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
19 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Skābene
24.02.2022 15:20

Ņemot vērā to tālruņu rosolu, kas ir ģimenē, tad pamazām tiek ieviests IKEA uzlādes standarts. :D

Krotow
24.02.2022 16:23
Reply to  Skābene

Labākajā gadījumā ne vairāk kā 10W uzlādes jauda vienai ierīcei.

karlis
24.02.2022 15:35

esvēljoprojām lādēju savu telefonu ar pirms gadiem 5 pirkta telefona komplektā nākušu lādētāju.
Liekas, ka bija 750mA.

un joprojām tas lādē ļoti lieliski.

Skābene
25.02.2022 08:46
Reply to  karlis

Lādēt var visvisādi, bet mašīnā man ar 5 gadus vecu lādētāju telefons braucot ar Waze vairāk izlādējas, kā uzlādējas! :D Nācās tomēr nopirkt citu, mazliet ņiprāku. :)

Krotow
24.02.2022 16:27

Ja pērk universālo lādētāju, pievērst uzmanību lai lādētājs atbalsta USB Power Delivery un Quick Charge (QC 2.0 un QC 3.0) ar iespējami maksimālo jaudu ko atbalsta lādēt paredzētas iekārtas. Pārējo lādēšanas standartu atbalsts – atkarībā no tā, kādu ražotāju/modeļu iekārtas paredzēts lādēt.

karlis
25.02.2022 09:55
Reply to  Krotow

hmm. interesanti.
Es piemēram ar savu Sony XA2 spēju uzlādēt Iphone SE 2020.

Sesks
27.02.2022 09:27
Reply to  karlis

Žigulis arī ir automašīna un kustas uz priekšu !

User
25.02.2022 08:55

Kā jūs varat paciest tos lēnos lādētājus ar 400 – 1000 mA. Tur tak ar modernu telefonu 8 līdz 12 stundas lādējas, pa nakti pat nepaspēj uzlādēt, ja spaidi pirms ej gulēt.

karlis
25.02.2022 09:57
Reply to  User

īzī pīzī. neticēsi … bet tas uzlādējas.

Aigars Axx
25.02.2022 09:40

Jautājums, ko darīs aparāts, ja tas būs pieslēgts pie vada un uzlikts uz bezvadu lādētāja?!? Tas ir aktuāli mašīnās. Meklēju kādu jēdzīgu turekli horizontālai pozīcijai, kuru verētu lietot sieviete. Tā ir liela problēma, jo pārsvarā ir nopērkami pilnīgi mēsli. Bija interese par elektrisku telefona satveršanu, bet tad vienmēr uzreiz tiek piedāvāta lādēšana ar indukciju. Tie štrunta 10 W ir pārāk maz, ja lieto navigāciju + varbūt videoieraksts…Dažkārt aparāts sāk izlādēties ātrāk nekā bez uzlādes. Jāsprauž vads. Ko darīt?

geksis
25.02.2022 11:26
Reply to  Aigars Axx

nezinu par auto bezvadu uzlādi, bet man mājās ir https://kursors.lv/2021/07/04/canyon-wireless-charging-station-bezvadu-ladetaja-apskats/ viņš pie pilnas uzlādes atslēdzas.

LAN
25.02.2022 18:20
Reply to  Aigars Axx

Kuru video reģistratoru lietotni izmanto?

Palīdzība
26.02.2022 21:09

Varbūt kāds var atbildēt? Ja tiek izmantoti samsung iphone viedtālruņi, plus macbook un hp datori (abiem type-c). Un tiek nopirkti kādi trešo pušu sienas bloki (vai ari samsung) ar max jaudu, teiksim kaut kadi 95w, (šadi ir manīti dažādiem ražotājiem) plus kaut kādi labi dārgi type-c vadi, vai tas nesabojās ierīci kura nav spejīga uzņemt šo mega fast charge? Respektīvi vai ar jaudīgāko lādētāju un vadu ir iespējams nosvilināt kaut kadas bezvadu ausis, vai vecāku smartphounu? Jeb tur ir kāda drošības sistēma? Gribētos nopirkt pāris labus jaudīgus lādētājus un vadus, bet izmantot tos gan viedtālruņiem austiņām un visam citam +… Read more »

Kursors.lv
26.02.2022 21:37
Reply to  Palīdzība

Vari lietot. Ierīce lādēsies ar tādiem strāvas parametriem, kādus spēj uzņemt nevis kādus spēj nodrošināt lādētājs.

Krotow
07.03.2022 12:55
Reply to  Palīdzība

Ja lādētājs atbalsta maksimālos ierīces uzlādes parametrus, tas nodrošinās vajadzīgo spriegumu un strāvu un viss būs čikiniekā. Ātrās uzlādes standarti tagad jau ir standartizēti un risks nokurināt, piemēram, telefonu ir ļoti mazs. Tikai skaties lai lādēšanas kabelis atbilst.

Kristaps
07.03.2022 11:50

Ja razotaji pieņemtu ‘veco’ un jauno tad tu varētu iegādaties piemēram ar 80% atlaidi, tad es ticētu tam, ko ražotāji skandina – domājam par planētu. Bet ja komplektā nepiedavā un japērk atsevišķi par papildus naudu – TAS IR BIZNESS! Jo par pagājušā gada lādetājs jaunajam flagmenis biezi neder lai atbalstītu ātro uzlādi, tādejādi tev spiez pirkt ja gribi visas ‘fīčas’ un papildus ienakumi kompanijai, jo viņiem pa velti tas vairs nav jādod. Šeit domaju vairak par katra ražotāja ‘ātro uzlādi’ un ‘pareizo’ ampēru/voltāžu padošanu baterijai, lai tai nenotiktu ātrāka ciklu beigšanās. Jo man ir 3 gadus vecs huawei ar ātro… Read more »

Krotow
07.03.2022 13:01
Reply to  Kristaps

Huawei lieto savus ātrās uzlādes standartus: FCP, SCP un SSCP. Ja vēlies lietot citu ražotāju lādētājus Huawei ierīcēm, skaties lai lādētāji atbalsta arī kādu no šiem standartiem.

GaN lādētāji tiešām rullē. Man priekšā uz galda jau kādu laiku darbojas Baseus 120W lādētājs (120W tikai USB-C vai 87W+35W ja lieto USB-C kopā ar USB-A. Viss notiek.

Artūrs Šmitiņš
31.03.2022 15:08

Es iesaku Baseus. Makam draudzīgs, jēdzīgs dizains un iepakojums. Lādētāji pieejami ar dažādām jaudām.

Reklāma