Reklāma

Salvadorā sāk izmantot “Bitcoin” kā legālu maksājumu līdzekli

Jaunākie raksti

Nothing ear (1) austiņu apskats – “Nasing spešal” vai tomēr “Spešal”?

Pēc Stīva Džobsa došanās viņsaulē, gana daudz tehnoloģiju personības bija gatavas uzvilkt melnu bītleni un zilas džinsenes, lai piedomātu...

Kens Bloks sadarbosies ar Audi, lai rādītu trikus ar jaudīgiem elektroauto

Pēc 11 gadu sadarbības pazīstamais autosportists Kens Bloks pārtraucis sadarbību ar Ford, un šobrīd gatavojas uzsākt jaunus projektus tieši...

“Twitter” publicētie video iegūs labāku kvalitāti

"Twitter" nācis klajā ar savu jaunāko uzlabojumu, kas šoreiz saistīts ar lietotāju augšupielādēto videoklipu kvalitātes pacelšanu. Oficiālais "Twitter" atbalsta...

Latvijā ieradies pilnībā elektriskais Mercedes-Benz EQV minivens

Mercedes-Benz EQV ir pirmais augstākās klases minivens ar pilnībā elektrisku piedziņu. Ar sasniedzamību līdz pat 418 kilometriem, EQV nosaka...

Forumā “5G Techritory” diskutēs par 300 miljardu eiro vērto ES fondu lietderīgu izmantošanu digitalizācijas veicināšanai

No š.g. 22. līdz 25. novembrim Rīgā notiks Eiropas vadošais ekosistēmas forums “5G Techritory”, kurā nozīmīgākie 5G lēmumu pieņēmēji un praktiķi apspriedīs...

7. septembris mazajai valstiņai Salvadorai bija liela diena. Šī Centrālamerikas valsts kļuva par pirmo pasaulē, kur “Bitcoin” ieguvis legāla maksājumu līdzekļa statusu. Tas nozīmē, ka “Bitcoin” līdz ar ASV dolāru tagad būs oficiālā Salvadoras valūta. Valsts prezidents Naīds Bukele uzsvēris, ka ar šo soli Salvadora veido vēsturi un tā iegādājusies 400 bitkoinus, kas pēc šī brīža cenām atbilst 20,9 miljoniem ASV dolāru.

Valsts šim solim gatavojās jau vairākus mēnešus. Jūnijā ziņojām, ka Salvadora pieņēmusi tiesību aktus. Savukārt augustā uzstādīti 200 bankomāti, kas iedzīvotājiem ļauj veikt konvertāciju starp divām valsts oficiālajām valūtām. Lai “Bitcoin” pieņemšana noritētu raitāk, līdztekus laists klajā arī digitālais maks “Chivo”, kurā lietotāji atradīs starta naudu bitkoinos 30 USD vērtībā.

“Bitcoin” atbalstītāji apgalvo, ka jaunā kārtība padarīšot lētākus un vieglākus migrantu naudas pārvedumus uz Salvadoru, kas veido 24% no valsts IKP. Tāpat “Bitcoin” integrēšana finanšu sistēmā varētu uzlabot iedzīvotāju piekļuvi finanšu pakalpojumiem. Pašreiz vairāk nekā 70% Salvadoras pilsoņu nav sava bankas konta.

Jaunās valūtas oficiāla pieņemšana nozīmē to, ka salvadoriešiem būs iespēja maksāt nodokļus ar “Bitcoin”. Veikali varēs parādīt cenas šajā digitālajā valūtā. Naudai, ko apmainīs pret “Bitcoin”, netiks piemērots arī kapitāla pieauguma nodoklis.

Vienlaikus pastāv bažas, ka šādas nestabilas un nepastāvīgas valūtas pieņemšana varētu tikai kaitēt valsts iedzīvotājiem un apdraudēt ekonomisko stabilitāti. Jāatgādina, ka aprīlī “Bitcoin” sasniedza vēsturiski augstāko līmeni – vairāk nekā 60 000 ASV dolāru, bet vasarā pusi no šīs vērtības pazaudēja.

Reklāma

23 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
23 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments

nu, tagad salvadora apsteigs kaliforniju pēc ikp.

Brīnums kā Kolumbija vēl nav ieviesusi norēķinus Bitkoinos, jo tur papīra dolārs ir liels apgrūtinājums! :D

Tas tikai sākums. Coming to a country near you

cik ir maksa par 1 tranzakciju un cik minūtes vajag, lai tā notiktu?

Salvadorā maksājumiem pamatā izmanto zibenstīklu (Lightning Network), kas ir maksājumu sistēma pa virsu blokķēdei. Transakcijas ir gandrīz zibenīgas, ar tūlītēju final settlement (nav jāgaida nekādas konfirmācijas) un parasti komisijas ir zem centa.

citiem vārdiem sakot, Salvadoras valsts no nodokļu maksātāju kabatas piesedz riska kapitāla burbuli. priekš ikdienas lietotāja nemaz nav tik slikti, ja rēķina, ka lielbankas grib lielāku procentu par tranzakciju.

Lielākais riska kapitāla burbulis ir akciju un obligāciju tirgus, nevis Bitcoin. Un tas BTC apjoms, ko ir nopirkusi Salvadora (400 BTC, ja nemaldos), ir tik niecīgs, ka tas nekādu iespaidu uz BTC biržas kursu neatstāj. Šobrīd lielākie cietēji varētu būt Western Union, kas pēc dažādām aplēsēm varētu zaudēt līdz 400 miljonu USD ienākumus gadā, jo 23% no Salvadoras IKP sastāda ārzemēs strādājošo salvadoriešu naudas pārvedumi radiniekiem mājās, par ko līdz šim bija jāmaksā ļoti lielas komisijas. https://twitter.com/jackmallers/status/1435378491986489357

akcijas ir lielākais burbulis, tikai tāpēc, ka to ir vairāk. no tā BTC nepaliek ne par matu drošāks, jo tam (atšķirībā no akcijām) vispār nav nekāda seguma, tikai kriptojūsmiņu ticība. un nevajag tekstot demagoģijas bulšitu, ne jau nu Salvadoras pirkums ietekmēs biržas kursu. tam vispār nav nekāda sakara ar BTC lēkāšanu, bet pasniedz to kā BTC stabilitātes piemēru.

Nevienai valūtai mūsdienu pasaulē nav nekāda cita seguma kā vien ticība. Bet Bitcoin atšķirība ir tāda, ka emisijas gaitu nevar mainīt ar kādu cilvēku lēmumu, to nosaka matemātika.

patīk BTC jūsmiņu muļķības tiražēt? aiz fiat valūtām kā uzticamības garantija stāv reālas valsts reāla ekonomika (LV kopprodukts ir 60+ miljardi). aiz BTC tikai plika pakaļa, nodedzināta elektrība un jūsmiņi.

Beidzot manam prātiņam atklājās Bitcoina pielietojums: naudas transports bez bankas un sevišķi Western Union starpniecības. Ja konvertāciju abos galos var paveikt ar mazu laika nobīdi, svārstībām ir maza ietekme.

Jā, tas ir viens no pielietojumiem (bet ne vienīgais). Izmantojot Lightning Network, tā laika nobīde ir sekundes.

No rīta maize un piens maksās vienu un vakarā pilnīgi citu. Pilnīgi apskaužu viņus :DDD

Lielākā daļa veikalu tomēr cenas nosaka USD un maksājamais BTC apjoms tiek aprēķināts pirkuma brīdī pēc pašreizējā biržas kursa.

kāds tam sakars ar USD, ja cilvēkam uz rokas ir BTC, un no rīta viņš maksās vienu, bet vakarā pilnīgu citu ciparu?

Neviens Salvadorā netiek spiests turēt BTC, ja to nevēlas.

atkal ne par to stāsts. tika izteikts konkrēts apgalvojums, uz kuru tu atbildēji ar pilnīgu bezsakara tekstu un turpini to darīt.

Es joprojām nesaprotu, kur saskati problēmu. Nevienam maize un piens nemaksās vakarā citu cenu kā no rīta, ja pats neizdarīs tādu izvēli. Bitcoin šobrīd ir labs instruments ilgtermiņa uzkrājumiem, bet ne tik labs īstermiņam jau minētā iemesla dēļ. Es pats arī tuvāko nedēļu tēriņiem labāk uz rokas turu EUR, bet vairāku gadu uzkrājumiem labāk strādā BTC.

no šāda viedokļa viss ir ok. problēma (ne mana) varbūt būs Salvadoras agrīnajiem BTC izmantotājiem, par ko arī bija @Krotow komentārs. protams, ka neviens nespiež izmantot BTC ikdienas norēķiniem, bet OP iesmēja par tiem, kas uz to parakstīsies.

Nav pieminēta viena svarīga nianse – lai arī visiem tirgotājiem ir obligāti jāpieņem BTC, valsts nodrošina tūlītēju konvertāciju USD, ja uzņēmums negrib riskēt ar BTC kursa svārstībām. Līdz ar to arguments, ka BTC kursa svārstīgums pret USD kādam tur kaitēs, ir nepamatots, jo neviens nav spiests ne uz brīdi turēt BTC, ja to nevēlas.

ko vajag, lai sāktu manabals vākt parakstus, lai Latvijā ieviestu DOGE par oficiālo maksajumu līdzekli?

Droši vien uzraksīt iniciatīvu, iesniegt un kad savāc pirmos 100 parakstus tā kļūst publiska. Es gan par tādām muļķībām neparakstītos.

Svētīgi kriptojūsmiņi, jo tie iemantos Zemi
(folded hands)

Reklāma
Reklāma