Web Analytics
More
  Reklāma

  ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO sistēmplates apskats

  Jaunākie raksti

  ASUS izstrādātās Intel Z590 čipseta sērijas sistēmplates veidotas tā, lai no jaunajiem šodien oficiāli izlaistajiem 11. paaudzes Intel Core procesoriem izžmiegtu maksimumu. Daudzviet redzam, ka ASUS Z590 sērijas sistēmplašu iestatījumos tiek piesaukts mākslīgais intelekts (Artificial Intelligence), lai automātiski paveiktu to, ko iepriekš nepieredzējušam lietotājam nebija iespējams iegūt no tik augstas klases sistēmplatēm.

  Vairākās ASUS Z590 sērijas sistēmplatēs redzams, ka mākslīgais intelekts rūpējas par procesora virstaktēšanu, dzesēšanu, tīmekļa ātruma pārvaldīšanu un pat skaņas īpašībām. ASUS AI Overclocking ir inteliģents rīks, kas palīdz automātiski iegūt optimālus procesora un dzesēšanas sistēmas iestatījumus. Pie šīm tehnoloģijām ASUS strādā jau gadiem un ar katru paaudzi tās kļūst arvien spējīgākas. Jau sen aiz muguras ir tie laiki, kad, piemēram, virstaktēšana pa zobam bija tikai ar lielu pacietību un zināšanām apveltītiem entuziastiem.

  Šodien apskatītās ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO sistēmplates cena ir nedaudz virs 500 eiro, bet tā ir viena no visspējīgākajām ASUS ražotajām Intel Z590 sērijas sistēmplatēm ar ļoti plašu pieslēgvietu un iespēju klāstu.

  Intel Z590 vs Z490

  Kāda tad būtu tā lielākā Z590 čipseta atšķirība no Z490? Z590 čipsets atnācis kopā ar PCIe Gen 4 atbalstu, kā arī Z590 čipsetam ir četri papildu PCIe kanāli (lanes), kad to salīdzina ar Z490 čipsetu. Tātad Z590 čipsetam kopā ir 20 PCIe kanāli, kas nodrošina ātru datu apmaiņu ar sistēmai pieslēgtajām atmiņas ierīcēm, videokartēm u.c. ierīcēm.

  Z590 čipseta sistēmplates turpina izmantot LGA 1200 procesora ligzdu, kas fiziski ir vienāda Intel 10. un arī 11. paaudzes procesoriem. Jāņem vērā, ka Z590 čipseta sistēmplatē vari izmantot 10. paaudzes Intel procesoru, bet tad ne visas Z590 čipseta iespējas būs pieejamas. Cik skatījos tīmeklī, tad vismaz ASUS norāda, kādas sistēmplates iespējas būs pieejamas ar 11. paaudzes procesoriem, un kādas – ar Intel 10. paaudzes procesoriem. 11. paaudzes Intel Core procesors nedarbosies Intel Z490 sistēmplatē pat ja fiziski to tur var ievietot bez problēmām. Pluss gan ir tāds, ka varēsim no mūsu vecās sistēmas pārnest procesora dzesētāju.

  Z590 un arī Z490 čipseta sistēmplates saņēmušas Wi-Fi 6, bet Z590 čipseta sistēmplatēm ir plašāks savienojumu klāsts. Z590 čipseta sistēmplates tikušas pie 10 gabaliem USB 3.2 Gen 2 pieslēgvietu, kamēr Z490 to ir tikai 6. Turklāt Z590 čipseta sistēmplatēm ir trīs USB 3.2 Gen 2×2 pieslēgvietas, kamēr Z490 tādu nav nemaz.

  Intel Rocket Lake-S galddatoru procesori

  Intel marta vidū oficiāli izziņoja 11. paaudzes Rocket Lake-S procesorus galddatoriem, kas beidzot tiek veidoti jaunā arhitektūrā (pirmo reizi kopš 2015. gada, kad pasaule iepazina Skylake procesoru saimi). Vismaz Intel paši tā saka. Faktiski tas ir 10nm process apskeilots uz 14nm. Tātad vēl arvien tie ir un paliek 14nm.

  11. paaudzes Rocket Lake-S procesori spēj sasniegt līdz 5.3 GHz pateicoties Intel Thermal Velocity Boost, turklāt 11. paaudzes Rocket Lake-S procesori piedāvā līdz pat 19% IPC (instructions per cycle) uzlabojumu, kad tos salīdzina ar 10. paaudzes procesoriem.

  Intel Core i9-11900K ir jaudīgākais no 11. paaudzes Rocket Lake-S procesoriem, tas paredzēts augstas veiktspējas nodrošināšanai spēlēs un darbam. Rocket Lake-S atbalsta PCI-Express 4.0, kas jau vairākas paaudzes priecē AMD sistēmu lietotājus, bet beidzot pie tās tiek Intel produktu lietotāji.

  Core i9-11900K ir 8 kodoli un 16 pavedieni, tas darbojas ar 3.50 GHz līdz pat 5.30 GHz, turklāt šī procesora cena ir ap 548 EUR.

  Kas ir ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO?

  ASUS ir labi pastrādājis un sarūpējis mums ap 20 Intel Z590 čipseta sistēmplates. To cenas sākas no visai pieejamiem 190 eiro un sniedzas līdz kosmiskiem aptuveni 900 eiro par sistēmplati. ASUS ROG sērijas produkti ir paredzēti videospēļu cienītājiem un ROG STRIX apakšsērijas produktus izmanto daudzi populāri geimeri un strīmeri. Konkrētā šoreiz apskatāmā ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO ir viena no dārgākajām un spējīgākajām no visām šī čipseta ROG MAXIMUS sistēmplatēm. Kā redzam sarakstā zemāk, tā maksā krietni virs vidējās Intel Z590 čipseta sistēmplašu cenas un dārgākas ir tikai entuziastu klases ROG MAXIMUS EXTREME apakšsērijas sistēmplates.

  ASUS Z590 sērijā piedāvā šādas sistēmplates:

  • ROG MAXIMUS XIII EXTREME GLACIAL
  • ROG MAXIMUS XIII EXTREME
  • ROG MAXIMUS XIII HERO (ap 510 eiro)
  • ROG STRIX Z590-E GAMING WIFI (ap 380 eiro)
  • ROG STRIX Z590-F GAMING WIFI
  • ROG STRIX Z590-A GAMING WIFI
  • ROG STRIX Z590-I GAMING WIFI (ap 410 eiro)
  • PRIME Z590-A
  • PRIME Z590-P
  • PRIME Z590-V (ap 200 eiro)
  • PRIME Z590M-PLUS (ap 190 eiro)
  • TUF GAMING Z590-PLUS (ap 270 eiro)
  • TUF GAMING Z590-PLUS WIFI (ap 260 eiro)

  Produkta iepakojums ieturēts ierastos sarkani melnos toņos un diezgan uzskatāmi attēlo sistēmplates funkcijas un iespējas. Šajā ziņā ASUS mūs priecē, jo piedāvā ļoti informatīvus iepakojumus.

  Tā kā šis ir padārgs ASUS produkts, kastē atradīsim sauju noderīgu aksesuāru. Papildus lietotāja pamācībai, draiveru diskam un uzlīmēm, atradīsim arī Wi-Fi antenu, četrus SATA kabeļus, kabeļu savilcējus, divus RGB apgaismojuma ierīču/lentu pagarināšanas kabeļus, M.2 skrūvītes, temperatūras mērīšanas kabeli, kā arī atslēgu piekariņu un mazu 40mm ventilatoru procesora barošanas elementu dzesēšanai.

  Šo ATX izmēra (30.5 cm x 24.4 cm) sistēmplati varam izmantot ar jaunajiem 11. paaudzes Rocket Lake-S un arī Intel 10. paaudzes Comet Lake procesoriem, un ražotājs sola stabilu darbību arī virstaktētā režīmā. Ir padomāts par pienācīgu barošanas sistēmu procesoram un tāpat arī adekvātu pasīvo dzesēšanu, ko var uzlabot ar komplektā iekļauto ventilatoru. Kā jau ROG produktiem pierasts, dizains ieturēts tumšos toņos, ko paspilgtina vairāki RGB apgaismojuma elementi un tāpat varēsim pieslēgt klāt vēl arī savas RGB apgaismojuma lentas vai ierīces.

  Procesors tiek barots izmantojot 8+4 kontaktu ligzdu risinājumu ar metāla apvalku labākai siltuma novadei. Sistēmplate izmanto 14+2 pakāpju strāvas padevi procesoram un visu šo saimniecību dzesē masīvi metāla radiatori, ko savā starpā savieno karstuma novades kanāls (heatpipe). Uz sistēmplates ir arī divas pieslēgvietas šasijas, jeb korpusa ventilatoriem. Tos pēc tam varam kontrolēt vai nu no BIOS, vai no ASUS AI Suite 3 programmas.

  ASUS sola, ka ar šajā sistēmplatē iebūvētajām barošanas un dzesēšanas spējām būs pietiekami, lai mēs varētu pilnvērtīgi darbināt un arī virstaktēt pat jaudīgākos Intel Comet Lake-S paaudzes procesorus.

  Sistēmplatei ir četras DIMM ligzdas, kurās varam ievietot DDR4 operatīvo atmiņu līdz 128 GB kopējam apjomam un sistēmplate atbalsta pat 5333 MHz maksimālo operatīvās atmiņas frekvenci.

  Pa tiešo ar procesoru ar datiem apmainās divi augšējie PCIe 4.0 x16 sloti. Ja izmantojam vienu no tiem, tas darbosies x16 režīmā, bet ja izmantosim uzreiz divus (piemēram, vairāku videokaršu slēgumos – atbalstīti gan NVIDIA SLI, gan AMD CrossFireX slēgumi), tie abi darbosies x8 režīmā. Tāpat abiem augšējiem pilna izmēra slotiem ir spēcināta uzbūve, lai smagās videokartes tos neizlauztu. Trešais PCIe 3.0 x16 slots darbojas x4 režīmā. Mazāku paplašinājuma karšu pieslēgšanai varam izmantot veselus PCIe 3.0 x1 slotu.

  Šī sistēmplate piedāvā četras M.2 ligzdas un tās mēs varam izmantot atmiņas moduļu ievietošanai. Fiziski varam tajās ievietot 2242/ 2260/ 2280/ 22110 izmēru ierīces, kas darbosies PCIe 4.0 x4 vai SATA režīmos. Sistēmplatei ir iebūvēta 2×2 tri-band Intel Wi-Fi 6e bezvadu tīkla karte, kas atbalsta 802.11 a/b/g/n/ac/ax/az savienojumus un nodrošina līdz 2.4 Gbps datu pārraides ātrumus, kā arī Bluetooth 5.2 savienojumu.

  M.2 slotus sedz noskrūvējamas dzesēšanas plāksnes, kuras apakšpusē vēl klāj arī termouzlīme, kas labāk no atmiņas moduļa čipiem novada karstumu uz dzesēšanas plāksni.

  Sistēmplates I/O panelis ir burtiski nosēts ar noderīgām pieslēgvietām:

  • 2 x HDMI 2.0
  • 2 x Thunderbolt 4 (2 x USB Type-C) ar 5V/3A, 15 W uzlādes atbalstu
  • 6 x USB 3.2 Gen 2 (6 x Type-A)
  • 2 x USB 2.0 (2 x Type-A)

  Priekšējā paneļa pieslēgvietas:

  • 1 x USB 3.2 Gen 2×2 (USB Type-C)
  • 2 x USB 3.2 Gen 1 header (4x USB 3.2 Gen 1)
  • 2 x USB 2.0 header (4x USB 2.0)

  RGB gaismas spēles varam aktivizēt trīs apgabaliem uz šīs sistēmplates – uz I/O paneļa sāna un virs čipseta. Papildus vēl iegūstam divas Aura RGB lentu pieslēgvietas un divas adresējamas Gen 2 apgaismojuma aksesuāru pieslēgvietas. Tāpat ir padomāts arī par adekvātu dzesēšanu, jo uz sistēmplates ir atsevišķas pieslēgvietas AIO un paša veidotas šķidruma dzesēšanas sistēmām.

  Programmatūra

  Arī šai sistēmplatei ražotājs izmanto savu ierasto UEFI BIOS dizainu un funkciju klāstu. Mums tiek piedāvāts vienkāršais režīms (EZ Mode), kur pat bērnam būs skaidrs, kas ir kas, kā arī normālais režīms, kur var padziļināti pielāgot dažnedažādus sistēmas iestatījumus un veikt komponenšu virstaktēšanu. Papildus no BIOS varam kontrolēt arī sistēmas dzesēšanu (Q-Fan konfigurators) – gan sistēmas ventilatorus (arī tos, kas dzesē čipsetu), gan papildus pieslēgto šķidruma dzesi. Šāds BIOS būs informatīvs gan iesācējiem, gan profesionāliem virstaktētājiem.

  Windows vidē pavisam noteikti ir vērts apskatīt AI Suite 3 programmu, kas piedāvā dažādas noderīgas funkcijas – automātisku virstaktēšanu, ventilatoru/ dzesētāju kontroli, kā arī citas noderīgas funkcijas.

  Veiktspējas testi

  Pēdējo mēnešu laikā esam pamatīgi uzlabojuši arī šo datoru un sapirkuši tam krietni jaudīgāku modulāru barošanas bloku, ātru operatīvo atmiņu un NVMe SSD atmiņu. Tāpat šī sistēmplate testēta ar jaudīgo Intel Core i7-11700K procesoru un spējīgāku AIO dzesētāju. Šīm saistītajām komponentēm būtu jāļauj attīstīt sistēmplates maksimālo sniegumu!

  Testēšana notiek uz šāda datora:

  • Sistēmplate: ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO
  • Procesors: Intel Core i7-11700K
  • Dzesētājs: NZXT Kraken X63 280mm AIO
  • Videokarte: KFA2 GeForce RTX 3070 EX Gamer
  • SSD: Samsung 980 PRO SSD (1TB)
  • Barošanas bloks: ASUS ROG THOR 1200W PSU
  • Operatīvā atmiņa: 2 x G.SKILL Ripjaws V 16GB 3600MHz DDR4 CL16
  • Monitors: LG 34UM88C-P
  • Windows 10 64-bitu

  Intel Core i7-11700K ar 8 kodoliem un 16 pavedieniem (threads) ir gana jaudīgs Intel Z590 platformai pieejamais procesors. Tam ir 125W TDP, iebūvēta Intel UHD Graphics 750 videokarte un tas atbalsta DDR4-3200 operatīvo atmiņu. Un tā kā tas ir “K” modelis, mums ir šādas tādas iespējas to mēģināt virstaktēt. Tīmekļa veikalos Intel Core i7-11700K maksā ap 435 eiro.

  AMD Ryzen Threadripper sistēmplašu testos esam pasākuši izmantot arī AIDA64 atmiņas veiktspējas testus un paredzams, ka tos izmantosim arī turpmāk, lai varam labāk salīdzināt dažādu sistēmplašu reālo veiktspēju tieši atmiņas operācijās.

  Tālāk testējam sistēmu ar Cinebench (R15 un R20 versijas), kas pārbauda procesora spējas. Cinebench R15 testā iegūti 2172 un Cinebench R20 testā – 5216 punkti. Tā kā testu sistēma ir pamatīgi uzlabota (nomainīts procesors, SSD, videokarte un dzesētājs), tad rezultāti nav tieši salīdzināmi ar citiem produktiem. Var redzēt, ka Intel Core i7-11700K atpaliek no 10. paaudzes i9 procesora, bet tas jau arī bija gaidāms.

  Ar SuperPi programmu varam likt procesoram aprēķināt Pī (π). Piemēram, 1 miljonu garu pī ar šo datoru varam aprēķināt 6.6 sekundēs. 9. paaudzes Intel Z390 sistēma ar Intel Core i9-9900K procesoru uz ASUS ROG MAXIMUS XI EXTREME sistēmplates šajā testā sasniedza 7.734 sekunžu rezultātu. Arī ar ASUS PRIME Z490-A sistēmplati rezultāts bija visai līdzīgs – 7.6 sekundes.

  Ar wPrime varam izmērīt procesora vairākkodolu kopdarbības veiktspēju. Šajos testos uzdodam datoram rēķināt pirmo 32 un 1024 miljonu skaitļu kvadrātsaknes. Jo mazāks laiks, jo labāk. Interesantā kārtā MSI MPG Z490 GAMING CARBON WI-FI sistēma 32M testā uzrādīja salīdzināmu laiku, veicot aprēķinus 3.303 sekundēs. 1024M testā gan rezultāts sliktāks – 93.372 sekundes. ASUS PRIME Z490-A gadījumā iegūti 5.006 un 72.389 sekunžu rezultāti, bet ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO ar Intel Core i7-11700K uzrāda attiecīgi 3.064 un 85.592 sekundes.

  Zemāk divi testi, kas pārbauda procesora spējas atkodēt HEVC formāta video. Šajos testos konkrētā sistēma ar ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO un Intel Core i7-11700K uzrāda ļoti spēcīgus rezutātus.

  Populārajā 7-zip arhivatorā ir iestrādāts arī veiktspējas tests, kas ļauj labāk saprast, kādas ir konkrētā datora arhivēšanas un atarhivēšanas spējas. ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO šajā testā ir nedaudz zem pagājušā laidiena procesoriem un sistēmplatēm, jo, piemēram, ASUS PRIME Z490-A sistēmplates testā rezultāts bija 82009 MIPS. Bet rezultāti īsti nav salīdzināmi, jo tika izmantotas pavisam citas pārējās datora komponentes.

  Tagad atpakaļ pie klasiskajiem veiktspējas testiem – Geekbench. Tie pārbauda procesora viena kodola vai vairāku kodolu kopdarbības spējas pildot dažādus uzdevumus.

  ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO uzrāda 1692 Single-Core punktus un 10393 Multi-Core testa punktus, bet OpenCL testā tika iegūts jūtami augstāks 133534 punktu rezultāts.

  ASUS PRIME Z490-A sistēmplates testā rezultāti bija visai līdzīgi – 1354 punkti un 10161 punkti Multi-Core testos. Vienīgi OpenCL testā tika iegūts jūtami zemāks 101210 punktu rezultāts.

  Ar PassMark PerformanceTest mēs varam iegūt sistēmas kopējo veiktspējas novērtējumu. Kopumā ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO plate šajā testā ieguva 8910.3 punktus, bet iepriekšējās paaudzes ASUS PRIME Z490-A ar Intel Core i9-10900K sasniedza 7519 punktu atzīmi.

  Ar PCMark10 arī varam iegūt kopējo sistēmas veiktspējas novērtējumu klasiskiem biroja darbiem. Šeit ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO un Intel Core i7-11700K uzrāda ļoti līdzīgus rezultātus ar 10. paaudzes Intel i9 sistēmu, pat nedaudz tiek pārspēta i9 sistēma.

  BMW testu Ryzen Threadripper sistēma norenderēja 1:09 min, bet Intel Core i9-9900K ar šo uzdevumu tika galā tikai 2:48 minūtēs. Šoreiz rezultāts – 2:49 min, tātad nekur tālu no vecākām Intel sistēmām neaizbēgt.

  Classroom tests Ryzen Threadripper gadījumā bija gatavs 3 minūtēs, bet uz Intel Core i9-9900K sistēmas tas tapa veselās 8:40 min, bet šoreiz tas renderējās 8:41 min. Tātad starpība pilnīgi nekāda ar 9. paaudzes i9 procesoru šajā gadījumā.

  Secinājumi

  ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO sistēmplate noteikti ir visai dārgs prieks, to noliegt nevar. Šī sistēmplate piedāvā iespēju darbināt pašus jaudīgākos Intel 11. un arī 10. paaudzes procesorus un tos arī virstaktēt. Jāņem gan vērā, ka ar Intel 10. paaudzes procesoriem ies gar degunu vairākas būtiskas priekšrocības, kas tieši atnākušas kopā ar Z590 čipsetu.

  Lieti noder adekvātais operatīvās atmiņas atbalsts, iespēja izmantot vairākas M.2 atmiņas ierīces un lērums pieslēgvietu dzesēšanai, apgaismojumam un citām perifērijas ierīcēm. Šī ir laba Intel Z590 sistēmplate, kas savu visnotaļ augsto cenu cenšas pamatot ar iebūvētu Wi-Fi 6e bezvadu tīklu karti, pārdomātu un spējīgu dzesēšanu un bagātīgu pieslēgvietu klāstu.

  Vai ar šo sistēmplati iegūsim krietni augstāku veiktspēju nekā ar lētāku Intel Z590 produktu? Ne obligāti un pat ja starpība būs, tā nebūs pārāk būtiska. Drīzāk katram jāizvērtē savas vajadzības pēc dažādiem papildus labumiem, ko var piedāvāt moderna sistēmplate.

  Ja tu šobrīd izmanto uz Intel Z390 vai Z490 platformas būvētu sistēmu ar kādu no jaudīgajiem procesoriem, tad es neredzu lielu ieguvumu pāriet uz Intel Z590 platformu. Veiktspējas ieguvumi nebūs lieli, bet Intel Z590 platformas atnestais PCIe 4.0 atbalsts dažos scenārijos var būt jūtams.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  2 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  xxx
  30.03.2021 23:03

  Wooow fizisks draiveru cd disks :D

  Janis
  31.03.2021 14:27

  Izskatās pēc ļoti iespaidīgas Asus motherboard. Daudz USB-C ports

  Reklāma