web analytics

Izbijusi pilote sniedz F-15 iznīcinātāja paneļa instrukciju (video)

Jaunākie raksti

Kursors.lv izmēģina Shipzee servisu – Apple MagSafe lādētājs pēc pusotra mēneša gaidīšanas

Novembra beigās, kad Amerikā atzīmē Pateicības dienu un norisinās “Melnās piektdienas” jeb Black Friday atlaižu un iepirkšanās trakums, Latvijā sevi ar...

Volkswagen pārsniedz Eiropas CO2 emisiju mērķus un Baltijā kļūst par elektroauto tirgus līderi

Saskaņā ar sākotnējiem datiem Volkswagen pasažieru automašīnu segmentā radījis par aptuveni sešiem miljoniem gramu mazāk CO2 nekā to pieprasa...

Google pārveidos daļu savu biroju par Covid-19 vakcinācijas punktiem

Uzņēmums Google plāno visai apjomīgus darbus, lai palīdzētu Amerikai vakcinēt cilvēkus, pārveidojot savus birojus, kā arī ziedos 150 miljonus...

ASUS izziņojis savu pirmo 120 mm korpusa ventilatoru ROG Strix XF120

ASUS pamatīgi iesaistījies cīņā par to, lai galddatoru būtu iespējams uzbūvēt tikai un vienīgi no ASUS detaļām. Pamatplates, videokartes,...

10 paņēmieni, ar kuriem ļaundari internetā var izkrāpt tavu naudu

Mēs pēdējos gados arvien biežāk iepērkamies dažādās e-komercijas vietnēs un lietotnēs. Tas ir saprotams, jo šāda iepirkšanās ir ērta...Vienmēr skatoties kādas filmas, kurās darbība norisinās lidmašīnās vai tieši iznīcinātājos, manī ir radies jautājums, ko gan tās visas daudzās pogas panelī nozīmē un kā pilots to visu saprot. Kāda izbijusi F-15C pilote sniedz plašu skaidrojumu par to, ko tad īsts pilots izmanto ikdienas lidojumos.

Šādā kaujas lidmašīnā ir vairāk nekā 250 pogu un slēdžu, taču panelis ir veidots tā, ka pilotam ikdienas lietošanā nepieciešamie ekrāni un pogas atrodas tieši priekšā, kā arī dzinēju jaudas regulējums notiek ar kreisās rokas palīdzību un pedāļiem, kam pievienojas speciālā vadības svira. Kā jau filmās redzēts, tad šī svira nodrošina arī šaušanu, kur ar speciālu aizmugurējo slēdzi iespējams izšaut 6000 reizes minūtē, un lidmašīna ir aprīkota vien ar 940 šāviņiem, līdz ar to reālais šaušanas periods ir ļoti īss. Lai stobrs neiestrēgtu, pogu parasti spiež ar 2-3 sekunžu intervālu, bet ar īpašo sarkano pogu tiek palaistas raķetes.

Viss, kas pilota kabīnē ir ar dzeltenu krāsu ir domāts pilota drošībai, kas parasti ir krēsla katapulta, kad to ļoti strauji gaisā paceļ maza raķete, uz kā pilots ikdienā sēž. Tāpat ir iespējams atbrīvoties no visiem ieročiem un munīcijas, lai tādējādi ar samazinātu svaru briesmu gadījumā būtu iespējams iegūt lielāku ātrumu un garāku nolidojamo distanci. Ir pat speciāla poga, kura dzinēju uzkarsē par 22 grādiem, palielinot tā jaudu, taču šo slēdzi drīkt lietot tikai ļoti ārkārtējos gadījumos.

Lidojuma datus pilots redz gan speciālajās mērierīcēs, no kurām augstuma un ātruma mērītāji darbosies neatkarīgi no lidmašīnas elektriskās jaudas, bet tikai uz gaisa spiedienu, līdz ar to pat bez jaudas pilots būtu spējīgs nosēdināt lidmašīnu. Savukārt otra daļa informācijas vienmēr ir redzama projekcijas displejā (angliski head-up display), kurš atrodas tieši pilota acu augstumā, kā arī daļa no tā ir redzama speciālajā ķiveres stiklā. Līdz ar to pilotam grozot galvu dažādos virzienos, vienmēr būs redzama aktuālā lidojuma informācija.

Ir vairāki displeji, kuros redzama lidojuma informācija un radars, kas skaitās klasificēta informācija. Papildus tam ir vairāki radio, kas ļauj pilotiem vienlaikus sazināties ar vairākiem kanāliem. Parasti tas vajadzīgs tam, lai lidotāji komunicētu viens ar otru, jo iznīcinātāji lido pa 2, 4 vai 8 lidmašīnām vienkopus.

F-15 vēsture stiepjas jau vairāku dekāžu garumā, tāpēc modernākas versijas ir aprīkotas ar vairāk displejiem un samazinājies noteiktu pogu skaits, taču ir kāda daļa, kuras paliek nemainīgas. Šeit var vilkt paralēles ar to, kāda bija vadības konsole Apollo misiju izmantotajās raķetēs un moduļos, pēc tam Shuttle ērā, kā arī tagad SpaceX Crew Dragon, kurš galvenokārt ir aprīkots vien ar skārienjutīgiem ekrāniem.

8 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
8 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Oskars

Liels paldies, loti interesanti. Lielaka dalja ka es noteikti no ta nav redzejusi dzive, ne arii zin, to visu.

Agris

Interesanti.
940 lodes lodes gan video saka..

digitalk

ai, nu ja piekasīties līdz galam, tad nevis 940 lodes (daļa, kura izlido no stobra), bet šāviņi, jo laikam 20 mm amunīciju par patronām vairs nesauc (kaut arī gatlings skaitās ložmetējs). tāpat ar sarkano speciālo pogu no F-15 bumbas nemet, jo tam ir tikai raķetes gaiss-gaiss :)

bregs

Ja nu piekasīties līdz galam, tad latviešu valodā lieto vārdu munīcija, nevis amunīcija.

digitalk

jā, pārrakstījos, es nebiju domājis karavīra uzkabi :))

Dzintars

Ja nu pašam ir vēlme simulētā vidē izmēģināt lidojumus ar realitātei pielīdzinātiem iznīcinātajiem tad var ieteikt DCS World, nav tipiska arkāde vai simulators, bet gan diez gan tuvu realitātei piesaistīts simulators. Attiecīgi, lai paceltu gaisā lidmašīnu ir iespēja uzstādīt režīmu, kurā pašam ir jāizklikšķinās pa cockpita pogām attiecīgi pieslēdzot gaisu, iedarbinot dzinējus, radaru sistēmas u.t.t. Noteikti nav tas vieglākais ko izdarīt, bet izpētot instrukcijas dažādiem iznīcinātājiem kā to izdarīt, var sākt piešauties pie pogu izvietojumiem un to nozīmes.

Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: