web analytics

Pagājušā gada vasarā gājis bojā rekordliels skaits medus bišu

Jaunākie raksti

Microsoft pilnveidojusi Azure Speech pakalpojumu, pievienojot latviešu valodu

Turpinot attīstīt mākslīgā intelekta iespējas runas un valodas apstrādē, kompānija Microsoft pilnveidojusi Azure Speech pakalpojumu, pievienojot tam virkni Eiropas...

Facebook piedāvā lietotni BARS, kura ikvienam ļauj būt par reperi

Mūsdienu lietotņu pielietojumam nav robežu, jo Facebook testa režīmā ir palaidusi lietotni BARS, kura ikvienam uz brīdi ļauj izmēģināt...

“Twitter” nāk klajā ar “Super Followers” funkciju, kas ļaus gūt ienākumus no sekotājiem

"Twitter" ir izziņojis divas jaunas funkcijas, kuras kaut kad varētu papildināt vietnes satura sniegtās iespējas. Pirmā no tām ir...

“Ford Mustang Mach-E” sevi lieliski apliecina uz Vācijas autobāņiem

Elektroauto ekspluatācijā pagaidām ir divas ļoti nopietnas problēmas, kas ievērojami ierobežo šo mašīnu lietošanas ērtumu - liels ātrums un,...

Atlikto testu dēļ “Virgin Galactic” kosmosa tūrismu varētu uzsākt vien 2022. gada sākumā

Izskatās, ka kosmosa kompānijai "Virgin Galactic" ar gatavošanos kosmosa tūrisma uzsākšanai pagalam neveicas. Jau decembrī, kad motora aizdedzes kļūmes...

To, ka bites kļuvušas mazāk, šķiet, novērojams arī Latvijā. Ik gadu bišu sanoņa kļūst arvien klusāka un klusāka. Tikmēr saskaņā ar Merilendas Universitātes ikgadējā apsekojuma rezultātiem ASV biškopji no 2019. gada aprīļa līdz 2020. gada aprīlim zaudējuši 43,7% medus bišu. Tas ir otrs ievērojamākais kritums, ko pētnieki fiksējuši kopš datu ievākšanas 2006. gadā. Šajā ikgadējā apsekojumā piedalījās 3377 ASV biškopji, kas pārvalda kopumā ap 277 000 bišu koloniju jeb 10% no visām valstī esošajām.

Īpaši straujš bišu populācijas kritums novērots aizvadītā gada vasarā, kad biškopji zaudēja 32% bišu, kas ir par 10,4% vairāk nekā vidēji. Augstajai bišu mirstībai pērn bijuši vairāki iemesli, piemēram, īpaši bargā ziema. Tāpat bišu mirstību veicinājušās arī ērces, kas pārnēsā dažādus vīrusus, ieskaitot tādus, kas var būt nāvējoši tieši medus bitēm. Pērnā gada jūlijs bijis karstākais mēnesis novērojumu vēsturē visā pasaulē un neatstāja īpaši labvēlīgu ietekmi bišu vairošanās aspektā. Klimata pārmaiņas, savukārt, pasliktinājušas bišu barošanos. Puķes, kas sniedz bitēm tik nepieciešamos ziedputekšņus, klimata izmaiņu dēļ zied dažādos laikos. Papildus tam visam ļoti būtisks bišu mirstības iemesls ik gadu ir arī pesticīdu izmantošana lauksaimniecībā.

Vienlaikus kādā februārī veiktā pētījumā noskaidrots, ka klimata pārmaiņu dēļ bišu populācijas izdzīvošanas iespēja jebkurā noteiktā vietā vienas paaudzes laikā samazinājusies par veselu trešdaļu.

Lai arī kādi būtu bijuši augstie bišu mirstības cēloņi, rezultāts ir satraucošs. Medus bitēm ir būtiska nozīme pārtikas ražošanā, ne tikai medus, bet arī to pašu dārzeņu ieguvē. Apmēram trešdaļa pārtikas, ko mēs ikdienā uzņemam, ir atkarīga no apputeksnēšanas, ko galvenokārt veic bites.

30 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
30 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Skābene

Latvijas Rapšu lauku tuvumā pat odi nekož, tā kā lauksaimnieki ir viens no galvenajiem iemesliem kukaiņu iznīcībā. Tajā pat laikā bites vajag apputeksnēšanai, lai būtu bagātīga raža.

Krotow

Jā, vēl viens iemesls lai piegrieztu “biodegvielas” ražošanu, kas ir kretīnisms pēc būtības.

Martin Ungur

Jā, lielākā problēma ir lauku miglošana dienas laikā, kura nav atļauta kad augi zied. Tā kā bites spēj nolidot 5km rādiusā ap stropu, tad izsekot vainīgo zemnieku ir arī grūti. Piemērs ar rapsi – https://www.la.lv/apmiglo-rapsus-un-bites

Ivars

Daudz par bitēm nezinu, bet esmu dzirdējis, ka biškopjiem ir jāaudzē augi, kur bitēm darboties, bet šeit viņš rapša lauka malā savu saimniekošanu sauc par ekoloģisku.

digitalk

tas, ka bites ir diezgan pakļautas visādiem parazītiem, un pret tiem šobrīd (pēdējos vismaz 10, ja ne visus 20 gadus) norisinās cīņa nav nekas jauns. bet vai tik traki šobrīd ir Latvijas biškopjiem, kā rakstīts par amerikas kontinentu?

digitalk

domāju, ka mums svarīgākais ir ar ko cīnās vietējie biškopji :) bišu ērces un nopietnas slimības ir ļoti nopietna visas pasaules problēma, bet, izskatās, ne tik daudz pie mums. LSM stāsta, ka vainīgi pesticīdi. būdams pilsētnieks nezinu — tiešam pie mums vēl laista sevišķi agresīvu ķīmiju? jebkurā gadījumā, ja bites pazudīs — būs ļoooti slikti.

Agris

Un otrs – pamazām lāči min bitēm uz papēžiem – pie man pazīstamiem biškopjiem arī šomēnes jau paciemojās.
Bet par pesticīdiem – diemžēl Latvijā to izmantošana ļoti strauji pieaug pēdējā laikā.

Dsta

Akli ticam biškopjiem? Kāpēc neticam lauksaimniekiem? Biškopji visi ir ķimiķi? Diez vai.

Jānis Ļahs

Lauksaimnieki visi entomologi?

Skābene

Lauku ķimizācija iet plašumā. Uz vasaras beigām klasisks ceļmalas skats ir traktors, kas smidzina glifosātus uz labības laukiem, lai tie nokalstu un nebūtu jātērē piķis vēlāk graudu kaltei.
Pēc tam mēs to visu apēdam.

gints

Glifosātu lietošana labības nokaltēšanai ir videi ļoti draudzīgs pasākums – tas ietaupa ļoti daudz degvielas un elektrības ko nāktos tērēt papildu labības žāvēšanai. Kaitīgums – glifosāti ir mazāk indīgi nekā parastā vārāmā sāls.

waate waate

Kas ar kobiņiem? Tos ar vairs nemana sabrauktus uz Latvijas ceļiem… Stārķi ķipa izrijuši? Visi tik brēc par tām bitēm, kurkuļi vairs nevienam nerūp..

digitalk

meliorācijas trūkums?

Krotow

Drīzāk otrādi – beidzot meliorācija atkal notiek. Citādi kopš 90-jiem pa aizaugušajiem meliorācijas grāvjiem tikai bebri dzīvojās.

Bet kurkuļu trūkums kaut kā nav nav novērots par spīti stārķiem. Laukos dīķī viņi čum un mudž.

Skābene

Naģes, odu kāpuri, viss iet postā dēļ ķīmijas. Ja tā turpinās, ar balto stārķi pie mums būs tas pats kas Vācijā.

dsta

Ooo, kursors sāk likt rakstus par lauksaimniecību. Tad jau drīz būs arī kāds Kiviča raksts. Vai šeit iet runa par robitu bitēm? Atdzīšos neesmu rakstu izlasijis.

0943

Atdzisīsi un nomierināsies))

Dsta

Vispār uzrakstiet arī kādu rakstu par ērcēm? Vai padomju laikā viņas bija mazāk? Aa un par pārējām sugām kas izūd. Šobrīd notiek naida kurināšana pret lauksaimniekiem. Sākās ar facebook video kur onkulītis sastāstija daudz melus, būtu forši arī video kur viņš atvainojas. Bet tagad visi viņam akli līdzi bļauj.

KKTK

Nevis pret lauksaimniekiem, bet pret stulbiem un negodīgiem lauksaimniekiem.

Dsta

Nē, pēdējā laikā tiek nolikti visi, lielākā daļa nešķiro.

Onkulītis

Nauda sabojā jebkuru lauksaimnieku! Ka tik lētāk un vairāk saražot un dārgāk pārdot!Mērķa sasniegšanai izmantos jebkādus līdzekļus!

digitalk

par ērcēm būtu ļoti savdabīgs raksts, tiešā veidā netīkams zaļajiem ekoteroristiem un koku bučotājiem. tas pats par mākslīgi ieviestām invazīvajām sugām, kā latvānis.

[edit] rakstu tomēr izlasi, interesanti fakti.

gints

Pirmkārt iemācītes saprast, kas ir bites, kas ir bišu saimes un dravas un to, ka nav tādu “bišu koloniju”, pirms sākt runāt par plašo pazīšanos ar daudziem biškopjiem un uzdoties par ekspertu …

Fedja

Un tu būtu eksperts, kam jāklausa uz vārda!? :)

ggggg

Lai arī nesaprotu, ko raksts par bitēm dara kursors.lv, jāteic, ka Keitija paceļ šo lapu augstāk kvalitātes ziņā.

Gints Rotčenkovs

varam piedāvāt Kursoram notestēt 2 veidu stropa monitoringa svarus ar SMS un SMS/Web rezultātiem. vēl medus mitruma digitālie mērītāji pieejami pie SnapTest.LV.
Arī šajā nišā ienāk tehnoloģijas :)

Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: