Reklāma

ASUS ROG Strix GeForce GTX 1660 Ti OC videokartes apskats

Jaunākie raksti

Apple iPad (2022) apskats – jaunā un dārgā planšetdatoru klasika

Šis 2022. gada rudens nosacīti ir bijis kluss Apple planšetdatoru saimē, kaut arī tika izziņoti divi jauni modeļi, no...

Tesla oficiāli piegādā pirmo Semi kravas auto un atklāj plašākas tehniskās detaļas

Labāk vēlu nekā nekad - tā varam teikt par elektroauto ražotāja Tesla elektrisko kravas auto Semi, kas beidzot devies...

Paziņota Apple Music 2022. gada populārākā dziesma

Gada beigas ir laiks, kad dažādi straumēšanas servisi mēdz publiskot informāciju par vēl tekošā gada populārāko saturu, un to...

Škoda līdz 2026. gadam plāno radīt trīs jaunus elektriskos modeļus

Čehu autoražotājs Škoda oficiālā paziņojumā nupat atkārtoti apstiprinājis savus plānus attīstīt elektroauto, paziņojot, ka līdz 2026. gadam uzņēmums radīs...

Amazon 2021. gadā no reklāmu pārdošanas nopelnījis vairāk nekā no abonēšanas servisiem

Amazon vēsturiski tirgū ienāca kā grāmatu tirgošanas interneta veikals, tad tas kļuva par vienkārši gigantisku interneta veikalu, bet tagad...

Pēdējā laikā mums uz testiem ir atceļojis kupls skaits dažādu videokaršu un mēneša sākumā pastāstīju par MSI GeForce GTX 1650 GAMING X 4K. Tā pārstāv GeForce GTX 16 Series videokaršu trijotni, kas sastāv no GTX 1650, GTX 1660 un GTX 1660 Ti. Šīs šogad izlaistās videokartes ir veidotas uz jaunās Turing platformas, taču tajās iztrūkst gan RT, gan Tensor kodoli un tādējādi netiekam pie ray tracing un DLSS labumiem, kas sastopami RTX 20 Series videokartēs. Un nevajag arī, jo GTX 16 Series videokartes maksā sākot no aptuveni 170 eiro un ir paredzētas kā budžeta klases produkti spēlēšanai 1080p izšķirtspējā. Plus, tām ir jāglābj NVIDIA pakaļa, jo RTX karšu cena ir tik augsta, ka cilvēki nemaz neskrien tās pirkt.

Pavisam nesen NVIDIA vēl vairāk sapiņķerēja savu piedāvājumu un izziņoja jaunās GeForce RTX Super sērijas videokartes, kas laika gaitā nomainīs dažas “parastās” RTX sērijas videokartes.

Jaunās RTX Super videokartes (attēls no Anandtech.com)

Šoreiz uz testu no ASUS esam saņēmuši ROG Strix GeForce GTX 1660 Ti OC videokarti, kas ir visjaudīgākais un reizē arī dārgākais jaunās GTX 16 Series sērijas produktu pārstāvis. GTX 1660 Ti videokartei, salīdzinot ar GTX 1650 un GTX 1660, ir vairāk CUDA kodolu (1536), kā arī vairāk (6 GB) būtiski ātrākas (GDDR6) videoatmiņas.

Paši ASUS GTX 1660 Ti spējas pielīdzina GeForce 1070 veiktspējai un ar šo videokarti varēsim braši spēlēt ne tikai 1080p, bet arī 1440p izšķirtspējā. Atsevišķos gadījumos varbūt sanāks virs 30 fps dabūt kādu spēli arī 4K izšķirtspējā. Bet par reāliem testiem lasi zemāk.

Tāpat NVIDIA ir parūpējies, lai mēs varētu savas spēlēšanas straumēt tīmeklī, šī videokarte salīdzinot ar priekšgājējiem ir par 15% efektīvāka darbībā ar populāro Open Broadcaster Software (OBS) programmu.

Samērā līdzīgās cenās mēs varam meklēt arī GeForce RTX 2060 videokartes, kur lētākie eksemplāri maksā sākot no aptuveni 370 eiro, bet dod iespēju izmēģināt modernās ray tracing un DLSS funkcijas.

Konkrētā ASUS videokarte maksā ap 365 eiro, bet principā lētākās GTX 1660 Ti videokartes Latvijā var nopirkt jau no aptuveni 300 eiro. No kurienes tad rodas šī cenas starpība un ar kādiem labumiem ASUS pamato šo diezgan augsto cenu?

Visupirms, šī ir jau rūpnīcā virstaktēta videokarte. Ja references GTX 1660 Ti spēj darboties ar 1770 MHz frekvenci, tad testētā ASUS videokarte spēj ieskrieties līdz 1860 MHz. Protams, ir atstāta vēl mazliet iespēja šo videokarti virstaktēt arī pašiem un man izdevās darbināt šo videokarti ar 2090 MHz un šī atšķirība jau ir pamanāma uzlabotā veiktspējā, piemēram, augstākos fps rādītājos videospēlēs. Lai nodrošinātu pieņemamas darbības temperatūras, šai kartei ASUS uzlicis veselus trīs ventilatorus (plus, vēl divus konektorus ārējiem ventilatoriem) un attiecīgi liela izmēra radiatoru, kā arī metāla plāksni aizmugurē, lai kartes svars to nesaloka, kamēr tā karājas datorā. Tāpat ASUS šo videokarti ir aprīkojis ar krāsainām AURA gaismiņām, kuras gan var atslēgt, ja tas nav mūsu stils.

GeForce GTX 1660 Ti darbina TU116 galvenais procesors, kas satur 6.6 miljardus tranzistoru. Procesors izstrādāts 12nm FinFET+ metodē. Šī videokarte izmanto GDDR6 video atmiņu, kas nodrošina 12 Gbps ātru datu apmaiņu. Salīdzinājumam, GeForce RTX sērijas videokartes nodrošina 14 Gbps atmiņas ātrumu.

Iepakojums, tāpat kā līdzīgām videokartēm, ir pagalam vienkāršs. Kastē atradīsim videokarti, draiveru disku, lietošanas pamācības grāmatiņu un pāris vadu savilcējus.

Jau izņemot videokarti no iepakojuma, redzēsim un sajutīsim, ka tā nav nekāda maziņā. Kartes izmēri ir 30.1 x 13.2 x 5 centimetri un tā izskatās patiešām kvalitatīvi uzbūvēta.

Videokartes aizmuguri sedz pamatīga metāla plāksne, kādas esmu jau redzējis arī citiem ASUS produktiem. Tā ir paredzēta lielākas stingrības nodrošināšanai. Šī videokarte aizņem divus slotus un ventilatori karsto gaisu dzen datora korpusā uz augšu. Tāpēc laicīgi jāpadomā par to, lai tas tiek veiksmīgi novadīts laukā no korpusa.

Šī videokarte var patērēt līdz 120W enerģijas, jo 75W tiek iegūti no PCIe slota, bet papildus nepieciešamā enerģija tiek iegūta no 8 kontaktu PEG (PCI Express Graphics) strāvas pieslēguma. ASUS rekomendē izmantot vismaz 450W barošanas bloku, lai videokartei pietiktu jaudas.

Videokartes sānā atradīsim divas 4 kontaktu pieslēgvietas papildus ventilatoriem, kuru darbību pēc tam varēsim kontrolēt atkarībā no videokartes temperatūras un pieslēgvietu papildus LED apgaismojumam. Tādējādi šī videokarte piedāvā noderīgas iespējas uzlabot mūsu datoru.

ASUS ir aprīkojis šo videokarti ar trīs ventilatoriem, kas ir daudz, jo vienkāršākie un lētākie GTX 1660 Ti modeļi ir atrodami arī ar vienu ventilatoru. ASUS norāda, ka šie ventilatori ir pavisam jauni un to lāpstiņas apvienojošais riņķis paaugstina gaisa spiedienu, kas tiek vērsts uz radiatoru. Pats radiators ar MaxContact tehnoloģiju ir pamatīgi nopulēts, lai spētu maksimāli plaši nosegt dzesējamās mikroshēmas un tādējādi uzņemt vairāk siltuma.

Radiatora dizains (attēls no guru3d.com)

Kartes aizmugurē atradīsim fizisku slēdzi ar kuru var pārslēgties starp kartes darbības režīmiem. Q MODE režīmā videokarte būs klusāka, jo ventilatori ieslēgsies pie augstākas temperatūras (virs 55 Celsija grādiem), kamēr P MODE (Performance Mode) ļaus ventilatoriem darboties krietni agresīvāk, lai atdzesētu karti. Turpat blakus arī atrodas poga ar kuru var pilnībā izslēgt videokartes apgaismojumu.

Ja runājam par temperatūrām, tad noklusējuma režīmā temperatūra bezdarbībā man turējās ap 46 grādiem, bet pie pilnas noslodzes, piemēram, aktīvi spēlējot videospēles, temperatūra uzkāpa līdz 68 grādiem. Virstaktētā režīmā ventilatori griežas krietni agrāk un agresīvāk, tāpēc bezdarbībā vidēji redzēju temperatūru ap 40 grādiem un pie maksimālas noslodzes tā bija pat zem 65 grādiem. Mērījumi veikti istabā pie aptuveni 24 grādu temperatūras. Tātad, ventilatori tiešām dara labu darbu!

Tā kā varam iestatīt, lai videokarte negriež ventilatorus līdz 55 grādiem, tad tā šajā režīmā ir ļoti klusa. Protams, kad karti virstaktēsim un ventilatoriem jāsāk aktīvi darboties, tas būs dzirdama skaņa.

Videokarte ir aprīkota ar divām HDMI (2.0b) un divām DisplayPort (1.4a) pieslēgvietām. Tādējādi šī videokarte spēj darbināt 4 monitorus ar maksimālo kopējo izšķirtspēju 7680 x 4320 pikseļi. Te nav nekādu virtual link un NVLINK savienojumu, tāpēc varam aizmirst par vairāku šādu videokaršu saslēgšanu kopā.

Ja izvēlēsimies neizmantot RGB apgaismojumu, šī karte vizuāli “neizleks” un iederēsies dažādos datoros.

Apgaismojumu šai videoakartei, tāpat kā citiem AURA atbalstītajiem ASUS produktiem, varam kontrolēt ar AURA Sync programmu. Programma piedāvā vairākus apgaismojuma animācijas variantus, kā arī varam iestatīt sev vēlamu krāsu. Tad kad datorā esam ielikuši vairākas komponentes ar AURA apgaismojumu, iespēja tām pielāgot apgaismojumu ir noderīga.

Virstaktēšanas entuziastiem ASUS piedāvā GPU Tweak II programmu. Ar tās palīdzību varam iepazīties ar informāciju par videokarti, monitorēt tās darbību un veikt virstaktēšanu līdzīgi kā ar MSI veidoto Afterburner, kas ir vispārpieņemtais entuziastu virstaktēšanas rīks.

Līdzīgi kā MSI Afterburner gadījumā, arī GPU Tweak II piedāvā iespēju automātiski piemeklēt labāko virstaktēšanas režīmu. Atliek nospiest “OC Scanner” pogu un pēc kādām 10 minūtēm mums tiks sagatavots jauns virstaktēšanas profils ar tādām frekvencēm, kas nodrošina stabilu darbību.

Kā redzam attēlā augstāk, GPU Tweak II skeneris piedāvāja pacelt GPU frekvenci līdz 1992 MHz un tas dotu arī kaut kādu izmērāmu veiktspējas pieaugumu.

Pēc tam es gan manuāli paeksperimentēju ar Afterburner un atradu, ka konkrētajai testa videokartei varu GPU frekvenci pacelt līdz 2090 MHz. Stabilitāti uzreiz pārbaudīju palaižot MSI Kombustor stresa testēšanas rīku. No sākuma biju uzlicis augstākas frekvences gan GPU, gan video atmiņai, taču rezultāts nebija stabils (dators uzkārās) un nācās pakāpties mazliet zemāk. Katrai individuālai kartei šī maksimālā robeža atšķiras, jo visi procesori nav identiski vienādi un ar šo paša atrastajiem virstaktēšanas iestatījumiem es veicu veiktspējas un spēļu testus, lai redzētu atšķirību no noklusētajiem iestatījumiem.

Izmēģinājumi

Lai saprastu šīs videokartes reālo darbību, veikšu vairākus veiktspējas testus un padarbināšu dažas populāras videospēles.

Testēšana notiek uz šāda datora:

Tā kā mums šobrīd pie rokas ir vairākas videokartes, tām visām veicu veiktspējas un videospēļu testus, lai iegūtu smuki salīdzināmus rezultātus, kamēr pārējās testa datora komponentes nav mainītas. Būtiski, ka salīdzinājumā iekļautas arī ar GTX 1660 Ti salīdzināmas videokartes GTX 1070 un RTX 2060. No AMD pasaules šī videokarte ir salīdzināma ar iepriekšējās paaudzes Radeon Vega RX 56 sērijas produktiem, kas gan maksā krietni dārgāk, bet piekāpjas GTX 1660 Ti sniegumam. Par šo GeForce karti veiktspējīgākas ir Radeon RX Vega 64 kartes, taču tās maksā visus 200 eiro dārgāk. GTX 1660 Ti veiktspējas ziņā pārspēj AMD Radeon RX 590 videokartes. Ja karti taisies pirkt tagad un interesē AMD veikums, tad skaties uz pavisam svaigo Radeon RX 5700, kam ir vairāk videoatmiņas (8 GB), veiktspēja labāka par RTX 2060 un karte maksā nepilnus 400 eiro.

Ar noklusētajiem un virstaktētajiem iestatījumiem izrāvu cauri sauju populāru veiktspējas testu, lai saprastu šīs videokartes sniegumu. Tā kā uz rokām šobrīd ir dažādas videokartes, tad cenšamies tām visām veikt veiktspējas testus, lai iegūtu salīdzināmus datus.

Kā redzam pēc sintētisko 3DMark veiktspējas testu rezultātiem, GTX 1660 Ti ierindojas starp GTX 1070 un RTX 2060. Pie tam redzam, ka virstaktēta (atzīmēta ar (OC)) šī videokarte uzrāda diezgan jūtami labākus rezultātus. Tā kā virstaktēšana ir vienkārša un droša, neredzu vērā ņemamus iemeslus to neveikt.

Unigine: Superposition testa rezultātos redzam interesantu “bildi”. Proti, šajā grafiskās sistēmas testā GTX 1660 Ti priekšā aizskrējis iepriekšējās paaudzes GTX 1070. Tikai virstaktējot mūsu GTX 1660 Ti varējām apdzīt GTX 1070. Bet tad atkal, ja virstaktējam GTX 1070, tad iegūsim labāku rezultātu par virstaktēto GTX 1660 Ti. Diemžēl šajos testos uz rokām vairs nebija RTX 2060 un nevaram veikt salīdzinājumu ar šo karti.

World of Tanks ir ļoti populāra spēle, kas var būt visnotaļ prasīga pret datoru, ja vēlēsimies to spēlēt augstākajos kvalitātes režīmos. Šī spēle piedāvā veiktspējas testu un esam pasākuši ar to testēt videokartes visaugstākajos Ultra iestatījumos trīs dažādās izšķirtspējās: 1080p, 1440p un 4K. Šajā testā virstaktēta GTX 1660 Ti ir priekšā GTX 1070 un principā uzrāda vienlīdzīgu rezultātu 1080p testā ar RTX 2060 noklusējuma iestatījumos.

Labs ir, ķersimies pie videospēlēm. Esam nopirkuši vairākas aktuālas videospēles, kurās varam veikt salīdzināmus kadru atjaunošanās ātruma (fps) mērījumus 1080p, 1440p un 4K izšķirtspējās. Izvēlamies DX12, atslēdzam visa veida fps limiterus un arī Vsync, lai netraucē mūsu rezultātiem un palaižam spēli visaugstākajos grafikas iestatījumos pilnekrāna režīmā.

Cik fps skaitās labs rādītājs?

  • <30 fps – ļoti čābīga spēlēšana
  • 30-40 fps – viduvēja spēlēšana
  • 40-60 fps – laba spēlēšana
  • > 60 fps – ļoti laba spēlēšana

Kā redzam rezultātos, GTX 1660 Ti spēj nodrošināt ļoti labu fps 1080p spēlēšanai un labu rezultātu arī 1440p režīmā. Tāpat uzskatāmi redzam, ka Shadow of the Tomb Raider 4K izšķirtspējā diez vai spēlēsim. Videokartes virstaktēšana mums dod papildus 3 fps mazāk prasīgajās izšķirtspējās. Interesanti, ka GTX 1660 Ti pat pārspēj RTX 2060 (1080p izšķirtspējā).

Līdzīgs rezultāts ir redzams arī Assassin’s Creed Odyssey un Tom Clancy’s The Division 2 testos. GTX 1660 Ti piedāvā ļoti labu sniegumu 1080p izšķirtspējā un spēlējams būs arī 1440p saturs. Par 4K spēlēšanu varam pārāk nedomāt. GTX 1660 Ti uzrāda labākus rezultātus par iepriekšējās paaudzes GTX 1070 videokarti.

Far Cry New Dawn, salīdzinot ar iepriekšējām spēlēm, uzrāda krietni augstākus fps rādītājus un šī spēle pat varētu būt spēlējama 4K izšķirtspējā. Pie tam šai spēlei vairs nav tik redzams jaunākas videokartes pārsvars.

Izmēģinājumos uzskatāmi redzēju, ka GTX 1660 Ti tiešām ir laba videokarte ne tikai 1080p, bet arī 1440p izšķirtspējas spēlēšanai. Laikos, kad modernas videokartes maksā virs 500 vai pat 1000 eiro, šāda <400 eiro videokarte šķiet saprātīgs pirkums, ja mūs neinteresē ray tracing un DLSS labumi un vienkārši vēlamies spēlēt un straumēt savas spēles.

Tāpat redzam, ka virstaktēšana jūtami uzlabo videokartes veiktspēju un atšķirību var just gan sintētisko veiktspējas rezultātu testos, gan arī videospēļu testos. Spēlēs katrs iegūts fps ir no svara. Bez tam virstaktēšana ar Afterburner ir vienkāršāka par vienkāršu un es neredzu absolūti nekādu pamatojumu to nedarīt.

Secinājumi: Praktisks pirkums!

Ja mūs neinteresē ray tracing un DLSS labumi, kā arī nevēlamies par videokarti atdot >400 eiro, tad GeForce GTX 1660 Ti ir ļoti pieklājīga izvēle. Ar šo videokarti varēsim ļoti labi uz visaugstākajiem iestatījumiem spēlēt arī aktuālākās videospēles 1080p un 1440p izšķirtspējās. Dažu labu spēli pat varēsim mēģināt spēlēt (lasi, iegūt >30 fps) 4K izšķirtspējā, taču tas drīzāk būs izņēmums nevis norma.

Konkrētā apskatītā ASUS izstrādātā GTX 1660 Ti versija mums piedāvā paaugstinātu frekvenci un tādējādi arī veiktspēju, pamatīgu dzesēšanas sistēmu, RGB apgaismojumu un tādus papildus labumus kā iespēju pieslēgt papildus apgaismojumu un ventilatorus. Tie visi ir ļoti noderīgi labumi. Plus, šī videokarte savos tumšajos toņos izskatās ļoti gaumīga. Plus, nopērkot šo videokarti, iegūsim uzticamu, bet reizē arī ne pārāk dārgu darba zirgu 1080p un arī 1440p izšķirtspējas videospēlēm.

Jo vairāk šīs videokartes cena pietuvosies 300 eiro atzīmei, jo labāks pirkums tas būs.

6 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
6 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Gastons Gašpuitis
22.07.2019 13:10

Ir jēga no tām podziņām kas ļauj atslēgt led un izvēlēties ventilatoru darbības režīmu?
To visu var darīt arī windows vidē, ja nu kāds to dara biežāk kā vienu pirmo reizi kad tikko ielikta jaunā karte, un nevajag raut vaļa korpusu.
Pagaidām 1660 Ti izskatās labs price/performance, bet no večuka gtx 1060 6gb laikam pāriet būtu par agru.

davfreim
22.07.2019 23:44

Kurš izdomāja šo videokarti salīdzināt ar VEGA??!?!? WTF? Nopietni? Varbūt labāk salīdzināt ar jauno Radeon RX 5700 8GB , kas maksā ~380 Eur (1a.lv). 350 Eur vs 380 Eur un RX 5700 ir 8 GB un jaudīgāka.

davfreim
23.07.2019 14:36

Ir jau gan svaigas, vnk zinu, jo plānoju sev iegādāties jauno Ryzen + RX 5700 :), VEGA vispār izskatās, ka nomirs, jo laba dažādos citos aspektos, bet dārgi izgatavot dēļ tās HBM atmiņas un spēlēs ir diezgan pašvaka.

Reklāma