Par azartspēļu industrijas centieniem panākt tiem nevēlamu tīmekļa vietņu (nelicencētu interneta azartspēļu) bloķēšanu sarunas aktīvāk aizsākās jau iepriekšējā gada nogalē un pēc maza klusuma brīža varam lasīt, ka Latvijas internets tiks cenzēts jau no 1. augusta. Par to pirmdien Ministru kabineta komitejas sēdē vienojās iesaistīto iestāžu un nozaru pārstāvji.
Mājaslapas tiks bloķētas uz Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas lēmuma pamata. Tāpat panākts arī kompromiss, ka nekāda izskaidrojuma par šo lapu slēgšanu to apmeklētājiem nebūs, jo interneta nozarei šāds risinājums izmaksātu pārāk dārgi. Finanšu ministrijas pārstāve Astra Kaļāne stāstīja, ka projekta mērķis ir ierobežot nelicencētās azartspēles Latvijā un nepieļaut tām piekļūt.
Kaļāne stāstīja, ka Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija vismaz reizi ceturksnī sūtīs elektronisko sakaru komersantiem sarakstu ar bloķējamajiem domēna vārdiem, zem kuriem pieejamas nelicencēto interaktīvo azartspēļu mājaslapas. Piecu darba dienu laikā pieeja šīm mājaslapām būs jāliedz līdz pat brīdim, kad inspekcija lems par bloķēšanas atcelšanu – tas notiks, ja azartspēļu sniedzējs Latvijā iegūs licenci.
Tāpat izraisījās diskusijas par to, vai bloķēto lapu vietā lietotājs jāpāradresē uz azartspēļu inspekcijas mājasalapu, kurā būtu skaidrojums par bloķēšanas iemesliem. Interneta pakalpojumu sniedzēji iebilda, ka šis tehniskais risinājums būtu ļoti dārgs. Nozari gan aizstāvēja satiksmes ministrs un Vilka partijas biedrs Anrijs Matīss, uzsverot, ka galvenais ir ierobežot pieeju nelegālajām azartspēlēm, bet ir vai nav paziņojums par pieejas bloķēšanas iemesliem, ir sekundārs jautājums.
Likumā jau ir iestrādāta norma, ka interneta pakalpojumu sniedzējiem ir jābloķē azartspēļu vietnes, kas mūsu valstī nav licencētas. Tomēr praksē tas šobrīd netiek īstenots, jo par kārtību, kā tas būtu darāms, joprojām strīdas Finanšu ministrija un interneta pakalpojumu sniedzēji, kuri uzskata, ka bloķēšanas ieviešana viņiem izmaksās ļoti dārgi. „Katram operatoram, protams, tas izmaksu līmenis var atšķirties, bet mēs runājam, ka iespējams tas izmaksu līmenis varētu svārstīties no pusmiljona līdz pusotram miljonam eiro. Tās ir tās vienreizējās izmaksas, kas saistītas ar ieguldījumu un tālāk ir uzturēšanas izmaksas – nu kā nu kurš operators to menedžē,” norāda Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas asociācijas pārstāvis Toms Meisītis.
Viņš arī atzīst, ka jaunās kārtības ieviešana rada bažas, vai valsts nākotnē ko līdzīgu nemēģinās attiecināt, piemēram, uz vietnēm, kurās tiek pārkāptas autortiesības, kas pakalpojumu sniedzējiem radītu milzīgu slogu. Tomēr Latvijas spēļu biznesa asociācija iebildumiem nepiekrīt. „Mūsu speciālisti ir atraduši risinājumus un piedāvājuši arī LIKTAI šos te variantus, kas norāda, ka šādas te milzīgas izmaksas nevarētu būt, es domāju, ka tas ir vienkārši tā pievilkts,” saka Latvijas Spēļu biznesa asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Ludeks.
Avots: LSM.LV
Manuprāt tas ir pilnīgi absurds lēmums un nesīs tikai ļaunumu. Azartspēļu industrijas pārstāvji savā tuvredzīgajā vēlmē noturēt interneta ērā grimstošo biznesu ķeras pie rīkiem par kuriem tiem nav ne mazākās nojausmas. Mani māc patiesas bažas, ka līdzīgus trikus jau tuvākajā laikā sāks izspēlēt arī citas nozares un politiskie spēki. Kā nekā, cenzūras tehniskais risinājums jau būs vietā un likumu pavilkt uz vienu vai otru pusi būs mazākā problēma. Īpaši interesanta man šķiet valsts pārvaldes pārstāvju arogance operatoriem sagaidāmo izdevumu sakarā un pilnīga neiedziļināšanās par pašu bloķēšanas procesu. Tas, ka bloķēšanas gadījumā netiks parādīts paziņojums par šo faktu, ir augstākajā mērā nepareizi un nevis sekundārs jautājums. Laipni lūdzam Krievijā, kur viss tiek bloķēts pa labi un pa kreisi!
Protams, sirdi mierīgu dara apziņa, ka tehnoloģijas tāpat būs soli priekšā un šī sistēma visdrīzāk neko nespēs izmainīt. Domāju, ka būs jāizveido informatīvi izglītojošs materiāls par to kā panākt, ka šāda tipa absurdi ierobežojumi vairs nav ierobežojumi.
Maziem solīšiem, it kā aizsargājot mūs, cenzūra ienāk visās sfērās. Piekrītu ka tas ir tikai laika jautājums kad sāks bloķēt arī politiski nevēlamas lapas un blogus. Nesen jau bija likums par PSRS noziegumu noliegšanu, tagad šis. Nu vai tad kāds protestēs pret PSRS noziegumu aizliegšanu? Pret azartspēlēm arī tas pats. Tādā veidā tiek radīti likuma precedenti, kas vēlāk tiks izmantoti arī citās sfērās.
Domāju ka LV teritorijā jebkura cenzūra ir pretlikumīga.
LV satversme:
100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.
Neviens jau tev neļauj paust savus uzskatus. Arī alkohola tirdzniecība un smēķēšana ir ierobežotas… manuprāt ir pareizi regulēt bīstamās industrijas, kas nopietni kaitē sabiedrībai. Azartspēles kaitē.
ja nopērk licenzi.tad vairs nekaitē?
Ja nopērk licenci, t.b. valstij atlec sava daļa, tad viss ir bumbās – cilvēki var darīt visu, galvenais, lai cilvēku slaucēji padalās ar “krusttēvu” t.i. valsti.
Šo nosacīti var nosaukt par cenzūru. Tiesa, tas nenozīmē, ka nebūs sniega lavīnas efekts un ar līdzīgām idejām nenāks klajā citas iestādes, kas ietekmēs mūsu dzīvesveidu internetā daudz krasāk.
P.S.
Čīkstēt šeit par cenzūru ir kas līdzīgi kā čīkstēt, ka neļaušana braukt ar auto, ja nav iegūtas tiesības to vadīt, ierobežo cilvēka pārvietošanās brīvības
Tā ir ne tikai cenzūra vistiešākajā tās izpausmē, bet arī precendents līdzīgām darbībām nākotnē. Un tas viss kaut kāda viena biznesa interešu dēļ. Nožēlojami!
ja man nav tiesību,tad es nevaru braukt,bet man ir iespēja tās nolikt…bet es nevaru ietekmēt piem. sporta biržu,lai tā te pirktu licensi,jo mūsu tirgus viņai par mazu varbūt…tātad esmu cietējs sevis labad…ja savu naudu atstāj optibetā piemēram,tad tas nekas ,ka ģimene bez maizes,galvenais,ka kantoris samaksājis…
Kur jūs izrakāt ka tā ir cenzūra????, tā ir nelegālu spēļu elles izklapēšana kuras nemaksā nodokļus mūsu valstī! Lūdzu nejauciet divas dažādas lietas interneta brīvība un elles aparāti!
Tad kad firma godīgi reģistrēsies Latvijā un atdos valstij piederošos vismaz 60% tad viss tiks atļauts!
PAR KO IR BRĒKA?????….
…skuteli
Tā ir “nelegālu spēļu elles izklapēšana kuras nemaksā nodokļus mūsu valstī” bloķēšana pielietojot cenzūras mehānismus. Un manuprāt šī problēma nav tik būtiska, lai ķertos pie tik nopietniem rīkiem kā interneta cenzēšanas. Sanāk, ka kaut kādu online kazino dēļ apdraudējums radies krietni lielāks. Tas ir nesamērīgs solis ar neparedzamām sekām.
Vai tiešām pašlaik licencētas ir tikai šīs http://www.iaui.gov.lv/lv/azartspeles/interaktivo-azartspelu-licences?
Man liekas, ka valdībai vajadzētu strādāt abos virzienos – ierobežot nelegālo (es atbalstu nelegālo azartspēļu ierobežošanu) kā arī proaktīvi strādāt legālā pie satura pieejamības. Tam jānotiek vienlaicīgi. Ja aizliedz interneta azartspēles tad tikai vienlaicīgi ar to, ka ir pieejamas legālas. Ir vēl daudzas jomas kuras tieši tā pat varētu uztvert – aizliedzot torrentus un pirātu līčus vajadzētu parūpēties lai līdzīgs saturs būtu pieejams legāli, piemēram, no Netflix un citiem servisiem kā arī lokalizētais saturs būtu pieejams par konkurētspējīgu cenu. Jomas kuras varētu šādā veidā sakārtot būtu: Azartspēles, Mūzika, Video, seriāli, e-grāmatas, satura abonementa servisi u.c. Man sirdij tuvā egrāmatu problēma:… Read more »
Starp citu – vajadzētu šajā regulārajā azartspēļu kategorijā iekļaut arī visas mobilās aplikācijas ar “in app purchases” kā piemēram Candy Crush Saga.
LOL
Varētu likuma bīdītāju un pieņēmēju bērniem un e-pastu nosūtīt kādu čupiņu ar azarspēļu lapu adresēm un pielikumā pamācību, kā lietot TOR :)
Kas par varturu & mafijas cēlsirdību – regulēt, cenzēt ļaunumu.
http://papodehomem.com.br/wp-content/uploads/2012/05/nikolai-yezhov-nkvd.jpg
BTW tie izglītojošie materiāli jāpublicē pirms 1.augusta, jo pēc tā datuma var nobloķēt arī blogu utml, kur publicēta informācija, kā apiet cenzūru.
Varētu izveidot torrentu, kurā būtu saraksts ar visām LV “nelegālajām” azartspēļu vietņu adresēm un klāt TOR browser un citas mantas no https://www.torproject.org/, pamācības.
Par vienas “nelegālās” vietnes pievienošanu sarakstam – 5 lati. Torrenta izveidotāja un turētāja “bizness” :)
Par ideju – 5 lati man :)
BTW 2 To “alkoholisko dzērienu tirdzniecība internetā” jau apkaroja?
Cenzūra – nepieņemami.
Tiešām apbrīnoju tos farizejus / tautalogus, kuri skaidro – līdz ar mirkli, kad X% nodeva tiek nomaksāta Latvijā, “ļaunās” azartspēles kļūst pat tām uz kurām var pievērt acis. (apzināti un vulgāri saīsinu “pamatojumus”)
Francijas revolūcijas laikā mēģināja aizliegt spekulēt ar maizi, neizdevās. Tad par šo pārkāpumu ieviesa nāvessodu. Domājat ka tas palīdzēja? Nē maizes cena pieauga astranomiski. Jo risks taču lielāks :)
Tāda ir cilvēka daba.
Aizliegums parasti dod pretēju efektu, līdzīgi kā tas ir ar torrentiem un citām ar autortiesībām saistītām lietām.
Bet radot likumā precedentus cilvēku tiesību ievērošanai valdība paver ceļu arī plašākām sekām nākotnē.
Ja bloķēs tās vietnes tad tie kam vajadzēs sāks izmanto VPN serverus, proxy un tā pat nekas netiks panākts. Līdzīgi kā UK visi kas vilka torrentus tā arī velk.
Nevajag nenovērtēt aizliegumu efektivitāti. Pēc jebkāda aizlieguma ieviešanas skartā aktivitāte strauji samazinās. Protams,ka neizmirst, bet paliek tikai tie, kam riktīgi pietrūkst adrenalīna, kam tas ir asinīs kaut ko pārkāpt, un peļņas nozarēs alkatīgie. Padomā kā būtu, ja neexistētu aizliegumu. Super, anarhija
Vispār visi šie aizliegumi padara dzīves kavalitāti sliktāku. Kaut vai kad AKKA/LAA kasijās ar youtube un rezultātā daudzi video nebija pieejami. Tā pat viņus skatijāmies, tikai tas radija neērtības. Un google maps ofline mode? Es vēl aizvien dusmojos ka nevaru saglabāt LV kartes. Jebkurš aizliegums tā pat tiks apiets, tikai radīs neērtības un vai papildus izmaksas.
+1
Aizliedzēji parasti ārstē sekas – analfabēti savādāk neprot… īsti speciālisti cīnās ar sekām, novēršot cēloņus.
Nomaksā nodokli LV un rušini uz pilnu klapi ja ! Kāpēc LV būtu jāpieļauj ka kaut kādi da vienalga kādi iegūst naudu un nemaksā nodokļus ? Redz radīt mājas lapu pārtulkot to pat tik neprogresīvā valodā kā Latviešu iekša ir, bet nomaksāt nodokļus ne ? Un beigu beigās ja man kā spēlētājam liekas ka mani uzmeta, ir iespēja pie kā griezties ja kompānija ir licencēta jo tā riskē ar licences pazaudēšanu bet ja nelegālais ok tad ir arī centrāltirgus iespējams tur var uzspēlēt “napjorstoku” uz savu risku bez licences Mums jau dotajā mirklī ir kaudze cenzūru ne tikai Netā un… Read more »
Paldies par komentāru! Esmu par to lai uzņēmumi maksā nodokļus, tomēr esmu arī pret jebkāda veida cenzūru. Joprojām uzskatu, ka izvēlētais cīņas veids nav labākais.
Ok, Piedāvā savu reālu risinājumu, būtu interesanti uzzināt Tavas domas kā :)
Tā kā azartspēles neesmu spēlējis nekad mūžā un nepārzinu arī tās regulējošo likumdošanu, tad pagaidām nejūtos gana zinošs, lai piedāvātu citus risinājumus. Un arī neuzskatu, ka man tas būtu jādara. Manas zināšanas ir saistītas ar tehnoloģijām un interneta tēmām, tāpēc arī izsaku savu neapmierinātību ar pieņemtajiem likumdošanas grozījumiem.
Ļoti labi par sevi pateici. Taču nezināšana jau nav šķērslis drukāt sašutuma pilnus tekstus. Vai ne? Par nozari neko nezinu, bet viedoklis man ir. Sekls viedoklis. Apskatīta tikai viena problēmas puse.
Tieši tā! Man besī gudra spriešana par lietām no kurām nav itin nekādas sapratnes. Konkrēti šajā gadījumā es runāju no tehnoloģiju skatu punkta un šādā aspektā nav pilnīgi nekādas nozīmes, kas ir grāvja otrā pusē. Es pat varu pateikt savādāk, es patiešām neuzskatu, ka azartspēles ir tā joma, kas būtu tā vērta, lai vispār pat mēģinātu apsvērt cenzūras ieviešanu. Diskutablāks būtu bērnu pornogrāfijas vai kaut kādas vardarbības satura bloķēšana, bet arī tur visdrīzāk es būtu pret cenzūras ieviešanu. Tātad azartspēļu industrija nav ne ar ko unikāla un pavisam noteikti ne tik daudz vērta, lai ķertos pie tāda kalibra rīkiem un… Read more »
Ja nekļūdos Francijā ir digitālā/virtuālā robežsardze (valsts iestāde), kas nodarbojas ar visa veida bloķēšanu t.sk. bērnu pornogrāfija, nelic. azartspēles, utt.
Vēl viens iemesls lietot VPN.
“Diskutablāks būtu bērnu pornogrāfijas vai kaut kādas vardarbības satura bloķēšana, bet arī tur visdrīzāk es būtu pret cenzūras ieviešanu. ”
izskatās, ka te kāds palaidis garām iespēju paklusēt…
OK, te prasās pēc mazliet plašāka skaidrojuma. Pasēdēju, padomāju un noformulēju savu viedokli. Smagu noziegumu gadījumā ir attiecīgi jārīkojas un jāmēģina slēgt nevēlamie resursi pēc iespējas vairoties no bloķēšanas, kas praktiski izpaužas kā cenzūra. Kādas jomas uzņēmējiem nevēlamu konkurentu darbības es nevērtēju kā vienlīdzīgi smagu noziegumu uz ko var attiecināt tādus rīkus, kādus plāno pielietot Latvijā. Šeit pareizā pieeja būtu veikt izmaiņas likumdošanā, lai būtu iespēja šādas vietnes slēgt. Bloķēšana ne tikai neko neatrisinās, bet radīs vairāk riskus citās jomās.
Nu nevajag jaukt cenzūru ar ierobežošanu. Virtuālajā vidē visu, tādā gadījumā var pabāzt zem cenzūras. Ja ļauno serveri uzspridzinātu, tad tā nebūtu cenzūra. Tāpat kā spaisa kioska likvidēšana pie Brīvības pieminekļa nav cenzūra. Tad sanāk, ka surogāta bloķēšana epastā ir cenzūra, bet kas tad būtu maximveidīgo bukletiņu aizliegums pastkastītē?
Lika pasmaidīt šī frāze: “…noturēt interneta ērā grimstošo biznesu…”. Azartspēles ieiet internetā ar joni. Saprotu, ka Kristaps to varēja nezināt. Jā, Latvija seko ar novēlošanos (kā jau ierasts), bet pieņēmumiem par biznesa grimšanu nav pat vismazākā pamata.
http://www.statista.com/statistics/270728/market-volume-of-online-gaming-worldwide/
Jūs te par kaut kādiem nodoklīšiem u.c muļķībām. Cik jūsuprāt tādi licenzētie (manās acīs visi pēdējie mēsli) ir samaksājuši nodokļos? :) Ok, licenzi izņēma, bet tas arī viss. Pēc tam ne tur algas oficiālas, ne citi nodokļi tiek maksāti. Pilnīgas muļķības. Zinu vairākus cilvēkus, kas pelna lielu naudu no azartspēlēm un to naudu pēc tam tērē/iepludina Latvijā.
Arī Itālijā sen kā ir bloķētas, cenzētas – sauc kā gribi – valstī nereģistrēto azartspēļu saiti. Nu ne ko…tāpat dzīvojam. Manuprāt, kārtējā uzpūstā pīle.
Tiešām nez kas un kā, bet šeit par itāliju:
http://www.maltatoday.com.mt/business/business_news/30115/italy-cannot-block-online-gambling-says-eu-court-20130923
Pilnīgi piekrītu Kristapam – cenzūra ir apkarojama un nosodāma 99% gadījumu.