Web Analytics
More
  Reklāma

  Taps labās prakses vadlīnijas saules parku attīstībai

  Jaunākie raksti

  Latvijā strauji attīstās saules enerģijas parki, taču trūkst vienota redzējuma par to ietekmi uz vidi. Tādēļ pēc asociācijas “Saules enerģija Latvijai” inciatīvas tapis sadarbības memorands ar piecām vides organizācijām – Latvijas Dabas fondu, Pasaules Dabas fonda Latvijas pārstāvniecību, biedrību “Zaļā brīvība”, Latvijas Ornitoloģijas biedrību un Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociāciju, paredzot kopīgi izstrādāt labās prakses vadlīnijas saules parku attīstībai, lai mazinātu vai kompensētu to ietekmi uz vidi.

  Šobrīd dažādās attīstības stadijās Latvijā ir vairāki saules parku projekti, kuru kopējā platība pārsniedz 100 hektāru. Galvenokārt saules parki tiek būvēti uz lauksaimniecībā izmantojamām zemēm, taču to attīstībai, būvniecībai un ekspluatācijai nav izstrādāta ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra un nav noteiktas vides prasības, kas šajā segmentā rada gan vides, gan labas pārvaldības un godīgas konkurences riskus.

  Reklāma

  “Mēs piedzīvojam plašu energosistēmas evolūciju visā Eiropā ar strauju pāreju uz atjaunīgo enerģiju. To nosaka gan vēlme iegūt lielāku energoneatkarību, gan atbildība pret vides resursiem. Tas prasa arī zināmas izmaiņas pārvaldībā, piemēram, Lietuvā saules parku attīstīšanai jau ir izstrādātas speciālas vides prasības, kas jāievēro būvniecības un ekspluatācijas laikā. Mūsu biedru vidū ir uzņēmumi ar vērtīgu pieredzi šajos jautājumos, tāpēc kopā ar vides organizācijām vēlamies arī Latvijā radīt labās prakses vadlīnijas saules parku attīstībai, kas nodrošinātu, ka tas tiek darīts ar minimālu ietekmi un paredz iespējas dabiskās vides atjaunošanai. Šādas vadlīnijas bieži vien sagaida arī ārvalstu investori, un tas būs ieguvums gan saules enerģijas ražotājiem un enerģētikas nozarei, gan zemes īpašniekiem,” stāsta asociācijas “Saules enerģija Latvijai” valdes loceklis Jānis Bethers.

  Projekta ietvaros tā dalībnieki kopā izstrādās vides un ilgtspējas vadlīnijas, kas turpmāk varētu kalpot par pamatu saules parku projektu attīstībai Latvijā, kā arī ieskicēt labas vides un ilgtspējas prakses scenārijus saules parku projektēšanas, būvniecības un ekspluatācijas laikā. Vienlaikus, virzot šīs vadlīnijas apstiprināšanai valdībā tiktu stiprināta saules parku attīstītāju, zemes īpašnieku, vides ekspertu un sabiedrības izpratne par saules parku nozīmi ekonomikas un vides ekosistēmās.

  “Latvijas Dabas fonda un citu memoranda organizāciju misija ir darbs sabiedrības interešu labā, kas paredz arī dabas un kvalitatīvas dzīves vides saglabāšanu. Šobrīd Latvijā saules parku attīstībai nav vides prasību, tāpēc augsti vērtējam asociācijas iniciatīvu izveidot priekšzīmīgu paraugu, kā zaļajai enerģijai kļūt zaļai visās nozīmēs. Mums ir nepieciešami zaļie risinājumi, bet zaļo enerģiju nevar attīstīt, ja nav vienota redzējuma, kā to paveikt, saglabājot dabas kapitālu. Vadlīnijās būs skaidrs ietvars saules parku attīstītājiem, kurā iezīmēti galvenie riski, kas var rasties videi un dabai, un iespējas tos novērst.  Protams, šīs būs tikai vadlīnijas, ne obligātas prasības, taču ceram uz to, ka saules enerģijas ražotāji tās ņems vērā un līdz ar to arī sabiedrība varēs izmantot zaļo enerģiju, jūtoties droši, ka tās ražošanā nav nodarīts kaitējums dabai,” saka Latvijas Dabas fonda direktore Vita Tērauda.

  Vadlīnijas paredzēts izstrādāt un apstiprināt sadarbības ietvaros līdz šī gada jūnijam.

  Latvijas Dabas fonds, Pasaules Dabas fonda Latvijas pārstāvniecība, biedrība “Zaļā brīvība”, Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija ir vadošās vides un dabas organizācijas Latvijā. To kompetences jomas ir dabas daudzveidības saglabāšana, klimats, enerģija, videi draudzīga lauksaimniecība, līdzdalība, kā arī vides politika.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  1 komentārs
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Trx450
  19.04.2024 00:02

  Kamēr vieni būvēt. Tikmēr citi apvienojās lai gudri parunātu.

  Reklāma