Iepriekš jau esam rakstījuši par to, ka arī Krievija vēlas pievienoties to valstu pulciņam, kuras plāno palaist centrālās bankas digitālo valūtu. Krievijas gadījumā tas ir digitālais rublis, kura palaišanu valsts centrālā banka ierosināja 2020. gada oktobrī. Pēc vairāk nekā diviem gadiem digitālais rublis izstrādāts tik tālu, ka aprīlī plānots tā izmēģinājums.
Krievijas centrālās bankas prezidenta vietniece Olga Skorobogatova informējusi, ka digitālais rublis tiks izmantots reāliem norēķiniem starp privātpersonām un mazumtirgotājiem. Sākotnēji tā izmēģināšanā piedalīsies ierobežots dalībnieku jeb tirgotāju un klientu skaits, kā arī 13 bankas, kuras paziņojušas, ka ir gatavas šim pilotprojektam. Ja šajā izmēģinājuma fāzē viss izdosies kā cerēts, digitālā rubļa ieviešanas pilotprojektu paplašinās, iesaistot plašāku dalībnieku skaitu.
Krievijas centrālā banka arī norādījusi, ka digitālā rubļa ieviešana var palīdzēt mazināt gan Krievijas ekonomikas atkarību no ASV dolāra, gan arī ārvalstu sankciju ietekmi, kas piemērotas sakarā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā.
Jāpiebilst arī, ka sākotnēji digitālā rubļa izmēģinājums bija paredzēts 2021. gadā, taču radās zināmas bažas Krievijas banku aprindās, ka tā ieviešana būs apgrūtinoša aizdevējiem un padarīs banku sistēmu centralizētāku. Ņemot to vērā, digitālā rubļa projektā tika ieviestas vairākas izmaiņas, kas acīmredzot prasīja šos divus gadus.
Krievijā ir tikai operatīvās darbības (ugunsgrēku dzēšana), stratēģija 0.
Diez ar ko tas atšķirsies no Mir karšu transakcijām iekšējiem norēķiniem?
Digitālajam rublim nebūs vajadzīga naudas drukāšanas iekārta. Klaviatūrā esošajam ciparam pierakstīs pāris nulles un digitālās naudas rezerves tiek palielinātas 100x bez bēdām. Nauda no gaisa kritīs, cik uziet
Diezvai katrs krievu digitalais zemnieks spes rikoties ar krievu rubli, biezi notiks datora kluda un visa digitala alga paliks darba deveja kabata.