Reklāma

NASA izvēlējusies divas kompānijas, kas izstrādās nākamās paaudzes skafandrus

Jaunākie raksti

Samsung uzskata, ka salokāmie viedtālruņi trīs gados apdzīs Galaxy S modeļus

Samsung paši uzskata, ka lokano ekrānu viedtālruņi tikai tagad sāk uzņemt apgriezienus. Sagaidāms, ka lokano ekrānu viedtālruņi tuvāko trīs...

Xiaomi oficiāli izziņojis Mix Fold 2 salokāmo viedtālruni

Xiaomi Mix Fold 2 ir vēl viens šī gada lokanā ekrāna viedtālrunis, kura uzdevums ir vismaz nedaudz papurināt Samsung...

Kāds vīrietis Lielbritānijā apcietināts, jo ar “AirTag” izsekojis savu bijušo draudzeni

Izsekošanas piekariņi ir praktiski situācijās, kad jāsameklē kāda nozaudēta lieta, piemēram, naudas maks vai telefons. Tomēr domāju, ka neviens...

“SpaceX” orbītā nogādājis jau 3000 “Starlink” satelītu, taču saskaras ar problēmām

Īlona Maska vadītais uzņēmums "SpaceX" turpina izvērst savu ātrgaitas satelītu interneta projektu "Starlink", šīs nedēļas sākumā orbītā nogādājot vēl...

Apple paredz augstu pieprasījumu pēc iPhone 14 viedtālruņiem

Uzņēmums Apple, neskatoties uz ekonomisko situāciju pasaulē, paredz, ka arī šajā rudenī būs pietiekami liels pieprasījums pēc nākamajiem iPhone...

Pēc vairāku gadu centieniem NASA beidzot ir nonākusi pie kāda kopsaucēja saistībā ar skafandru izveidi. Kosmosa aģentūra ir izvēlējusies divas privātas kompānijas – “Axiom Space” un “Collins Aerospace”, – kurām uzticēs atbildīgu uzdevumu – par 3,5 miljardiem dolāru izveidot nākamās paaudzes skafandrus, ko astronauti valkās izgājienos kosmosā un, protams, misijā uz Mēness.

NASA norāda, ka ir noteikusi tehniskos un drošības standartus saistībā ar jauno “xEMU” (Exploration Extravehicular Mobility Unit) aprīkojumu, taču šiem kosmosa uzņēmumiem būs jārisina jautājumi saistībā ar skafandru projektēšanu, izstrādi, kvalifikāciju, sertifikāciju, kā arī nepieciešamo atbalsta aprīkojumu.

Jaunajiem skafandriem būs izšķiroša nozīme NASA “Artemis” programmā, kuras ietvaros cilvēki atkal spers kāju uz Mēness virsmas. Kosmosa agentūra plāno, ka jaunie astronautu tērpi pēc testēšanas Starptautiskajā kosmosa stacijā vai simulētā vidē būs pilnībā gatavi 2025. gadā. To izstrāde patiesībā ir ļoti svarīgs uzdevums, jo skafandri, ko astronauti valkā šobrīd, radīti apmēram pirms 45 gadiem “Space Shuttle” programmai.

Jāpiebilst, ka 15 gadus NASA saviem spēkiem mēģināja izstrādāt jaunās paaudzes skafandrus. Kosmosa aģentūra saskārās ar virkni tehniskām problēmām, kas par vairākiem gadiem iekavējis šī projekta izstrādi. Nu, piesaistot uzņēmumus – “Collins Aerospace”, kas nodarbojas tieši ar skafandru izstrādi un NASA vajadzībām radījusi tādus jau iepriekš, un “Axiom Space”, kas plāno radīt privātas kosmosa stacijas, visam vajadzētu izdoties.

3 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
3 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Krotow
05.06.2022 23:45

Interesanti vai kādreiz izdosies izveidot tik kompaktus skafandrus, kur dzīvības nodrošināšanas aparatūra praktiski neizspiedīsies ārā kā milzīga kaste uz muguras.

bobis
06.06.2022 11:10

Tiem ir kopigs trukums, nav iespejams parvietoties bez drosibas virvem, atklata kosmosa. Var pievienot kadu no jedpakam un padarit brunotakus no kosmikajiem atkritumiem, ka rinko ap zemes orbitu.

digitalk
06.06.2022 15:06

interesanti, ka izstrādātos skafandrus NASA plāno īrēt un kopējais budžets uz ~10+ gadiem ir 3.5 miljardi. tipa, gribi aizlidot līdz kosmosa stacijai? 10 miljoni. gribi iziet pastrādāt atklātā kosmosā? 20 miljoni. gribi pastaigāt pa mēness virsmu? 25 miljoni. salīdzinājumam, ķīniešu EVA maksājot ap 5 miljoniem.

Reklāma