Web Analytics
More
  Reklāma

  Izstrādāts kalkulators, kas palīdz izvērtēt – īrēt mājokli vai to pirkt

  Jaunākie raksti

  Nekustamo īpašumu uzņēmums “Latio” ir izstrādājis kalkulatoru, kas turpmāk jebkuram interesentam palīdzēs rast atbildi uz tik svarīgo jautājumu – vai man būtu izdevīgāk īrēt mājokli vai to pirkt? Kalkulatorā iestrādāti parametri, kas ļauj modelēt dažādas situācijas attiecībā gan uz savām finansiālajām iespējām, gan banku nosacījumiem un tirgus piedāvājumu. Šobrīd kalkulatora izmantošana var būt kritiski svarīga.

  Latvijā un Igaunijā šobrīd aptuveni 19% iedzīvotāju īrē mājokli, Lietuvā – 11.5%. Vācijā tikai 50% iedzīvotāju dzīvo sev piederošā īpašumā. Eiropā vidēji šis rādītājs ir 30%.

  ReklāmaAdvertisement

  “Kāpēc klienti šaubās – pirkt vai īrēt? Katram ir savs. Es esmu īres piekritējs, jo man ir svarīga brīvība. Ir daudzi klienti, kuriem ir svarīgi, ka īpašums ir viņu. Kāpēc maksāt citam, ja es varu maksāt hipotekāro kredītu, un tā es maksāju par savu nākotnes īpašumu? Taču vienmēr ir jāpatur prātā, ka var mainīties ģimenes stāvoklis, un tas var notikt vairākas reizes dzīvē. Es bieži saku klientiem, ka lēmumu tomēr vajag pamatīgi apsvērt.

  Kalkulatora ideja ir palīdzēt rēķināt – ja man ir jāmaksā 500 eiro par īri, tad tagad man ir iespēja paskatīties, ko varu nopirkt, 500 eiro maksājot par hipotekāro kredītu,” kalkulatora lietderīgumu skaidro Ģirts Krūmiņš, “Latio” nekustamo īpašumu darījumu vadītājs.

  Trīs svarīgākie jautājumi, uz kuriem ir jāatbild “Latio” kalkulatora lietotājiem – jānorāda esošā vai vēlamā īres maksa, vēlamā mājokļa cena un arī, cik gadus ir plānots mājokli izmantot. Visi pārējie parametri, kas ir iestrādāti nekustamo īpašumu cenu kalkulatorā, ir gan “Latio” zināšanas par situāciju tirgū, gan nodevas un aktuālie banku nosacījumi.

  “Produkts ir radies no klienta pieprasījuma. Viņi vienmēr izsver, vai tagad ir īstais brīdis. Parasti jautājums ir arī par cenu – kā mans lēmums tagad atsauksies uz situāciju nākotnē? Es ieteiktu īpašu uzmanību pievērst budžetam, kas katram klientam pašam ir jāizvērtē. Ja nav zināms, ko kādā pozīcijā norādīt, tad var atstāt to, kas tur ir. Kalkulatorā automātiski uzstādīts tas attiecīgās pozīcijas līmenis, kas konkrētajā brīdī ir tirgū vidējais,” skaidro Elīna Dūce, “Latio” Nekustamo īpašumu darījumu vadītāja.

  Īres tirgus Latvijā šobrīd ir ļoti aktīvs. Ierobežotais piedāvājums un temps kādā jāpieņem lēmums par iegādi potenciālajiem pircējiem liek apsvērt īri. Studentu un ukraiņu bēgļu pieplūdums arī ir ietekmējuši īres tirgu. Papildus faktors ir energoresursu cenu eksplozija – vēl nezinām – kā tas ietekmēs tirgu rudenī.

  Īres maksas indeksa pieaugums no 2010. gada līdz 2022. gadam Latvijā bija lēnāks nekā kaimiņvalstīs. Saskaņā ar Eurostat datiem tas sasniedza tikai 38%, taču Igaunijā 175% un Lietuvā 125%. “Latio” eksperti gan uzskata, ka šogad īres maksas indeksa temps paātrināsies. Savukārt mājokļu cenu pieauguma temps laika posmā no 2010. līdz 2021. gada beigām Latvijā un Lietuvā bija gandrīz vienāds – 114% un 108%, bet Igaunijā mājokļu cenas 11 gadu laikā pieauga par 156%.

  Pirkšanas un pārdošanas ziņā nekustamo īpašumu tirgus ir ļoti aktīvs, kredītu likmes ir zemas, un banku kredītpolitika ir kļuvusi pretimnākošāka. Darījumu skaita pieaugums ir vērojams visos dzīvokļu veidos. Sērijdzīvokļu vidējās cenas jau sen ir pārsniegušas 1000 EUR/m², kas pēdējo reizi bija vērojams “treknajos gados” – 2007. un 2008. gadā. Mājokļi jaunajos projekti par iepriekš apstiprinātajām cenām ir gandrīz izpārdoti, bet topošie projekti vēl tikai top un būs dārgāki.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  8 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Usinss
  06.05.2022 08:24

  Ņemot vērā, ka bagātie nekustamo īpašumu tirgotāji/izīrētāji vairāk pelna izīrējot, protams, būs ieteikums īrēt īpašumu, bet tajā pašā laikā skatoties bāgāto un turīgo cilvēu tendences- viņi masveidā iepērk īpašumus/zemi. Kalkulators gatavs. Dzīvokli pirkt nav jēgas padomju projektos, tos vienmēr var nonest utt. Ja pērk, tad māju vai visu ēku, zemi. Kā var redzēt, nekustamā īpašuma cenas iet tikai uz augšu, protams, ar nelielām svārstībām.

  Skābene
  06.05.2022 08:52

  Students kā likums īrē, pēc tam, kad sāk strādāt, nopērk kaut ko mazu un, kad apprecās, uztaisa bērnus, tad jau skatās mājas virzienā, bet mazo mitekli izīrē, lai maksātu kredītu par māju!

  Usinss
  06.05.2022 09:54
  Reply to  Skābene

  Nu re- īrēt nav izdevīgi, kad sāc strādāt un vēlies kaut ko atstāt pēcnācējiem lai ir par ko tiesāties un tā…

  Skābene
  06.05.2022 11:30
  Reply to  Usinss

  Es teiktu,, ka nekustamais īpašums ir arī investīcija vecumdienām. Paņem krītā nekustamo īpašumu un izīrē, lai īrnieks maksā kredītu un pie reizes vēl pieskata īpašumu.
  Kad kredīts nomaksāts, var sākt pelnīt.

  Kursors.lv
  06.05.2022 11:47
  Reply to  Skābene

  Tik vienkārši tas gan nedarbojas.

  Niks
  07.05.2022 16:33

  Kādēļ tad nedarbojas? :)

  Skābene
  09.05.2022 08:15
  Reply to  Niks

  Pieredzes trūkums!:)

  Kursors.lv
  09.05.2022 08:55
  Reply to  Niks

  Darbības ar nekustamo īpašumu ir diezgan liels čakars, kas ne visiem būs veiksmīgi paveicamas. Ir jāspēj atrast un nopirkt īpašums, kas laika gaitā audzēs vērtību. Pirkumam ir jāspēj dabūt finansējums. Pēc tam ir jāatrod sakarīgi īrnieki, kas tev to īpašumu nesalauzīs dažu gadu laikā + viņi jāpieskata, lai nerada parādus. Dienas beigās, jā, tev paliks tas īpašums, taču viss ceļš līdz tam brīdim var nebūt vienkāršs un lēts.

  Reklāma