Reklāma

NASA vēlas uz Mēness izvietot kodolreaktoru

Jaunākie raksti

Apple paredz augstu pieprasījumu pēc iPhone 14 viedtālruņiem

Uzņēmums Apple, neskatoties uz ekonomisko situāciju pasaulē, paredz, ka arī šajā rudenī būs pietiekami liels pieprasījums pēc nākamajiem iPhone...

“Xiaomi” prezentējis strādājošu cilvēkveidīgo robotu “CyberOne”

Laikam jau sen aiz muguras ir tie laiki, kad elektronikas uzņēmums varēja izziņot jaunu tālruni un dēvēt to par...

“Meta” beidzot sāk testēt “Messenger” sarunu šifrēšanu

Uzņēmums "Meta" jau samērā ilgi strādā pie tā, lai tai piederošās saziņas lietotnes sniegtu pilnu šifrēšanu (end-to-end encryption) čatiem....

Shazam datora versija beidzot iegūst oficiālu atbalstu Apple M sērijas procesoriem

Apple oficiāli jau vairākus gadus ir Shazam īpašnieks, bet tās datora versija bija palikusi nedaudz ēnā, un beidzot, pēc...

Opel Astra apskats – vai Stellantis spēs izglābt Opel?

Opel savas laikā ir piedzīvojis pamatīgas izmaiņas. Pēdējās izmaiņas ir kopš 2017. gada, kad PSA (Peugeot Citroën) automobiļu ražošanas...

NASA sadarbojas ar ASV Enerģētikas departamenta Aidaho Nacionālo laboratoriju, lai līdz 2030. gadam izstrādātu kodolreaktoru (precīzāk – radioaktīvā elementa bateriju) enerģijas ieguvei, ko plānots izvietot uz Mēness. Savas idejas projektam iespējams iesniegt līdz nākamā gada februāra vidum.

Šis projekts cieši saistīts ar NASA “Artemis” programmu, kuras ietvaros plānots pēc gandrīz 50 gadiem atkal nogādāt cilvēkus uz Mēness. Ņemot vērā, ka pa šo laiku vajadzības kosmosa nozarē ir krietni augušas, jādomā par vērienīgāku infrastruktūru, kas prasa arī lielākus enerģijas resursus.

Aidaho Nacionālā laboratorija paziņojumā presei norādījusi, ka uzticamas, lieljaudas sistēmas nodrošināšana uz Mēness ir būtisks nākamais solis kosmosa izpētē. Energosistēma, ko NASA vēlas uzstādīt uz Mēness, ir kodolreaktors, kurā notiek kodolu dalīšanās, kā rezultātā iespējams iegūt enerģiju. Galvenās prasības, lai šis kodolreaktors:

  1. Būtu darbināms ar urānu;
  2. Pārvērš kodolenerģiju enerģijā;
  3. Aprīkots ar temperatūras kontroles funkciju, kas uzturēs reaktoru vēsu;
  4. Spēs nodrošināt vismaz 40 kilovatus nepārtrauktas jaudas, atrodoties desmit gadus uz Mēness.

Pašu reaktoru plānots izveidot uz Zemes un pēc tam nogādāt uz Mēnesi. Līdz ar to tam jābūt kompaktam un jāiekļaujas noteiktos mēros – jāietilpst 3,7 metrus platā un 5,5 metru garā cilindrā un kopumā jāsver mazāk par 6 tonnām.

AvotsGizmodo

4 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
4 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Jānis
24.11.2021 12:46

Te nedaudz labojums – ar kodolreaktoru mēs parasti saprotam Atomelektrostacijas reaktoru. Šo drīzāk varētu nosaukt par “radiaktīvā elementa bateriju”. Līdzīgas kosmosā plaši tiek izmantotas. Pat Voyager1 ir aprīkots ar līdzīgu.

Andis Saukāns
24.11.2021 13:13

Radioizotopiskā termoelektroģeneratora( RITEG) izmantošana kosmosā nav nekas jauns, bet parasti gan tos darbināja ar Plutoniju-238, nevis urānu kā šeit.

Oskars Pūris
25.11.2021 13:25

For All Mankind 😏

Reklāma