Reklāma

NASA vēlas uz Mēness izvietot kodolreaktoru

Jaunākie raksti

Paziņotas šogad ASV lejupielādētākās App Store lietotnes un spēles

Dažas dienas iepriekš ar līdzīgu topu dalījās Google, publiskojot populārākās lietotnes un spēles 2021. gadā Android viedierīču lietotājiem. Tagad...

Izziņota Honor 60 sērija ar vloginga iespējām un žestu vadību

Ķīnā tikko izziņots Honor 60 viedtālrunis, kas izskata ziņā ir ļoti līdzīgs Honor 50 modelim, bet jaunais Honor 60...

Izziņotas jaunā Dacia Jogger cenas Latvijā

Jaunā Dacia Jogger pie dīleriem Latvijā ieradīsies nākamā gada pavasarī, bet jau izziņotas jaunā modeļa cenas. Piecvietīgajai Dacia Jogger...

“Porsche” pamatdarbības peļņa 2021. gada trīs ceturkšņos pieaug par 78,4%

“Porsche“ 2021. gada trešā ceturkšņa beigās sasniedzis peļņu no pārdošanas 15,5% apmērā. Šis rezultāts atkārtoti pārsniedz 15% references līmeni,...

9. decembrī notiks tiešsaistes diskusija “Latvija – mītne globāliem FinTech uzņēmumiem”

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) kopā ar FinTech nozares partneriem 9. decembrī no plkst. 11 līdz 13 rīko...

NASA sadarbojas ar ASV Enerģētikas departamenta Aidaho Nacionālo laboratoriju, lai līdz 2030. gadam izstrādātu kodolreaktoru (precīzāk – radioaktīvā elementa bateriju) enerģijas ieguvei, ko plānots izvietot uz Mēness. Savas idejas projektam iespējams iesniegt līdz nākamā gada februāra vidum.

Šis projekts cieši saistīts ar NASA “Artemis” programmu, kuras ietvaros plānots pēc gandrīz 50 gadiem atkal nogādāt cilvēkus uz Mēness. Ņemot vērā, ka pa šo laiku vajadzības kosmosa nozarē ir krietni augušas, jādomā par vērienīgāku infrastruktūru, kas prasa arī lielākus enerģijas resursus.

Aidaho Nacionālā laboratorija paziņojumā presei norādījusi, ka uzticamas, lieljaudas sistēmas nodrošināšana uz Mēness ir būtisks nākamais solis kosmosa izpētē. Energosistēma, ko NASA vēlas uzstādīt uz Mēness, ir kodolreaktors, kurā notiek kodolu dalīšanās, kā rezultātā iespējams iegūt enerģiju. Galvenās prasības, lai šis kodolreaktors:

  1. Būtu darbināms ar urānu;
  2. Pārvērš kodolenerģiju enerģijā;
  3. Aprīkots ar temperatūras kontroles funkciju, kas uzturēs reaktoru vēsu;
  4. Spēs nodrošināt vismaz 40 kilovatus nepārtrauktas jaudas, atrodoties desmit gadus uz Mēness.

Pašu reaktoru plānots izveidot uz Zemes un pēc tam nogādāt uz Mēnesi. Līdz ar to tam jābūt kompaktam un jāiekļaujas noteiktos mēros – jāietilpst 3,7 metrus platā un 5,5 metru garā cilindrā un kopumā jāsver mazāk par 6 tonnām.

AvotsGizmodo
Reklāma

4 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
4 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Jānis
24.11.2021 12:46

Te nedaudz labojums – ar kodolreaktoru mēs parasti saprotam Atomelektrostacijas reaktoru. Šo drīzāk varētu nosaukt par “radiaktīvā elementa bateriju”. Līdzīgas kosmosā plaši tiek izmantotas. Pat Voyager1 ir aprīkots ar līdzīgu.

Andis Saukāns(@professor352)
24.11.2021 13:13

Radioizotopiskā termoelektroģeneratora( RITEG) izmantošana kosmosā nav nekas jauns, bet parasti gan tos darbināja ar Plutoniju-238, nevis urānu kā šeit.

Oskars Pūris(@oskarspuris)
25.11.2021 13:25

For All Mankind 😏

Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: