NASA sadarbojas ar ASV Enerģētikas departamenta Aidaho Nacionālo laboratoriju, lai līdz 2030. gadam izstrādātu kodolreaktoru (precīzāk – radioaktīvā elementa bateriju) enerģijas ieguvei, ko plānots izvietot uz Mēness. Savas idejas projektam iespējams iesniegt līdz nākamā gada februāra vidum.
Šis projekts cieši saistīts ar NASA “Artemis” programmu, kuras ietvaros plānots pēc gandrīz 50 gadiem atkal nogādāt cilvēkus uz Mēness. Ņemot vērā, ka pa šo laiku vajadzības kosmosa nozarē ir krietni augušas, jādomā par vērienīgāku infrastruktūru, kas prasa arī lielākus enerģijas resursus.
Aidaho Nacionālā laboratorija paziņojumā presei norādījusi, ka uzticamas, lieljaudas sistēmas nodrošināšana uz Mēness ir būtisks nākamais solis kosmosa izpētē. Energosistēma, ko NASA vēlas uzstādīt uz Mēness, ir kodolreaktors, kurā notiek kodolu dalīšanās, kā rezultātā iespējams iegūt enerģiju. Galvenās prasības, lai šis kodolreaktors:
- Būtu darbināms ar urānu;
- Pārvērš kodolenerģiju enerģijā;
- Aprīkots ar temperatūras kontroles funkciju, kas uzturēs reaktoru vēsu;
- Spēs nodrošināt vismaz 40 kilovatus nepārtrauktas jaudas, atrodoties desmit gadus uz Mēness.
Pašu reaktoru plānots izveidot uz Zemes un pēc tam nogādāt uz Mēnesi. Līdz ar to tam jābūt kompaktam un jāiekļaujas noteiktos mēros – jāietilpst 3,7 metrus platā un 5,5 metru garā cilindrā un kopumā jāsver mazāk par 6 tonnām.
Te nedaudz labojums – ar kodolreaktoru mēs parasti saprotam Atomelektrostacijas reaktoru. Šo drīzāk varētu nosaukt par “radiaktīvā elementa bateriju”. Līdzīgas kosmosā plaši tiek izmantotas. Pat Voyager1 ir aprīkots ar līdzīgu.
Paldies, ielikšu paskaidrojumu tekstā.
Radioizotopiskā termoelektroģeneratora( RITEG) izmantošana kosmosā nav nekas jauns, bet parasti gan tos darbināja ar Plutoniju-238, nevis urānu kā šeit.
For All Mankind 😏