Pēc 57 gadu kalpošanas Puertoriko esošās slavenās observatorijas “Arecibo” teleskopa pastāvēšanas laiks tuvojas noslēgumam. Pasaulē otrs lielākais radioteleskops daudzu gadu garumā cilvēkiem sniedzis zināšanas un izpratni par kosmosu, taču nu divu kabeļu bojājumu dēļ pieņemts lēmums to likvidēt. Iepriekš observatorija saskārusies gan ar finanšu grūtībām, gan viesuļvētru postījumiem. Taču kabeļu dēļ, kas radījuši 30 metru lielu robu un citus būtiskus bojājumus, teleskopa liktenis izlemts reizi par visām reizēm.

Observatorijas pārraudzību uzņēmies Nacionālais zinātnes fonds (NZF), kas pirms pāris dienām paziņojis par radioteleskopa likvidāciju. NZF veikuši vairākus teleskopa novērtējumus, lai saprastu, vai ir jēga to glābt. Secinājums bijis viennozīmīgs – 900 tonnu smagajam radioteleskopam draud “katastrofālas neveiksmes”, un mēģinājumi to salabot radītu dzīvībai bīstamus riskus celtniecības darbiniekiem. Turklāt, pat ja darbinieki tomēr varētu kaut kā droši veikt remontu, nav garantijas, ka teleskopam ilgtermiņā nebūs citu būtisku problēmu.

Reklāma

NZF apgalvo, ka nojauks vairāk nekā 300 metru diametrā lielo teleskopu, vienlaikus mēģinot saglabāt pēc iespējas vairāk apkārtējo konstrukciju, ieskaitot tuvējo apmeklētāju centru. Pagaidām gan vēl nav zināms, cik daudz laika un līdzekļu tas viss prasīs.

Radioteleskopa nojaukšana ir liels zaudējums zinātnei. Pētnieki to plaši izmantojuši gan ārpuszemes dzīvību meklējumos, gan bīstamu asteroīdu izsekošanā un gravitācijas viļņu izpētē.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
16 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
1134

Šeit nav filmēta kāda no Bonda filmām?

Kristaps Skutelis

Jā, pareizi saki. Šajā vietā tika filmēta 1995. gada Bonda filma GoldenEye ar Pīrsu Brosnanu galvenajā lomā.

Aivars Šterns

nez uzbūvēt varēja, bet saremontēt strādniekiem bīstami? :) kaut kā neliekas kopā :)

Kavacky

Nja, uzvilkt gaisā to uzparikti varēja, bet uz remonta laiku nolaist zemē, lai strādniekus neapdraud, nevar? A kā viņi nojauks, ja tur tik bīstami? Kaut kā taču nodrošināsies (cerams), nevis sūtīs jaucējus gandrīz drošā nāvē. Tieši tāpat arī varētu salabot, ja būtu vēlme un vajadzība.

digitalk

te būs kaut kas biki nopietnāks, nekā Engadged autors. Scott Manley par situāciju ar info kā būvēja un kāpēc nevar
https://youtu.be/IEe4Wlc5Vp0

Last edited 13 days ago by digitalk
Wilhelms

Ir diezgan liela starpība starp būvēšanu un atjaunošanu. Problēma tā, ka radioteleskops cieta nelaimi – pārtrūka viena nesošā virve un šis tas nobruka. Tagad situācija ir ļoti nestabila un var turpināt brukt kuru katru mirkli. Pretstatā manis minētajam, celšanas procesā par tādām problēmām nav jāuztraucas kā smagi bojātas nesošās konstrukcijas. Ceru, ka tas atrisina Tavu neizpratni

Eezels Dumais

 Tante raksta par “vairāk nekā 300 metru augsto teleskopu”, nē, bļodas diametrs ir 304,8m

spriidiic

Skumji . Atgriežamies , lēnām , pie elektriskajiem auto , izglītības sistēmas lividēšanas/degradēšanas , teleskopus neremontējam . Nav forši .

Krotow

Tur pēc nesošās troses noraušanās radušies bojājumi ir pietiekami nopietni lai lētāk būtu visu teleskopu uzbūvēt no jauna.

Wilhelms

Ķīnā ir 500m radioteleskops nesen uzcelts…

digitalk

tam nav radara, tāpēc nevar precīzi noteikt asteroīdu attālumu un trajektoriju.

Last edited 12 days ago by digitalk
Pigors

Nu re. Pats esot sabrucis. Troses plīsa un pagalam, remontu ne podlezit.

digitalk

jā, diez kur tie brašie remontētāji @Aivars Šterns, @Kavacky un @spriidiic no komentāriem bija, ka nepaspēja? laikam darīja svarīgākas lietas dīvānā ;)

ps. https://youtu.be/vchDbyIRP44

digitalk
digitalk

video analīze no Skota
https://youtu.be/59WQIRvezzI