Leidenes Universitātes pētnieki izdrukājušu kosmosa kuģa “USS Voyager” (plašāk varētu būt zināms no leģendārā zinātniskās fantastikas seriāla “Star Trek“) 3D versiju. Šī sīkā kosmosa transportlīdzekļa garums ir tikai 5 mikrometri jeb 0.005 milimetri. Būtiski, ka šis nav pētnieku vienīgais garadarbs. Daži Kursors.lv lasītāji noteikti atcerēsies arī sīciņo 3D laivu, kas spētu pārvietoties pa cilvēka mata iekšpusi. Bez tiem pētnieki radījuši vēl virkni citu mikropeldētāju.

Interesanti, ka šie 3D mikropeldētāji izpeld cauri šķidrumam ar ķīmisko reakciju palīdzību. Platīna pārklājums, kas ir katram mikropeldētājam, reaģē ar ūdeņraža peroksīda šķīdumu, kas tad arī virza objektu cauri šķidrumam. Parasti šāda veida pētījumos tiek izmantoti sfēriski objekti, taču, eksperimentējot ar neierastiem dizainiem, var padziļinātāk izpētīt bioloģisko mikropeldētāju pārvietošanos pa šķidrumiem. Tieši tāpēc, piemēram, Leidenes Universitātes pētnieki izdrukā un eksperimentē ar dažādiem 3D mikropeldētājiem.

Reklāma
Leidenes Universitātes pētnieku veikums – dažādas formas mikropeldētāji

Pētnieku darbības mērķis primāri ir labāk izprast bioloģiskos mikropeldētājus, piemēram, spermu, baktērijas un baltās asins šūnas. Tādā veidā viņi cer noskaidrot, kā mikropeldētāju simetriskums un forma ietekmē to kustīgumu un kustības modeļus. Tāpat tas ļauj labāk izprast un kontrolēt mikropeldētāju uzvedību, kas ir noderīgi tādās jomās kā terapeitiskā diagnostika un medikamentu lietošana.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
1 Comment
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Krotow

Reāla jēga no šiem peldētājiem parādīsies, kad tiem izdosies izveidot kustīgas vicas vai citas fiziskās daļas un aktuatorus pārvietošanās nodrošināšanai. Un manipulatorus darbību veikšanai. Tad varēs sākt tunāt par medicīnas u.c. nanobotiem (mugahahahahahaha).