web analytics

COVID-19 uzliesmojuma laikā Latvijā būtiski pieaudzis pirātiskā satura lejupielāžu apjoms

Jaunākie raksti

“SpaceX” raķetes “Starship” prototipa “SN10” izmēģinājums beidzas labi, bet tad…

Vakar, 3. martā, 18:15 pēc vietējā laika "SpaceX" no savas Teksasas bāzes Boca Chica veica Marsa raķetes "Starship" prototipa...

Japāņu miljardieris meklē astoņus līdzbraucējus ceļojumam uz Mēnesi

Japāņu miljardieris Yusaku Maezawa otrdien, 2. februārī, nācis klajā ar publisku paziņojumu, ka piedāvā astoņas bezmaksas vietas uz "SpaceX"...

Brave veido privātumu sargājošu meklēšanas dzini

Lietotāju privātumu sargājošais tīmekļa pārlūks Brave iegādājies atvērtā koda meklēšanas dzini Tailcat, lai veidotu paši savu tīmekļa satura meklētāju,...

OnePlus jaunākie viedtālruņi gaidāmi jau 8. martā

OnePlus grasās šogad startēt ar viedtālruņu izziņošanu agrāk, nekā tas ierasts. Bet tieši šo pašu taktiku šogad piekopj arī...

Bolt piesaista vēl 20 miljonu eiro finansējumu darbības paplašināšanai

Bolt uzsākusi sadarbību ar Pasaules Bankas Grupas biedru – IFC (International Finance Corporation), lai veicinātu mobilitātes pakalpojumu pieejamību valstīs...

„Lai arī satura nelegālo lejupielādes un straumēšanas vietņu — torrentu — Latvijas lietotāju skaits internetā pēc martā piedzīvotā kāpuma par 22% aprīlī atgriezās februāra līmenī, īstu satraukumu rada fakts, ka gandrīz dubultojies torrentu vietņu skatījumu skaits un vidējais laiks, ko viens lietotājs pavadījis vietnē,” bažas pauž biedrības „Par legālu saturu!” izpilddirektore Dace Kotzeva, komentējot starptautiskā interneta pētījumu un tehnoloģiju uzņēmuma „Gemius” veikto aptauju un pētījumu „Latvijas populārāko torrentu lejupielādes vietņu audits un auditorijas izpēte”.

Latvijas Republikas Kultūras ministrijas tīmekļa vietnē tikko publiskotajā Latvijas populārāko torrentu lejupielādes vietņu auditā secināts, ka šī gada aprīlī desmit iecienītākās filmu, seriālu, mūzikas, datorprogrammu, foto, e-grāmatu un cita satura nelegālās vietnes apmeklējuši gandrīz 116 000 Latvijas interneta lietotāji, kopā veicot gandrīz 12 miljonus lapu skatījumu, kas ir par 86 % vairāk nekā februārī, kad tika veikti 6 332 000 skatījumu. Viens apmeklētājs vidēji torrentu vietnē aprīlī pavadīja vairāk nekā vienu stundu (01:03:39), kamēr februārī viens lietotājs torrentos pavadīja pusstundu (00:33:42). Martā torrentus apmeklējuši 139 687 apmeklētāju, kas ir par 22 % vairāk nekā februāri, kad nelegālās vietnes apmeklēja 114 382 Latvijas interneta lietotāji.

Vairāk nekā piektā daļa jeb 21,6 % interneta lietotāji atzinuši, ka izmantojuši torrentu lejupielādes vietnes pēdējā pusgada laikā un 66 % no tiem, kuri atzinuši, ka izmanto šīs vietnes, to dara biežāk nekā reizi vai dažas reizes mēnesī. 78,4 % norādījuši, ka nav izmantojuši satura nelegālās vietnes pēdējā pusgada laikā, no kuriem 37,9 % atklāja, ka darījuši to pirms tam. Pēdējā pusgada laikā un vismaz reizi mūžā torrentu lejupielādes vietnes lietojuši 51,4 % aptaujāto, savukārt nekad torrentu vietnes nav lietojuši 48,6 % pētījuma dalībnieku.

Aptaujas dalībnieki norādījuši, ka biežāk lejupielādētais saturs ir filmas (67,7 %), seriāli (43 %), kā arī datorspēles (35 %), datorprogrammas (31,7 %), mūzika (27,7 %) un e-grāmatas (15,10 %).

D. Kotzeva uzsver torrentu vietņu audita un lietotāju auditorijas izpētes nozīmību, uzsverot, ka iegūtie secinājumi, fakti un dati ir nopietns pamats, lai biedrība to akcentētu tiesībsargājošās iestādēs satura nelegālo vietņu internetā pieejas ierobežošanai. „Šis ir pirmais nopietnais pētījums par torrentu nodarītā kaitējuma apjomu legālajai satura industrijai, kas izgaismo torrentos atrodamā satura struktūru, un saturu, ko lietotāji visvairāk izmanto nelegāli,” sacīja biedrības izpilddirektore, norādot, ka pētījumā neapšaubāmi var saskatīt arī interneta lietotāju tiesiskās kultūras apziņas pieaugumu. „Šo faktu atklāj to respondentu atbildes, kuri torrentus vairs nelieto, kā argumentu norādot, ka vairs neizjūt vajadzību pēc šāda satura, un tas nozīmē, ka šiem lietotājiem ir pietiekami pieejams legāls saturs.”

Lejuplādē (PDF, 1.39MB)

22 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
22 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
digitalk

“pauž bažas” :D

nodrošini legālo saturu bez reģiona ierobežojumiem un piespiedu reklāmām par saprātīgu cenu, un tad pat tavu biedrību nāksies likvidēt, Dace-fantazētāja. kā cīnīties “pret” par autortiesību mafijas naudu, tā uzreiz gatava. varbūt pacīnies par legālā satura tirgus normalizāciju?

Kristaps Skutelis

Es Tviterī uzprasīju sekotājiem, kādi ir iemesli torrentu izmantošanai un izkristalizējās daži diezgan labi iemesli:

  • Servisu sadrumstalotība (jāabonē vairāki servisi, lai redzētu visu, ko grib)
  • ģeogrāfiskā bloķēšana (ne viss saturs ir pieejams visur)
  • vecāks, specifiskāks saturs grūtāk atrodams modernajos servisos
  • ne vienmēr servisos uzreiz pieejamas jaunākās sērijas 
  • nereti pat maksas kontos rāda reklāmas

Man šajā sakarā labais piemērs liekas MS Office. Agrāk to bija jāpērk par milzu naudu vai jāsper, bet tagad par kaut kādiem 10 eiro mēnesī tu visu ģimeni uz visām viņu ierīcēm (6 lietotāji) var apgādāt ar visiem ikdienā nepieciešmajiem Wordiem/Ekseļiem + vēl 1TB diska vieta mākoņos.

ggggg

Es labāk 1x nopērku un 5 gadus lietoju, nevis 10eur mēnesī (pār)maksāju par to, kas man nepieder.

1649

Atvaļinājuma laikā tu nopērc istabu/dzīvokli, nevis noīrē to? Var jau arī tā)
Ja man kaut ko vajag uz noteiktu laiku, parasti noīrēt ir izdevīgāk, nekā pirkt.

Ggggg cirvis

Blin, viņš teica, ka 5 gadus lieto.

Kristaps Skutelis

Uzreiz dārgi un nevar zināt, cik licences vajag. Vieglāk maksāt pa mazumiņam un tad nejūt, ka ilgtermiņā samaksā dārgāk :)

LAN

Vēl interesants ir, piemēram, tas pats play veikals – šodien “nopērc” lietotni un varbūt jau rītdien tā būs jau izņemta!

Kristaps Skutelis

Jā, gadās arī tā.

Janka

Nav nekas pret MS Office, bet es labak izvelos Libreoffice, kas ir bezmaksas un principa, ja nav ljoti specifiskas vajadzibas, tad pilniba nodrosina to pasu funkcionalitati.

10 EUR/men par ofisu + Win licence + citas win programmas kopa savacas normalas naudinas no gimenes budzeta, bet bez ta visa var iztikt, jo Linux ir diezgan pieejams un saprotams jebkuram lietotajam. Kapec maksat par to, ko var dabut par velti un ne sliktaka veidaa.

Kristaps Skutelis

Sliktākā, bet katrs pats izlemj, cik daudz grib čakarēties.

DMG

Tieši tā. Par to arī jāliek domāt tiem pētniekiem. Ne jau bloķēšana ir risinājums. Ar katru bloķēšanu būs 10 jauni veidi kā to apiet. Tā vietā labāk nodrošināt, lai meklētais būtu visiem pieejams par saprātīgu cenu. Mūzika šobrīd ir ideāls tam piemērs. Tā ir tik pieejama, ka retais meklē dziesmas torrenos. Un būsim godīgi torrentos ir arī lietas, kas nekur citur nav pieejamas. Kaut vai par piemēru animes krievu valodā. Kurā vietā vēl to var dabūt legāli?

KKTK

M$ Office ir labs piemēr, kā ievilināt cilvēkus maksāt vairāk kā agrāk. Abonēšana der tikai tad, ja zini ka Ofisu vajadzēs uz dažiem mēnešiem, līdz projekts beigsies.

Kristaps Skutelis

Ar prieku maksāju par šādu ērtu risinājumu.

Janka

Kristaps par visu maksa ar prieku:)
Savadak nevar but savadak neieliks reklamu vai neatbalstis ka savadak..

Kaspars

mājas lietotājam neko vairāk par eBay nopirku office nevajag.. nevajag pat torrentus

1649

Karantīnas laikā cilvēku masas ir nocietušās, apspiežot ikdienas vajadzības un salaužot rituālus. No sabiedrības labuma viedokļa torenti ir daudz mazāks ļaunums, kā veikalu demolēšana dažādu iemeslu aizsegā.

rudzu rikas

jo majo – tāds pētījums, bet pats galvenais (URL) vai tikai nosaukumi nav doti. Gribēju reāli ierēkt par to, kāds tas top 10 Latvijai izskatās. Garantēju, ka kaut kādi s***

Kristaps Skutelis

Nesaka viņi tās lapas, jo negrib lieki reklamēt. Es pat telefonsarunā ar Daci nedabūju no viņas laukā šo info. Būs jāiet dzert kafija, varbūt tad pastāstīs :)

oppo
Ivars Dzerve

Mūzikas tops man patika :)

digitalk

gandrīz klasiska jūtūbe(lv) trendu bilde, izskatās, ka latvieši vispār neko nepiratē, nu kādu filmu vai seriālu pa retam, ja nevar netflix(lv) atrast :)

Kaspars

Lielākā problēma patiesi ir geobloķēšana un satura nepieejamība legāli.. Pašam ir gan Netflix, gan Shortcut, gan Go3… Mūzikai ar Spotify un Youtube pietiek, spēlēm Steam.

Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: