web analytics

Jau rīt ASV astronauti dosies kosmosā no ASV (papildināts)

Jaunākie raksti

Kursors.lv izmēģina Shipzee servisu – Apple MagSafe lādētājs pēc pusotra mēneša gaidīšanas

Novembra beigās, kad Amerikā atzīmē Pateicības dienu un norisinās “Melnās piektdienas” jeb Black Friday atlaižu un iepirkšanās trakums, Latvijā sevi ar...

Volkswagen pārsniedz Eiropas CO2 emisiju mērķus un Baltijā kļūst par elektroauto tirgus līderi

Saskaņā ar sākotnējiem datiem Volkswagen pasažieru automašīnu segmentā radījis par aptuveni sešiem miljoniem gramu mazāk CO2 nekā to pieprasa...

Google pārveidos daļu savu biroju par Covid-19 vakcinācijas punktiem

Uzņēmums Google plāno visai apjomīgus darbus, lai palīdzētu Amerikai vakcinēt cilvēkus, pārveidojot savus birojus, kā arī ziedos 150 miljonus...

ASUS izziņojis savu pirmo 120 mm korpusa ventilatoru ROG Strix XF120

ASUS pamatīgi iesaistījies cīņā par to, lai galddatoru būtu iespējams uzbūvēt tikai un vienīgi no ASUS detaļām. Pamatplates, videokartes,...

10 paņēmieni, ar kuriem ļaundari internetā var izkrāpt tavu naudu

Mēs pēdējos gados arvien biežāk iepērkamies dažādās e-komercijas vietnēs un lietotnēs. Tas ir saprotams, jo šāda iepirkšanās ir ērta...Aprīļa beigās rakstījām par to, ka oficiāli nosprausts datums, lai cilvēki no Zemes uz Starptautisko kosmosa staciju paceltos no ASV, un šī diena jau ir tepat aiz stūra, jo lidojumam zaļā gaisma ir dota 27. maijā.

SpaceX Falcon 9 raķete ar speciālo cilvēku pārvadāšanas kapsulu Crew Dragon pēc Latvijas laika debesīs pacelsies 27.maija pulksten 23:33:33, un jācer, ka laikapstākļi neietekmēs šo lidojumu, kas šobrīd arī ir lielākais nezināmais. Šis kosmosa industrijas notikums ir gaidītākā lieta šogad, jo pēc 9 gadu pārtraukuma, kad pēdējo lidojumu 2011. gada 8. jūlijā veica NASA programmas radītais Space Shuttle kosmosa kuģis Atlantis, atkal Amerikā radīts transporta līdzeklis mirdzēs debesīs ar cilvēkiem uz tā. Līdz šim ASV un citu nāciju astronautus līdz kosmosa stacijai nogādāja Krievijas Roscosmos raķete Soyuz, kas sevi pierādījusi kā uzticamu transporta līdzekli.

Space Shuttle programma bija paredzēta kā efektīva un izmaksu ziņā lēta alternatīva cilvēku un kravu pārvadāšanai kosmosā, izmantojot vairākas reizes lietojamu transportu, taču realitātē tas bija ļoti dārgs (196 miljardi USD) un sarežģīts projekts, kas sevī ietvēra 14 astronautu dzīvību paņemšanu. Tāpēc jau 2010. gada NASA izvēlējās slēgt līgumus ar privātajām kompānijām cilvēku pārvadāšanai kosmosā, balstoties uz fiksētas cenas modeli, un viens no līguma dalībniekiem bija tajā laikā vēl jaunais SpaceX. Līdz šim viena astronauta sēdvieta izmaksāja 90 miljonus USD ar Soyuz raķeti, bet Crew Dragon izmaksas svārstās no 60 līdz 67 miljoniem USD, te gan jāpiemin, ka NASA ir ieguldījusi 1,7 miljardus USD Crew Dragon kapsulas izveidē.

Tāpēc gaidāmais lidojums 27. maijā būs pirmais vēsturē, kuru nodrošinās privātā kompānija, sadarbojoties ar valsts finansētu organizāciju, iezīmējot gan finanšu, gan attīstības ziņā izdevīgu darījumu abām pusēm. Viens no faktoriem noteikti ir krietni ātrāka tehniskā attīstība, kuru var nodrošināt privāta kompānija, jo tā spēj ātrāk reaģēt uz nepieciešamajām izmaiņām. Protams, kosmosa apgūšana ir un būs bīstama lieta, tāpēc šajā reizē liels uzsvars likts uz astronautu drošību, kas tiks pavadīta ar Crew Dragon kapsulas uzsprāgšanu (bez ievainotajiem) 2019. gada vasarā pēc speciālu testu veikšanas. Bet tā ir daļa no zinātnes, kas ļauj virzīties attīstībā uz priekšu.

Trešdienas vakarā 23:33:33 pacelšanos, balstoties uz iepriekšējām reizēm, būtu jābūt iespējai vērot SpaceX un NASA YouTube kanālos, taču šobrīd nebija pieejamas oficiālās video tiešraides. Vēsturiskais lidojums tiks uzsāks no Kenedija kosmosa centra pacelšanās vietas 39A, kur savulaik pacēlās tieši Apollo misijas ar raķeti Saturn V. Šī notikuma galvenās personas šajā reizē būs astronauti Bobs Benkens (Bob Behnken) un Dags Hērlijs (Doug Hurley). Ja viss noritēs veiksmīgi, tad astronauti kosmosa staciju sasniegs 28. maija 18:29 pēc Latvijas laika.

Ziņa papildinātā (27.05.2020): pievienota video tiešraide no lidojuma, taču 17 minūtes pirms pacelšanās tas atcelts slikto laikapstākļu dēļ. Nākamā pacelšanās paredzēta sestdien, 30. maijā, pulksten 22:22 pēc Latvijas laika.

Ziņa papildināta (30.05.2020): video tiešraide no šīs dienas lidojuma mēģinājuma, kura starts plānots 22:22.

AvotsNASA

6 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
6 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
digitalk

par laika apstākļiem runājot, ieplānotie rezerves startu laiki ir

sestdien, 30. maijā, plkst. 21:22, un svētdien, 31. maijā, plkst. 21:00.

webkāsts būšot pieejams no 4 stundām pirms starta arī SpaceX mājas lapā.

Last edited 8 months ago by digitalk
digitalk

sorry, aizmirsu par vasaras laika korekciju — laiki ir 22:22 un 22:00

digitalk
digitalk

hehe, elevator music, no Blues Brothers ;)

digitalk
Last edited 7 months ago by digitalk
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: