Reklāma

ASUS RT-AX88U – ieskats Wi-Fi 6 nākotnē

Jaunākie raksti

Kartēta gandrīz ceturtā daļa Pasaules okeāna gultnes

Pateicoties starptautiskai iniciatīvai "Seabed 2030", kartēta jau gandrīz ceturtā daļa jeb 23,4% Pasaules okeāna gultnes. Tas noticis, lielā mērā...

Xiaomi nedaudz parāda nākammēnes gaidāmo Smart Band 7 Pro

Pēc Smart Band 7 izziņošanas maijā un fitnesa aproces nonākšanas Eiropā, Xiaomi gatavojas piedāvāt arī Smart Band 7 Pro...

Stellantis kārtējoreiz runā par riskiem, ja elektroauto nekļūs lētāki

Viens no pasaulē lielākajiem autokoncerniem Stellantis un tā vadība kārtējoreiz runājuši par riskiem un iespējamo tirgus sabrukumu, ja elektroauto...

Starlink varēs izmantot mašīnā, laivā un lidmašīnā

Starlink uzvarējis ASV Federālo sakaru komisiju (Federal Communications Commission) tiesā, kas nu ļauj Starlink izmantot arī atrodoties kustībā -...

“Instagram” plāno pāriet uz vienu video formātu – “Reels”

"Instagram" aizvien aktīvāk konkurē ar video koplietošanas platformu "TikTok". To pierāda arī "Instagram" jaunākie centieni. "Twitter" ievietotajā ekrānšāviņā redzams,...

Kursors ik pa laikam apskata dažādus [būsim godīgi] visai dārgus maršrutētājus un tā saucamās bezvadu režģtīkla maršrutētāju sistēmas, bet šoreiz esam tikuši pie īstenas nākotnes tehnoloģijas – Wi-Fi 6 jeb 802.11ax maršrutētāja. Prieki gan ir visai īsi, jo pagaidām tirgū nav pieejama neviena klienta ierīce (dators, viedtālrunis u.tml.), kas atbalstītu jauno Wi-Fi 6 standartu.

Ja ir šaušalīga kāre, vari uzmest aci visai vai gandrīz visai šobrīd pieejamajai Wi-Fi 6 tehnikai. Sarakstā atradīsi tikai pāris maršrutētājus, noprotu, ka pat nevienas Wi-Fi 6 tīkla kartes vēl nav (modeļa numurs ir atrodams, bet ne tuvu nav nopērkams). Tikai 2020. gadā gaidāma Wi-Fi 6 jeb 802.11ax klienta ierīču (lasi – viedtālruņi, klēpjdatori) plašāka nonākšana tirgū.

Tātad maksimumu no ASUS RT-AX88U varēsi šobrīd iegūt tikai ar saderīgu 4×4 Wi-Fi 5 (802.11ac) standarta tīkla karti. Vai šobrīd ir jēga maksāt par ASUS RT-AX88U nākotnes potenciālu? Uz šo jautājumu būs ļoti grūti atbildēt – jaudīgus maršrutētājus nepērkam katru gadu, tomēr jārēķinās, ka Wi-Fi 6 jeb 802.11ax standarts ir vēl ļoti jauns. Nav tā, ka Wi-Fi 6 standartu pēc gada kāds gribēs izmainīt, bet pavisam svaigās tehnoloģijas mēdz būt ne ideāli stabilas. Neviens nevar apgalvot, ka ASUS spēs 2020. gadā ar programmatūras labojumiem sakopt kaut kādas šobrīd nezināmas nianses. Būtu arī jāatzīmē, ka Wi-Fi 6 standarta ierīces tomēr kopā ar ASUS RT-AX88U nespēs nodrošināt nekādus galvu reibinošos pārraides ātrumus, viss atdursies pret 10-Gigabit tīkla pieslēgvietu neesamību.

Tehniskā specifikācija

  • Procesors: 1.8 GHz, četri kodoli
  • Atmiņas: RAM 1024 MB, 256 MB iebūvētā atmiņa
  • Antenas: 4 x 4 MIMO (2.4 GHz 4 x 4, 5 GHz 4 x 4), ASUS AiRadar
  • Pieslēgvietas: 1 x RJ45 WAN, 8 x Gigabit LAN, 2 x USB 3.1 (Gen 1)
  • Izmantotie savienojumu standarti: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax (2.4 GHz) līdz 1148 Mbps un 802.11ax (5 GHz) līdz 4804 Mbps, IPv4, IPv6
  • LED indikatori: Power, WAN, LAN, Wireless, WPS
  • Izmēri un svars: aptuveni 190 x 300 x 60 mm, aptuveni 1010 g
  • Papildus: AiProtection Trend Micro aizsardzība, Adaptive QoS, Ai Protection, WTFast Gamers VPN, Media Server
  • Cena: ap 370 eiro

Izskats un uzbūve

ASUS piedāvāto maršrutētāju klāsta pārzinātāji jau redzēs, ka ASUS RT-AX88U izskata ziņā ir dvīņubrālis aptuveni trīs gadus vecajam RT-AC88U modelim. Abiem maršrutētājiem ir 8 LAN pieslēgvietas, identiski izvietotas USB pieslēgvietas, par barošanas avoti abiem maršrutētājiem ir vieni un tie paši.

Ja reiz runājam par pieslēgvietām, tad vilšanās būs ASUS RT-AX88U pircējiem – maršrutētājam ir tikai Gigabit pieslēgvietas, kaut arī Wi-Fi 6 teorētiski un, visticamāk, arī praktiski viegli pārsniedz šo ātrumu. Attiecīgi no ASUS RT-AX88U maršrutētāja tomēr biju gaidījis 10-Gigabit tīklu. Tātad no vienas puses (no tās puses, kas tiek ar mirdzošiem burtiem uzrakstīta uz ierīces iepakojuma) mums tiek piedāvāts mežonīgi ātrs nākotnes-drošs (future-proof) bezvadu maršrutētājs, bet maršrutētāja ienākošie interneta ātrumi atdursies pret Gigabit pieslēgvietas salīdzinošo lēnīgumu.

ASUS RT-AX88U saņēmis četras pamatīgas, pieskrūvējamas antenas, pats maršrutētājs arī izmēros padevies brangs. RT-AX88U nebūt nav lielākais no ASUS dārgo maršrutētāju klāsta, bet tāpat tā novietojumu istabā būtu jāpaplāno pirms ierīces iegādes. Ražotājs mājaslapā norāda, ka RT-AX88U paredzēt lieliem dzīvokļiem, bet man radās sajūta, ka nemaz tik ļoti izcils tīkla pārklājums ar RT-AX88U netiek nodrošināts. Labs vai ļoti labs – jā, bet ir redzēti labāki Wi-Fi pārklājumi. Kā mājas lietotājam man būtu visai grūti attaisnot 8 LAN pieslēgvietu nepieciešamību, bet tas lai paliek katra paša ziņā.

Jaudas RT-AX88U netrūkst – maršrutētājs saņēmis četru kodolu 1.8 GHz procesoru kopā ar 1 GB RAM un 256 MB atmiņu. Tātad jaudas un pieslēgvietu klāsta ziņā RT-AX88U ir tas pats, kas ASUS ROG Rapture GT-AC5300. Klāt nācis tikai pagaidām neizmantojamais Wi-Fi 6 standarts.

Iestatīšana un programmatūra

RT-AX88U pirmreizējā iestatīšana ir tāda pati kā citiem ASUS maršrutētājiem – vari izmantot ASUS viedierīču lietotni vai tīmekļa pārlūka saskarni. Ieslēdz RT-AX88U, pievienojies maršrutētāja izveidotajam Wi-Fi tīklam, pēc tam lietotne pati visu pateiks priekšā. Pa ceļam varēs izvēlēties iespējot vai atslēgt Wi-Fi 6 darbību. Tīmeklī atrodama informācija, ka ASUS vēl nedaudz cīnās ar programmatūras sakopšanu, tiek ieteikts neslēgt iekšā Wi-Fi 6.

Ja izvēlies veikt iestatīšanu ar tīmekļa pārlūka palīdzību, tad izmanto adresi router.asus.com vai 192.168.50.1. Iestatot RT-AX88U ar tīmekļa saskarni, maršrutētājs piedāvās atjaunot iestatījumus no iepriekš izmantota cita ASUS maršrutētāja – ASUS jau piecus gadus piekopj vienotu standartu maršrutētāju iestatījumu uzglabāšanai (rezerves kopijai). Manā praksē gan RT-AX88U ir pirmais maršrutētājs, kas pats piedāvāja iestatījumu atjaunošanai izmantot senāk izveidotas rezerves kopijas datni.

RT-AX88U iestatīšana aizņem aptuveni septiņas minūtes, lielāko laiku aizņem tieši maršrutētāja pārstartēšana, bet ar šo slimību slimo visi ASUS maršrutētāji.

Protams, RT-AX88U pieejami arī visi ASUS izveidotie programmatūras labumi un papildinājumi.

AiProtection: Powered by TrendMicro – pasargās tevi un citus mājiniekus no apšaubāmu tīmekļa lapu apmeklējumiem. AiProtection ietver arī spējīgus Parental Controls rīkus, varēsi pat atsevišķiem Wi-Fi klientiem piešķirt dažādas satura un laika pieejas tīmeklim. Vienlaikus gan tiek norādīts, ka AiProtection nespēj filtrēt HTTPS tīmekļa lapas.

Adaptive QoS piedāvā prioretizēt tīmekļa trafiku dažādām lietotnēm vai klientu ierīcēm. Adaptive QoS iekļauta arī pārsūtīto datu apjoma statistika.

Ar AiMesh varēsi no vairākiem saderīgiem ASUS maršrutētājiem izveidot vienotu bezvadu režģtīklu. AiMesh iestatīšana ir ātra un vienkārša.

Kopumā gan rodas sajūta, ka RT-AX88U programmatūra nav pabeigta. Lasīts, ka ar pēdējiem programmatūras labojumiem šis tas esot sakārtots (USB ātrumi, Wi-Fi 6 netraucē vairs vecāku Wi-Fi standartu darbināšanai u.tml.), bet vēl arvien neceļas roka ieteikt šo maršrutētāju kādam pirkt vai pat izskatīt domu par RT-AX88U iegādi, lai nākotnē būtu nodrošinājies ar Wi-Fi 6 pārklājumu mājās vai birojā.

Ātrdarbība

Lai arī ASUS nesen izlaidis programmatūras labojumu RT-AX88U maršrutētājam, tomēr man izmēģināšanas laikā šķita, ka RT-AX88U nav diez ko uzticams tieši stabilitātes ziņā. Ik pa laikam rodas sajūta, ka RT-AX88U kaut ko domā, iespējams, kāds tīmekļa satura filtrs nedaudz bremzē ātrdarbību. Īpaši tas novērojams, kad vēlies atvērt vaļā tīmekļa lapas ar lielāku reklāmu apjomu. Datu pārsūtīšanu iekšējā tīklā nekas negatīvi neietekmēja.

RT-AX88U izmēģināšanas laikā nebija iespējas tikt pie 4×4 MIMO Wi-Fi izmēģināšanas. Tīmeklī pieejamā informācija liecina, ka RT-AX88U spēj nodrošināt gandrīz 115 MB/s datu pārkopēšanu 5 GHz Wi-Fi tīklā, un aptuveni 15 – 20 MB/s 2.4 GHz Wi-Fi. Šie ir normāli, ikdienišķi rādītāji tiešā redzamībā, bet šādiem ātrumiem mums nevajag meklēt pēc dārga Wi-Fi 6 standarta maršrutētāja.

RT-AX88U ir divas visai ātras USB 3.1 pieslēgvietas. Tās nodrošina aptuveni 60 MB/s ieraksta ātrumu un ap 90 MB/s nolasīšanas ātrumu. Ar šādiem ātrumiem var gandrīz ignorēt NAS servera turēšanu mājās, atliek vien pie RT-AX88U pieslēgt ārējo cieto disku. Protams, tas nederēs nopietnai svarīgu datu uzglabāšanai bez papildu rezerves kopijas.

Nobeigumā

Atzīšos, ka neesmu pilnīgi pārliecināts, vai ASUS vispār vajadzēja šobrīd izlaist RT-AX88U Wi-Fi 6 maršrutētāju. Jā, spēka parādīšana ir viena lieta, bet visai zaļa (nepabeigta) produkta izlaišana nebūtu pats saprātīgākais darbs tik lielam ražotājam. Vismaz man RT-AX88U izmēģināšanas laikā šķita, ka iebūvētās aizsardzības iespējas kaut ko bremzē tīmekļa pārskatīšanā. Datu pārsūtīšanu tas neietekmēja, bet kā ikdienas maršrutētāju labprāt izvēlētos ko citu (līdz RT-AX88U programmatūras noslīpēšanai un īstu Wi-Fi 6 klienta ierīču atnākšanai).

Šobrīd RT-AX88U bezjēdzīgu padara Wi-Fi 6 klientu neesamība. Internets apgalvo, ka Wi-Fi 6 klēpjdatori un citas ierīces gaidāmas drīzāk uz 2020. gada pirmo pusi, bet arī tad Wi-Fi 6 būs dārgo un ļoti dārgo klēpjdatoru modeļu priekšrocība. Galddatoru Wi-Fi 6 tīkla kartes noteikti arī nebūs lētas, ar kādiem 150…180 eiro būtu jārēķinās. Jau šobrīd kārtīga 4×4 MIMO Wi-Fi karte galddatoriem maksā nedaudz zem 100 eiro (piemēram, ASUS 4×4 802.11AC Wireless-AC3100 PCIe).

Ilgākā termiņā mani uzmanīgu darītu tikai Gigabit pieslēgvietas, kas noteikti būs lēnākā vieta (tā saucamais pudeles kakls), kad tiešām nonāksim pie īstena Wi-Fi 6 bezvadu tīmekļa izmantošanas. Te gan būtu jāņem vērā, ka vēl šobrīd daudzi mājas lietotāji nav tikuši līdz maršrutētājiem ar Gigabit atbalstu, daļēji te gribētos vainot arī interneta pakalpojumu sniedzējus, kas saviem optiskajiem interneta pieslēgumiem līdzi dod vienkārši nožēlojamus bezvadu maršrutētājus. Ja neesi spēļu entuziasts vai nenoliec mājās dārgu NAS kastīti, tikmēr nemaz neiedomājies, ka tavs 20 eiro bezvadu maršrutētājs ir īstens draņķis, kas pilnībā spēj apkalpot vien iezvanpieeju, bet no solītajiem megabitiem reāli vari izmantot tikai desmito daļu. Bet tas arī nenozīmē, ka gandrīz divas minimālās algas jāatstāj par gana tālas nākotnes tehnoloģiju.

RT-AX88U uzskatāms par dīvainu spēju demonstrāciju, jo Wi-Fi 6 sniegtās priekšrocības mums vēl vismaz gadu neredzēt. No ASUS puses ir gana saprātīgi RT-AX88U ievietot vecāka maršrutētāja kastē, lai lieki nepalielinātu ražošanas izmaksas. Šobrīd neredzu nevienu pamatotu iemeslu RT-AX88U iegādei. Iespējams, pēc pusotra gada vai diviem mainīšu domas.

[PAPILDINĀTS] Tikko izziņotā Samsung Galaxy S10 sērija ir saņēmusi Wi-Fi 6 atbalstu, bet pagaidām par Wi-Fi 6 Galaxy S10 viedtālruņos ir visai ierobežota informācija. Galaxy S10 prezentācijas laikā presei paredzētie viedtālruņi esot bijuši pieslēgti pie Wi-Fi 6 tīmekļa. Varbūt nemaz tik tālu no Wi-Fi 6 neesam…

6 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
6 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Kaste
28.02.2019 11:52

Forši būtu, ja raksts būtu papildināts cilvēkiem saprotamā veidā izskaidrojot ar ko 802.11ax standarts atšķirās no vecajiem un ko reāli dod burtu virkne 4x4MIMO. Respektīvi, lai parādītos vismaz neliela nojausma, kas tad būs šī nākotne. Neesmu eksperts, bet īsumā kā es to saprotu: 4x4MIMO nozīmē, ka iekārta vienlaicīgi (vienā laika vienībā) var runāt ar 4 citām iekārtām. Tātad tur ir vismaz 4 antenas un atbilstošās modulācijas, lai netraucētu viens otram. Līdz šim mums bija 802.11ac standarts, kas savietojamām iekārtām noteica, ka lejupielādes var notikt paralēli (augstākminētais MIMO). Tagad jaunajā 802.11ax standartā šī lieta ir papildināta ar iespēju, ka arī augšupielādes… Read more »

Kaste
28.02.2019 12:05

Palasīju mazliet par 802.11ax standartu un izskatās, ka nedaudz sameloju. Ar šo standartu atkal ir parādījusies 2.4Ghz frekvence un izskatās, ka Asus tieši spēs to izmantot.

Artis
28.02.2019 12:16

Ideja ir laba, padomāsim par atsevišķa skaidrojošā raksta tapšanu. Tas tad noderēs arī citiem līdzīgiem apskatiem.

Vai šīm modelim ir viens USB port? Viņam ir USB 3.0?

Artis
28.02.2019 16:00

USB 3.1 Gen 1 divi gabali.

Jeblonskis
05.03.2019 18:36

Tas ir sūds priekš pilnīgiem dauņiem
Pa to naudu var sastellēt mikroITX, ar reāliem cietņiem un SSD, uz kuriem var palaist arī sambu un transmission.
Un tad izvēlēties kautvai 3reiz dienā ko lietošu – pfSense, RouterOS, DD-WRT, vai OpenWRT.
A uz tā hujasus var uzlikt tikai kluci.

Reklāma