Web Analytics
More
    Reklāma

    Starp Eižena Āriņa balvas pretendentiem pašbraucošā auto izstrādātājs un kiberdrošības eksperte

    Jaunākie raksti

    Eižena Āriņa balvai datorikā izvirzīti astoņi pretendenti, kuru zinātniskā darbība vai izstrādātie praktiskie risinājumi būtiski sekmējuši vairāku nozaru attīstību un konkurētspēju, piemēram, veicinājis IT izglītības attīstību Latvijā, kā arī vairāki izstrādātie projekti guvuši arī starptautisku atzinību. Balvas laureāti tiks nosaukti svinīgajā apbalvošanas ceremonijā 18.oktobrī.

    Profesora Eižena Āriņa balvu datorikā pasniedz uzņēmums “Emergn”, Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Attīstības fonds. Balva tiek pasniegta par praktisko un teorētisko ieguldījumu IT jomā kā izstrādājot, tā ieviešot novatoriskus un sabiedrībai nozīmīgus IT risinājumus.

    Reklāma

    “Tehnoloģijas ir svarīgs instruments, kā veidot uz zināšanām balstītu ekonomiku, tostarp uzlabot dzīves kvalitāti katram no mums. Ir gandarījums ar ikgadējās balvas novērtējumu izcelt cilvēkus, kuri šobrīd ar savu darbu IT nozarē – gan zinātnē, gan biznesā –  veicina Latvijas konkurētspēju. Sinerģija starp zinātni un biznesu veido jaunus risinājumus un izglītības bāzi turpmākajai nozares attīstībai,” skaidro AS “Emergn” valdes priekšsēdētājs Pēteris Krastiņš.

    Modris Greitāns, Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātniskais direktors

    M.Greitāns vadījis un realizējis dažādu veidu zinātniski pētnieciskos projektus saistībā ar modernu signālu apstrādes metožu attīstīšanu un to pielietojumu, tostarp strādājis vairākos starptautiskos pētniecības projektos. Tāpat viņš ne tikai piesaista, bet arī sniedz iespēju attīstīties topošajiem zinātniekiem, jo vairāk nekā puse no kopumā 80 zinātnieku plašā kolektīva ir jaunieši ar nesen vai tikko iegūtu augstāko izglītību.  Viens no M.Greitāna vadībā gūto nozīmīgo pētniecisko sasniegumu piemēriem ir pirmā pašbraucošā auto Latvijā risinājums, kas atzīts par vienu no Latvijas zinātnes 2017.gada nozīmīgākajiem sasniegumiem.

    Jānis Volbergs, “ZoomCharts” vadītājs

    “ZoomCharts” ir inovācija un jauna sadaļa datu izpētes laukā, kas ir augstu novērtēta arī ārpus Latvijas. Skārientehnoģijas pielietošana lielo datu analīzei inovatīvā veidā ir galvenā šīs tehnoloģijas priekšrocība. Tehnoloģija izstrādāta Latvijā un piecu gadu laikā piesaistīts 1,1 miljonu eiro liels finansējums. Darba mērķis ir būtiski uzlabot datos balstītu lēmumu pieņemšanu, saīsinot nepieciešamo laiku un uzlabojot gala lietotāja produktivitāti. Tehnoloģijai ir pieteikts patents, un to šobrīd jau izmanto vairāk kā 50 valstīs, Latvijā – CSDD, IUB, ārpus Latvijas  tādi tehnoloģiju giganti kā “Apple”, “Microsoft”, “HP”, “PayPal” u.c. Kā pats Jānis atzīst: “Mūsu zelts un galvenais eksporta avots ir zināšanas!”

    Dzintars Tomsons, Liepājas Universitātes Dabas un inženierzinātņu fakultātes lektors

    Pateicoties Dz.Tomsona uzņēmībai, Liepājas Universitātē ir izstrādātas bakalaura, maģistra un doktora studiju programmas datorzinātņu jomā un Pedagogu profesionālās kompetences pilnveides B programma “Datorika” (informātika). Pateicoties IT studiju programmu esamībai Liepājā, pilsētā darbu uzsākuši ne tikai Latvijas lielākie IT uzņēmumi, bet arī ārvalstu kompānijas turklāt vairākus IT uzņēmumus dibinājuši Liepājas Universitātes datorzinātņu un IT absolventi. Liepājas skolas, pateicoties Dz.Tomsona iniciatīvai, skolēniem nodrošina iespēju mācīties programmēt.

    Mārīte Kirikova, Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes profesore, vadošā pētniece

    M.Kirikova kopš 1995. gada attīsta informācijas sistēmu projektēšanas jomu Latvijā, īpaši koncentrējoties uz sistēmu analīzi, prasību inženieriju un zināšanu vadību, bet šobrīd veic pētījumus nepārtrauktas prasību inženierijas izmantošanā sociokiberfizisko sistēmu kontekstā, ir vairāk kā 200 zinātnisko publikāciju autore. M. Kirikova savas uzkrātās zināšanas ieguldījusi Biznesa informātikas studiju programmā. Tā sagatavo konkurētspējīgus, augsta līmeņa speciālistus arī starptautiskā mērogā, kas, izmantojot sistēmiskas un inženierzinātņu metodes, spēj identificēt un projektēt strauji mainīgai biznesa videi atbilstošus tehnoloģiskos risinājumus.

    Sintija Deruma, Banku augstskolas programmas direktore

    S. Deruma jau vairāk kā 10 gadus ir saistīta ar Latvijas nozīmīgākajiem kiberdrošības nozares attīstības projektiem un šobrīd aktīvi iesaistās gan kiberdrošības pētniecībā, gan kiberdrošības izglītības procesos. Ņemot vērā to, ka Latvijas IT nozarē pieprasījums pēc IT profesionāļiem pārsniedz piedāvājumu un palielinās pieprasījums arī pēc kiberdrošības profesionāļiem (kiberdrošības pārvaldnieki, drošības testētāji, kiberinženieri, u.c.), S.Deruma ir izstrādājusi un šobrīd sekmīgi vada divas profesionālā maģistra studiju programmas: Banku augstskolā kopš 2015.gada var iegūt informācijas drošības vadītāja kvalifikāciju programmā “Kiberdrošības pārvaldība” un Vidzemes augstskolā 2018.gada septembrī uzsākta programma “Kiberdrošības inženierija”, kurā tiek apgūtas drošības testētājam nepieciešamās kompetences.

    Elīna Ingelande, “Learn IT” līdzdibinātāja, vadītāja

    E.Ingelandes veidotā programmēšanas skola bērniem “Learn IT” ir viena no lielākajām Latvijā, kuras mērķis ir panākt to, lai bērni kļūtu par savu programmu radītājiem, nevis pasīviem lietotājiem. Viņa ir  īstenojusi tādus projektus kā Latvijā Pirmais programmēšanas hakatons bērniem, skolēnu dalība mākslas festivālā “Staro Rīga” un 100 IT stipendijas meitenēm. Papildu tam, organizētas apmācības un vebināri pasniedzējiem, kurās pieredzējuši tehnoloģiju skolotāji dalās ar savām zināšanām. Pateicoties Elīnai un viņas domubiedriem, pēdējo četru gadu laikā vairāk nekā 1300 skolēni un 100 skolotāji visā Latvijā ir iepazinuši programmēšanas radošo pusi.

    Dr.sc.ing. Egils Stalidzāns, Latvijas Universitātes vadošais pētnieks

    E.Stalidzāns 2005.gadā aizsāka sistēmbioloģijas nozares attīstību Latvijā, specializējoties sistēmbioloģijas datormodelēšanas aspektos. Pašlaik sistēmbioloģijas modelēšanas aspektus viņš attīsta tālāk kopā ar mikrobiologiem, farmakologiem un mediķiem. E. Stalidzāna izstrādātais “SpaceScanner” (COPASI papildrīks) biologiem – bez programmēšanas iemaņām – ļauj automātiski veikt tūkstošiem parametru kombināciju automātisku analīzi un nodrošināt tūlītēju rezultātu ieguvi,  kas bez automatizācijas rīka var prasīt pat vairākas nedēļas.

    Helvijs Smoteks,”ClearAid” vadītājs

    H.Smoteks strādā pie tā, lai, izmantojot blokķēdes pozitīvos aspektus, palīdzētu labdarības organizācijām efektīvāk un ātrāk apstrādāt ziedojumus un ziedotājiem dotu pārredzamību par ziedojumu izlietojumu. Autora mērķis ir izveidot sistēmu, kas revolucionizēs labdarības organizāciju darbu, jo blokķēde spēs automatizēt lielu daļu ar ziedojumu saņemšanu un izlietošanu saistīto procesu. Risinājuma mērķis ir izveidot pirmo labdarības organizāciju, ko vadītu un uzraudzītu paši ziedotāji, jo blokķēde sniedz lemtspēju pašiem cilvēkiem.

    Eižena Āriņa balva datorikā ir viens no prestižākajiem apbalvojumiem Latvijas IT nozarē, kas tiek pasniegta kopš 2000. gada. Apbalvojums nosaukts par godu Latvijas datorzinātnes pamatlicējam profesoram Eiženam Āriņam, un to var iegūt tikai reizi mūžā. Balvas ieguvējs saņem īpašu zelta medaļu, diplomu un naudas balvu 2500 eiro apmērā.

    Reklāma
    Paziņot par jaunumiem
    Paziņot par
    0 komentāri
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Reklāma