Latvijas Mobilais Telefons uzstādījis savu pirmo ar 5G tehnoloģiju savietojamo mobilo sakaru bāzes staciju Latvijā. Kā ziņots, LMT sadarbībā ar telekomunikāciju tīkla infrastruktūras ražotāju Nokia plāno būt starp pirmajiem 5G ieviesējiem Eiropā.

Pirmā ar 5G savietojamā bāzes stacija uzstādīta Latvijas Universitātes jaunajā Dabaszinātņu centrā Torņakalnā.

Reklāma

Juris Binde, LMT prezidents, atklājot jauno bāzes staciju, uzsvēra: “Ir simboliski, ka pirmā ar 5G savietojamā bāzes stacija atrodas Latvijas Universitātē — augstskolā ar spēcīgu akadēmisko un pētniecisko tradīciju. Latvijas kā viedvalsts attīstības pamatā ir gudri cilvēki, inovatīvas tehnoloģijas un spēcīgas partnerības labu ideju īstenošanai. Šogad turpināsim uzstādīt arvien jaunas, 5G ieviešanai gatavas bāzes stacijas visā Latvijā.”

5G tiek uzskatīts par dzinējspēku jaunajai industriālajai revolūcijai, kas palīdzēs automatizēt sarežģītus uzdevumus. Atzinīgi novērtējot LMT tīkla infrastruktūras kvalitāti un inovatīvo pieeju, Nokia vienojās ar LMT par partnerību 5G tehnoloģijas attīstībā un testēšanā. Partnerības ietvaros šī gada janvārī LMT jau ieviesis jaunās paaudzes mobilo lietu interneta tīklu visā Latvijā. LMT sadarbojas ar Rīgas Tehnisko universitāti 5G tehnoloģiju izpētes un lietojamības modeļu veidošanā.

Pozitīvi, ka operatori Latvijā jau sākuši darbu pie nākamās paaudzes mobilo sakaru tehnoloģiju izpētes. Šorbīd gan šie darbi nekādā tiešā veidā neskar patērētājus, jo 5G standarts vēl nav finalizēts (šis brīdis gan nav tālā nākotnē) un Latvijā komerciāli šīs paaudzes telekomunikāciju pakalpojumi tiks piedāvāti tikai no 2020. gada. Tā kā dažādās valstīs ir dažādi tīklu apstākļi, Bite un Huawei kļuvuši par tehnoloģiju ražotāju partneriem un izmēģina jaunās tehnoloģijas.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
37 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Kārlis

Es pie mājām uzcēlu garāžu, kura ir savietojama ar jauno Porsche, kurš iznāks 2020. gadā! Slaviniet mani!

Lapsinieks

būtu pa tēmu, ja tev būtu piešķirtas testēšanai arī tā jaunā porša detaļas. piemēram – riepas, vai spēs sabremzēt pālī braucot iekšā savā bomžu piečurātajā garāžā. Tā ka nomierinies – neviens tevi neslavinās.

Skābene

Atšķirībā no tavas kāpņu telpas, garāža ir slēdzama un bomži tur nečurā!
Un porshe breloki jau tagad ir pasūtināmi no alieexpress. ;)

Lapsinieks

aizskāru tavu garāžu? iedzer nomierinošu tēju.

Kristaps Skutelis

Puikas, savaldās!

Jānis Bojārs

Ļoti interesants salīdzinājums 5G tech ar Porsche auto. 5G – tā ir pēc būtības Latvijā (un Eiropā) ir nākotnes tech., bet es esmu pārliecināts ka “LMT” 4 gadu laikā dabūs licenci un attīstīs 5G arī komercijas nolūkiem. Eiropā vēl ir ļoti ļoti maz 5G iekārtu. Jaunākie Porsche auto (Krasta ielā pretī lielveikalam “Sky”) jau tagad izskatās pēc 2020 g. auto ;)

Kārlis

līgumi neko nemaina, ja viņi paši raksta, ka stacija būs savietojama ar 5g. Tātad šobrīd tur no 5g ir tikpat daudz kā no mana plāna pirkt Porsche.

Lapsinieks

ja tev būtu plāns pirkt porši, tad tagad rukātu nevis kursorā drukātu.

Olivers Bugrijs

Vel nedaudz un Lattelecom ar savu parcenoto optiku vares sakt uztraukties :D

Andrejs Pavārs

Oliver domā ko gvelz!
Optika ir oprika 5G ir nekam nederīgs risinājums, attopies taču. Ātrums iz viens, bet stabilitāte? :D

Kristaps Skutelis

5G nav jāsalīdzina ar optisko pieslēgumu. Divi dažādi pakalpojumi ar dažādu pielietojumu.

Andrejs Pavārs

Nu jā Kristap, Tu laikam ar IT gadžetiem esi uz TU, bet no tehnoloģijām un to specifikācijām kā zīdainim saprašana par āmura plašo pielietošanu … 5G būs tikai pilsētnieku izprieca un vairāk nekas, laukos tādus tuvākajā laikā neredzēt, jo būs ļoooti dārgi tos laukus noklāt ar 5G pārklājumu. Nemaz nevajag ne 3G, ne 4G, ka vēl joprojām manā apkaimē nav 2G vispār! Tā ka nav ko sapņot par šīs tehnoloģijas uzvaras gājienu. Bet RUS jau to vien gaida, atsakāmies no visiem vecajiem “xG” un tad sakari mums civilajiem būs “0” radio signāls “Ar 5G tas kļūst vēl sarežģītāk, jo radio… Read more »

Lapsinieks

a ko gaida RUS? Starp citu – konfliktu laikā tā štelle tiek saudzēta. vajag arī iebrucējiem.

Kristaps Skutelis

Kaut ko Tu savā komentārā esi samurgojis. Ja visa Latvija (atsevišķu operatoru gadījumā) ir noklāta ar 4G, tas pats būs arī ar 5G. Te nav jābūvē jaunas bāzes stacijas. Protams, tas nenotiks uzreiz.

P.S. Ja dzīvo vietās, kur apkār nav nevienas dzīvas dvēseles, tad jārēķinās ar dažādām neērtībām, arī sakaru pieejamības jomā. Tam taču jābūt pašdaprotamam.

t830x

Lattelecom pievilks optiku klāt pie katras 5G bāzes stacijas lai nodrošinātu to ar maksimāli iespejamo GBIT daudzumu, un tad visiem kas sēdēs tā torņa tuvumā, pietiks ātruma.

KKTK

Kamēr LU esot tradīcijas, tikmēr RTU jau testē. Tāpēc būtu loģiskāk, ja bāzes stacija būtu pieskrūvēta pie RTU jumta ;)

bombelats

Kā zināms, tad zem antenas uztveršana sliktāka. Foršāk tak, ka saulessargu tur kāds cits – i rokas brīvas, i netraucē tik ļoti. ;)

Andrejs Pavārs

RTU vispār ir tāds miskastes ūķis ka bail paliek, štancē diplomus un tirliņi no tās alas lien laukā kā no akmens laikmeta. Ja tehniskos cilvēkus salīdzina ar LLU tad diena pret nakti. Atceros kā ETF TF teica ka šie par EURO naudām laboratoriju uzbūvējuši, bet mūs pat apskatīties neielaida, jo redz pārdevuši laboratorijas izmantošanas laikus privātajiem un studentiem nav laika tikt iekšā :D

Janka

Pieskrūvēt pie ieejas, durvīm, lai visi redz!

Skābene

savulaik bija HD Ready ziedi laiki, nu ir pienākuši 5G ready ziedu laiki! :)

pirx73

Parasts PR gājiens. Analoģiski bija ar 4G un 3G. Uzlika vienu bāzes staciju un testēja.

Lapsinieks

PR gājiens ir to paziņot. Darbības ar aparatūru, mērīšanas, testēšanas, arī kopdarbs pie standartu izstrādes notiek paralēli lielā apjomā. Protams, ka no malas tas izskatās pēc lielāka bleķa, kā tas ir īstenībā. Tas 20tais gads pienāks ātrāk kā mums liekas.

pirx73

Ir normāli uzlikt vienu BS un testēt pilotam tās darbību, pakalpojumus noslīpēt utt. Plaši instalācijas izvērš, kad ir sasniegts vēlamais rezultāts ar pilotu.

Andrejs Pavārs

Viena antena uzrādīs pasaku bērniem, un kas notiks kad to būs uz visu Rīgu jau desmitos, ja ne simtos, katram operātoram savs radio tīkls, frekvenču pārklāšanās, kropļojumi, interferences utt. parādīsies tāda skaudrā patiesība :(
Un jā varbūt visiem liktos jocīgi, bet reāli būtu jādara kā notiek ar tirgus liberalizēšanu viens drīkst izlikt antenas un pārējie ņem pakalpojumu un tad es ticu ka ātrumus tīklā varēs nodrošināt kā pasakās! Tik kā nodrošināt visiem izdevīgus noteikumus? :D

as

Interesanti, ja standarta nav, tad kāda 5G stacija tā var būt?

Kristaps Skutelis

Standarts kā tāds jau gandrīz ir, bet nav vēl finalizēts. Nokia uzskata, ka tur vairs nevar būt būtiskas izmaiņas un saražojuši gan testa aparatūru, gan programmatūru, ko jau var sākt testēt.

Lapsinieks

ahaa. a huawejs? tad tāpēc visi jaunie modeļi jau bites lapā gozējas – LMT šoreiz liek uz Nokiju…

Kristaps Skutelis

Es runāju par tīklu aparatūru nevis gala lietotāju produktiem.

Lapsinieks

jā, protams. Bet kaut kāds musturs iezīmējas… Pac kopā ar Biti brauci pie Huaweja. Huawejam arī ir 5G izstrādes, tam pašam LMT 4G visa Latvija nosēta ar Huaweja aparatūru. Un tagad LMT darbojas ar Nokia, kamēr jaunie telefoni pirmie pie Bites. Musturs nepārprotams, imho.

Kristaps Skutelis

Katrs operators dažādu apsvērumu vadīts izlemj ar kuru dzelžu/softa ražotāju sadarboties. Es neesmu tik ļoti informēts par to kurš operators izmanto kuru aparatūras/softa ražotāju, bet cik saprotu, tad Bite jau gadiem sadarbojas ar Huawei, bet LMT ar Nokia. Iespējams, daļā gadījumā tehnoloģijas un dzelži tiek miksēti. Telefoni ir atsevišķs stāsts un tam parasti nav tiešas saistības ar tīklu lietām. Tāpēc īsti nesaprotu par kādiem musturiem te runā.

Lapsinieks

es redzu, ka nesaproti.

Kristaps Skutelis

Paga, es aizskriešu pēc popkorna un jau pēc brīža būšu pilnībā gatavs uzklausīt Tavu konspirāciju teoriju par šo tēmu :)

Lapsinieks

nu cilpo!

Kristaps Skutelis

Kur stāsts?

Lapsinieks

nē, Draugs. Stāsts ir tikai Tavā galvā. Hologramma. Man nav nekādu sazvērestības teoriju – pliki fakti. Bite aparatūras jomā sadarbojas ar Huawei un sakritības pēc jau priekšpasūtījumus var veikt jaunajiem modeļiem, turklāt ar dāvanām. Agrāk tā bija LMT, kurš ar Huawei strādāja 4G ieviešanā.

Vārds

Huawejam tā tehnika nav baigi uzticama – mirst, pat nesasniedzot gadu, tāpēc cer uz 3310 Nokiju.

Lapsinieks

kādas blēņas… nekas nemirst