Uz viedtālruņu kamerām attiecas tie paši fizikas likumi, kas var pabojāt dzīvi arī kompakto kameru, APS-C (t.s. kropmatricu) un pilna kadra matricu fotoaparātiem. Digitālu attēlu pamatā veido trīs raksturlielumi – gaismjūtīgā matrica, objektīvs un programmatūra. Objektīvi mūsdienās bieži ir maināmi, programmatūra ir atjaunināma, bet gaismjūtīgā matrica ir tikai viena un to nomainīt nav iespējams.

Kādreiz digitālās fotoēras sākumā ražotāji dzinās pēc megapikseļu skaita. Šobrīd pircēji ir izglītotāki, tāpēc vismaz viedtālruņos gaismjūtīgā matrica ir apstājusies pie 13 līdz 20 megapikseļiem, bet reti kuram modelim tiek minēts gaismjūtīgās matricas fiziskais izmērs. Jo lielāks matricas izmērs, jo teorētiski mazāka attēla graudainība un labāks attēls sliktos gaismas apstākļos. Tieši tāpēc šoreiz papētīsim teorētiskās viedtālruņu kameru nianses, tās pretstatīsim fotoaparātiem.

Atļaušos piebilst, ka dažviet matricu izmēri milimetros var nedaudz “staigāt” dažādiem ražotājiem un modeļiem, tāpēc izmērus drīzāk uzskatīt par vidējo aritmētisko vai kaut ko uz to pusi.

1/3.2″ līdz 1/3″

1/3.2″ matricas izmērs ir 4.54 x 3.42 mm, 1/3″ – 4.89 x 3.67 mm. Šādas matricas sastopamas attiecīgi iPhone 4S un iPhone 5S. Faktiski šīs ir mazākās matricas, par kurām vispār var būt jebkāda kvalitātes diskusija. Apple saviem viedtālruņiem uz nelielajām matricām viltīgi uzlikuši tikai 8 megapikseļus, kamēr, piemēram, Samsung Galaxy S4 uz 1/3.06″ matricas uzmocīti 13 megapikseļi.

iphone-4S-16GB-White
iPhone 4S

 

1/2.3″

1/2.3″ atbilst 6.17 x 4.55 mm un šāda tipa matricas sastopamas Sony Xperia Z2 (20.7 megapikseļi) un Galaxy S4 Zoom (16 megapikseļi) viedtālruņos. Tiesa, Galaxy S4 Zoom vājā vieta bija objektīvs, bet Xperia Z2 uz 1/2.3″ matricas vēlējās uzspiest ievērojamu pikseļu skaitu. Šāda izmēra sensoru var sastapt arī daudzās kompakta izmēra fotokamerās. 1/2.3″ noteikti ir ejošākais un biežāk sastopamais matricas izmērs augsto plauktu viedtālruņos.

xperia-z2-hero-white
Sony Xperia Z2

 

1/1.5″ un 1/1.2″

Viedtālruņu ērā ir tikai divi telefoni, kas savu vietu zem saules izcīnījuši ar nopietna izmēra matricām. Nokia Lumia 1020 ir aprīkots ar 1/1.5″ (8.8 x 6.6 mm) matricu un Nokia 808 PureView – ar viedtālrunim milzonīgu 1/1.2″ (10.6 x 8 mm) matricu. Nokia 808 PureView rokās savu mūžu neesmu turējis, bet mobilās fotogrāfijas entuziasti to nebeidz slavināt. Par Nokia Lumia 1020 man gan ir viedoklis, ka labu un lielisku matricu pamaitā pārāk platais objektīva skata leņķis.

Nokia-808
Nokia 808 PureView

 

Augstvērtīgas kompaktkameras

Iepriekšminēti Nokia telefoni nedaudz pajauca kārtību, jo to matricu izmēri ir pārsnieguši dažas labas kompaktas fotokameras matricu izmērus.

Šeit var minēt tādus slavenus modeļus kā Canon PowerShot S120 (1/1.7″, 7.6 x 5.7 mm), Canon PowerShot G7 X un Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (1″, 12.8 x 9.6 mm), kā arī kompaktas kameras korpusā iemānīto 4/3 matricu (17.8 x 10 mm) nesošo Panasonic Lumix DMC-LX100. Ar 4/3 matricām vēsturiski niekojas Olympus, kura fotoaparātus var uzskatīt par Sony NEX un Alpha bezspoguļu konkurentiem tikai ar mazāku matricu.

panasonic_lumix_dmc_lx100
Panasonic Lumix DMC-LX100

 

APS-C jeb “kropmatricas”

APS-C uzskatāms par teju minimālo matricas izmēru kaut cik jēdzīgos fotoaparātos. Tiesa, zem APS-C izmēra palien Canon ar 22.2 x 14.8 mm sensoru (1.6x kropfaktors), Sony, Nikon un Samsung ar 23.6 x 15.7 mm (1.5x kropfaktors) un tāds nedaudz eksotisks ražotājs kā Sigma ar 24 x 16 mm. Jebkurš foto entuziasts, visticamāk, izmantos fotoaparātu ar APS-C izmēra matricu, jo tie ir lētākie pieejamie varianti ar nomaināmiem objektīviem.

APS-C redzamākie mūsdienu pārstāvji ir Canon lētās spoguļkameras, kas nes četru, trīs un divu ciparu nosaukumus (Canon EOS 1200D, EOS 750D, EOS 70D u.c.). Ļoti izplatītas ir Sony NEX un Alpha bezspoguļu kameras ar maināmiem objektīviem.

Te atļaušos pieminēt Canon izmantoto APS-H standartu, kura matricas izmērs ir 28.7 x 19 mm ar 1.3x korpfaktoru. APS-H bija sastopams, piemēram, Canon EOS 1D un attiecīgi arī šī paša modeļa atjauninājumos Mark I līdz Mark IV. Tiesa, šādas APS-H standarta kameras paspējušas sasniegt ievērojamu 6 un vairāk gadu vecumu, APS-H laikam ir miris.

sony-a6000-flash-up
Sony Alpha a6000

 

Pilna kadra matrica

Te nonākam līdz standartam, ko visi ir dzirdējuši, bet ne visi zina ko tas nozīmē. Ierasts, ka kompakto kameru objektīvu raksturlielumus pretstata pilna kadra matricai un attiecīgi arī analogās fotogrāfijas 35 mm filmiņai. Full frame jeb pilna kadra matricas izmērs atbilst 35 mm filmiņas kadram. Pilna kadra matricas izmērs ir 36 x 24 mm.

Pilna kadra matricas fototehnika ir padārga. Viens no interesantākajiem pilna kadra matricas pārstāvjiem ir Sony RX1 kompaktkamera, kā arī Sony Alpha 7 II fotoaparāts bez spoguļu sistēmas, bet ar maināmiem objektīviem. Pilna kadra matricu fotoaparātus ražo Canon, Nikon, Sony, Leica, Pentax.

sony-alpha-7-ii
Sony Alpha 7 II

 

Protams, ar pilna kadra matricu nekas nebeidzas – ir arī t.s. medium formāts (aptuveni 44.2 x 33.1 līdz 50.7 x 39 mm), kur zināmākie ražotāji būs Mamiya, Hasselblad un relatīvi lētais Pentax 645D modelis.

Pentax 645D
Pentax 645D

 

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
21 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Andris

Pentax nav neviena full frame matricas, ir tikai APS-C un Medium Format….

Artis Abols

Jā, mana kļūda – rakstīju no galvas. Pentax kādreiz bija FF prototips, kas tā arī nenonāca ražošanā, kā arī bija baumas par šobrīd izstrādē esošu Pentax FF.

Nākas atzīmēt, ka neticami uzmanīgi un zinoši lasītāji!

Andris

Šogad ir gaidām FF modelis, jo patlaban jau ir pārdošanā pieejami objektīvi. Vismaz tik daudz uzraku pašā Pentax mājas lapā caur Japāņu saitu.

x

>Faktiski šīs ir mazākās matricas, par kurām vispār var būt jebkāda kvalitātes diskusija.

gribētos šo attiecināt uz 1″ izmēru, bet de facto šodien tā ir APS-C matrica. Tas, ja runājam par fotografēšanu. Protams, cenas veikalā vai parketa rakstu piefiksēt var ar telefonu jo tas ir parasti ir līdzi, nekādu dižo kvalitāti tur nevajag, nu tāds blociņa paveids – kāpēc ne.

Bet nespēju uztvert to vājprātu, ar ko nodarbojas cilvēki, ar nopietnām sejām apspriežot 8 vs 13 mpix telefonā….ja nav kazai pienai, tad nav un nevajag apsvērt domu slaukt āzi – nu nebūs labāk, nebūs.

Artis Abols

1″ nevar iemānīt telefonā, jo tur, visticamāk, ir problēmas ar objektīvu izmēriem. Tāpēc arī runāt par 1″ matricām telefonā ir pāragri. Minētie Nokia modeļi tuvojas 1″, bet kādi tur ir izmēri, biezumi… Lumia 1020 laikam izlīdzas ar kreizī platleņķi, kas arī nav ļoti patīkams lietošanā. Ja atmiņa neviļ, tad tas ir (ar sastaipītām malām, ne īpaši lineārs) 26 mm (35 mm standartā). Tur jau uz zivsaci velk.

x

26mm jau nu nevajadzētu saukt par zivaci, tas ir parasts platleņķis (tādi tie skaitās no 35mm līdz 21mm, kur jau sākas super wide). Zivsacs nav saistīta tikai ar leņķi, tā ir objektīva uzbūve – piem. var būt 16 vai 17mm rektilineārais objektīvs kas dod taisnas taisnes un tāda paša fokālā attāluma fishajs, kas taisnes attēlo izteikti izliektas. Protams, platleņķim ir zināma specifika un tas jāņem vērā, izvēloties sižetus un kadrējumu, bet katram rīkam – savs pielietojums. Labi, ka ir izvēle.

Artis Abols

Doma bija, ka Lumia 1020 attēla ģeometrija jau pavelk uz zivsaci. To gribēju siet kopā ar lielo matricu un, manuprāt, 26 mm iekš telefona ir jau ļoti plats leņķis.

x

28mm telefonā ir parasta lieta, līdz ar to 26mm nu nekādi nevelk uz kautko neparastu. Protams, starpība ir, bet ne tik liela, lai tas būtu kautkas milzīgs. Ne velti fotomīļi pēc 28mm objektīva lietošanas (ja platais gals patīk) kā nākamo pērk 21mm vai uzreiz 16 vai 17, vai pat vēl platāku, neapstājoties pie 24mm. Daudz lielāka atšķirība ir starp 35mm (piem. Lumia 435) un 28mm (Lumia 532), nekā starp 28 un 26. Ā, laikam saprotu domu. Cilvēki, kas bildē sevi un citus tu maza attāluma dabū platleņķa izdaiļotās sejas ar lielajiem deguniem un Putina acīm, skaidrs ka tas var būt… Read more »

Skats

Tie visi ir aizspriedumi. :)
Piemēram, ar savu Nokia N8 varu uzņemt gana labas bildes.
Izmantoju ceļojumos gan ainavu, gan objektu fotogrāfēšanai un normāls rezultāts.
Interesantākās izprintēju klasiska formāta bildēs un neredzu kur piesieties.

x

brīnišķigas kategorijas – gana labas, klasiska formāta :)

tas taču ir lieliski, ka nav kur piesieties, tātad aparāts joprojām ir derīgs lietošanai. Sliktas ir galējības – kad vienam ir labi ar web-formāta izšķirtspēju kāzu bildēm vai kad kaķa bildēšanai pērk prof. spoguleni un ilgi maina objektīvus, kas katrs būtu nodarbināms atbildīgā maizes darbā.

LOOK

Lielākais sensors patreiz ir Canon 202x205mm (120 Mpx).

Artis Abols

Diemžēl to nevar iegādāties. Vai tik tas kaut kur orbītā nelidinājās un nefotografēja bīstamos meteorītus…?

Andris

160Mpix Camera, reāla un iespējams nopirkt, tikai ne kurš katrs var atļauties http://www.roundshot.com/xml_1/internet/en/intro.cfm

Falks

Labs raksts, ātri uzzināju par lietu, kurā iepriekš nebiju iedziļinājies. Paldies par neizplūšanu, ar prieku gaidīšu vēl šāda formāta info.

Ksspars Lccis

Viens parametrs, kuru būtu vērts pieminēt ir pikseļa fiziskais izmērs. Jo varāk sensorā megapiuksēļi, jo tie mazāki = saņem mazāk gaisma = jāpastiprina signāls = lielāks “troksnis”.
Ir, ir telefonā iebāzts arī 1 collas sensors – tas ir panasoņiks ar leicas optiku. Biezs gan, bet bilžu kvalitāte ir apbrīnojami augsta.

x

izmērs ta izmērs (protams, pārmērības nekur nav labas), bet ne jau velti mazpikseļu sensoros izmanto vairāku blakus esošu pikseļu datus, lai piekoriģētu rezultējošo informāciju.

Ksspars Lccis

nu ja’, bet pa lielam tā jau ir ķīmija un rezultāts ar ir diskutable

Uldis M.

par Sensora pikseļu izmēriem tēma tiešām diskutabla… Lielāki pikseļi sensorā protams ir labāk – tie precīzāk pilda savu funkciju – kā rezultātā bildei labākas krāsas un pati bilde dzīvāka… bet atkal otra problēma – ja gribi lielus pikseļus vajag lielu matricu vai arī nesanāks pietiekoši daudz megapikseļu… redz HTC jau mēģināja savos telefonos iebāzt 2µm izmēra pikseļus, taču tos izgāza mazais kameras kopējais pikseļu skaits. Attēla “troksnis” ir vēl diskutablāks jautājums – mūsdienu attēla sensori pamatīgi attīstās – tiem uzlabojas gaismas jūtība – šobrīd pat mazais mobilā telefona sensors spēj piedāvāt skatāmu bildi pie ISO3200, kamēr 10 gadus atpakaļ pat… Read more »

Ksspars Lccis

Uldi, Tu riktīgi esi ielicies uz atbildi :)

Uldis M.

Jā sanāca kā sanāca… :D
Kad sāku rakstīt doma bija skaidrāka un īsāka, bet kaut kā sanāca izplūst tekstā :)

vēer

Kaut kā Nikon atstājāt ārpus laivas pie APS-C :)?