Web Analytics
More
  Reklāma

  RTU zinātnieki uzstāda jaunu datu pārraides rekordu un gūst pasaules mikročipu industrijas atzinību

  Jaunākie raksti

  Līdz ar mākslīgā intelekta risinājumu attīstību būtiski pieaug pieprasījums pēc ātras un energoefektīvas datu pārraides. Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes (RTU DITEF) zinātnieki sekmīgi testē jaunu modulatoru optiskajiem starpsavienojumiem datu centros un uzstāda datu pārraides rekordu.

  Mākslīgā intelekta attīstība lielā mērā ir atkarīga no inovatīviem un energoefektīviem datu pārraides risinājumiem, piemēram, silīcija fotonikas mikročipiem, kas nodrošina ātrāku liela apjoma datu pārraidi un apstrādi ar mazākiem zudumiem un enerģijas patēriņu. RTU DITEF Fotonikas, elektronikas un elektronisko sakaru institūta zinātnieku veikums silīcija fotonikas čipu attīstībā, tostarp dizaina izstrādē un testēšanā, arvien vairāk piesaista pasaules zinātnes un uzņēmējdarbības vides interesi.

  Reklāma

  Sadarbojoties ar ASV uzņēmumu «OpenLight Photonics» un Vācijas uzņēmumu «Keysight Technologies Deutschland GmbH» institūta zinātnieki eksperimentos testēja jauna veida elektroabsorbcijas optisko modulatoru uz silīcijas fotonikas čipa, sasniedzot datu pārraides ātrumu vairāk nekā 380 Gbit/s. Pasaulē lielākajā optisko tīklu un sakaru konferencē un izstādē Amerikā «Optical Fiber Technology (OFC)» RTU zinātnieku veikums tika augstu novērtēts un atzīts par pasaules rekordu. Viņi piedalījās konferences prestižākajā sekcijā, kurā tiek pieņemti zinātniskie raksti, kuros sasniegti pasaules rekordi. Jau pērn RTU zinātnieki pārspēja vairākus pasaules rekordus datu centru starpsavienojumu tehnoloģijās, izmantojot silīcija fotonikas čipus. «Rekordus uzstāda dažādās kategorijās. Pērn sasniedzām rekordus sistēmu, bet šogad iekārtu kategorijā,» norāda RTU DITEF tenūrprofesors Oskars Ozoliņš

  Optiskā modulatora dizainu izstrādāja «OpenLight Photonics», bet izgatavoja Izraēlas kompānija «Tower Semiconductor». Sadarbība ar «OpenLight Photonics» aizsākās pērn, kad, novērtējot RTU DITEF pētnieku zinātniskās publikācijas, viņi uzmeklēja O. Ozoliņu. Modulatoru RTU pētnieki testēja ASV uzņēmuma «Keysight Technologies» laboratorijā Vācijā, ar ko arī izveidojusies cieša sadarbība, tajā stažējas RTU doktoranti. Testus veica pētnieku grupa – pētnieks Armands Ostrovskis, asociētais profesors Toms Salgals, pētnieks Kristaps Rubuls, zinātniskais asistents Arvīds Sedulis, profesors Sandis Spolītis, profesors Vjačeslavs Bobrovs un tenūrprofesori Xiaodan Pang un O. Ozoliņš.

  «Testus mēs veicam Vācijā, jo Latvijā šobrīd nav pietiekamas infrastruktūras, taču mums ir pasaules līmeņa kompetences mikročipu testēšanā, ko apliecina gan starptautisku uzņēmumu interese sadarboties, gan sekmīgie testi,» norāda O. Ozoliņš. ES Mikročipu akts paredz, ka katrā dalībvalstī nepieciešams izveidot pusvadītāju kompetenču centru, tā sekmējot ES suverenitāti un lielā mērā pašapgādi pusvadītāju tirgū. RTU stratēģiskais mērķis ir ne tikai nodibināt pusvadītāju kompetenču centru, bet RTU paspārnē izveidot arī mikroshēmu dizaina un testēšanas laboratoriju, kas apkalpotu mikroshēmu ražotājus.

  A. Ostrovskis ir saņēmis arī pirmo industrijas nozīmīgāko uzņēmumu organizācijas «Mobile Optical Pluggables Alliance» balvu par zinātnisko publikāciju, kurā atspoguļoti testu rezultāti.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  2 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ksjd
  13.05.2024 18:47

  4 rindkopa, izskats, iekšas citu, testēja.

  Profs
  13.05.2024 19:14

  malači – arī openlightphotonics labi izsakās par sadarbību: https://openlightphotonics.com/newsroom/modulation-beyond-200g-for-ai-ml-and-ethernet-applications

  Reklāma