Web Analytics
More
  Reklāma

  Tet izveido pirmo kvantu tīkla savienojumu

  Jaunākie raksti

  Tehnoloģiju un inovāciju uzņēmums Tet pēc vairāku mēnešu darba ir izveidojis pirmo datu pārraides kanālu, kas balstīts kvantu šifrēšanas tehnoloģijās. Šāds informācijas pārraides paņēmiens tiek uzskatīts par drošāko pasaulē, jo kvantu atslēgas, kuras tiek izmantotas, lietojot kvantu mehānikā balstītu informācijas pārraidi, nav iespējams nemanāmi noklausīties, nozagt vai kā citādi tām kaitēt. Nākotnē jaunais kvantu atslēgu tīkls palīdzēs aizsargāt īpaši svarīgus un aizsargājamus datus, integrējot uz kvantiem balstītas sakaru infrastruktūras sistēmas. Tādējādi nostiprinot valsts iestāžu, datu centru, finanšu un veselības nozares iestāžu, kā arī energotīklu kiberaizsardzību.

  Tet galvenais izpilddirektors Uldis Tatarčuks norāda: “Mūsu komandas sasniegtais kvantu tīkla izveidē, tostarp kvantu šifrēšanā, ir vēsturisks brīdis Latvijas kiberdrošības attīstībā. Tas ir būtisks un inovatīvs sasniegums, kas jau pavisam tuvā nākotnē palīdzēs stiprināt informācijas pārraides drošību gan uzņēmumu, gan valsts mērogā. Esam ceļā uz drošas kvantu atslēgu pārraides ieviešanu Latvijā, īpaši tagad, kad nacionālās drošības stiprināšana ir kritiski svarīga.”

  Tet projektu īsteno kopā ar vairākiem partneriem Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētā projekta “European Quantum Communications Initiative”, kurā Eiropas Komisija sadarbojas ar visām 27 ES dalībvalstīm un Eiropas Kosmosa aģentūru, lai izstrādātu un izbūvētu kvantu komunikācijas tīklu, izmantojot optisko šķiedru sakaru tīklus, kā arī attīstītu šo tehnoloģiju kosmosā un satelītu tīklā.

  ES projekta ietvaros Latvijā tiek veidots Latvijas kvantu tīkls (LATQN), kura mērķis ir uzbūvēt nacionālās kvantu komunikācijas demo jeb bāzes tīklu, kā arī izstrādāt un testēt kvantu komunikācijas tehnoloģijas dažādās nozarēs, kurām droša informācijas pārraide ir īpaši būtiska. Nākamie  projekta soļi paredz inovatīvā risinājuma ieviešanu, lietošanas scenāriju un pakalpojumu izstrādi veselības un finanšu nozaru uzņēmumos, ko Tet plāno testēt un ieviest līdz 2025. gadam.

  Par pilotprojekta dalībniekiem tiks izraudzīti uzņēmumi, kas saistīti ar finanšu un veselības pakalpojumu sniegšanu. “Šo divu nozaru sektori ir īpaši jutīgi pret datu drošības riskiem, tāpēc to iesaistīšana testēšanas posmā ir ļoti svarīga. Iegūtā pieredze un rezultāti ļaus novērtēt sistēmas efektivitāti un pielietojamību reālā darba vidē, kā arī sniegs vērtīgu atgriezenisko saiti, kas palīdzēs pakalpojumu pilnveidot un nostiprināt,” stāsta Uldis Tatarčuks.

  Strādājot pie kvantu tīkla ieviešanas, Tet plāno veidot katrai nozarei un uzņēmumam atbilstošu piedāvājumu, līdzīgi kā tas šobrīd ir ar datu centriem un mākoņpakalpojumiem, kā arī pakalpojumu mērogot un sadarboties ar ārvalstu partneriem pakalpojumu nodrošināšanā. “Mūsu mērķis ir pilnveidot šo tehnoloģiju, lai nodrošinātu tās plašu pieejamību un ieviešanu dažādās nozarēs gan Latvijā, gan citur pasaulē,” uzsver Uldis Tatarčuks.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  3 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tony
  03.04.2024 10:33

  Lasu par kvantu tīkliem bet īsti nevaru saprast kā tas īsti strādā. vai kāds var padalīties ar resursiem priekš tādiem “noobiem” kā es?

  JRage
  03.04.2024 10:40
  Reply to  Tony

  Vienkāršāko 4 min. skaidrojumu kvantu datu pārraidei/šifrēšanai skat. Youtube – How does quantum cryptography work. Smalkāk var pameklēt wikipēdijā un IBM datu krātuvē. Ir jāizprot daži kvantu mehānikas principi, tad nav problēmu saprast datu pārraidi un šifrēšanu.

  Rambo5
  04.04.2024 12:08

  Tet mani sarūgtina. 10 gadus atpakaļ man bija internets līdz 1Gbit, realitātē ap 500-600Mbit. Ir pagājuši veseli desmit gadi un viņi joprojām piedāvā tieši to pašu. Varētu jau teikt ka vidusmēra lietotājam vairāk nevajag, bet vidusmēra iedzīvotājam arī Nike krosenes nevajag, var staigāt gumijas zābakos. Kādreiz Latvija neta ātrumos skrēja laikam pa priekšu, bija slavena ar saviem ātrumiem, tagad piedāvā neko. 5G visi mārketinga troļļi slavē uz katra stūra, bet max ko speedtesti izspiež ir 150Mbit. Blad ASV 5G uzrāda 3Gbit. Tad jau varēja palikt uz 3G un netērēt naudu sūda torņiem kuri izspiež tieši tik pat, cik mans suns mežā. Ko vēl Tet ir ievērojamu paveicis!? Ak jā, atvēris interneta veikalu, kurā tirgo rūterus ar caurlaidību līdz pat 6Gbit/s, ko neviens nespēj nodrošināt pat ja tu ļoti daudz par to maksāsi.

  Last edited 17 days ago by Rambo5
  Reklāma