Web Analytics
More
  Reklāma

  Kā es pirku Framework Laptop 13 un pirmie iespaidi par šo datoru

  Jaunākie raksti

  Man patiešām patīk tas, ka Kursora lasītāji mums neļauj atslābt. Te aizrāda par kļūdām rakstos, kuras mēs iespēju robežās cenšamies salabot, te norāda uz interesantiem gadžetiem, kurus vajadzētu izpētīt. Tā notika arī šoreiz, kad mūsu Discord serverī pagājušā gada nogalē izvērtās diskusija par portatīvajiem datoriem un mūsu virzienā saņēmu aizrādījumus, ka mēs nezinām tādu datoru ražotāju kā Framework. Tu zini? Domāju, ka 98.65% mūsu lasītāju arī nezina par šādu zīmolu. Bet tā kā viņi dara labu darbu, man šķita svarīgi ne tikai pašam papētīt, kas tas ir par uzņēmumu, bet pat spert soli uz priekšu un iegādāties viņu datoru, lai pamēģinātu to palietot ikdienā un par saviem iespaidiem pastāstītu arī jums, dārgie lasītāji.

  Framework Computer ir amerikāņu datoru ražotājs, kas tika dibināts pirms nieka četriem gadiem. Uzņēmumu dibināja un joprojām vada Niravs Patels (Nirav Patel), kas savulaik bija virtuālās realitātes briļļu Oculus galvenais dzelžu džeks (Head of Hardware). Tātad, varam pieņemt, ka Niravs kaut ko saprot no gadžetu ražošanas. Uzņēmums sāka darbību ar 9 miljonu dolāru finansējumu un laika gaitā spēja piesaistīt vēl 18 miljonus dolāru no riska kapitālistiem un 225 000 dolārus no slavenā jūtūbera Lainusa Sebastiana (Linus Sebastian). Tātad, kaut kāda nauda viņiem ir.

  Reklāma

  Framework izstrādā un ražo modulārus datorus, kurus ikviens interesents var ne tikai pielāgot pēc savas patikas, bet arī nopirkt rezerves detaļas un saņemt pamācības, lai veiktu remontdarbus pašu spēkiem. Pieņemu, ka tas šobrīd ir saprotams un, visdrīzāk, patiesi interesē vien mazam nūģu pulciņam tomēr, manuprāt, Framework produktu galvenā ideja stāv krietni virs konkrētajiem produktiem. Mēs tiešām ar katru gadu zaudējam noteikšanu pār tām ierīcēm, ko ikdienā lietojam un bez kurām vairs nevaram iedomāties savu dzīvi. Tieši tāpēc uzskatu par mūsu kā tehnoloģiju bloga pienākumu informēt par Framework centieniem atgādināt, kādiem būtu jābūt lietotājiem patiesi noderīgiem portatīvajiem datoriem. Jo kāpēc gan ik pēc dažiem gadiem pirkt datoru par daudziem simtiem eiro, ja vienu un to pašu ierīci ar lētiem un pieejamiem uzlabojumiem mēs varētu lietot 10 un vairāk gadus? Nu, tas ir tāds naivs un utopisks skatījums uz pasauli.

  Kādu tieši Framework datoru es izvēlējos?

  Šobrīd Framework piedāvā iegādāties trīs dažādus datorus: Framework Laptop 13, Framework Laptop 16 un Framework Laptop Chromebook Edition. Tā kā hrombuku es īsti nemeklēju, tad apskatīju abas pārējās opcijas. Visjaudīgākais un niknākais, protams, ir lielais Laptop 16. To varam nokomplektēt ar dažādiem AMD procesoriem, veseliem sešiem paplašinājumu (arī portu) moduļiem, pielāgot tastatūru (piemēram, pievienot ciparu bloku) un pat pieslēgt papildus “ārējo” videokarti. Tomēr šāds dators maksā tuvu vai pat pāri 2000 eiro un šobrīd ir tikai pasūtāms. Plus, ko es iesākšu ar tik izmēros lielo un smagu ierīci? Es tomēr meklēju datoru, ko var paķert līdzi tuvākos un tālākos braucienos. Tātad, izvēle ir skaidra – Laptop 13.

  Framework Laptop 13 var aprīkot ar Intel 11tās, 12tās vai 13tās paaudzes vai AMD Ryzen 5 7640U, AMD Ryzen 7 7840U procesoriem. Labā ziņa ir tāda, ka nopērkot šo datoru, varam tam laika gaitā mainīt sistēmplati ar procesoru. Piemēram, iznāk jaunāks AMD vai Intel procesors un varam pilnībā nomainīt platformu paturot veco korpusu un pārējās komponentes. Bet atpakaļ pie mana datora. Tā kā esmu zaudējis ticību Intel procesoriem portatīvajos datoros (pārlieku karst un bremzē), izvēlējos AMD Ryzen 5 7640U, jo nebiju gatavs piemaksā 390 eiro par Ryzen 7 7840U. Manuprāt, cenas starpība neatsver ieguvumu. Vienīgais būtiskais jaudīgākās datora versijas ieguvums varētu būt lielāka 61Wh baterija, jo manis izvēlētajam datoram ir mazāka – 55Wh baterija. Lai arī Framework sola, ka baterija ir viegli nomaināma, viņu jauno un lietoto detaļu veikalā neatradu lielo bateriju. Varbūt ar laiku nomainīšu, ja tas vēl būs aktuāli.

  Šo datoru var iegādāties “Pre-built” versijā, kad visas komponentes ir saliktas kopā un vari datoru uzreiz lietot vai arī “DIY Edition” versijā, kad daļu komponenšu būs jāiesprauž vai jāpieskrūvē pašam. Es, protams, izvēlējos otro variantu.

  No papildus konfigurācijas iespējām, mēs varam izvēlēties operatīvo atmiņu, pamatatmiņu, rāmīša ap displeju krāsu, tastatūras izklājumu un barošanas bloku. Tā kā man mājās pie rokas nebija aktuālas DDR5-5600 operatīvās atmiņas un lokāli pērkot neietaupītu daudz naudas, izvēlējos no Framework nopirkt 16GB (2 x 8GB) atmiņu. M.2 2280 izmēra SSD man bija pašam un to nepasūtīju un nepasūtīju arī barošanas bloku, jo testa pēc piemājas datorlietu veikalā nopirku šādu Green Cell 65W GaN lādētāju.

  Viena no unikālajām šī datora niansēm ir paplašinājuma kartes. Laptop 13 mēs varam pēc saviem ieskatiem iespraust četras šādas kartes un iegūt tādu portu/atmiņas konfigurāciju kā vien mums sagribas. Lielajam Laptop 16 varam iespraust sešas šādas kartes. Vairums šo paplašinājuma karšu maksā 10 vai 20 eiro, bet Ethernet karte ir dārgāka – 45 eiro. Ja gribēsim šādi piespraust papildus atmiņu, tad par 250GB samaksāsim 50 eiro, bet par 1TB – 140 eiro. Es izvēlējos divus USB-C portus, vienu USB-A portu, vienu HDMI portu un papildus nopirku vēl arī microSD kartes lasītāju, jo man regulāri tas noderēs, lai pārnestu no pults mūsu podkāsta ierakstus. Kā izrādās, ir mazliet nianses, kā tās paplašinājuma kartes būtu jāsasprauž datorā. Pieņemu, ka tas ir saistīts ar procesora datu kanālu izvadiem.

  Kopā dators ar visiem pričendāļiem man izmaksāja 1139 eiro. Manuprāt, tas nav ne maz, ne daudz.

  Dators pie manis ceļoja caur Vāciju

  Tā kā Framework ir jauns uzņēmums, viņi vēl nav paspējuši sakārtot piegādes jautājumus visā pasaulē un šobrīd oficiāli šo datoru uz Latviju pasūtīt nevaram (saraksts ar valstīm uz kurām datorus sūta). Bet vai tad nu neesam dzirdējuši par “pārsūtīšanas uzņēmumiem”, kas var nākt talkā? Tvitterī noskaidroju, ka eksistē vesels lērums šādu uzņēmumu, kas par mazu un godīgu samaksu man varēs sūtījumu pārsūtīt no Vācijas uz Latviju. Domāts darīts!

  • Pagājušā gada 30. decembrī pasūtīju datoru. Uzreiz saņēmu vēl vienu epastu, kurā tiku informēts, ka mans maksājums tiek aizturēts līdz manuālai tā izskatīšanai.
  • 2. janvārī ar mani sazinājās uzņēmuma pārstāvis, lai painformētu, ka viņi neuzņemas atbildību par to, kas notiks ar sūtījumu pēc tam, kad to saņems manis norādītais pārsūtīšanas uzņēmums. Atbildēju, ka man tas der un pasūtījums tika nodots izpildei.
  • 4. janvārī mans pasūtījums tika izsūtīts no Taivānas uz Vāciju. Saņēmu arī sūtījuma izsekošanas saiti ar ļoti detalizētu informāciju par to, kur atrodas mans sūtījums.
  • 8. janvārī sūtījums tika piegādāts Deshop noliktavā. Ar šiem brekšiem gan bija diezgan liels bardaks. Vairākas dienas Deshop mājaslapā nerādījās informācija par to, ka viņi ir saņēmuši manu sūtījumu un tad pēc vairākām dienām saņēmu SMS, ka mans sūtījums jau uzsāk ceļu uz Rīgu. Mājaslapā par to nekādas informācijas nebija.
  • 16. janvārī no Deshop saņēmu ziņu, ka sūtījums ir Rīgā un pieteicu DPD piegādi uz man ērtāko pakomātu.
  • 17. janvārī DPD sūtījumu ievietoja pakomātā un es beidzot saņēmu savu ilgi gaidīto datoru.

  Paga, bet kas ar operētājsistēmu?

  Framework Laptop 13 mēs varam izmantot ar Windows 11 un izvēloties “Pre-built” versiju, dators jau pie mums atceļos ar uzstādītu un darbam gatavu Windows 11 operētājsistēmu. Tomēr tas nav ceļš, ko es šoreiz vēlos iet.

  Jau pirms vairākiem gadiem biju iedomājies, ka vajadzētu pamēģināt ikdienā palietot kādu Linux distributīvu. Manuprāt, populārie varianti kā Ubuntu, Manjaro vai Mint Linux ir gana stabili un lietojami teju ikvienam. Framework datori tīri labi var darbināt arī Linux un atbalstīto distributīvu sarakstā redzēsim daudzus populārus variantus. Tā kā Kursora serveri griežas uz Ubuntu, tad šī operētājsistēma man ir vairāk vai mazāk saprotama, tāpēc izvēlējos izmēģināt Fedora Linux, kas pārstāv Red Hat Linux turpināto atzaru ar ko man iepriekš nav bijusi darīšana. Respektīvi, es gribu ar šo izvēli pamēģināt nošaut vairākus zaķus uzreiz. Saprast, cik lietojams ir uz šī datora oficiāli atbalstīts Linux un iemācīties kaut ko jaunu.

  Par savu pieredzi ar Fedora es plānoju pēc kāda laiciņa uzrakstīt atsevišķu rakstu, taču jāsaka, ka sākums tik viegls nemaz nav. Man vajadzēja vairākas dienas pacīnīties pa Framework, Fedora u.c. forumiem, lai salabotu visādus sīkumus, taču joprojām neesmu iemanījies palaist Davinci Resolve video apstrādes programmu un joprojām nedarbojas arī datorā iebūvētais pirkstu nospiedumu sensors. Ak, jā, kaut kā iebremzē Bluetooth pele un nācās pāriet uz vada peli. Tā darbojas labi.

  Par maniem ikdienas piedzīvojumiem ar Fedoru vari Tviterī pasekot maniem tvītiem, ko esmu atzīmējis ar birku #DziveArFjodoru. Bet kopumā pagaidām citu kritisku problēmu nav un vairākas dienas ikdienā lietoju datoru bez būtiskām problēmām.

  Pirmie iespaidi par pašu “dzelzi”

  Dators tiek piegādāts smuki un kārtīgi sapakots. Sistēmplate un pārējās galvenās lietas datoram jau ir pieskrūvētas un pieslēgtas. Man pašam atlika tikai ieskrūvēt SSD atmiņu (forši, ka varam izmantot lielā M.2 2280 izmēra moduļus) un iespraust operatīvās atmiņas moduļus. Pēc tam ar vienu kabeli pie sistēmplates jāpievieno tastatūras bloks un tad tas ar magnētiņiem korekti pielīp pie korpusa un no datora apakšas pievelkas ar skrūvēm, kas no saviem caurumiem nemaz nevar izkrist. Te ir padomāts par šādiem sīkumiem!

  Datoram ir 13.5 collu displejs ar diezgan netipisku 3:2 malu attiecību un 2256 x 1504 pikseļu izšķirtspēju. Tas ir labs panelis un izšķirtspēja ir tik augsta, ka visai ātri atdūros pret Fedora nespēju piedāvāt detalizētāku mērogošanas (scaling) iespēju. 100% režīmā bildīte šķiet pārāk smalka, bet 150% jau ir pavisam labi. Forši, ka mans dators jau ir aprīkots ar matēto displeju. Tādus portatīvajos datoros jau sen neredzam, jo visi ražotāji dzenoties pēc košākām krāsām ir pārgājuši uz spīzdīgiem glancētiem displejiem. Fui!

  Kopumā vērtējot, datora uzbūve ir ļoti laba. Korpuss veidots no metāla. Framework dibinātājs kādā intervijā bija norādījis, ka Laptop 13 mērķis ir tiekties uz Apple MacBook uzbūves kvalitāti un lielā mērā var just, ka virziens ir ievērots. Ja MacBook dators šķiet precīzāk nostrādāts un pamatīgāks, tad Framework Laptop 13 vairāk atgādina dārgā gala Windows portatīvo.

  Tastatūra ir diezgan izteiksmīga – taustiņi nav mazi un nav tik plakani kā MacBook datoros. Kaut kādā mērā man šī tastatūra atgādina Dell biznesa klases datoru tastatūru. Kad pierod, rakstās ļoti viegli un precīzi. Skārienpaliktnis arī ir lieliski nostrādāts – liels un precīzs.

  Paskat, viņi pat rezerves skrūvītes līdzi dod!
  Komplektā ar datoru saņemam arī šādu skrūvgriezni.

  Par veiktspēju pagaidām man komentāru nav, jo skaidrs, ka ar vienkāršiem tīmekļa un ofisa darbiem Ryzen 7040 sērijas procesoru ar 16GB operatīvo atmiņu pārlieku nenoslogosi. Tiesa, video montējot, saklausīju datora ventilatoru. Tas ir diezgan labi sadzirdams, taču labā ziņa ir tāda, ka pie ikdienas slodzēm tas gandrīz nekad netiek aktivizēts un principā dators ir ļoti kluss un vēss.

  Iebūvētais mikrofons ir ļoti jūtīgs un nācās iestatījumos to “pagriezt klusāk”, lai sarunas biedrs mani dzirdētu bez čerkstoņas. Skaļruņi datoram ir skaļi, taču pietrūkst “basa” un visai ātri pie lielāka skaļuma līmeņa pazūd skanējuma nianses. Var mēģināt nopirkt un uzstādīt vecāka modeļa skaļruņus – tie ir klusāki un detalizetāki. Tīmekļa kamera darbojas, bet pie tās krāsu attēlojuma vēl neesmu pieradis. Kaut ko brīžiem tā attēlo diezgan nedabīgus (sarkanīgus) krāsu toņus. Būs laikam jāpaburas.

  Šis ir tikai pats sākums

  Tagad, kad esmu aprakstījis Framework Laptop 13 komplektācijas un piegādes nianses, sākas īstais tests. Kā jau rakstīju iepriekš, tagad ikdienā šo datoru izmantošu kā manu vienīgo un galveno datoru. Tikai tā es vislabāk saredzēšu visas šīs ierīces labās nianses un trūkumus. Negrasos padoties pie pirmajām grūtībām ar Fedora Linux, jo man pašam nagi niez iemācīties kaut ko jaunu un es jau pirmajās dienās redzu, ka Linux var būt ārkārtīgi pielāgojama sistēma. Šobrīd man ir radies priekšstats, ka pēc sākotnējiem pielāgojumiem šāds populārs Linux ir arī vēsā mierā izmantojams cilvēkam bez padziļinātām tehnoloģiju zināšanām. Pārsvarā it just works.

  Nākamais šīs sērijas raksts būs kaut kad vēlāk, kad man uzkrāsies reālās šī datora lietošanas pieredze. Komentāros droši uzdod visus tevi interesējošos jautājumus par šo uzņēmumu, datoru un Linux. Kopā ar citiem Kursora lasītājiem centīsimies uz tiem sagādāt atbildes! :)

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  22 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Esre
  23.01.2024 16:48

  Apraksts detalizēts, bija patīkami lasīt.

  Man šāds dators nekādu sajūsmu neizraisa. Varbūt matētais monitors un neliela brīvība kaut ko sakonfigurēt, tas būtu tāds neliels prieciņš, mazais Lego variants.

  Pēc 6-10 gadiem mainīt iekšas šķiet pārspīlēti, ja tā kompānija vēl vispār pastāvēs. Ja ir ideja, ka nebūs jāmaina korpuss, nu nezinu, tie metāliskie korpusi tāpat saskrāpējas, taustiņi nodilst, salūzt.

  Lai mainītu procesoru, tāpat vajadzēs mainīt pamatplati, atmiņu utt. Baterijas maiņa gan varētu būt ērtāka, ka citiem laptopiem. Šo detaļu maiņa finansiāli ir izdevīgāka, kā pirkt jaunu?

  Īsti nesaprotu, kam tādu jaudu uz Linux vajadzēs laptopam. Ja video montažai, vai nebūs par īsu? Cik maksātu līdzīgs dators, nesaliekams? Tas varbūt rakstā pietrūkst.

  Jāsaka, ka es ar vecu laptopu, uzlabojot iekšas, ieliekot jaudīgāku CPU, vairāk RAM arī esmu izvilcis 7~ gadus , prieks ikdieniškas izmantošanas

  Reinis Rozitis
  23.01.2024 17:29
  Reply to  Esre

  > .. un neliela brīvība kaut ko sakonfigurēt, tas būtu tāds neliels prieciņš, mazais Lego variants.

  Tā jau ir arī visa produkta ideoloģija – ir cilvēki, kuriem nepatīk, ka ražotājs ir visu pie/aizlīmējis, salodējis, neko noskrūvēt vai samainīt – tikai visu ierīci ..

  Vai tas ko maina (un vai vispār, piemēram, ir iespējams/racionāli “ultrabūku” kategorijā) ir diskutējams.

  Last edited 2 months ago by Reinis Rozitis
  Biteme
  23.01.2024 18:27
  Reply to  Esre

  Reizēm runa nav par uzlabojumiem tālā nākotnē, bet remonta iespējām 3-5 gadu laikā – kad laptopu var cilvēcīgi atvērt un nomainīt bojāto detaļu, komponējuma dēļ nesalaužot ko citu. Vai tas ir finansiāli izdevīgi? Tas atkarīgs no konkrētā cilvēka – ja tas ir pieradis jebkura bojājuma gadījumā pirkt vietā jaunu lietu, tad droši vien ka viņam remonts liksies neizdevīgs.

  Rudolfs
  24.01.2024 08:46

  Varu piebalsot cik slikti labojami ir modernie laptopi. Nesen pirktais modernais jaunais laptops nokrita zemē un saplīsa ekrāns. Izrādās to atsevišķi nemaz nevar nomainīt un jāpērk viss vāks kopā ar kamerām, beigās sanāk 40% no datora vērtības. Pēc šādiem brīnumiem framework sāk izskatīties daudz labāk.

  trx450
  24.01.2024 13:15
  Reply to  Rudolfs

  Nevajag mest zemē.

  Zobu Fedja
  23.01.2024 22:06

  Man ir pirmās paaudzes preorder sūtīts Framework. Lieliska ierīce, lietoju ikdienā, un arī komentāru rakstu uz Framework. Manuprāt, lielākais ieguvums ir tieši fleksibilitāte. Piemēram, man daudz ērtāka ir ISO, nevis ANSI tipa klaviatūra, un šim laptopam var nokomplektēt kā vienu tā otru. Ja jūties pavisam nūģīgs, tad var paņemt arī klaviatūru bez burtiņiem – ar melniem vai caurspīdīgiem taustiņiem – nezinu nevienu citu laptop, kam kas tāds ir pieejams. Arī ar to pašu ISO klaviatūru – tad speciāli jāmeklē, jo ne visiem citu ražotāju laptop modeļiem tāda ir pieejama. Klaviatūra arī ir ļoti ērta, un ja nu kaut kas notiks, vai mazums – sagribēsies citu – var ērti nomainīt, kā jau visu citu. Uzlabojumu iespēja, protams, ir viens no lielākajiem plusiem. Man nepatika oriģinālās eņģes – to pretestība bija paredzēta tāda, lai laptop vāku var atvērt ar vienu roku, un korpusa apakšdaļa paliktu uz galda. Taču tā kā laptops ir viegls, šāda pretestība ir gana vāja, ka pie straujām kustībām – piemēram pacelšanas – ekrāns var atvērties vai aizvērties no inerces. Otrais variants, kas iznāca, ir ar stingru pretestību – nekas nekustēsies, bet jāatver ar otru roku pieturot korpusu. Es uzlaboju uz trešo variantu, kas ir vidusceļš – gana liels… Read more »

  rudzu rikas
  23.01.2024 22:20

  “spīzdīgie glancētie displeji”
  ^ Nedaudz smējos :D

  Karlis
  23.01.2024 22:22

  Cik liels monitors ir tur bildē? Aiz portatīvā.

  nedarata
  24.01.2024 09:49

  Ar visādiem upgrade dzīvoju ar gandrīz 12g vecu laptopu.
  Mainīts ekrāns, CPU, SSD, WIFI, klaviatūra.

  nedarata
  24.01.2024 10:52

  Thinkpad T430, ielikts 4 kodolu CPU, FHD IPS ekrāns, 5ghz WIFI, 16gb ram
  Protams ka ar niknāku CPU ir sliktāka dzesēšana, vajag jaudīgāku barošanas bloku, baterija arī sliktāk tur.
  Vēl ir iespēja iekrāmēt 1440p ekrānu (nav plug and play vajag pāreju)

  Raivis
  24.01.2024 11:42
  Reply to  nedarata

  X220 ar i5 2520M. Vēl kāds neandertālietis ar tādu vecu dinozauru..?

  Vilchelm
  25.01.2024 00:17
  Reply to  Raivis

  Man ir gan x200 kā rakstāmmašīna ar mint linux, gan x220 ar w11 ikdienas darbiem. Esmu laimīgs 😁

  ek@mailinator.com
  24.01.2024 10:10

  Fedora ir eksperimentāls distributīvs.
  No linux pieredzes skatpunkta, labāk būtu sākt ar Mint Cinnamon vai POP!_OS Cosmix.

  ek@mailinator.com
  24.01.2024 22:14

  ko atgriež neofetch?

  KaliLinuxUser
  24.01.2024 23:57

  Kāds ir use case, lai mocītos ar linux kā primāro tīri office tasku operētājsistēmu? Es un visi pazīstamie, kam reāli gandrīz katru dienu linux dažādos izpildījumos jāizmanto, to neviens neizmanto kā primāro datora operētājsistēmu pamatlietām. Win un Mac usability ziņā tur ir gaismas gadus priekšā.

  Trx450
  25.01.2024 01:04
  Reply to  KaliLinuxUser

  Kaut kā dīvaini, katru dienu pavada Linux vidē un tur var naudu pelnīt.
  Manam laptopam ir chromeOS. Mani saista tas ka esmu prom no microsoft informatīvās šprices. Gaidu aprīli un 24.04 ubuntu. Ir interesanti sekot līdzi Linux, kurš kā izskatās netaisās pazust. Ap Linux grozās interesanti raksti, sarunas utt.
  Nofotogrāfēt labu bildi var arī bez Adobe.

  Reklāma