Web Analytics
More
  Reklāma

  Google plūdu prognozēšanas rīkā iekļauta arī Latvijas teritorija

  Jaunākie raksti

  Klimata pārmaiņu ietekmē dabas katastrofu biežums un intensitāte pieaug. Plūdi ir viens no galvenajiem klimatiskajiem draudiem cilvēku drošībai un iztikas līdzekļiem, kas katru gadu skar vairāk nekā 250 miljonus iedzīvotāju visā pasaulē, radot aptuveni 10 miljardus ASV dolāru lielus ekonomiskos zaudējumus. Brīdinājumus par ūdens līmeņa celšanos katru pavasari saņem arī Latvijas iedzīvotāji. Lai gan plūdi Latvijā nav tik lieli un postoši kā daudzviet pasaulē, tie mēdz sagādāt iedzīvotājiem neskaitāmas nepatikšanās, applūdinot ēkas un infrasturktūras objektus.

  Savas darbības ietvaros tehnoloģiju uzņēmums Google izmanto mākslīgo intelektu (MI), lai risinātu klimata krīzi un palīdzētu apdraudētajām kopienām saglabāt drošību un veiksmīgāk pielāgoties situācijai. Paplašinot plūdu prognozēšanas iespējas jau 80 valstīs, Google pievienoja 60 jaunas teritorijas Eiropā, Āzijas un Klusā okeāna reģionā, Āfrikā, kā arī Dienvidamerikā un Centrālamerikā.

  Valdībām, palīdzības organizācijām un privātpersonām šajos reģionos tagad ir iespēja sekot līdzi plūdu iespējamībai un saņemt kritiski svarīgu informāciju līdz pat septiņām dienām pirms dabas postošajām izpausmēm. Pērn šāda iespēja tika nodrošināta vien 48 stundas pirms dabas katastrofas. Sagatavoties plūdiem var izmantojot Flood Hub – Google platformu, kas atspoguļo upju plūdu prognozes, parādot, kad un kur plūdi varētu notikt, noklājot teritorijas visā pasaulē ar kopējo iedzīvotāju skaitu 460 miljoni cilvēku.

  Mākslīgais intelekts apstrādā dažādus publiski pieejamus datu avotus, piemēram, laika prognozes un satelītattēlus. Pēc tam tehnoloģija apvieno divus modeļus: hidroloģisko modeli, kas prognozē upē plūstošā ūdens daudzumu, un applūšanas modeli, kas prognozē, kādas teritorijas tiks skartas un cik dziļš būs ūdens.

  Tagad platformā ir iekļauti daži no reģioniem ar ir vislielāko plūdu riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvaru, piemēram, Nīderlande, Vjetnama, Mjanma, Laosa un Kambodža. Tajā iekļautas arī Eiropas valstis, kuru vidū ir Baltijas valstis, kā arī Beļģija, Spānija, Vācija u.c.

  MI izmantošana, lai palīdzētu cilvēkiem sagatavoties plūdiem

  2018. gadā Google sāka ar plūdu prognozēšanu Indijā un paplašināja prognozēšanas iespējas Bangladešā, lai palīdzētu cīnīties ar ikgadējo plūdu radītajiem katastrofālajiem postījumiem. Pateicoties progresam globālajos MI un mašīnmācīšanās prognozēšanas modeļos, 2022. gadā Google ieviesa savu tehnoloģiju vēl 18 valstīs, soli pa solim bruģējot ceļu līdz globālai paplašināšanai.

  Tehnoloģiju uzņēmums strādā pie tā, lai vēl vairāk paplašinātu plūdu prognožu brīdinājumus Google Search un Google Maps platformās, lai padarītu šo informāciju pieejamu lietotājiem tad, kad viņiem tā visvairāk nepieciešama.

  Atbalsts klimata riskam pakļautajām kopienām

  Flood Hub ir daļa no Google darba krīzes situācijās, lai nodrošinātu cilvēkiem piekļuvi uzticamai informācijai un resursiem kritiskos brīžos – arī meža ugunsgrēku un zemestrīču gadījumā. Jau vairāk nekā desmit gadus Google sadarbojas ar palīdzības dienestiem un ārkārtas situāciju darbiniekiem, lai izstrādātu tehnoloģijas un programmas, veicinot cilvēku drošību, informētību un aizsardzību no kaitējuma.

  Turklāt, lai palīdzētu atbalstīt plūdu apdraudētās kopienas, kurām nav tiešas piekļuves brīdinājumiem, Google.org sadarbojas ar tādām organizācijām kā Indijas Sarkanais Krusts un Jēlas Universitātes Inkluzīvas ekonomikas komandu, lai uzturētu, apmācītu un motivētu  lokālu uzticamu brīvprātīgo komandu, kas palīdzētu izplatīt Flood Hub brīdinājumu jaunumus mutiski vietējiem iedzīvotājiem, kas neizmanto tiešsaistes pakalpojumus. Jaunākie Jēlas komandas rezultāti liecina, ka kopienām, kurās ir vietējie brīvprātīgie, ir par 50 % lielāka iespēja saņemt brīdinājumus pirms ūdens ir sasniedzis to teritoriju, un brīžiem tas ir izšķirošs dzīvības vai nāves jautājums.

  Pilnveidojot savus MI balstītos globālos plūdu prognozēšanas modeļus, Google arī turpmāk atbalstīs  apdraudētās kopienas, izmantojot tehnoloģijas, lai mazinātu klimata pārmaiņu ietekmi.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  0 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Reklāma