Reklāma

Izvēlēts pasaulē pirmais astronauts – cilvēks ar īpašām vajadzībām

Jaunākie raksti

Apple iPad (2022) apskats – jaunā un dārgā planšetdatoru klasika

Šis 2022. gada rudens nosacīti ir bijis kluss Apple planšetdatoru saimē, kaut arī tika izziņoti divi jauni modeļi, no...

Tesla oficiāli piegādā pirmo Semi kravas auto un atklāj plašākas tehniskās detaļas

Labāk vēlu nekā nekad - tā varam teikt par elektroauto ražotāja Tesla elektrisko kravas auto Semi, kas beidzot devies...

Paziņota Apple Music 2022. gada populārākā dziesma

Gada beigas ir laiks, kad dažādi straumēšanas servisi mēdz publiskot informāciju par vēl tekošā gada populārāko saturu, un to...

Škoda līdz 2026. gadam plāno radīt trīs jaunus elektriskos modeļus

Čehu autoražotājs Škoda oficiālā paziņojumā nupat atkārtoti apstiprinājis savus plānus attīstīt elektroauto, paziņojot, ka līdz 2026. gadam uzņēmums radīs...

Amazon 2021. gadā no reklāmu pārdošanas nopelnījis vairāk nekā no abonēšanas servisiem

Amazon vēsturiski tirgū ienāca kā grāmatu tirgošanas interneta veikals, tad tas kļuva par vienkārši gigantisku interneta veikalu, bet tagad...

Kad runa ir par kosmosa izpēti, raisās asociācijas, ka šo darbiņu veic stipri un aktīvi cilvēki, kuriem ar veselību arī fiziski viss ir kārtībā. Taču, iespējams, pēc pāris gadiem astronauta pienākumi tiks piešķirti arī cilvēkiem ar invaliditāti. Par to liecina fakts, ka Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA) trešdien izvēlējās pasaulē pirmo astronautu ar invaliditāti.

41 gadu vecais Džons Makfals, kuram 19 gados tika amputēta labā kāja, ir pirmais dalībnieks, kurš iesaistīsies jaunajā programmā, kas pēta astronautu ar invaliditāti pielāgošanos kosmosa izpētei, tostarp izmitināšanu kosmosa stacijā. Programmas ietvaros tiks pētītas izmaksas un nepieciešamās izmaiņas, kas nepieciešamas, lai kosmosā nosūtītu astronautus ar invaliditāti.

EKA pērnā gada martā aicināja iesniegt pieteikumus par cilvēkiem ar invaliditāti, kuri varētu izturēt stingras fiziskās un psiholoģiskās pārbaudes. Starp 257 pieteiktajiem dalībniekiem kosmosa aģentūra izvēlējās tieši Makfalu un raksturo viņu kā pasaulē pirmo “parastronautu”. Nākamā gada pavasarī viņš sāks dalību 12 mēnešu apmācību programmā Eiropas Astronautu centrā, kas atrodas Vācijā.

Makfals atzīst, ka vienmēr bijis ieinteresēts kosmosa un zinātnes jomās. Neskatoties uz kājas amputāciju, arī sports viņam nav bijis svešs. 2008. gada paralimpiskajās spēlēs Makfals izcīnīja bronzas medaļu 100 metru skrējienā. Pašreiz viņš strādā par traumatologu un ortopēdijas speciālistu Anglijā.

5 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
5 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Saule
25.11.2022 10:13

Pilnīgs idiotisms, kas būs nākamais? Cilvēkus ar mentālu atpalicību algos par ugunsdzēsējiem un policistiem, un skolotājiem, pēc tam pirmais non-binary, overweight utt astronauts? Mūsdienās par tavu piemērotību profesijai un prasmēm svarīgāki ir visi šie modernie saukļi un pašdefinēšanās.

KKTK
25.11.2022 10:38

Diezan loģiski – kosmiskajā stacijā viņam būs vieglāk izlidot cauri lūkām. Domāju arī pārtiku un skābekli tāds cilvēks patērēs mazāk – nav jābaro kājas.

Mīnuss tāds, ka būs grūtāk rast stabīlu atbalstu kaut kādiem darbiem. Atsperties un aizgādāt abās rokās turamu objektu/kasti. utt.

digitalk
25.11.2022 10:54

pirmais cilvēks kosmosā ar “īpašām vajadzībām” bija Valentīna Tereškova. pirms tam neviens nebija pielāgojis nepieciešamās lietas sievietēm.

uzreiz ps. tiem, kuri tankā vai feministes. tā bija ironija par stulba apzīmējuma “īpašās vajadzības” lietošanu vietā un nevietā.

Skābene
25.11.2022 11:45
Reply to  digitalk

Kaviārs un šampanietis kosmosā arī ir “īpaša vajadzība”. :)

Krotow
25.11.2022 17:25

Bezsvara apstākļos viena kāja pat nav īpašas vajadzības. Vēl saprastu ja tur augšā sūtītu kādus alternatīvi apdāvinātos vai smagi slimus, kur varētu minēt – pārdzīvos paātrinājumu vai nē. Taču te viss būs kārtībā.

Reklāma