Web Analytics
More
  Reklāma

  LU pētnieki izstrādā jauna tipa “radiatoru” energoefektivitātes uzlabošanai

  Jaunākie raksti

  Mājās esam pieraduši redzēt radiatorus, kas, apkures sezonai sākoties, ar karstu ūdeni apsilda dzīvojamās telpas. Taču vasarās, kad gaiss kļūst īpaši karsts, izmantojam kondicionierus, lai atvēsinātos. Taču šīs sistēmas patērē ļoti daudz siltuma vai elektroenerģijas. Latvijas Universitātes Skaitliskās modelēšanas institūta (LU SMI) pētnieki sadarbībā ar industriālu partneri izstrādā efektīvu risinājumu ēku apkurei un dzesēšanai, kas ļautu būtiski ietaupīt – tas ir īpaši svarīgi šobrīd, kad visā pasaulē runājam par enerģētisko krīzi. Vairāk stāsta Multifizikālo procesu laboratorijas un šī pētījumu projekta vadītājs Andris Jakovičs.

  Problēma esošajos risinājumos – tērējam par daudz

  Lai ziemā dzīvojamās telpās nodrošinātu optimālu temperatūru, radiatoru sistēmās ūdeni jāuzkarsē līdz pat aptuveni 55 grādiem – tā tiek patērēts ļoti liels enerģijas daudzums. “Alternatīva tam būtu siltumsūkņi, kas šī brīža Latvijas enerģētikas situācijā ir vienīgais cerīgais risinājums,” skaidro A. Jakovičs, “Tās ir ierīces, kas līdzinās inversam ledusskapim. Atkarībā no izmantotā vides resursa, ar kuru darbinām siltumsūkni – zemes, gaisa vai ūdens – varam uz vienu izmantoto elektrības kilovatstundu, kuru paņemam no elektrotīkla, uzražot līdz pat septiņām kilovatstundām, kas ir septiņas reizes vairāk par patērēto enerģiju.”

  Reklāma

  Tāpēc LU SMI pētnieki izstrādā starojuma kapilāro siltummaiņas sistēmu risinājumus, kas efektīvi darbināmas tieši ar siltumsūkņiem un ļauj sasniegt maksimālu to efektivitāti, jo šajā risinājumā ūdens apkurei jāuzsilda tikai līdz 28 – 32 grādiem.

  Siltummaiņi uzlabos energoefektivitāti

  Sistēma darbojas tā – siltumsūknis paņem siltumu no zemes, gaisa vai ūdens, to mazliet atdzesējot, un siltumu atdod siltumnesējam – visbiežāk ūdenim, kas tālāk ar alternatīvu radiatoriem – kapilārajiem  siltummaiņiem – sildīs  telpas. “Siltumsūknis var izsūknēt siltumu pat no ziemas āra gaisa, kas ir, piemēram, -10 grādu auksts, to atdzesējot vēl vairāk. Paņemto siltumu tas izmanto ūdens sasildīšanai apkures sistēmā. Līdzīgi kā ledusskapis – tas atdzesē produktus, bet siltumu novada uz siltummaini, kas atrodas tā aizmugurē.”

  Savukārt starojuma kapilārie siltummaiņi uzlabo siltumsūkņu darbību. “Jo mazāka ir starpība starp ārējo vidi un vajadzīgo siltumnesēja (ūdens) temperatūru, jo siltumsūkņa lietderības koeficients ir lielāks. Siltumsūkņi apvienojumā ar kapilāriem siltummaiņiem, kurus mēs pētām un attīstām, dod īpaši labu efektu.” stāsta A. Jakovičs.

  Lai siltumsūkņa un siltummaiņa sistēma darbotos, nepieciešama elektrība. Projekta vadītājs bilst, ka, salīdzinot ar naftu, benzīnu vai gāzi, ko Latvijā neiegūstam, bet iepērkam, elektrību varam ražot paši, gan izmantojot ūdens spēku, gan sauli. Ar hidroelektrostaciju palīdzību vien iespējams iegūt pat 50% nepieciešamās elektroenerģijas. “Ja šo enerģiju izmantosim iespējami prātīgi, piemēram, darbinot siltumsūkņus, varēsim iegūt nozīmīgu enerģijas daudzumu,” uzskata pētnieks.

  Viena ierīce gan silda, gan dzesē

  Starojuma kapilārais siltummainis ne tikai ir izdevīgs risinājums enerģijas taupīšanai, bet arī kā ierīce divi vienā, kas var gan sildīt, gan atdzesēt gaisu. Nepieciešams tikai izmainīt ūdens, kas cirkulē kapilāros,  temperatūru. “Radiatori, kā zināms, to mazā virsmas laukuma dēļ nespēj efektīvi dzesēt gaisu, taču šajā sistēmā pietiek tikai ar vienu ierīci – griestos iebūvētu kapilāro siltummaini, un tas nodrošinās augstas efektivitātes apsildi ziemā, kā arī dzesēšanu vasarā.”

  Šobrīd pētnieki izstrādā desmit konkrētus konstruktīvos risinājumus, kā siltummaini varētu integrēt būvkonstrukcijās, un veic sistēmu skaitlisko modelēšanu un izpēti, lai pārbaudītu to īpašības un izmēģinātu tās praksē. Jau šobrīd izmēģinājumi notiek eksperimentālā stendā LU Botāniskajā dārzā, bet top arī eksperimentāls dzīvoklis Rāmavā, kur šīs dažādās sistēmas tiks instalētas, lai izmēģinātu ilgtermiņa eksperimentos. Nākamgad plānots izstrādāt jau pirmos sistēmas industriālos prototipus.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  20 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Elektriķis
  30.07.2022 17:31

  Kārtīgs “ūdens” gabals, kā jau “preses relīze”. Vai “kapilārais siltummainis” ir labāks par silto grīdu? Tā netiek pieminēta, tikai radiators, kuram vajag +55 grādus. Iedomājos ka to ierīkot varētu būt tik pat sarežģīti kā kaut kādu verķi griestos.

  digitalk
  31.07.2022 13:20
  Reply to  Elektriķis

  siltā grīda būs mazāk efektīva, kaut vai siltumapmaiņas virsmas dēļ.

  Elektriķis
  31.07.2022 14:58
  Reply to  digitalk

  Jā, bet siltais gaiss ceļas uz augšu, ja jāsilda.

  Alberts Kviesis
  31.07.2022 20:35
  Reply to  Elektriķis

  Dzesējot grīdas un tādējādi cerot samazināt temperatūru, tiks panāks nevēlamais blakus efekts – sals kājas. Tie kas pieraduši ar zeķēm un čībām staigāt cauru gadu, der arī grīdu dzesēšana, ko regulē tas pats reversais siltumsūknis. Kapilārie radiatori neizklausās pēc gana ilgmūžīga pasākuma, plus vēl atsevišķo sistēmas elementu caurplūdes ieregulēšana būs pamatīga ķēpa

  Elektriķis
  31.07.2022 21:20

  Dzesēt grīdu…ne mūžam. Tam tiešām noderētu griesti. Dzīve ir sarežģīta.

  digitalk
  01.08.2022 11:08

  kā tu stādies priekšā caurplūdes ieregulēšanu kapilāram elementam, kāpēc tāda vispār vajadzīga? caurplūdi regulēs visiem kopā. daudz interesantāka problēma ir sistēmas aizaugšana ar dažādiem netīrumiem…

  Biteme
  01.08.2022 11:25
  Reply to  digitalk

  как ты представляешь

  digitalk
  01.08.2022 11:31
  Reply to  Biteme
  Biteme
  01.08.2022 12:02
  Reply to  digitalk

  privāts resurss kā etalons?

  digitalk
  01.08.2022 12:12
  Reply to  Biteme

  Endzelīns sakoda vai tas tev tāds smadzeņu pirdiens izspruka?

  Biteme
  01.08.2022 12:17
  Reply to  digitalk

  atbildēt pēc būtības nebija ko, nolēmi izlaist tintes mākoni.
  ok, peldi tālāk.

  digitalk
  01.08.2022 12:35
  Reply to  Biteme

  ответить по существу

  + ar līku teikuma konstrukciju — “nebija ko” beigās

  ROLFMAO
  un vēl ‘ok’ lepni piecepīji, endzelīnisma jaunkareivis ;D

  Biteme
  01.08.2022 12:51
  Reply to  digitalk

  locies vēl man par prieku

  digitalk
  01.08.2022 13:01
  Reply to  Biteme

  kas tad nu, paliki ļengans, kā caurumains balons. kur tad citāts no oficiāla resursa kā etalona, ka tu, redz, raksti pareizi? vai tev to baļķis acī traucē sameklēt?

  Biteme
  01.08.2022 13:23
  Reply to  digitalk

  diskutēt ar caurumaino balonu ekspertu nav mana laika vērts

  Kursors.lv
  01.08.2022 13:30
  Reply to  Biteme

  Stop! Nu būs gana!

  Biteme
  01.08.2022 14:01

  “Pietiek! Klusumu!” – iesaucas Veronika, muzikanti apraujas un maršs izplūst nenoteiktās skaņās, bet visu skatieni pievēršas vecajam ar kuplajiem uzacu lokiem.

  Kursors.lv
  01.08.2022 14:16
  Reply to  Biteme

  Jā, kaut kā tā :)

  Krotow
  01.08.2022 13:33

  Daudzsēdētājiem der zināt ka siltas grīdas veicina kāju vēnu paplašināšanos. Ar varikozes risku pēc 30.

  Kaspars
  31.07.2022 23:17

  Zehnder jau ir risinājums, nav kapilārais, bet strādā.

  Reklāma