Reklāma

Pateicoties automatizācijai Citadele izveido pensijas 2. līmeņa plānu bez komisijas maksas

Jaunākie raksti

“Netflix” īpaši bērniem piedāvās iespēju atklāt saturu ar pārsteiguma elementiem

Lai arī varētu uzskatīt, ka "Netflix" domā tikai par pieaugušo lutināšanu ar funkciju dažādību, tā nebūt nav. Arī bērni...

Plānots, ka ātrgaitas satelītu internets “Starlink” sniegs būtisku pienesumu Brazīlijā

"SpaceX" strauji attīsta savu satelītu interneta servisu "Starlink", izvēršot to aizvien vairāk valstīs. Aizvadītajā piektdienā Īlonam Maskam bija svarīga...

Tehnoloģiju izstāde “IFA Berlin” šogad atgriežas kā pilnvērtīgs klātienes pasākums

Pēc divu gadu pārtraukuma tehnoloģiju pasaules svarīgākie notikumi un pasākumi beidzot uzņem klātienes skatītājus. Izņēmums nav arī ikgadējā tehnoloģiju...

“Twitter” krīzes laikā slēps ierakstus, kas ietver nepatiesu informāciju

"Twitter" šonedēļ paziņojis par jaunu politiku cīņai ar dezinformāciju krīzes laikā, nosakot jaunus standartus tādu tvītu ierobežošanai vai bloķēšanai,...

Pebblebee piedāvā AirTag konkurentu, kuru uzreiz varēs piekarināt pie atslēgām

Tirgū parādījies jauns AirTag konkurents Pebblebee, kas patiešām varētu izrādīt sīvāku cīņu, jo tas izmanto labāko Apple ekosistēmas iespēju,...

Teju puse sabiedrības jeb 42% atzīst, ka nezina, kā tiek pārvaldīts viņu pensijas 2. līmeņa plāns, un 51% aptaujāto iedzīvotāju norāda, ka nezina arī, cik un par ko samaksā pensiju pārvaldniekiem komisijās. Savukārt ceturtā daļa iedzīvotāju norāda, ka uzticētu savus uzkrājumus pasīvās ieguldījumu stratēģijas pārvaldniekiem.

Lai veicinātu konkurenci un cilvēkiem nodrošinātu iespēju nemaksāt par pasīvās pārvaldes darbu, ko var veikt automatizēti procesi, Citadeles meitas sabiedrība CBL Asset Management izveidojusi pasīvās ieguldījumu stratēģijas 2. līmeņa plānu, kas iegulda akciju indeksus replicējošos instrumentos un kam nav pārvaldīšanas maksas.

Citadeles un pētījumu aģentūras Norstat aptaujā noskaidrots, ka 42% iedzīvotāju nezina, kā tiek pārvaldīts paša pensijas uzkrājums – ar aktīvo vai pasīvo līdzekļu pārvaldīšanu, bet vēl 14% minējuši, ka viņiem nav ne jausmas par to, kāds ir viņu pensijas 2. līmeņa plāns. Visbiežāk neziņā ir jauni cilvēki vecumā no 18 – 29 gadiem un pirms pensijas vecuma iedzīvotāji 60 – 74 gadu vecumā.

Aptaujā secināts, ka 23% iedzīvotāju savam pensijas pārvaldniekam 2. līmeņa plānu ļauj pārvaldīt pasīvi. Tikmēr katrs piektais Latvijā jeb 21% savu pensiju cenšas uzkrāt, izmantojot aktīvo pārvaldīšanas plānu.

Tāpat aptaujā noskaidrots, ka 51% iedzīvotāju nezina, cik viņi maksā komisijās savam pensiju 2. līmeņa pārvaldītājam, savukārt 12 % uzskata, ka par pasīvo pārvaldīšanu komisijas nebūtu jāmaksā vispār. Tikai 8% aptaujāto ir informēti par komisijas maksu, ko saņem iestāde, kura pārvalda viņu pensiju uzkrājumu, un 24% norāda, ka nezina precīzu summu, bet uzticas, ka komisijas maksa atbilst ieguldītajam darbam.

“Redzam, ka lielai sabiedrības daļai trūkst izpratnes par to, kas notiek ar 6% no viņu ikmēneša algas, kas tiek iemaksāti pensiju 2. līmeņa uzkrājumā. Kur tas atrodas, vai uzkrājums pieaug, par ko maksājam komisijas maksas?” stāsta bankas Citadeles meitas sabiedrības CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis.

“Protams, ka tas nav tik vienkārši kā apskatīties laika ziņas, bet skaidrs, ka reklāmas saukļos ir pazudušas pamatlietas – atšķirība starp aktīvo un pasīvo pārvaldīšanas pieeju un līdz ar to atalgojums, ko pārvaldītāji par šo var iekasēt komisijās. Aktīvā pārvalde balstās uz analizēs un prognozēs veidotas investīciju stratēģijas, kas tiek koriģēta, vadoties pēc situācijas finanšu tirgos, makro un pat mikro ekonomiskās situācijas attīstības. Pārvaldes sabiedrības finanšu eksperti veic pastāvīgu tirgus monitoringu un var operatīvi un elastīgi rīkoties, lai atrastu optimālākās ieguldījumu iespējas un veiktu ieguldījumus potenciāli lielākai cilvēka pensijas vairošanai. Savukārt pasīvā pārvalde paredz līdzekļu ieguldīšanu indeksos, jeb tirgu replicējošos finanšu instrumentos – šādai pieejai nav nepieciešams tik daudz cilvēkresursu, taču vienlaikus redzam, ka Latvijā par indeksu plānu pārvaldīšanu joprojām tiek prasītas nesamērīgas pārvaldīšanas maksas, kas atsevišķos gadījums pielīdzināmas aktīvās pārvaldes maksām. Šobrīd redzam, ka vidēji svērtā komisijas maksa, ko iedzīvotāji maksā par pasīvi pārvaldītiem uzkrājumiem, ir 0.42% gadā, kas šobrīd pasīvi pārvaldītajiem vairāk kā 500 miljoniem eiro uzkrājumiem veido gandrīz 2.2 miljonus eiro komisiju izdevumus. Lai cilvēkiem nodrošinātu iespēju nemaksāt par pārvaldes darbu, kas balstīts uz vienkāršiem un automatizētiem procesiem, CBL Asset Management pirmie sāk piedāvāt iespēju iedzīvotājiem pievienoties pensijas 2. līmeņa plānam, kas tiek pārvaldīts pasīvi un kam netiek piemērota pārvaldīšanas maksa,” turpina Kārlis Purgailis.

Ieguldījumu plāna “CBL Indeksu plāns” ieguldīšanas mērķis ir ilgtermiņa kapitāla pieaugums, līdz 100 % no ieguldījumu plāna aktīviem ieguldot pasaules akciju tirgos (komercsabiedrību kapitāla vērtspapīros). Ieguldījumu plāna līdzekļi tiek ieguldīti ieguldījumu fondu, galvenokārt tādu, kas replicē gan attīstības, gan attīstīto valstu vadošos akciju tirgus indeksus – indeksu fondos un ETF. Ieguldījumu plāns tiek pārvaldīts, ievērojot pasīvu ieguldījumu pieeju – neatkarīgi no finanšu tirgus apstākļiem, ieguldījumu īpatsvars kapitāla vērtspapīros tiek turēts tuvu atļautajiem 100% no ieguldījumu plāna aktīviem. Indeksus replicējošu fondu izmantošanas un pasīvas pārvaldīšanas pieejas galvenais mērķis ir samazināt ar pārvadīšanu saistītos izdevumus.

Reklāma

3 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
3 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
LAN
21.02.2022 10:23

Kaut kur var redzēt arī kuru uzņēmumu akcijas tiek tirgotas? Šķiet ka visi plāni ir kā iegādāties kaķi maisā.
Vai kaut kur var redzēt arī cik pensiju plāni ir bijuši bankai (lai nav tā ka no 50 nereklamētiem plāniem tagad sāk reklamēt 2 jo ir lieliska atdeve)?

kontradmiral
21.02.2022 16:55

Indexo bija, kas sakustināja šo kuģi, kad bankas līdz šim piemēroha nesamērīgi lielas komisijas. Izskatās Citadele izaicinājumu pieņēmuši, bet kur ir āķis? Viņi plāno pelnīt uz to ka, ka otrā pensiju līmeņa klienti izmantos citus viņu pakalpojumus?

rudzu rikas
25.02.2022 23:41
Reply to  kontradmiral

Gaidu indexo banku. Ja būs viss pa free vismaz uz 5 gadiem, atvēršu kontu :)

Reklāma