Reklāma

Ķirurgi pirmo reizi veiksmīgi savienojuši ģenētiski modificētas cūkas nieri ar cilvēka organismu

Jaunākie raksti

Paziņotas šogad ASV lejupielādētākās App Store lietotnes un spēles

Dažas dienas iepriekš ar līdzīgu topu dalījās Google, publiskojot populārākās lietotnes un spēles 2021. gadā Android viedierīču lietotājiem. Tagad...

Izziņota Honor 60 sērija ar vloginga iespējām un žestu vadību

Ķīnā tikko izziņots Honor 60 viedtālrunis, kas izskata ziņā ir ļoti līdzīgs Honor 50 modelim, bet jaunais Honor 60...

Izziņotas jaunā Dacia Jogger cenas Latvijā

Jaunā Dacia Jogger pie dīleriem Latvijā ieradīsies nākamā gada pavasarī, bet jau izziņotas jaunā modeļa cenas. Piecvietīgajai Dacia Jogger...

“Porsche” pamatdarbības peļņa 2021. gada trīs ceturkšņos pieaug par 78,4%

“Porsche“ 2021. gada trešā ceturkšņa beigās sasniedzis peļņu no pārdošanas 15,5% apmērā. Šis rezultāts atkārtoti pārsniedz 15% references līmeni,...

9. decembrī notiks tiešsaistes diskusija “Latvija – mītne globāliem FinTech uzņēmumiem”

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) kopā ar FinTech nozares partneriem 9. decembrī no plkst. 11 līdz 13 rīko...

Zinātnieki spēruši platu soli cūku orgānu transplantācijā. Pirmo reizi pētnieki ģenētiski modificētas cūkas nieri veiksmīgi savienojuši ar cilvēka organismu. Jā, savienojuši, nevis pārstādījuši šo orgānu cilvēka organismā. Šā vai tā tas ir nozīmīgs zinātnes sasniegums un var pavērt jaunas iespējas orgānu nodrošināšanai slimniekiem.

Ģenētiski modificētās cūkas sauc arī par GalSafe cūkām, jo tām trūkst alpha-gal cukurs – molekula, kas cilvēkam var izraisīt alerģiskas reakcijas. Alpha-gal molekula atrodama daudzos zīdītājos, retāk cilvēkos. Šīs molekulas trūkums principā ir vienīgais, kas ģenētiski modificētas cūkas atšķir no parastā lauku sētā esošajām.

Ķirurgi ģenētiski modificētās cūkas nieri pievienojuši cilvēkam, kuram bija iestājusies smadzeņu nāve. Cūkas niere tika pievienota ķermeņa ārpusē, savienojot to ar uz kājas esošajiem asinsvadiem. Šo veidojumu novēroja 54 stundas, un šajā laikā netika fiksēts, ka pacienta ķermenis atgrūstu pievienoto orgānu.

Vienlaikus joprojām ir vēl daudz jautājumu, uz kuriem jārod atbildes. Piemēram, vai cilvēka ķermenis arī ilgtermiņā pieņemtu šo ģenētiski modificētas cūkas orgānu? Eksperti arī apsver šāda veida procedūras jeb zinātniskā valodā ksenotransplantācijas ētiskās sekas.

Jāpiebilst, ka Pārtikas un zāļu pārvalde 2020. gada decembrī apstiprināja ģenētiski modificētu cūku izmantošanu medicīnas nolūkiem un lietošanai pārtikā.

Reklāma

1 komentārs

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
1 komentārs
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Krotow(@krotow_2)
25.10.2021 21:44

Tālāks solis būtu orgānu izaudzēšana kolbā, nečakarējot cūkas.

Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: