Reklāma

Grobiņā svinīgi tiek atklāts stratēģiski svarīgs objekts – radiomonitoringa antenu tornis

Jaunākie raksti

“Twitter” aizliedz publicēt foto un video ar personām bez viņu piekrišanas

"Twitter" turpina paplašināt centienus nodrošināt saviem lietotājiem privātumu un nu nācis klajā ar vēl vienu jaunumu. Ikvienam lietotājam turpmāk...

Silent Yachts prezentē jaunu katamarānu ar saules baterijām, elektromotoriem un pūķi

Uzņēmums Silent Yachts ir zināms kā viens no pionieriem, kas vēlas radīt videi draudzīgākus pārvietošanās līdzekļus ūdenī. Pavisam nesen...

Toyota savos elektroauto koncentrēsies uz cenu nevis nobraukumu ar vienu uzlādi

Salīdzinot ar lielāko daļu konkurentu, Toyota elektroauto segmentā līdz šim ievērojami stagnējusi. Autoražotājs pamazām pievērsies arī elektroauto, taču tas...

Riga TechGirls mentoru programmā pieteikušās vairāk nekā 1000 sieviešu

Darbs tehnoloģiju jomā arī sieviešu vidū ķļūst arvien pievilcīgāks, to var spriest pēc lielās aktivitātes jaunajā Riga TechGirls mentoru...

RTU zinātnieki izstrādā un licencē tehnoloģiju dabiskam termoiepakojumam

Lai aizvietotu dabai kaitīgo polistirolu, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltumu sistēmu institūta zinātnieki attīsta dabisku termoiepakojuma...

VAS Elektroniskie sakari, atzīmējot savu 30 gadu jubileju 23. augustā atklāja radiomonitoringa antenu torni Grobiņā. Jaunuzceltais tornis ir jau desmitais VAS ES fiksētais radiofrekvenču spektra monitoringa punkts Latvijā, kas ir stratēģiski nozīmīgs objekts spektra izmantošanas uzraudzības nodrošināšanā.

Atklāšanā piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministrs Artūrs Toms Plešs, VARAM Valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos un VAS ES Padomes locekle Ilze Oša, VAS Eektroniskie sakari valdes priekšsēdētājs Jānis Bārda un valdes locekles Vija Gēme un Laila Līduma, VAS ES Radiofrekvenču uzraudzības nodaļas vadītājs Lauris Labanovskis, Dienvidkurzemes novada domes priekšsēdētājs Aivars Priedols, kā arī torņa būvniecībā iesaistītie partneri.

Torņa augstums ir 33 metri, tajā uzstādītās uztverošās monitoringa antenas paredzētas signālu uztveršanai un analīzei frekvenču joslā no 30 MHz līdz 3 GHz. Šajā frekvenču diapazonā Latvijā, līdzās apraides, gaisa, jūras un dzelzceļa satiksmes un citām sakaru sistēmām, darbojas arī mobilie sakaru tīkli, kuriem šobrīd ir liela loma digitālās transformācijas procesā.

VAS ES fiksētās radiomonitoringa antenas ir stratēģiski svarīgs objekts, un tās uzstādītas vairākās vietās Latvijas teritorijā, lai nodrošinātu radiosakaru tehnoloģiju attīstībai pielāgotu un labvēlīgu vidi un tās uzraudzību. Monitoringa punkti atrodas Rīgā, Valmierā, Rēzeknē, Daugavpilī, Ventspilī, un pavisam jauns – Grobiņas pagastā.

Šādas radiomonitoringa antenu sistēmas nodrošina radiosakaru iekārtu elektromagnētisko saderību jeb darbu bez savstarpējiem radiotraucējumiem, kas ir īpaši svarīgi šobrīd, kad saskaramies ar tehnoloģiju straujo attīstību, dažādību un radiofrekvenču spektra noslodzes ievērojamo pieaugumu, pamatojoties uz interneta un mobilo tīklu izmantošanas apjomu palielināšanos.

Atklājot pasākumu, VARAM ministrs atzinīgi novērtēja VAS ES ieguldījumu digitālās transformācijas veicināšanā. “Tehnoloģiju attīstības, interneta un mobilo tīklu izmantošanas apjoma pieaugums ir digitālās izaugsmes neatņemama sastāvdaļa, un mobilie sakari šajā transformācijā ieņem centrālo lomu. Esošā realitāte rāda, ka savienojamība un kvalitatīva sakaru pieejamība ir kritiskas nozīmes faktors pilnvērtīgai tautsaimniecības funkcionēšanai un būtiskai uzņēmējdarbības efektivitātes palielināšanai, kā arī izglītības procesa nepārtrauktības nodrošināšanai un sabiedrisko pakalpojumu saņemšanai. Digitālajā telpā arvien straujāk ienāk dažnedažādas ierīces un raidītāji, kas izmanto mobilo internetu un kurus mēs lietojam visā Latvijas teritorijā, un šī torņa izveide vistiešākajā mērā nodrošina sekmīgāku iesoļošanu nākamajā digitālajā dekādē” tā Artūrs Toms Plešs, VARAM ministrs.

Viens no digitālās transformācijas mērķiem ir modernizēt valsts pārvaldes procesus un pakalpojumus. VAS Elektroniskie sakari paveiktais ir spilgts piemērs, kā, izmantojot tehnoloģiju sniegtās iespējas, var uzlabot ne tikai savu iekšējo procesu efektivitāti, bet, vienlaicīgi, risināt sabiedrības vajadzības un nodrošināt atbalstošu vidi uzņēmējiem.

Jānis Bārda: “VAS ES savu radiomonitoringa infrastruktūru attīsta, domājot par to, lai tā būtu noderīga elektronisko sakaru komersantiem un visiem radiosakaru lietotājiem. Sevišķi svarīgi šobrīd ir attīstīt savu sakaru infrastruktūru reģionos, jo “pilsētas pamazām pārceļas uz laukiem”, aizvien vairāk tiek izmantoti bezvadu sakaru risinājumi un attiecīgi pieaug pieprasījums pēc radiofrekvenču spektra un mūsu uzdevums ir spēt nodrošināt visu radiosakaru sistēmu savstarpēju darbību bez traucējumiem.”

Pasākuma laikā, pēc objekta atklāšanas, klātesošajiem bija iespēja aplūkot, kā notiek radiofrekvenču spektra monitorings, attālināti, no VAS ES mobilās mērlaboratorijas, pieslēdzoties Grobiņas tornī uzstādītajai antenai.

VAS Elektroniskie sakari jau trīsdesmit gadus īsteno savu misiju – radiofrekvenču spektra pārvaldību Latvijā. 2021. gada 23. augustā aprit tieši 30 gadi, kopš VAS Elektroniskie sakari (toreiz – Latvijas Valsts Elektrosakaru Inspekcija) 1991. gadā pārgāja neatkarīgas Latvijas Republikas jurisdikcijā un uzsāka savu attīstības ceļu, pakāpeniski kļūstot par stabilu un strauji augošu uzņēmumu, kāds tas ir šodien.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
0 komentāri
Inline Feedbacks
View all comments
Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: