Reklāma

“Clean R” iegādājas 11 videi draudzīgus atkritumvedējus un plāno atteikties no dīzeļdegvielas dzinējiem

Jaunākie raksti

Canyon Puncher GM-20 spēlēm paredzētās datorpeles apskats

Vai datorspēlēm paredzētiem aksesuāriem jābūt dārgiem? Ne obligāti, jo šoreiz izmēģināšanai atbraukusi pagaidām lētākā spēlēm paredzētā datorpele, kādu esam...

Ukrainas centrālā banka tagad oficiāli var emitēt digitālo valūtu

Arī Ukraina gluži kā dažas citas valstis sper pirmos soļus centralizētas digitālas valūtas ieviešanā. Par to liecina fakts, ka...

ASUS izziņo ROG Desk Mount Kit monitoru stiprināšanai pie galda

ASUS izziņojis ROG Desk Mount Kit, kas apredzēts ROG spēļu monitoru stiprināšanai pie galda virsmas. ROG Desk Mount Kit...

Apple no App Store izņem lietotni Unjected, kas veicina antivakseru iepazīšanos

Apple no sava lietotņu veikala App Store ir izņēmis lietotni Unjected, kas veicinājusi to cilvēku iepazīšanos un informācijas izplatīšanu...

ES privātuma regulators “Amazon” uzlicis 888 miljonu dolāru lielu soda naudu

Luksemburgas datu aizsardzības komisija paziņojusi, ka tehnoloģiju gigantam "Amazon" piespriež 888 miljonu ASV dolāru lielu sodu par GDPR noteikumu...

Iesaistot četrus košākos Latvijas māksliniekus, “Clean R” prezentējis jaunu vides mākslas projektu “Māksla rūpēties” un pavēstījis par uzņēmuma zaļo kursu. Šogad  “Clean R” papildinās uzņēmuma autoparku ar kopumā 11 videi draudzīgiem ar saspiesto dabasgāzi (CNG) darbināmiem atkritumvedējiem. Kopējie ieguldījumi projektā ir vairāk nekā divi miljoni eiro, un jaunie auto tiks izmantoti gan sadzīves atkritumu, gan būvniecības atkritumu apsaimniekošanā.

“Vides ilgtspēja ir viena no mūsu prioritātēm. Tāpēc vairāku apjomīgu projektu kopums, padarot “Clean R” ne tikai par efektīvāku, bet arī videi draudzīgāku uzņēmumu, iezīmē mūsu zaļo kursu. Tā īstenošanai arī nākamajos gados plānojam vairāku miljonu investīcijas un plānojam līdz 2027. gadam atteikties no dīzeļdzinēju automašīnu izmantošanas pakalpojumu sniegšanā, kļūstot par vienu no zaļākajiem, ja ne zaļāko uzņēmumu Latvijā,” stāsta Guntars Levics, “Clean R” valdes loceklis.

Šī ir tikai viena no “Clean R” zaļā kursa aktivitātēm, esot ceļā uz Latvijā zaļākā uzņēmuma autoparka izveidi. Uzņēmums pieņēmis stratēģisku lēmumu turpmāk, cik iespējams, atjaunot vieglo transportlīdzekļu bāzi, pārejot arī uz elektroauto. Tāpat uzņēmums šogad atjauno teritoriju uzkopšanas tehniku. Klientu apkalpošanā “Clean R” efektīvi pāriet uz e-pakalpojumu pašapkalpošanās platformu “mans.cleanr”, līdz minimumam samazinot papīra apriti, tā kopumā mazinot darbības negatīvo ietekmi uz vidi un veicinot labas korporatīvās pārvaldības principu īstenošanu uzņēmuma ikdienā.

Vides un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs norāda: “Esam gandarīti redzēt, ka Latvijas uzņēmumi īsteno mūsdienīgu un ilgtspējīgu biznesa stilu, tostarp atbildīgi investē videi draudzīgākos autoparkos, kas noteikti ilgtermiņā ir arī nozīmīga investīcija konkurētspējas celšanā. Eiropas Savienībā kā prioritāte ir noteikta ilgtspējīgas izaugsmes stratēģija un ekonomikas modernizācijas plāns, ko zinām kā Zaļo kursu. Tā viens no virzieniem ir ilgtspējīgas un viedas mobilitātes ieviešana un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana. Transporta sistēmas dekarbonizācijā ir dažādi instrumenti – gan privātā autoparka pakāpeniska nomaiņa, kur jau ministrija strādā pie dažādiem atbalsta mehānismiem videi draudzīgu izvēļu veicināšanai, gan investīcijas dabai draudzīgākā sabiedriskajā un komercsektora transportā, kam ir paredzēti arī atbalsta līdzekļi no Eiropas Savienības fondiem.”

Saspiesto dabasgāzi uzskata par videi draudzīgāku degvielas veidu nekā dīzeļdegvielu vai benzīnu. Pēc publiski pieejamiem datiem, ar CNG sistēmu aprīkotām automašīnām salīdzinājumā ar dīzeļdzinēja transportu oglekļa dioksīda (CO2) izmešu daudzumu ir iespējams samazināt par 20–25 %, slāpekļa dioksīda (NO2) izmešu daudzumu – līdz 90 % un cieto putekļu daļiņu daudzumu – pat par 98 %. To radītais troksnis ir par 20–25 % mazāks nekā ar dīzeļdegvielu darbināmiem atkritumvedējiem. Pēc “Clean R” veiktajiem aprēķiniem, ar jaunajām atkritumu apsaimniekošanas automašīnām uzņēmums gadā samazinās kaitīgo oglekļa dioksīda izmešu daudzumu par 22 % jeb 209 tonnām.

Pirmās četras “Clean R” ar saspiesto dabasgāzi darbināmās atkritumu apsaimniekošanas automašīnas Rīgas pilsētvidē vedīs mākslinieku Alekseja Naumova, Kristīnes Luīzes Avotiņas, Helēnas Heinrihsones un Elitas Patmalnieces radītu vizuālu aicinājumu ikvienam aizdomāties par saviem atkritumu radīšanas un šķirošanas paradumiem un mākslu rūpēties par vidi mums apkārt.

“Šis ir patiesi interesants projekts un piemērs tam, kā māksla ienāk pilsētā. Četru gleznotāju darbi būs īsta ceļojoša izstāde, un ceru, ka cilvēki ne tikai priecāsies par krāsainām braucošām mašīnām, bet arī aizdomāsies par vidi, kādā dzīvo. No tiesas ceru, ka “Māksla rūpēties” kļūs par ikdienas nepieciešamību,” piebilst Aleksejs Naumovs, gleznotājs un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors.

“Clean R” jau iepriekš ar mākslas darbiem aktualizējis atkritumu šķirošanas un pārstrādes vajadzību. Tā, piemēram, pērn novembrī uzņēmums novietoja skulptora Haralda Gerta no pārstrādājamiem atkritumiem veidotus Lāčplēša un Melnā bruņinieka tēlus – vides objektus Rīgas kanālā.

Reklāma

12 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
12 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments

Klusāks atkritumu vedējs ir labi, jo sevišķi tad, ja atkritumus jau sāk vest 5 no rīta, tad troksnis ir diezgan traucējošs.

lielākais trobels jau no stikla konteinera iztukšošanas…?

Vajag ieviest kaut kādas homeopātiskās pudeles, lai nav lieks troksnis :)

Pudeles vajadzētu nodot veikalā, kad ņem pilnas! Tā mešana konteineros ir nejēdzīga resursu izšķērdēšna, bet šobrīd alu lētāk ir pildīt jaunās pudelēs, kā mazgāt vecās.

Ir tāds veikals “Labais”, tur pieņem pudeles, bet…iedomājies to kontingentu, kurš ierodas uz šo procesu…tad negribās rādīties tuvumā.

Es agrāk braucu uz vairumtirdzniecības bāzi, atvedu kasti ar tukšajām pudelēm, un paņēmu pilnu kasti. Atlaide bija kaut kādi 10 centi uz pudeli, bet vienā bāze aizvērās. Šitā sistēma strādā arī Vācijā, ja atnāc ar savu pudeli, tad pilnā tev maksā par noteiktu summu mazāk. Un šāda sistēma lieliski attīra grāvmalas no pudelēm, jo sanitāriem ir piepelnīšanās iespējas.

Atkritumu vedējam jau trobeli taisa konteineru satura pārvietošana. Pierunā visus apkārtnes kaimiņus vest savu šmuci pa tiešo uz izgāztuvi ;)

Es teiktu, ka lielākais trobelis ir tad, kad darbina hidrauliku!

Un tieši tas notiek brīdī kad pārvieto konteinera saturu.

Kampeja Skeles kompanija

pudeles var nodot aiz berģu depo
tur ir alus tirgus ar visādiem neredzētiem aliem
tumšās pieci centi un pārējās kaut kur 3-1
tur ved kastēm
tā kā nav ko kaunēties – es pēdējo reizi uz piecdesmit eiro nodevu

Imantā no stikla šķirošanas konteineriem nododamās pudeles pazūd jau pirms konteinera iztīrīšanas. Te pāris kadri braukā apkārt ar ratiņiem un lieliem maisiem. Pat iemanījušies visu nodarīt ļoti klusu :)

Reklāma
Reklāma
Reklāma