web analytics

Singapūra – pirmā valsts, kur lietošanai uzturā apstiprina laboratorijā audzētu gaļu

Jaunākie raksti

DPD Latvija brīdina par krāpniekiem, kas mēģina izkrāpt norēķinu karšu datus

DPD Latvija vērš uzmanību uz jaunu krāpniecības shēmu un brīdina par krāpniekiem, kas uzņēmuma vārdā mēģina izkrāpt iedzīvotāju norēķinu...

Revolut laiž klajā iegādes risinājumu Latvijas uzņēmumiem

Īstenojot savu mērķi nodrošināt iespēju visus uzņēmumiem būtiskos aspektus pārvaldīt vienuviet, Revolut Business šodien paziņoja par jaunā iegādes risinājuma...

Kursors.lv izmēģina Shipzee servisu – Apple MagSafe lādētājs pēc pusotra mēneša gaidīšanas

Novembra beigās, kad Amerikā atzīmē Pateicības dienu un norisinās “Melnās piektdienas” jeb Black Friday atlaižu un iepirkšanās trakums, Latvijā sevi ar...

Xiaomi Mi Band 6 varētu tikt pie GPS, SpO2 sensora un Amazon Alexa atbalsta

Tīmeklī uzieta gaidāmās Xiaomi Mi Band 6 fitnesa aproces programmatūra, kas norāda uz vairākiem ilgi gaidītiem uzlabojumiem. Parasti Xiaomi...

Volkswagen pārsniedz Eiropas CO2 emisiju mērķus un Baltijā kļūst par elektroauto tirgus līderi

Saskaņā ar sākotnējiem datiem Volkswagen pasažieru automašīnu segmentā radījis par aptuveni sešiem miljoniem gramu mazāk CO2 nekā to pieprasa...

Singapūra nākusi klajā ar paziņojumu, ka lietošanai uzturā apstiprina laboratorijā audzētu gaļu. Šāds lēmums dos zaļo gaismu tiem uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar mākslīgās gaļas ražošanu un pārdošanu. Viens no tādiem ir Sanfrancisko bāzētais “Eat Just”, kas singapūriešus pabaros ar laboratorijā audzētas “vistas” gaļas izstrādājumiem.

Norādīts, ka pirmais produkts, kur “Eat Just” plāno realizēt mākslīgo gaļu, ir “vistas” nageti. Vēl gan nav zināms, kad tieši tie būs pieejami. Taču viens ir skaidrs – šādas uzkodas būs krietni dārgākas gan par parasto gaļu, gan augu bāzē radītajiem “gaļas” izstrādājumiem.

Veikalu plauktos, kā arī ēstuvēs arvien biežāk parādās dažādas augu izcelsmes gaļas alternatīvas, ko piedāvā, piemēram, “Beyond Meat”. Taču “Eat Just” radītie “gaļas” produkti būs atšķirīgi ar to, ka gatavoti nevis no augu bāzes, bet audzēti laboratorijā no dzīvnieku muskuļu šūnām. Pats “Eat Just” Singapūras atļauju uzturā lietot mākslīgo gaļu nosaucis par sasniegumu pasaules pārtikas ražošanā un cer, ka citas valstis sekos šim piemēram.

Būtiski, ka pieprasījums pēc parastās gaļas alternatīvām aizvien turpina pieaugt, un galvenie iemesli tam ir patērētāju rūpes par savu veselību, dzīvnieku labturību un vidi. Saskaņā ar finanšu pakalpojumu sniedzēju “Barclays” – gaļas alternatīvu tirgus nākamās desmitgades laikā varētu sasniegt 140 miljardus ASV dolāru (ap 116 miljardiem eiro) jeb aptuveni 10% no kopējā gaļas tirgus.

AvotsBBC

73 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
73 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Krotow

Nākamais solis būs iestāstīt lielpilsētu iedzīvotājiem, ka sojas “gaļa” ir krutuma kalngals un zaļi un vispār. Ekohipsteri uz to pavilksies. Pēc tam varēs tirgot “īsto” gaļu kā luksusa preci pa $$$$$.

0913

Tas viss jau ir bijis, Rīgā 90jos bija sojas ēstuve netālu no ARSa))

Ansis

Laboratorijā pavairotai šūnu kultūrai taču jābūt derīgai ēšanā vegāniem?

Krotow

Keitij, pret fanātismu loģika nelīdz. Vegānu gadījums ir tieši tas.

Ralfs

100%

Ralfs

Man šoreiz smaids par naivumu:)

Ansis

Saskaņā ar https://lv.wikipedia.org/wiki/Veg%C4%81nisms visbiežākie vegānisma izvēles iemesli ir ētiski apsvērumi saistībā ar dzīvnieku tiesībām vai labturību, apkārtējo vidi un veselību, kā arī garīgi un reliģiski apsvērumi.

Man objektīvi paliek tikai reliģiskais aspekts.

Citādi arī lāča pēdas nospiedums dubļos dabas muzejam sanāk neētisks.

Krotow

Vegāniem tas nederēs. Viņiem ticība liedz patērēt uzturā dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas.

digitalk

nekādā gadījumā, ja tie ir dzīvnieku valsts proteīni un olbaltumvielas. tikai zāle un koka mizas, TIKAI! ;D

digitalk

daudzveidība, kas bāzēta uz eksotiskiem produktiem, kurus nevar izaudzēt mūsu klimatiskajā zonā? bagātīgāks, kuram iztrūkst dažas vitālas aminoskābes, kuras var iegūt tikai speciāli lietojot dažus eksotiskus “fruktus”? k’moon :)

ps. man nav protestu pret zālēdājiem, kamēr tie nesāk agresīvi sludināt savu pārliecību. mana laba draudzene gatavo tik garšīgus veģetāros ēdienus, ka es ēdu neprotestējot par gaļas iztrūkumu.

pss. vegāni ir tie, kuriem būtu jāēd tikai svaiga zaļbarība, pārējie ir veģetārieši.

Ralfs

+

Krotow

Ar vegānismu (ir tā reliģija un nesaki ka nav) pārņemtajiem pārtikas sagatavošana ir pamatīga ņemšanās. Piekrītu, ka var salasīt vajadzīgās sastāvdaļas, taču tas aizņem pamatīgu laiku un maksā uiui. Un garšo nu tā. Protams, ja kādam ir daudz daudz lieka laika un naudas priekš ākstīšanās, es neiebilstu. Tikai lai neuzmācas ar to man.

Ralfs

100%

Reinis Rozitis

> un pat bagātīgāks nekā gaļēdāju uzturs.

Kā var kaut kas būt bagātīgāks, ja tiek izmestas ~divas trešdaļas no kopas (pārtikas izejvielu klāsta), no kuras jāizvēlas – matemātiski/loģiski tas neiet kopā t.i. gaļēdāji var ēst arī zāli un koka mizas, bet vegāni desu gan nē .. :)

digitalk

varbūt bija domāts visādu minerālvielu un vitamīnu klāsts?

bet par vitamīniem runājot tas ir maldīgs uzskats, cilvēks mierīgi var pārtikt no burgeriem un alus, un saņemt organismam vajadzīgo vitamīnu devu.

Skābene

Nekad neesmu varējis saprast, kāpēc veģetārieši un vegāni tik ļoti cenšas savos ēdienos atdarīt gaļu?Sojas gaļa, veģetārie burgeri, veģetārās gaļas bumbas utt. Vai kāds gaļēdājs sapņo par cūkgaļas gurķi, šašlika zāli, kebaba baklažānu? Ja jau esi vegāns, tad ēd gurķainu gurķi, sojainu soju un beidz sapņot par sojas gaļu. Otrs aspekts kas mazliet biedē, ja atteiksimies pilnībā no dzīvnieku izcelsmes pārtikas, vai uz pasaules vispār paliks dzīvnieki. Vai mani mazmazbērni vispār redzēs dzīvu aitu, vistu, govi, vai zirgu, jo cilvēcei šie dzīvnieki vairs nebūs vajadzīgi un tie netiks pavairoti. Pēc tam jau pāriesim uz mākslīgi sitizētu pārtiku un ēdīsim kaut… Read more »

Ralfs

1000000%

LAN

Manuprāt nākotne ir kukaiņiem un zivīm, jo daudz efektīvāk pārvērš augus gaļā, ātri vairojas.
Un nav jau jātēlo baiļu faktors ēdot veselus kukaiņus – tos arī var pārstrādāt un apstrādāt tā, ka nemaz nepateiktu ja nezinātu.

Inese

Redzēs tika brīvība tur kur cilvēks to nozaga modificēja un sāka slepkavot un noēst.

digitalk

beidz slepkavot latviešu valodu un noēst domu, pirms esi to izteikusi.

Aigars Axx

Pati saprati ko pateici?

Rudolfs

Varbūt kļūdos, bet man šķiet par vegānu/veģetārieti nekļūst tādēļ, ka negaršo gaļa. Kā to var nesaprast man liekas diezgan dīvaini.

digitalk

tad kāpēc izlikties, ka gribi gaļu, ja to nevēlies ēst principa pēc?

Rudolfs

Ne jau izlikšanās pēc ēd tos produktus, bet garšas.

Aigars Axx

Diez, kur tad līdz šim rāva to sviestu un taukus, ja to aizstāšanai vajag tik mistiski lielas platības? Tātad citā vietā kkas ir atbrīvojies?
Kas ir orangutangs un kāpēc tieši šis ir tik svarīgs?

digitalk

pārtikas industrija mēģina ietaupīt, kur tik var, tāpēc vienkāršāk nolīdzināt simts hektārus meža un audzēt palmas, kuras neprasa daudz uzmanības, nekā dzenāt pa fermu govis, kurām vēl pļavu padod, apsēklo un izslaukt neaizmirsti.

orangutāns ir cilvēkveidīgais pērtiķis, apdraudēta suga, otrs gudrākais primāts uz Zemes pēc cilvēka.

Aigars Axx

Alternatīva ir tikai viena! Tāda ir tās būtība. Ja to ir daudz un dažādas, tad tās noteikti nav alternatīvas, bet vienkārši – citas iepējas.

digitalk

piedod, ka apbēdinu

Definition of alternative (Entry 1 of 2)
1 : offering or expressing a choice
several alternative plans

Ralfs

Ja?????:)

Aigars Axx

Gaļēdāji ēd pilnīgi to pašu ko vegāni, veģetārieši un + gaļu. Tātad viņu uzturs jau pēc definījas ir bagātīgāks, bet vegāniem trūcīgāks.

0913

kāpēc visēdājiem katru dienu jāēd gaļa ar kartupeļiem? pagaidām ir gana liela izvēle.
turklāt, pēc pvo ieteikumiem, gaļai būtu jābūt kartupeļu vai citu dārzeņu piedevai, nevis otrādi.

digitalk

par stulbo PVO tev taisnība, kā no politiskas organizācijas gudras domas nāk reti un nejauši.

vegāni mēģina dažādot, jo paši ir iedzinuši sevi izvēles slazdā. tas nav radošums vai kulinārās mākas attīstība, tas ir tups bezcerīgums, jo neko vairāk nedrīkst.

0913

kā nevietā – ja visi planētas iedzīvotāji ēstu pāris kg gaļas katru dienu, tas būtu trakāk kā iekšdedzes auto ar visiem pasaules tankeriem kopā.
no tāda aspekta raugoties, tie kas regulāri ēd gaļu ar kartupeļiem, uz fiksāko būtu jāpārorientē uz sintētiskajiem bifštekiem. fizioloģisko normu – lūdzu, dabiskā gaļa, bet gastro izpriecas ar steiku kalniem – arī lūdzu, bet jau no “vistiņas”.

0913

nujā nujā, pirmais komentārs ārpus raksta tēmas) atvainojos.

Osvalds

Kādreiz bija fantastikas grāmata Frederiks Pols, Sirils M. Kornblūts. Kosmosa tirgoņi (Operācija “Venēra”). Tur kā fantastika tika aprakstīta “mākslīgā vistiņa” – rūpnieiskā vistas gaļas audzēšana. Nu tā jau ir klāt…..

digitalk

patiesībā tas priecē, jo, ja skatās uz ārpuszemes telpas apgūšanu, tad tādas višteles tur nevarēs uzaudzēt, bet mākslīgo proteīnu gan.

Krotow

Kosmosa tirgoņi” ir interesanta arī no citiem aspektiem – agresīvais mārketings, tai skaitā narkotiku pievienošana pārtikai, citādi domājošo nīdēšana, vienkāršo mirstīgo izsūtīšana uz citām planētām lai nemaisās pa kājām, politiskās un vienkārši slepkavības utt. Tas viss pēdējo 60+ gadu laikā ir vairāk vai mazāk kļuvis par realitāti. Ja izdodas atrast, iesaku izlasīt.

0913

Nu re, kļūst saprotams kāpēc Maskam tā piededzis tuksnešainais Marss)

Aigars Axx

Domāju, ka ne 60+, bet visā cilvēces pastāvēšanas vēsturē.

digitalk

domājams, ka varu ieskanēt, ja nu kādam interesē. tik jāpārbauda plaukti vai tiešām ir uz vietas.

Osvalds

Man ir fb2 formātā. Ja vajag varu aizsūtīt uz pastu.

digitalk

paldies :) domāju, ka man ir papīriskā formātā, un es neplānoju to tuvākā laikā pārlasīt, tas bija vairāk domāts cilvēkiem, kuri nav pazīstami ar šo darbu. ja nu kāds piesakās, uzsūti viņiem. paldies vēlreiz, vienmēr patīkami sastapt kādu grāmatu lasītāju mūsdienu jūtūbes laikos.

Krotow

Varbūt iešārē google doķos vai tml. un ieliec linku forumā.

digitalk

to jau Osvaldam vajadzēja adresēt, man nav pārliecības, ka uz sitienu atradīšu un kur nu vēl kaut kad ieskanēšu.

Osvalds
Gints Rotčenkovs

No Vegan Latvija sekta šo labprāt pagaršotu un Kursoram apskatu uztaisītu.

digitalk

sekta? par tādu var nodēvēt vegānus, bet ne ieņirdzošos par vegāniskajām “vērtībām”.

[edit] If meat eaters acted like vegans

Last edited 1 month ago by digitalk
Rudolfs

Tie kas ieņirdz un taisa kultu no gaļas ēšanas nav ar neko labāki. Droši vien, ja tos fanātiskos vegānus ignorētu, tad viņiem pašiem vairs nebūtu interesanti cepties.

digitalk

gaļas ēšana nav kults, tāpat kā vajadzība mazgāties vai nokārtot vēderizeju podā vai pļavā. cilvēks ir visēdājs, tāpēc dažu indivīdu vēlme mākslīgi ierobežot racionu ir debīlkults. ignorēšana nekad nav palīdzējusi apslāpēt tendences, te “droši vien” nav ne droši, ne arī strādā.

Rudolfs

Vegānisms arī nav kults. Bet ir protams cilvēki, kas to to mēģina uztaisīt par kaut kādu izredzēto masu. Viņi ir ļoti skaļi un tādēļ arī rodas šāds uzskats. Tieši tāpat, kā tie, kas pārspīlēti spiež gaļu katrā ēdienreizē. Man vairāk izskatās, ka reizēm “hardcore” gaļēdāji izturas it kā kāds viņiem karbonādi no mutes ārā rautu.

Un ja jau cilvēks ir visēdājs, tad kur problēma neēst gaļu? Var ēst visu citu.

Problēma, par ko būtu vērts runāt, ir šāda uztura uzspiešana bērniem. Pieaudzis cilvēks var ēst ko vēlas.

digitalk

plēsēju kulta pārstāvjus neesmu saticis ne reizi, tikai racionālus “man vajag gaļu pusdienās”. bet tavs pēdējais teikums izsaka visu. mums nav par ko strīdēties :)

par “ēst kaut ko citu” — visēdājs nenozīmē, ka ar ierobežotu pārtikas programmu tu uzņemsi visu organismam vajadzīgo, tāpēc jau tu esi visēdājs. kā jau rakstīja Keitija, dažādu ierobežoto diētu praktizētājiem ir iespējamas nopietnas problēmas.

Rudolfs

Arī neierobežoto diētu praktizētājiem var būt problēmas ar balansu (pārāk daudz gaļa, kas redzam sirds un asinsvadu slimību izplatībai). Tā kā tikpat vegāniem jāseko līdzi uzturam kā pārējiem. Tikai citādākā veidā.

digitalk

mēs šo komentāru rindu drīz pārvērtīsim par dietoloģijas forumu :D visēdājiem, kas uzspiež uz gaļu nav jāsatraucas par balansu. neviens visēdājs nerij tikai tīru gaļu (atšķirībā no vegāniem, kas ēd tikai zaļu), tur ir daudz augu valsts ekstras kā papildinājums. kā jau iepriekš rakstīju, viens cienījams ārsts (ne āksts Apinis) tā arī teica — ar burgeriem un alu var mierīgi nosegt visu organismam vajadzīgo vielu patēriņu. [edit] nu, izņemot D vitamīnu, tur tikai saules gaisma, pareizās zivis vai aptieka. sirds un asinsvadu slimības ir “neveselīga” dzīvesveida problēma, nevis tikai gaļas ēšanas izraisīta. es gan piekopju neveselīgo, gan jau drīz atmetīšu… Read more »

Last edited 1 month ago by digitalk
Gints Rotčenkovs

No Vegan Latvija ir izveidots no čaļa, armijnieka, ko vegāni no savas grupas patrieca un veselīgi diskutēt atteica

Gints Rotčenkovs

100% true that!

Gints Rotčenkovs

Latvijas vegānu virsaitis Sandris savā relīzē šodien bija minējis, ka ļoti liels CO2 dēļ energoietilpības.Tāpat – produkta pirmais izlaidums ir ražots, šūnu audzēšanai izmantojot t.s. liellopu augļa serumu (fetal bovine serum)

0913

var cepties par ēdienu, bet ja ilonmaski un bilgeitsi pasaules nabadzīgāko iedzīvotāju daļu ierautu nosacīti izglītotajā un pārtikušajā pasaulē, kur nav jātaisa 10 bērni lai vecumdienās būtu palikuši daži apgādnieki, samazinātos arī slodze uz ekosistēmu.
nu un izglītotajai pasaulei būtu nevis jādzenas pēc rapšu soļarkas, bet vienkārši mazāk jābrauc, mazāk jāēd lietas, kuru audzēšana prasa lielākas platības, vairāk resursu un rada lielāku piesārņojumu.

turpinot vairoties nabagiem, kam neviens nav pacenties iedod prežus un citu izklaidi, no siseņu ēšanas mēs nekur neliksimies.

digitalk

tu esi fantasts. bagāto naudas nepalīdzēs, ja paši cilvēki tajā galā ir slinki un uzmetēji, apkrāpt balto svēta lieta. ja es tagad izklausos kā rasists, tad tā patiesībā nav, jo es uzaugu “cūka cepas caurā pannā” un tiku izaudzināts par internacionālistu — es vienādi neieredzu visus cilvēkus.

0913

nujā nujā, dekolonizācija lielā mērā ir xx gs problēma, kuras sekas tikai plešas plašumā.

Krotow

Dabā jebkas jebkuru mērķi cenšas sasniegt, tērējot tam pēc iespējas mazāk enerģijas. Tāpēc populistiskie, komunistiskie, nacistiskie u.tml. varianti mūžīgās laimes sasniegšanai masās ir tik populāri. Jo sola rīt ap brokastlaiku un nazi ribās tiem, kuri iebilst.

Gints Rotčenkovs

Keitija – pasaki godīgi, vai TU esi vegāne? vai tikai koķetē ar šo reliģiju/diētu?

Gints Rotčenkovs

Paldies, lieliski.

Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: