web analytics

Īlons Masks šonedēļ spers zīmīgu soli pretī ceļojumiem uz Marsu

Jaunākie raksti

Uzņēmējus aicina 10 dienās ekspertu vadībā izveidot interneta veikalus

No 28. janvāra līdz 8. februārim Kurzemes Biznesa inkubators sadarbībā ar Digitālo mārketinga fabriku un Mozello mājas lapu izstrādes...

Kursors.lv kopā ar Citadeli informēs par fintech jaunumiem

Ar prieku paziņoju, ka Kursors.lv uzsāk sadarbību ar Citadeles banku un visa gada garumā kopā informēsim par svarīgo finanšu...

Saruna ar Mārtiņu Bērziņu par Covid-19 ietekmi uz finanšu tehnoloģiju attīstību

Domāju, ka tikai retais spēja paredzēt, kāds tieši izvērtīsies 2020. gads un kā sākontēji tālajā Ķīnā radies COVID-19 vīruss...

Star FM “Zoopastas” tehnoloģiju rubrika #401 (21.01.2021)

21. janvāra radio Star FM rīta programmas Zoopasta tehnoloģiju rubrikas ieraksts. Kā klausīties Star FM tehnoloģiju ziņas? Katru ceturtdienu uzreiz...

Microsoft sadarbosies ar General Motors un investē autonomās braukšanas uzņēmumā Cruise

Tehnoloģiju uzņēmums Microsoft noslēdzis ilgtermiņa sadarbību ar autobūves uzņēmumiem General Motors, Honda un vēl citiem, lai investētu vairāk nekā...

Kamēr Ziemassvētku iepirkšanās bums iet vaļā uz pilnu klapi, SpaceX radītājs Īlons Masks (Elon Musk) cītīgi strādā pie tā, lai pēc iespējas ātrāk nogādātu pirmos cilvēkus uz Marsa. Masks pagājušajā nedēļā Twitter publicēja ziņu, ka šonedēļ plāno veikt pirmo nopietno testa lidojumu SpaceX milzīgajam kosmosa kuģim “Starship”, kas kalpos kā transportlīdzeklis ceļojumiem uz Marsu. Šis tests tiks veikts nedēļu pēc tam, kad veiksmīgi izmēģināts Starship prototipa dzinējs.

Pēc Īlona Maska teiktā – Starship testa lidojumā pacelsies 15 km virs zemes. Jācer, ka šis izmēģinājums būs veiksmīgs, jo iepriekšējie Starship prototipi vien dažu simtu metru augstumā bieži vien tā kā lēkāja un neuzrādīja stabilu lidojumu. Būtiski, ka gaidāmais Starship tests arī parādīs, vai tā uzbūve ir piemērota kosmosa lidojumiem.

Īlons Masks gan izteicies, ka šajā izmēģinājuma lidojumā daudz kas varot neizdoties un iespēja, ka viss noritēs kā pa diedziņu, esot 1 pret 3.

Jāpiezīmē, ka 120 metrus garais SpaceX kosmosa kuģis “Starship” sastāv no divām lielām daļām – nesējraķetes “Super Heavy” un raķešu kuģa “Starship” – kas, pēc Maska domām, vienlaikus spēs uz Marsu nogādāt 100 cilvēkus.

23 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
23 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Krotow

Kad viņš pats uz Marsu aiztīsies?

Viesturs

Interesanti, kāpēc tādas antipātijas?

Krotow

Solīja taču nolikt kedas uz Marsa :)

Elektriķis

Re kā tas tiek pasniegts: “Īlons spers soli…” kaut gan to visu dara inženieri. Ir aizdomas ka Īlons neprojektē šo raķeti, bet dod virzienu un naudu, kas protams ir ļoti nozīmīgi šādos projektos. No pieredzes zinu, ka inženieriem ir liktenis būt nemanāmiem, lai gan tas ir radošs darbs. Savukārt mākslinieki domā ka tikai viņi ir radoši :)

Elektriķis

Parasts holivudas sižets: ļaunais vecis izdabūjis no baltos ķitelīšos saģērbtiem briļļainiem vīreļiem brīnumieroci, sadzen tos kaktā un novāc, lai tie nevienam citam ko tādu neuztaisītu. Visu izdara ļaunais vecis :)

Elektriķis

Droši vien ka Īlons savus nenovāc, bet klišejiski inženieri ir “pelēkā masa”.

Arthurio Zandonus

M A R S I E Š I

būsim mēs. Nu…tikai daži no mums, gudrākie un spēcīgākie, kā kursora komentāru moderatori. Bet varbūt mazbērni.

Aigars Axx

Izrādas, ka dizains var būt nepiemērots kosmosa lidojumiem! Tas ir kas jauns. :-)

Elektriķis

Nesatraucies, mums jāsamierinās ka tiešie tulkojumu no angļu mēles parādīsies aizvien vairāk. Meitene šo vārdu pārcēla “pa tiešo” no oriģinālā teksta, napadomājot, ka mums tas nozīmē izskatu, nevis konstrukciju.
Vēl labāka vienā tekstā bija “biomīnēšana” :D
Mēs, vecie, šo paudzi saucam par “mileniāļiem” :)

Kristaps Skutelis

Kāpēc dizains nevar būt arī tehniskais dizains?

Elektriķis

Var gan būt, bet te iepriekšējais komentētājs jautā par “dizaina” piemērotību kosmiskajiem lidojumiem. Vai mums šī raķete šķitīs neglīta? Vai varbūt marsiešiem ir kādas pretenzijas pret izskatu?
Laikam ka te tomēr nav runa par izskatu, kas ir tehniskais dizains.

Reinis Rozitis

Kaut kā neredzu iemeslu kāpēc “dizains” šeit nevar tik izmantots gan kā inženiertehniskā gan izskata nozīmē (https://satori.lv/article/ko-musdienas-nozime-dizains)

Pat ja iedomājas, ka ar dizainu apzīmētu tikai vizuālo daļu, tad tam arī ir nozīme no funkcionalitātes jautājumiem (piem. “uzdizainēts” ķieģelis nav aerodinamisks utt) un nevis tāpēc lai patiktu marsiešiem, bet gan cilvēkiem uz Zemes. Jo nu pasākums ir arī komerciāls un lai cik produkts būtu tehniski augstvērtīgs, neviens uz to neskatīsies, ja tas būs neglīts (ik pa laikam tā sanāk autobūvē).

Elektriķis

Skatīt manu iepriekšējo komentāru: “būs laikam jāsamierinās…” :)
Arī satori rakstā dizainers ir nolikts atsevišķā kastītē: “Dizaineru klātbūtne ir vitāli būtiska jebkurā tehnoloģiju projektā”.
Bez šaubām ka tam ir nozīme, lai produkts būtu ērti lietojams, izskatīgs (piemērots tā brīža priekšstatiem par skaistumu).
Te plūkšanās ir par to, vai raķetei jāizskatās labi, lai tā dotos kosmosā.
Ir vēlme lai katram vārdam būtu sava nozīme. Ja valodas komisija izlemj, ka vārds “dizains” nozīmē arī konstrukciju un uzbūvi, tad izmetam no valodas pēdējos divus. Esam vēsturiski drusku ieķēpājušies, pārņemot šo angļu vārdu.

Reinis Rozitis

> Te plūkšanās ir par to, vai raķetei jāizskatās labi, lai tā dotos kosmosā. Tehniski varbūt nē, bet ideoloģiski (lasi nepieciešami sponsori/atbalstītāji/raķete jādrukā uz patriotiskiem plakātiem “make xxx great again”) – noteikti. (piemēram Shuttle ir ļoti atpazīstama silueta forma dažādos logo utt) > vēsturiski drusku ieķēpājušies, pārņemot šo angļu vārdu. Bet angļu valodā tak vārdam ar ir tāpat vairākas, plašākas nozīmes (tai skaitā izskats). No kaut kādiem 80-tajiem mums pat eksistē organizācija (LDS), kas nodarbojas ar “dizaina” jautājumiem. > Ir vēlme lai katram vārdam būtu sava nozīme. Vēlme kam? Latviešu valodā ir gana daudz vārdu ar (kardināli) dažādu nozīmi. Tā… Read more »

Last edited 1 month ago by Reinis Rozitis
digitalk

bija gan iemesls, jo dizains latviešu valodas nozīmē, oriģinālrakstā nav. tulkojot tika pielikts no sevis “uzbūve un dizains” (tagad izlabots uz “uzbūve”), tādējādi nevajadzīgi izceļot izskatu. tāpēc iesmiets vietā.

Last edited 1 month ago by digitalk
Aigars Axx

Nu, jā, ja parādās vēl tāda lieta kā “produkts”, tad “dizains” uz tā fona ir pupu mizas… :-)

digitalk

es jau tev vienreiz iedevu citātu no tezaurs.lv, ka produkta pirmā nozīme ir neēdamas lietas. tu lasi vai tikai komentē?

Elektriķis

Keitij, izlasīju 3x, pirms līst “kautiņā” par valodas lietošanu. “Design” angļu mēlē tehnikā nozīmē uzbūvi, konstrukciju. Mums vēsturiski tas ir izskats – gan tehniskais, gan apģērbu, gan trauku u.t.t.

Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: