Viedstropos, kas izvietoti uz LMT tehniskās ēkas jumta, šovasar ievākti 80 kg augstvērtīgākās kvalitātes medus. Atšķirībā no parastajiem stropiem šie ir aprīkoti ar dažāda veida sensoriem, atvieglojot biškopja darbu un ļaujot uzraudzīt dravu attālināti.

Urbānā bišu drava ar pieciem viedstropiem izveidota vasaras sākumā, un tajā mīt vairāk nekā 150 tūkstoši bišu. Lai biškopji varētu sekot līdzi stropos notiekošajam, stropi aprīkoti ar sensoriem, kas mēra tā svaru, temperatūru, mitruma līmeni un bišu aktivitāti stropa iekšienē. Dravu var novērot gan ar kopējo tiešsaistes kameru, gan arī pētīt kukaiņu uzvedību ar kameru pie stropa skrejas.

“Ideja par urbāno bišu dravu mums bijusi ilgāku laiku. Apzinoties, ka tehnoloģijas var būtiski kāpināt tradicionālo lauksaimniecības nozaru produktivitāti un pavērt tai jaunas iespējas, tika radīti viedstropi, kas ar sensoru palīdzību sniedz padziļinātu informāciju par procesiem stropā un bišu labsajūtu. Laika gaitā šādi risinājumi varētu kļūt par neatņemu biškopības sastāvdaļu, jo tie ļauj izvairīties no bišu bojāejas, piemēram, izsalstot,” skaidro LMT viceprezidente Laura Keršule. Viņš arī norāda, ka viedstropiem tiek plānots pievienot papildu sensorus, kas biškopjiem ļautu iegūt vēl detalizētāku informāciju par bišu dzīvi stropos.

Viedo bišu dravu, kas izvietota uz LMT tehniskās ēkas jumta līdzās 5G bāzes stacijai, ikdienā uzrauga urbānais biškopis Valdis Janovs. Kā atzīmē biškopis, viedo stropu apkopotā informācija ļauj kontrolēt ienesuma daudzumu un zināt, kad ir jāuzliek papildu medustelpas vai, gluži otrādi, – bitēm pietrūkst barības. “Šī ir mūsdienīga dravošana – bez steigas un uztraukuma,” smej biškopis un norāda, ka pilsētā ievāktais medus ir tīrs, augstvērtīgs, un to apliecina arī pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” veikto pārbaužu rezultāti.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
8 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
KKTK

Interesanti, kuras viedās ierīces palīdz cīnīties ar bišu ērcītēm, ziņo par vēl vienu mātīti stropā, uzskaita tranus, atvaira citu stropu uzbrukumus un iršus. Bet pret zemnieku ķīmijām jācīnās ir no otra gala, visiem viņu miglošanas traktoriem jāliek klāt publiski GPS, lai momentā pamanītu, kad kurš ir nelaikā izbraucis.

Krotow

Par sirseņu izmantošanu praktiskā nolūkā domāju šorīt pa ceļam uz darbu. Apmācīti sirseņi teritorijas apsargāšanai būtu krietni noderīgāki par suņiem. Papildus pozitīvais efektis – teritorijas attīrīšana no lidojošiem kaitēkļiem, tos apēdot.Tiesa, ja šiem kādā brīdī ienāktu prātā rīkoties pēc saviem ieskatiem, būtu lielas ziepes.

Bišu ērcīšu novākšanai jāaizsūta nanorobototi no blakus raksta. Kad jau taisa lielo viedhaosu, tad pa visu naudu.

Trani ir LGBT bišu mātes.

Janis Murnieks

Trans kā reizi nav “nekāds tur “tas” ” , bet gan bišu mātes apaugļotājs ..

Krotow

Karojošo “to” izpratnē jebkurš vecis ir lezbietis. Ar ko trani sliktāki? Funkciju pilda abi :P

Janis Murnieks

berot sēklu mēslojuma kuļķenē pie labas ražas netikt .. :D

digitalk

kur tad tās bites lidoja ievākt nektāru, ja piedrazotajā pilsētas gaisā saražojušas tīru medu?

KKTK

Gan jau bites blieza pēc liepām uz Lielajiem kapiem un Marsa “parku”. Nu pēdējā gan vairs nav.

Last edited 25 days ago by KKTK
Lauris

Vēl vienu reizi teikšu ka “britu zinātnieki izpētījuši, ka peles vislabāk vairojas, ja tām netraucē britu zinātnieki”. Man šķiet, ka ar bitēm būs līdzīgi.