Lai izvairītos no saistību uzņemšanās risināt ar klimata pārmaiņām saistītās problēmas, ASV līderi bieži apgalvojuši, ka viņu rīcībai nav tik būtiskas sekas kā pasaules lielākajai CO2 radītājai Ķīnai. Taču nu Ķīna vismaz mutiski spērusi krietnu soli uz priekšu. 22. septembrī notikušajā ANO Ģenerālajā asamblejā Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins paziņoja, ka līdz 2030. gadam valsts sasniegs radīto oglekļa emisiju maksimumu. Savukārt līdz 2060. gadam Ķīna plāno kļūt par CO2 neitrālu valsti.

Lai šo apņemšanos sasniegtu, Ķīna uzlabos savu ilgtspējības politiku, strādās pie sava nacionāli noteiktā devuma (Nationally Determined Contribution) izpildes, kā arī plāno izpildīt Parīzes Klimata vienošanās mērķi saglabāt globālās temperatūras pieaugumu zem 2ºC. Vēl gada sākumā ANO norādīja, ka vairums valstu, ieskaitot Ķīnu, šo mērķi nespēs sasniegt.

Lai vai kā, taču šāds Sji Dzjiņpina paziņojums tika ļoti gaidīts. Un kā nu ne. Pērn Ķīna radījusi kopumā ap 11,4 miljardiem tonnu CO2 un šobrīd ir lielākā siltumnīcefekta gāzu emitētāja pasaulē. Savā paziņojumā Ķīnas prezidents arī aicināja citas valstis īstenot savus ar klimatu saistītos plānus, uzsverot nepieciešamību pēc starptautiskas rīcības ne tikai klimata pārmaiņu, bet arī Covid-19 kontekstā.

Pagaidām gan šie ir tikai vārdi no Sji Dzjiņpina puses, bez reāla plāna, kā nosprausto mērķi nākamo 40 gadu laikā soli pa solim sasniegt. Būtiskas problēmas šajā visā bez jau pieminētā varētu radīt arī fakts, ka Ķīna ir lielākais ogļu tirgus pasaulē. Vēl šogad valsts šokēja starptautisko vides kustību, apstiprinot ogļu rūpnīcas jaudas palielināšanas plānus.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments