Mākslīgā āda zinātnes kontekstā nav nekāds jaunums, un līdz šim radītie eksemplāri, lai arī spēja sajust pieskārienus, īsti labi nereaģēja uz smagākiem kairinājumiem, kā grūdieni, belzieni vai pat apdegumi. Tikmēr Austrālijas tehnoloģijās bāzētās RMIT Universitātes pētnieki radījuši mākslīgo ādu, kas spēj tūlītēji reaģēt uz sāpēm gluži kā dabīgā āda.

Pētnieku radītais mākslīgās ādas prototips ir izgatavots no elastīgas, īpaši plānas elektronikas (oksīdi un bioloģiski saderīgs silikons) ar spiedienu uztverošiem, uz temperatūru reaģējošiem pārklājumiem un smadzenēm līdzīgām atmiņas šūnām. Risinājums ir pietiekami advancēts, lai spētu noteikt atšķirības starp vienkāršu pieskārienu un sāpīgu sitienu. Šīs mākslīgās ādas dizains ietver ko līdzīgu neironiem, nervu ceļiem un receptoriem – tie, kas atbildīgi par cilvēka maņām.

Lai arī šis risinājums ir vēl diezgan tālu līdz gatava produkta statusam, jau tagad apmēram skaidrs tā pielietojums. Piemēram, dažādas protēzes vairs nebūtu tikai parasts plastmasas vai kāda cita materiāla gabals, bet gan iespēja atkal no jauna sajust pieskārienus. Mākslīgā āda arī padarītu pašus robotus kaut nedaudz justspējīgākus, mazāk biedējošus un, ko tur slēpt, arī maķenīt trauslākus.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
6 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Aplams

cilvēka āda reaģē uz sāpēm?????

9 pasaules brīnums

Kā ir ar ausu ļipiņu ādas reaģēšanu? Varbūt uz sirdssāpēm reaģē?

Oskars

Sis ir noteikti apsveicami un prieks ka tehnologijas un iespejas ir radit vel nebijusas lietas. Sis noteikti palidzetu tiem cilvekiem, kam ir paralizetas kadas kermenja daljas. Tas it ka atdzivinatu mirushas daljas, laus izjust ka pieskaras utml.

Krotow

LOL Kad robotam būs jāceļ kaut kas smags, šis pateiks – man nepatīk, cel pats.