web analytics

NASA ar futbola laukuma izmēra balonu pētīs jaunās zvaigznes

Jaunākie raksti

Izziņoti Kursors.lv lasītāju iecienītākie tehnoloģiju ražotāji (2020)

Uh, 2020. gads bija ļoti interesants! Pavasarī viss apstājās, bet atsevišķas nozares jau dažu turpmāko mēnešu laikā bija ne...

“Alphabet” pieliek punktu ambiciozajam interneta balonu projektam “Loon”

"Google māteskompānija "Alphabet" paziņojusi, ka pēc deviņu gadu darbības nolemj likvidēt projektu "Loon". Tas savu atpazīstamību ieguvis, pateicoties milzīgiem,...

Mobilā lietotne “Bodyguard” lietotāju pasargās no naida runas sociālajos tīklos

Uz sevi tēmēti naidīgi komentāri vai kāds cits līdzīgs saturs nav tā patīkamākā lieta, ko lasīt sociālajos tīklos. Taču...

“Volkswagen” vadītājs izziņo “Trinity” projektu, kas revolucionizēs kompāniju

"Volkswagen" vadītājs Herberts Dīzs paziņojis, ka autoražotājs strādās pie projekta "Trinity", kura gala rezultāts būs jauns "Volkswagen" elektroauto piedāvājuma...

Aicina interesentus uz “Ceļvedis tava viedā biznesa izveidei” bezmaksas meistarklasēm tiešsaistē

Attīstot Latvijas dziļo tehnoloģiju jeb “deep tech” jomu, Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), zinātnes komercializācijas platforma “Commercialization Reactor”...NASA nākusi klajā ar nodomu stratosfērā izvietot aptuveni 2.5 metrus garu teleskopu ASTHROS, kas tiks pārvietots ar futbola laukuma izmēra lielu balonu. ASTHROS (astrofizikas stratosfēras teleskops augstas spektrālās izšķirtspējas novērojumiem submilimetru viļņu garumā) stratosfēras augšējā slānī pētīs gāzes ap jaunajām milzu zvaigznēm un novēros tālo infrasarkano gaismu, ko tās izstaro. NASA norāda, ka visa šī projekta mērķis ir iegūt skaidrāku priekšstatu par jauno zvaigžņu veidošanos un to, kā supernova (masīvas zvaigznes sprādziens tās dzīves beigu posmā) ietekmē apkārtējos materiālus.

Tālo infrasarkano staru viļņu garumu parasti bloķē Zemes atmosfēra, tāpēc ASTHROS būs jāsasniedz 24,6 jūdžu jeb aptuveni 39.5 km liels augstums. NASA norāda, ka, lai sasniegtu šādu augstumu, nepieciešams ar hēliju piepūsts balons, kura platums ir aptuveni 122 metri. Milzīgo balonu NASA plāno palaist 2023. gada decembrī no Antarktīdas.

Pats ASTHROS teleskops sastāv no 2.5. metrus platas antenas, kā arī spoguļiem, objektīviem un detektoriem, kas paredzēti tālas infrasarkanās gaismas uztveršanai. Tā kā šāda veida teleskopiem, lai tie spētu uztvert vājo infrasarkano starojumu no kosmosa un to nenomāktu paša aparāta siltumstarojums, ir jādzesē starojuma uztvērēja daļa. Tāpēc tiem kā papildus sastāvdaļa nāk līdzi kriodzesētājs, kas detektorus uztur aptuveni -268°C temperatūrā.

ASTHROS teleskops novēros vairākus objektus, ieskaitot gāzu miglāju Kuģa Ķīļa (latīniski carina) zvaigznājā. Šajā Piena ceļa apgabalā tiks mērīta gāzu kustība, ātrums un blīvums, kas ieskauj jaunās milzu zvaigznes, un pārbaudīs noteiktu veidu slāpekļa jonu klātbūtni. NASA norāda, ka šie slāpekļa joni var atklāt tās vietas, kur masīvo zvaigžņu vējš un supernovas sprādzieni ir mainījuši gāzu mākoņus šajos jauno zvaigžņu veidošanās reģionos.

Vienlaikus, atklājot ko vairāk par jauno milzu zvaigžņu veidošanos, NASA cer izzināt, kā šādas zvaigznes ietekmē tām tuvāko apkārtējo telpu un arī visas Galaktikas evolūciju, kā arī iegūt jaunu informāciju, kas palīdzētu uzlabot galaktiku evolūcijas datorsimulācijas.

5 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
5 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Nelabojams

Paldies, laba doma publicēt šādu materiālu, bet tulkojums… vaivaivai, Keitijai vajadzētu mazliet labāk orientēties tēmā. Pirmām kārtām, stratosfēra vēl ir visai tālu no kosmosa. Piesakos citureiz labprāt palīdzēt pie šādiem tekstiem.

Kristaps Skutelis

Paldies! Aicinu izmantot Ctrl+Enter fīču un visas greizās vietas atzīmēt, kā arī pielikt klāt korektos labojumus. Lasīsim un ņemsim vērā, ja liksies, ka mūsu tekstā kaut kas nav precīzi uzrakstīts.

Nelabojams

Uzrakstīju dažus komentārus; ņemiet par labu :)
Labprāt palīdzēšu arī turpmāk pie līdzīgas tematikas rakstiem; tēmu pārzinu profesionāli.

Krotow

Uz zemes palikušos astronomus spīdošs futbola laukuma izmēra objekts gaisā diez vai iepriecinās. Lai gan Maska Starlink pavadoņu spietam šis tuvu nestāv.

Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: